Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Περιμένωντας την επόμενη συνάντηση με θαλάσσιες χελώνες και παπαγαλόψαρα, αποφάσισα να πνίξω την ανυπομονησία μου με ένα Λονδρέζικο ταξιδάκι προς 25η Μαρτίου μεριά...θα είναι η πρώτη φορά που πατάω το πόδι μου στο νησί και ακόμα δε ξέρω τι γίνεται....έκλεισα με easy και περιττό να πω πως δεν έχω καμιά ιδέα από Λονδίνο, δε μπορώ ακόμα να προσανατολιστώ....από τους υπέροχους οδηγούς του Traveller υποθέτω πως καλή (σχετικά κεντρική) και φτηνή περιοχή είναι το Paddington....οπότε προς τα κει προσανατολίζομαι για ύπνο....

Το Stylotel μου φαίνεται λίγο μικρό πάντως...άραγε τα double rooms είναι πιο ευρύχωρα απ'όσο φαίνονται?

Πάντως έχει πολλά πολλά ξενοδοχεία στη γύρω γειτονιά....αν έχετε να προτείνετε κάτι, ur welcome!

αυτά που γράφει ο Traveller για το Λονδίνο είναι όλα όσα χρειάζεσαι για ένα ταξιδάκι εκεί.. έχω μόνο να σου πω ότι μία περιοχή που θεωρώ πολύ καλή και βολική για διαμονή είναι η περιοχή γύρω από το σταθμό του Earls Court. Την πρώτη φορά που πήγα έμεινα εκεί, τη δεύτερη έμεινα κοντά στο Hyde park, εξίσου καλή περιοχή, αλλά προτιμώ το earls court.. Έκλεισα κι εγώ με easy για Φεβρουάριο και βρήκα ένα αρκετά καλό και σχετικά οικονομικό ξενοδοχείο, με πολύ καλές κριτικές στο tripadvisor και στο Booking, αν θες ρίξε μια ματιά http://www.amsterdam-hotel.com/ , πιστεύω θα σου αρέσει...
όσο για τα δωμάτια στο Λονδίνο, συνήθως είναι μικρά, αλλά εντάξει δεν έγινε και τίποτα, θα σε αποζημιώσει η πόλη!!! :)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
αυτά που γράφει ο Traveller για το Λονδίνο είναι όλα όσα χρειάζεσαι για ένα ταξιδάκι εκεί.. έχω μόνο να σου πω ότι μία περιοχή που θεωρώ πολύ καλή και βολική για διαμονή είναι η περιοχή γύρω από το σταθμό του Earls Court. Την πρώτη φορά που πήγα έμεινα εκεί, τη δεύτερη έμεινα κοντά στο Hyde park, εξίσου καλή περιοχή, αλλά προτιμώ το earls court.. Έκλεισα κι εγώ με easy για Φεβρουάριο και βρήκα ένα αρκετά καλό και σχετικά οικονομικό ξενοδοχείο, με πολύ καλές κριτικές στο tripadvisor και στο Booking, αν θες ρίξε μια ματιά http://www.amsterdam-hotel.com/ , πιστεύω θα σου αρέσει...
όσο για τα δωμάτια στο Λονδίνο, συνήθως είναι μικρά, αλλά εντάξει δεν έγινε και τίποτα, θα σε αποζημιώσει η πόλη!!! :)
Σε ευχαριστώ πολύ Μαίρη! Όσο για τα δωμάτια και το μέγεθός τους, το έχω ήδη διαπιστώσει :lol:

Ξεκινώ το ψάξιμο για χοτέλ, όποιος έχει καμιά ιδέα ας τη ρίξει!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
αυτά που γράφει ο Traveller για το Λονδίνο είναι όλα όσα χρειάζεσαι για ένα ταξιδάκι εκεί.. έχω μόνο να σου πω ότι μία περιοχή που θεωρώ πολύ καλή και βολική για διαμονή είναι η περιοχή γύρω από το σταθμό του Earls Court. Την πρώτη φορά που πήγα έμεινα εκεί, τη δεύτερη έμεινα κοντά στο Hyde park, εξίσου καλή περιοχή, αλλά προτιμώ το earls court.. Έκλεισα κι εγώ με easy για Φεβρουάριο και βρήκα ένα αρκετά καλό και σχετικά οικονομικό ξενοδοχείο, με πολύ καλές κριτικές στο tripadvisor και στο Booking, αν θες ρίξε μια ματιά http://www.amsterdam-hotel.com/ , πιστεύω θα σου αρέσει...
όσο για τα δωμάτια στο Λονδίνο, συνήθως είναι μικρά, αλλά εντάξει δεν έγινε και τίποτα, θα σε αποζημιώσει η πόλη!!! :)
Σε ευχαριστώ πολύ Μαίρη! Όσο για τα δωμάτια και το μέγεθός τους, το έχω ήδη διαπιστώσει :lol:

Ξεκινώ το ψάξιμο για χοτέλ, όποιος έχει και καμιά άλλη ιδέα ας τη ρίξει!!
 

vasilikig

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Εγώ είχα μείνει στο Royal National κοντά στην Russel Square και έμεινα πολύ ικανοποιημένη.Είχαμε κλείσει τρίκλινο. Από ότι θυμάμαι περίπου 90 ευρώ η βραδυά (30 ευρώ το άτομο). Ρίξτου μια ματιά, είναι καλή περίπτωση.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Τελικά έκλεισα εδώ http://www.olympichousehotel.co.uk/

Αξιοπρεπές φαίνεται, καλές κριτικές έχει, στο Paddington είναι, άντε με το καλό να πατήσουμε για 1η φορά το πόδι μας στο νησί!!

Σας ευχαριστώ όλους/ες για τη βοήθεια....θέλω να αρχίσω να ψάχνω τώρα για events (θέατρα, συναυλίες κτλ) για τότε που θα πάω....!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ψάχνομαι κι εγώ για τριημεράκι λονδίνο το φεβρουάριο (μετά την επιστροφή από βαρκελώνη έχω μια ακατανίκητη επιθυμία να ξαναφύγω :p)... κι επειδή έχω να πάω 8 χρόνια έχω κάποιες απορίες...

καταρχήν, έχω βρει ένα συμπαθητικό ξενοδοχείο στο earls court (που ανέφερε η φίλη παραπάνω)...

να το κλείσω, βολεύει γενικά η περιοχή?

γιατί ό,τι άλλο βρίσκω σχετικά οικονομικό (υπολογίζουμε γύρω στα 200? για 3 μέρες) έχει άθλιες κριτικές...

επίσης, έχω μπλεχτεί λιγάκι με το θέμα των καρτών απεριορίστων (αν και βλέπω ότι συζητείται και σε άλλο thread, ίσως ρωτήσω εκεί πράγματα)...

η βασική απορία μου όμως είναι άλλη: αν φτάσω gatwick στις 23:00 περίπου το βράδυ θα έχω τρόπο να πάω earls court χωρίς ταξί?

να προτιμήσω gatwick ή luton για βραδινή άφιξη με easyjet?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
είδες το Amsterdam hotel που έγραψα εγώ πιο πάνω?
έχω ξαναμείνει στο Earls Court, είναι πολύ καλή περιοχή και βολεύει πάρα πολύ, αν δεν κάνω λάθος περνάνε 2 γραμμές του μετρό από τη στάση εκεί.. στη συνιστώ ανεπιφύλακτα τη περιοχή
το συγκεκριμένο hotel το έκλεισα μετά από αρκετό ψάξιμο, έχει καλές κριτικές σε όλα τα σαιτ που κοίταξα..
τώρα για την άφιξη στο Gatwick https://www.gatwickexpress.com/content.asp?SID={07C35C5D-625A-4DA7-8869-DCF50992DB1B}&pageid=73 εδώ είναι τα δρομολόγια του τρένου.. έχει μέχρι αργά. Τώρα από τη Victoria που θα σε αφήσει το τρένο είναι 4 στάσεις το Earl's court αλλά δεν ξέρω αν εκείνη την ώρα έχει μετρό.
δες λίγο εδώ: Tube | Transport for London
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
το βλέπω το hotel που λες ωραίο φαίνεται (αλλά μου το δίνει γύρω στα 300 ευρώ)
εγώ είδα το Barkston Garden Hotel με περίπου 200 που θέλω...

tnx για τα links... θα τα μελετήσω :)


(* btw, μήπως με συμφέρει να μην πάω στο gatwick όπου η πτήση φτάνει στις 11, αλλά στο luton όπου φτάνει στις 10 για να προλάβω την ανταπόκριση του μετρό?)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Για το Λούτον δεν πολυξέρω..μη σε μπερδέψω λέγοντας κάτι που δεν ισχύει..μιας και φτάνεις στο Λούτον κάπως νωρίτερα και είναι πιο άνετο το να προλάβεις το μετρό στο Λονδίνο πήγαινε Λούτον..
γιατί δεν πας με την πρωινή πτήση στο Gatwick, να φτάσεις νωρίς και να χεις μισή μέρα μπροστά σου?
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Τελικά έκλεισα για gatwick κι ό,τι γίνει.. Ήθελα βραδινή πτήση για να φύγω Παρασκευή απόγευμα μετά τη δουλειά και να μη να χάσω λεπτό από το Σάββατό μου στο Λονδίνο...

Το πολύ πολύ αν δεν προλάβουμε την ανταπόκριση, παίρνουμε στο τέλος κανά αγγλικό ταξί, έτσι να τα θυμηθούμε...

tnx Ζέτα... ενδιαφέρον κι αυτό το hotel... με βλέπω να καταλήγω σε Earls Court οριστικά :)
 

Happy Bean

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΛΟΝ ΙΣΠΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αφρική & Περού
Μόλις γύρισα απο Λονδίνο και έχω να πώ πώς είναι μια πόλη γεμάτη χρώματα και μυρωδιές...Μπορείς να βρείς τα πάντα...
Εγω μια περιοχή με την οποία ξετρελάθηκα είναι το Camden Town το οποίο είναι σαν ένα τερααααααααστιο μονάστηρακι με ένα κανάλι να περνάει αναμέσα του...
Πραγμάτικα αξίζει να πάτε αλλα μην ξεχάσετε να βάλετε άνετα παπουτσία γιατι έχει πολυυυ περπάτημα...Καλύτερη μερα ειναι η κυριακή που έχει και την ανοιχτή αγορα
Εκει μετά τις έξι αυτοί που έχουν τα μαγαζια με τα φαγήτα, οσα περισσέψουν τα δίνουν παρα πολύ φτηνά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.266
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom