Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Αν δεν είναι στολισμένο θα σε χαλάσει δηλαδή ???

Το travelstories εχει εκπρόσωπο εκεί την γλυκιά Ντόροθυ που θα σου δώσει online info's ;)
;) δεν με χαλάει με τίποτα :clap: αλλά θυμάμαι όταν σπούδαζα εκεί γύρω οτι Νοέμβρη ήταν όλα θαυμαστά στολισμένα με το harrods να "ζωγραφίζει":love2: Θέλω να θυμηθώ ...

Ντόροθυ where R U?
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Εχουν ηδη να στολιζονται οι βιτρινες των καταστηματων, ενω καποια απο αυτα εχουν Χριστουγεννιατικες γωνιες απο τον Αυγουστο!
1 Νοεμβριου αναβουν τα φωτα στην Oxford street, 8 Νοεμβριου στη Regent street, 9 στο Covent Garden, 10 Carnaby κι ακολουθουν σιγα σιγα κι ολοι οι υπολοιποι...

Καιρος το πρωι που μιλησα ειχε καλο συννεφιασμενο καιρο. Τωρα αρχες Νοεμβρη συνηθως γυρω στους 5-15 βαθμους εχει, καπου εκει.
τέλεια προλαβαίνω τα 2 ;)
Απο τον Αύγουστο???Σεπτέμβρη πέρασα ενα τριήμερο εκεί κ δεν είδα τίποτα δυστυχώς.

Ξέρουμε κανα φτηνό κατάστημα ηλεκτρονικών?Ψάχνομαι για ipad ή laptop...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
τέλεια προλαβαίνω τα 2 ;)
Απο τον Αύγουστο???Σεπτέμβρη πέρασα ενα τριήμερο εκεί κ δεν είδα τίποτα δυστυχώς.

Ξέρουμε κανα φτηνό κατάστημα ηλεκτρονικών?Ψάχνομαι για ipad ή laptop...
Ναι, τα Selfrieds, τα Harrods ειχαν γωνιες με χριστουγεννιατικα απο τον Αυγουστο.

Ηλεκτρονικα Dixons στη New Oxford Street (ξες η επεκταση της Oxford προς Tottenham Court Road). Αν δεν βρεις εκει κατι που να σου κανει στριβεις αριστερα στην Tottenham Court κι εκει εχει πολλα καταστηματα με ηλεκτρονικα.
 

Liouda

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δουβλινο-Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεια σας! καινουργιο μελος εδω!
Πρωτα απ'ολα θα ηθελα να ευχαριστησω Οοοολους σας για ολες τι φοβερες πληροφοριες που γραφετε, με εχουν βοηθησει πολλες φορες στο παρελθον, πρωτη φορα ομως βρηκα το θρρος να γραψω και εγω!
Το επομενο ταξιδι μου θα ειναι Δουβλινο-Λονδινο.
Μονο 4 μερουλες για Δουβλινο-Ιρλανδια, καθολου αρκετες το ξερω, αλλα ερωτευτικα
με τη πρωτη ματια τα cliffs of Moher, οποτε αποφασισα να κανω μια βολτα πριν επισκευτω το Λονδινο. Λονδινο θα μεινω 9 ημερες, εχω κλεισει για 4 ημερες εισητηρια τεννις στη Ο2, οπωτε θα επισκευτω εκει γυρω docklands και Greenwich.
Θα κλεισω και μια εκδρομουλα για Stonehenge, και για τα υπολοιπα θα παρω πληροφοριες απο αυτα που εχετε γραψει! Η αληθεια ειναι οτι ψαχνοντας στα διαφορα τουριστικα σαιτ ειχα καταληξει στα κλασικα (οχι οτι δεν θα τα δω κ αυτα ως τουριστακι) και ειπα, ενταξει, δεν ειναι πολλα θα προλαβω ανετα, αλλα διαβαζοντας ολα αυτα που προτεινετε, τα εχασα τωρα!
Μια ερωτηση τωρα? Μιας και ειμαι απο νησακι, και απο μετρο δε σκαμπαζω! Ειναι
δυσκολη η μετακινηση στο Λονδινο με μετρο? Μπορω να βρω πληροφοριες καπου?
Η απλα πηγαινοντας και βλεποντας? Αυτο με εχει αγχωσει πιο πολυ απ ολα!
Και απ οτι διαβασα, σε αρκετες γραμμες θα γινονται επισκευες και εργα λογω Ολυμπιακων ειδικα προς Greenwich & docklands (βεβαια υπαρχει παντα το riverboat,αλλα μαλλον ακριβουτσικο το βλεπω!)
Επισης, απ'οτι διαβασα 17-25 Νοεμβρη που θα ειμαι εκει, το Λονδινο θα ειναι ντυμενο στα
Χριστουγεννιατικα, σωστα?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μπορεις να βρεις τα παντα εδω .

Το Ο2 βρισκεται στο North Greenwich, οχι στο Greenwich. Προσβαση στο Greenwich εχεις με χιλιους δυο τροπους.

Σωστα θα εχει στολιστει το Λονδινο... στο Greenwich ομως αργουν λιγο, απο 30 Νοεμβριου και μετα...
 

Liouda

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δουβλινο-Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπορεις να βρεις τα παντα εδω .
Ευχαριστω πολυ, θα βαλω τα δυνατα μου να καταλαβω τι γινεται!:oops:

Σωστα θα εχει στολιστει το Λονδινο... στο Greenwich ομως αργουν λιγο, απο 30 Νοεμβριου και μετα...
Λονδινο στολισμενο μου αρκει , και με το παραπανω!
Ουτε που μου ειχε περασει απ το μυαλο οτι θα ηταν οταν εκλεινα εισητηρια!
 

Jenny

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΛΟΝΔΙΝΟ

Καλημέρα!
Αρχές Νοέμβρη σκοπεύω να πάω στο αγαπημένο Λονδίνο για τέταρτη φορά..
Έχω πάει σε όλα αυτά που εχουν προταθεί κατά καιρούς.
Θα ήθελα να μου προτείνετε άλλα μέρη που αξίζει να επισκεφτώ, από πάρκα μέχρι γειτονιές κλπ κλπ...
Σας ευχαριστώ
Je
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης

Jenny

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Αυτό το thread του tripakia μπορεί να σου φανεί χρήσιμο, ειδικά αν πας πρώτη φορά:

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...E1-%E1%F1%F7%E1%F1%E9%EF%F5%F2-tripakias.html

Όπως και αυτό:

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...F0%DC%ED%E5-%F0%F1%FE%F4%E7-%F6%EF%F1%DC.html

Και για προχωρημένους, αν σε ενδιαφέρει:

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...%F7%F9%F1%E7%EC%E5%ED%EF%F5%F2-tripakias.html

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Τα παραπάνω τα έχω διαβάσει και τα έχω επισκεφτεί.
Όπως είπα είναι η τέταρτη φορά που πάω και θα ήθελα εκτός από τις κλασσικές βόλτες να κάνω και κάτι διαφορετικό...
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Γι' αυτό σου παρέθεσα και το τελευταίο του tripakia που είναι για...προχωρημένους, αφού τα "βασικά" τα έχεις δει...

Εγώ πάντως αν πήγαινα τέταρτη φορά και δεν το είχα κάνει στις πρώτες, αν και βέβαια είναι στον άνθρωπο αυτό, θα φρόντιζα να κάνω κάποιο τουρ στα ποδοσφαιρικά γήπεδα. Ακόμη κι αν δεν είσαι ποδοσφαιρόφιλη τα αγγλικά γήπεδα είναι μέσα στη κουλτούρα τους.
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Επειδή το επόμενό μου ταξίδι είναι το Λονδίνο (και μάλιστα για πρώτη φορά), πήρα ανάσα βαθιά και εξάντλησα και τις 98 σελίδες αυτού του thread. Μου πήρε 3-4 μέρες περίπου (έκανα και άλλα πράγματα ταυτόχρονα αυτές τις μέρες, εννοείται) με αρκετό ξενύχτι!
Θα ήθελα να θέσω τις παρατηρήσεις μου προς κάθε ενδιαφερόμενο, αλλά κυρίως προς τους διαχειριστές:

  • Διάβασα πολλά χρήσιμα πράγματα και βοηθήθηκα πολύ ως προς τον προγραμματισμό του ταξιδιού
  • Εξαντλήθηκα διαβάζοντας εκτενείς διαμάχες και πολλά μηνύματα εκτός θέματος, χάνοντας έτσι πολύ χρόνο
Με κάθε καλή διάθεση, θα ήθελα να προτείνω στους διαχειριστές να διαγράψουν όλα τα εκτός θέματος μνμτα, καθώς και όλα τα εμπαθή, ώστε να διευκολυνθεί στην ανάγνωση του thread κάθε μελλοντικός ταξιδιώτης. Πιστέψτε με, οι 98 σελίδες απαιτούν πολύ χρόνο και είναι κρίμα πολλές από αυτές να είναι διάφορα άσχετα μνμτα.
Εύχομαι το τελευταίο άσχετο και εκτός θέματος μήνυμα για το Λονδίνο, να είναι το δικό μου και αν εισακουστώ να διαγραφεί και αυτό.
Ελπίζω οι παρατηρήσεις μου να βοηθήσουν.
Ευχαριστώ και καλά μας ταξίδια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.976
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom