Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
θα ταξιδέψω με easy jet kai british. αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το gatwick express έτσι θα προτιμούσα να κλείσω κάποιο ξενοδοχείο κοντά στην victoria επειδή την τελευταία μέρα θα φύγω νωρίς το πρωί (πετάω στις 9 π.μ.). Ενναλακτική να πάρω national και να ψάξω για ξενοδοχείο κοντά στο London bridge (μέσα στις σκέψεις μου είναι και το ομώνυμο ξενοδοχείο)
Γιατί να δώσεις τόσα χρήματα για Gatwick express; Με 9.50 λίρες από London Bridge, φτάνεις με αξιοπρεπέστατο τρένο. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να φτάσεις στην ώρα σου για την πτήση επιστροφής. Έφυγα με την ίδια πτήση λίγες μέρες πριν και έμενα σε Βόρειο προάστιο της πόλης, στις τελευταίες στάσεις του tube. Ακόμη και Κυριακή πρωί, θα εξυπηρετηθείς άνετα με λεωφορείο εως London Bridge. Δεν χρειάζεται να επιλέξεις τη διαμονή σου με βάση την πτήση αναχώρησής σου.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
είμαστε 4 άτομα. 2 ζευγάρια. πηαγίνουμε και γυρνάμε όλοι μαζί. με την προσφορά το εξπρές δεν βγαίνει πολύ ακριβά. δεν θέλω να τρέχω πρωϊ πρωϊ σαν τον τρελό. προτιμώ να βρω ένα καλό ξενοδοχείο κοντά στην βικτώρια. και το νάτιοναλ από λόνντον μπρίτζ το είδα και είναι μέσα στις επιλογές μου. θα εξαρτηθεί από το ξενοδοχείο που τελικά θα επιλέξω.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Η διαφορά στη διάρκεια της διαδρομής πάντως είναι ελάχιστη και οι χρόνοι στο Λονδίνο για να προσεγγίσετε το σημείο αναχώρησής σας αμελητέοι αν τα τσεκάρετε πριν στο νετ. Καλά να περάσετε
 

andreas38

Member
Μηνύματα
48
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
Εχω λίγες μέρες που γύρισα απο το Λονδίνο και βρήκα επιτέλους την ευκαιρία σας ευχαριστήσω όλους εδω μέσα που βοηθήσατε να γίνει το ταξίδι μου ποιο εύκολο γιατί πήγαινα για πρώτη φορά.
Δεν θα ήθελα να γράψω τι είδα και που πήγα γιατί σε 2 μέρες καθαρά πιστεύω είδα όλα όσα έπρεπε για κάποιον που πάει πρώτη φορά.
Θα ήθελα να δώσω κάποιες πληροφορίες που θα βοηθήσουν κυρίως αυτούς που ταξιδεύουν απο Θεσσαλονίκη για το Stansted με Ryanair.
Η ώρα άφιξης της πτήσης στις 23.15 ώρα Λονδίνου με απέτρεψε να κλείσω εισητήρια με το Stansted Express και επειδή είμασταν 6 άτομα και η θέση του ξενοδοχείου που θα μέναμε ibis London Euston St Pancras hotel: Book a hotel in LONDON με έκανε να χρησημοποιήσω την εξής εταιρία :London Stansted Airport Taxi, London Stansted Airport Transfers , 147 λίρες για 6 άτομα μας πήρε κατευθείαν απο τις αφίξεις και μας πήγε στην πόρτα του ξενοδοχείου και το ίδιο στην επιστροφή , η πληρωμή μετρητά ανα διαδρομή( έχει και άλλες επιλογές) με απάλλαξε απο μεγάλο άγχος γιατί είχα και 2 παιδιά μαζί, το προτείνω ανεπιφύλακτα.Βγάλαμε travelcard δύο μερες και όλη μέρα λεωφορεία και μετρό όπου δεν μπορούσαμε , τα λεωφορεία πάνε παντου και βλέπεις και την πόλη.
Για την ryanair έχω να σας πω ότι στο Μακεδονία ήταν χαλαροί (βλέπε olympic) βαλίτσα πάνω απο 15 κιλά χωρίς να πούνε τίποτα , αλλά στο Stansted δεν περνάει ούτε καρφίτσα παραπάνω.(με 35 ευρώ το άτομο δεν έχω απαιτήσεις)
Δεν έχω κάτι αλλο να σας γράψω παρά μόνο οτι θα ξαναπάω σίγουρα ήταν μαγευτικά,αλλά αυτό που μου έκλεψε την καρδιά ήταν το Camden (CAMDEN MARKETS LONDON)
 

GSF

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
έκλεισα επιτέλους τα πρώτα μου εισιτήρια για εξωτερικό... :)
πετάμε μάρτιο με Aegean... αυτό που θέλω να βρώ και να με βοηθήσετε ειναι ξενοδοχείο (να ειναι φτηνό και δεν με νοιάζει αν ειναι μέσα στο κέντρο η πρέπει να πάρω κανα λεωφορείο.. και φυσικά να είναι καθαρό κτλπ)... με λίγο ψάξιμο είδα οτι τα περισσότερα ειναι τραγικά εκτώς απο easyhotel κ κάτι παρόμοια, που όμως ειναι πολύ μικρά. δεν με απασχολεί καθώς μόνο θα κοιμηθούμε εκεί και να κάνουμε ένα μπάνιο, αφου θα είμαστε όλη την μέρα έξω. αν έχετε να προτείνετε όμως κάτι πιο άνετο και που να θυμίζει σπίτι και όχι σπηλιά θα το προτιμούσα :)

επίσης θα ήθελα να μου πείτε τρόπους για να μετακινηθούμε χωρίς να πληρώσουμε 100 λίρες για ταξί, άκουσα οτι για να βρείς φτηνά πρέπει να τα κλείσεις απο πρίν (λεοφορεία τρένα κτλπ)...
θα μείνουμε 2 μέρες στο λονδίνο και μετά θα πάμε Ουαλλία εκεί έχουμε να μείνουμε... οπότε και αν μου πείτε 2-3 μέρη να επισκεφτώ σε αυτές τις 2 μέρες στο Λονδίνο ακόμα καλύτερα :) επίσης επειδή έχω σκοπό να πάρω φωτογραφική μηχανή για να βγάλω φωτογραφίες, θα βρώ μαγαζί εκεί να την αγοράσω ή να την πάρω απο εδώ? (υπολογίζω να μου βγεί 20 ευρώ πιο φτηνά απο amazon π.χ...)
θα διαβάσω όλο το τοπικ αλλα αν αυτά που ζητάω δεν ειναι πολύ δύσκολα δεν θα με πείραζε να μου απαντήσετε :)
 

Afelis

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
έκλεισα επιτέλους τα πρώτα μου εισιτήρια για εξωτερικό... :)
πετάμε μάρτιο με Aegean... αυτό που θέλω να βρώ και να με βοηθήσετε ειναι ξενοδοχείο (να ειναι φτηνό και δεν με νοιάζει αν ειναι μέσα στο κέντρο η πρέπει να πάρω κανα λεωφορείο.. και φυσικά να είναι καθαρό κτλπ)... με λίγο ψάξιμο είδα οτι τα περισσότερα ειναι τραγικά εκτώς απο easyhotel κ κάτι παρόμοια, που όμως ειναι πολύ μικρά. δεν με απασχολεί καθώς μόνο θα κοιμηθούμε εκεί και να κάνουμε ένα μπάνιο, αφου θα είμαστε όλη την μέρα έξω. αν έχετε να προτείνετε όμως κάτι πιο άνετο και που να θυμίζει σπίτι και όχι σπηλιά θα το προτιμούσα :)

επίσης θα ήθελα να μου πείτε τρόπους για να μετακινηθούμε χωρίς να πληρώσουμε 100 λίρες για ταξί, άκουσα οτι για να βρείς φτηνά πρέπει να τα κλείσεις απο πρίν (λεοφορεία τρένα κτλπ)...
θα μείνουμε 2 μέρες στο λονδίνο και μετά θα πάμε Ουαλλία εκεί έχουμε να μείνουμε... οπότε και αν μου πείτε 2-3 μέρη να επισκεφτώ σε αυτές τις 2 μέρες στο Λονδίνο ακόμα καλύτερα :) επίσης επειδή έχω σκοπό να πάρω φωτογραφική μηχανή για να βγάλω φωτογραφίες, θα βρώ μαγαζί εκεί να την αγοράσω ή να την πάρω απο εδώ? (υπολογίζω να μου βγεί 20 ευρώ πιο φτηνά απο amazon π.χ...)
θα διαβάσω όλο το τοπικ αλλα αν αυτά που ζητάω δεν ειναι πολύ δύσκολα δεν θα με πείραζε να μου απαντήσετε :)
Γεια σου... Τι καλά που ξεκινάς με Λονδίνο. Για μένα είναι μεγάλος έρωτας... Σε προσφορά έχουν βάλει αυτό
Booking.com: ξενοδοχείο Ramada London Ealing, Λονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο - 407 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
Υπάρχουν άπειρα ξενοδοχεία και σε πάρα πολλές τιμές. Κοίτα στο booking.com
Απέφυγε την περιοχή Whitechapel. Είναι κάτι αντίστοιχο με τη δική μας Ομόνοια. H απόσταση μη σε αγχώνει τόσο. Έχουν εξαιρετική συγκοινωνία.

Τα μέρη είναι τόσα πολλά... Σίγουρα να περάσεις από το Big Ben και το Tower Bridge. Μη χάσεις χρόνο να δεις την έκθεση του Tower Bridge, είναι βαρετή και δεν αξίζει. Οπωσδήποτε το London Tower. Ο ναός St. Paul είναι ιδιαίτερα επιβλητικός και όμορφος... Αν δεν φοβάσαι τα ύψη δοκίμασε το London Eye. Αξίζει και το μουσείο φυσικής ιστορίας το οποίο δυστυχώς δεν πρόλαβα να επισκεφτώ. Μια βόλτα σε κάποιο από τα περίφημα πάρκα του, επιβάλλεται. St James Park, Hyde Park ή Kew Gardens (αν και το τελευταίο με κούρασε λίγο με την έκταση του). Αν έμενες λίγο παραπάνω θα σου έλεγα να πας και μια μικρή εκδρομούλα στο Windsor. Να δεις το κάστρο. Είναι τεράστιο. (Εκεί είχαν γυριστεί κάποια πλάνα από το Harry Potter). Η Madame Tussauds είναι ενδιαφέρον θέαμα αν και η ουρά είναι ατελείωτη.... Θα μπορούσες να δεις και την αγορά στο Camden.... (ξέρω είπα πολλά αλλά μπορείς να διαλέξεις ανάλογα τα ενδιαφέροντά σου. Το Λονδίνο έχει άπειρες επιλογές.) Αν θες πες μου τα ενδιαφέροντά σου και θα σου βρω κι άλλα...

Μπορείς να πάρεις από το αεροδρόμιο λογικά... Duty free. :) Αγορές δε θα σου πρότεινα να κάνεις από εκεί... Είναι κάπως τσιμπημένα..
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Οπωσδήποτε να δεις βρετανικό μουσείο που είναι και δωρεάν, μουσείο φυσικής ιστορίας(δωρεάν),big ben και London tower (18 λίρες) και αν δεν έχεις κλειστοφοβία η υψοφοβία ανέβα τα 317 σκαλιά του Μonument (Μνημείο).Αυτό βρίσκεται ακριβώς στη στάση Monument της πράσινης γραμμής district.H θέα από τα 48.5 μέτρα είναι φανταστική.Το Monument ανεβαίνει 1 στους 133 τουρίστες περίπου και έχει είσοδο 3 λίρες.:cool::cool:
 

GSF

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
ευχαριστώ για την απάντηση... βασικά θα ήθελα να το γυρίσω όλο αλλα ξέρω οτι δεν γίνεται σε δύο μέρες.. η περιοχή που είναι το ξενοδοχείο αυτό πόση ώρα ειναι απο το hyde park? γιατι εγώ κοιταγα γενικά πιο ανατολικά να βρώ και δεν ξέρω και ποιές ειναι οι κακόφημες γειτονιές εκει πέρα... γενικά έλεγα να μην πάω πάνω απο 70 λίρες το βράδυ αλλα αν δεν βρώ τίποτα καλό τότε αναγκαστικά θα ανέβει η τιμή. δεν προλαβαίνω την προσφορά όμως μέχρι να το αποφασίσω:)

τελικά μάλλον την φωτογραφική θα την πάρω απο δώ γιατι βλέπω οτι είναι ίδιες τιμές .. στο αεροδρόμιο θα βρώ ποικιλία? δεν έχω πάει και ποτέ..

όσο για κάστρα ελπίζω να έχει στην ουαλία να δώ γιατι πιο πολύ τέτοια θέλω ...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μα τι έχει πια αυτό το Whitechapel και πρέπει να το αποφύγουμε πάση θυσία???
 

Afelis

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Afelis said:
Απλά δεν είναι τόσο καλή περιοχή... Κάτι αντίστοιχο με την δική μας Ομόνοια. Έχει τόσα μέρη το Λονδίνο. :)
Είχες κακή προσωπική εμπειρία απο την περιοχή ????
Μέρη υπάρχουν πολλα τα φθηνά όμως είναι ελάχιστα
 

Afelis

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Είχες κακή προσωπική εμπειρία απο την περιοχή ????
Μέρη υπάρχουν πολλα τα φθηνά όμως είναι ελάχιστα
Έχει η κολλητή μου που ήταν μόνιμη κάτοικος Λονδίνου.
Λογικό... Αφού γενικά είναι ακριβή η πόλη... Tα Holiday Inn λένε ότι βγαίνουν αρκετά οικονομικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.756
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom