Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Να έχεις υπόψη σου σου ότι στο πρόγραμμα που προαναφερθηκε με την Τρίτη μέρα στην Borough Market επειδή είδα τις ημερομηνίες σου, η Borough Market είναι κλειστή την Κυριακή
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοrd Kapp οδικως
Δεν θα επέμβω στα οσα (σωστά) σου είπαν παραπάνω οι συνφορουμίτες, απλά επειδή η βόλτα στα πάρκα και κυρίως η επίσκεψη στο μάτι ή στο skygarden εξαρτώνται άμεσα απο τον καιρό, φτιάξε τα προγράμματα σου με τις εναλλακτικες και αποφάσισε τη σειρα την τελευταία μέρα βλέποντας το δελτίο καιρου του τριημέρου (όσο σίγουρος μπορεις να είσαι στο Λονδίνο ;))
Είσης, πιστεύω οτι το skygarden δεν συγκρίνεται με το μάτι. Καμία σχέση η εμεπιρία, αλλά και τα αξιοθέατα που βλέπεις.
Απλά στο skygarden πας δωρεαν (και γρήγορα). Αν το προτιμήσεις φρόντισε να κλεισεις εγκαίρως για τη ν επίσκεψη, αν και μάλλον λογω ημερομηνιων δεν θα εχεις πρόβλημα
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
170
Likes
443
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Να έχεις υπόψη σου σου ότι στο πρόγραμμα που προαναφερθηκε με την Τρίτη μέρα στην Borough Market επειδή είδα τις ημερομηνίες σου, η Borough Market είναι κλειστή την Κυριακή
Α! Δεν ειδα καθολου τι μέρες πέφτουν εκεινες οι ημερομηνιες....
Σιγουρα μπορεί να αλλάξει η σειρά τους βάσει ωραρίων και καιρού ισω;....
 

Kostassp

Member
Μηνύματα
47
Likes
77
Ο καιρός στο Λονδίνο είναι λαχείο και σίγουρα δεν προβλέπεται εύκολα. Όλες τις μέρες που είμασταν εμείς έβρεχε αλλά κατά διαστήματα και φυσικά η ομπρέλα ήταν απαραίτητη . Αλλά λογικά και να βρέξει θα είσαι μέσα σε κάποιο μουσείο-αξιοθέατο-μαγαζί οπότε δεν έχεις πρόβλημα. Τώρα αν θες να πας βόλτα σε πάρκο...το ρισκάρεις.
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη <3
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάποιος άποψη ή έχει επισκεφθεί το http://radiorooftop.com/london/
αξίζει???
Έχω πάει και αξίζει να το επισκεφτείς ! Είχαμε πάει κατά τις 12 για brunch μετά από κράτηση. Καθήσαμε έξω - αρχές Δεκέμβρη 2018- ευτυχώς είχε αρκετά καλό καιρό, έχουν και σόμπες όποτε οριακά χρειαζόμασταν το μπουφάν. Αξίζει για την υπέροχη θέα ! Και το φαγητό ήταν μια χαρά .
Υ.Γ ξέρω ότι άργησα πολύ να απαντήσω όποτε θα έχεις πάει και θα έχεις γυρίσει ήδη ίσως να βοηθήσω κάποιον άλλο.
Συγχωρέστε με είναι η πρώτη φορά που ποστάρω το οτιδήποτε εδώ ! Συνήθως σας διαβάζω μόνο.
Υ.Γ 2 το το κτίριο είναι ξενοδοχείο και μας έβαλαν να περιμένουμε στο φουαγιέ του όσο ετοιμαζόταν το τραπέζι μας . Πραγματικά απίθανος χώρος και οι φωτογραφίες μου δεν μπόρεσαν να αποτυπώσουν τον υπέροχο φεγγίτη.
 

Attachments

LTS

Member
Μηνύματα
25
Likes
48
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες και όλους. Είμαι "νέος" στο φόρουμ, και σκοπέυω να πάω με την οικογένεια μου (σύζυγος και 2 κορίτσια ..14 + 8 ετων) στο Λονδίνο τα Χριστούγεννα.
Θα πάμε με κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο (είναι η πρώτη φορά που θα πάμε τα παιδιά εξωτερικό) και θα ήθελα αν μπορείτε κάποια βοήθεια στις παρακάτω ερωτήσεις μου. (Σας ευχαριστώ προκαταβολικά)

1. Επειδή θα έχουμε κάποιες ημέρες με ελέυθερο χρόνο θα ήθελα να ρωτήσω το πόσο εύκολο είναι να χρησιμοποιήσουμε τα μέσα μαζικής μεταφοράς (μετρό, λεωφορεία, κτλ..) και αν συμφέρει να βγάλουμε κάποια κάρτα που να τα περιλαμβ'ανει όλα ?
2. Αν υπάρχει τέτοια κάρτα για 1 ημέρα, πόσο στοιχίζει για κάθε μέλος της οικογένειας και για τα παιδιά ? και από που τη βγάζουμε ?
3. Για να πάμε στο London eye και σε κάποια άλλα σημεία (πχ..Ενυδρείο, Μαντάμ Τισσό, κτλ..) έχει μεγάλη αναμονή σε ουρά για να βγάλουμε εισητήριο και να μπούμε μέσα ?
4. Πόσο ασφαλές είναι για τα παιδιά ?
Ξέρω ότι κατά πάσα πισθανότητα κάποιες από τις ερωτήσεις μου θα έχουν απαντηθεί για αυτό ζητάω την κατανόηση σας.
Ευχαριστώ
 

Kostassp

Member
Μηνύματα
47
Likes
77
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες και όλους. Είμαι "νέος" στο φόρουμ, και σκοπέυω να πάω με την οικογένεια μου (σύζυγος και 2 κορίτσια ..14 + 8 ετων) στο Λονδίνο τα Χριστούγεννα.
Θα πάμε με κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο (είναι η πρώτη φορά που θα πάμε τα παιδιά εξωτερικό) και θα ήθελα αν μπορείτε κάποια βοήθεια στις παρακάτω ερωτήσεις μου. (Σας ευχαριστώ προκαταβολικά)

1. Επειδή θα έχουμε κάποιες ημέρες με ελέυθερο χρόνο θα ήθελα να ρωτήσω το πόσο εύκολο είναι να χρησιμοποιήσουμε τα μέσα μαζικής μεταφοράς (μετρό, λεωφορεία, κτλ..) και αν συμφέρει να βγάλουμε κάποια κάρτα που να τα περιλαμβ'ανει όλα ?
2. Αν υπάρχει τέτοια κάρτα για 1 ημέρα, πόσο στοιχίζει για κάθε μέλος της οικογένειας και για τα παιδιά ? και από που τη βγάζουμε ?
3. Για να πάμε στο London eye και σε κάποια άλλα σημεία (πχ..Ενυδρείο, Μαντάμ Τισσό, κτλ..) έχει μεγάλη αναμονή σε ουρά για να βγάλουμε εισητήριο και να μπούμε μέσα ?
4. Πόσο ασφαλές είναι για τα παιδιά ?
Ξέρω ότι κατά πάσα πισθανότητα κάποιες από τις ερωτήσεις μου θα έχουν απαντηθεί για αυτό ζητάω την κατανόηση σας.
Ευχαριστώ
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα επίσης,
θα σου παραθέσω κάποιες διευθύνσεις αν και πιστεύω το ταξιδιωτικό γραφείο που θα πάτε λογικά θα μπορεί να σας βοηθήσει στα παραπάνω ερωτήματα.
1. για τα μέσα μαζικής μεταφοράς http://tfl.gov.uk/fares/ τα παιδιά από 11 και κάτω νομίζω ότι είναι δωρεάν.
2. http://tfl.gov.uk/fares/how-to-pay-and-where-to-buy-tickets-and-oyster/travelcards-and-group-tickets
3. για London Eye σε συνδυασμό με Madame Tussauds ή κάποιο άλλο , μπορείς να βγάλεις online εδώ με λιγότερα χρήματα http://www.londoneye.com/tickets-and-prices/ και αν πας πρωί λογικά δεν θα έχει ουρές.
και 4. αν εννοείς , αν είναι ασφαλές το Λονδίνο γενικά για παιδιά, εγώ όταν πήγα δεν ένιωσα καμία ανασφάλεια στο κέντρο και στα αξιοθέατα, το αντίθετο αισθανόμουν πολύ ασφαλής.
Καλά να περάσετε στο χριστουγεννιάτικο Λονδίνο !
 
  • Like
Reactions: LTS

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες και όλους. Είμαι "νέος" στο φόρουμ, και σκοπέυω να πάω με την οικογένεια μου (σύζυγος και 2 κορίτσια ..14 + 8 ετων) στο Λονδίνο τα Χριστούγεννα.
Θα πάμε με κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο (είναι η πρώτη φορά που θα πάμε τα παιδιά εξωτερικό) και θα ήθελα αν μπορείτε κάποια βοήθεια στις παρακάτω ερωτήσεις μου. (Σας ευχαριστώ προκαταβολικά)

1. Επειδή θα έχουμε κάποιες ημέρες με ελέυθερο χρόνο θα ήθελα να ρωτήσω το πόσο εύκολο είναι να χρησιμοποιήσουμε τα μέσα μαζικής μεταφοράς (μετρό, λεωφορεία, κτλ..) και αν συμφέρει να βγάλουμε κάποια κάρτα που να τα περιλαμβ'ανει όλα ?
2. Αν υπάρχει τέτοια κάρτα για 1 ημέρα, πόσο στοιχίζει για κάθε μέλος της οικογένειας και για τα παιδιά ? και από που τη βγάζουμε ?
3. Για να πάμε στο London eye και σε κάποια άλλα σημεία (πχ..Ενυδρείο, Μαντάμ Τισσό, κτλ..) έχει μεγάλη αναμονή σε ουρά για να βγάλουμε εισητήριο και να μπούμε μέσα ?
4. Πόσο ασφαλές είναι για τα παιδιά ?
Ξέρω ότι κατά πάσα πισθανότητα κάποιες από τις ερωτήσεις μου θα έχουν απαντηθεί για αυτό ζητάω την κατανόηση σας.
Ευχαριστώ
1. και 2.- Τα μέσα μαζικής μεταφοράς είναι πάρα πολύ εύκολα στην χρήση τους. Ειδικά εαν συνδυαστεί με κάποια εφαρμογή στο κινητό είναι παιχνιδάκι. Όσον αφορά εαν σε συμφέρει ή τι πρέπει να κάνεις, για αρχή θα πρέπει να μας πεις πόσες μέρες θα μείνετε. Αν και πιστεύω αφού θα πάτε με ταξιδιωτικό θα σας έχει κάποιες μετακινήσεις. Τα παιδιά έως 10 ταξιδεύουν δωρεάν και από 11-15 δωρεάν σε κάποια μέσα και μειωμένα κάπου αλλού. Θα πρέπει όμως να έχεις κάνει αίτηση για Zip Oyster Photocard τουλάχιστον 4 εβδομάδες νωρίτερα στέλνοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά και περνώντας την κάρτα από τα κατατοπους γραφεία επισκεπτών. (αλλιώς θα πρέπει να ρωτήσεις στα εκδοτήρια εκεί να σου πουν εαν προβλέπεται κάποια έκδοση επί τόπου που δεν το νομίζω).
3.- Εάν είναι να επισκεφτείτε Μουσείο madame tussaud, london eye, Aquarium μπες online και κλείσε εισιτήρια και θα πληρώσεις λιγότερο και δεν θα περιμένεις στην ουρά.
4.- Από τις πιο ασφαλείς πόλεις που έχω ταξιδέψει. Πουθενά δεν ένιωσα ανασφάλεια ειδικά όταν κίνησε στα τουριστικά μέρη.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες και όλους. Είμαι "νέος" στο φόρουμ, και σκοπέυω να πάω με την οικογένεια μου (σύζυγος και 2 κορίτσια ..14 + 8 ετων) στο Λονδίνο τα Χριστούγεννα.
Θα πάμε με κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο (είναι η πρώτη φορά που θα πάμε τα παιδιά εξωτερικό) και θα ήθελα αν μπορείτε κάποια βοήθεια στις παρακάτω ερωτήσεις μου. (Σας ευχαριστώ προκαταβολικά)

1. Επειδή θα έχουμε κάποιες ημέρες με ελέυθερο χρόνο θα ήθελα να ρωτήσω το πόσο εύκολο είναι να χρησιμοποιήσουμε τα μέσα μαζικής μεταφοράς (μετρό, λεωφορεία, κτλ..) και αν συμφέρει να βγάλουμε κάποια κάρτα που να τα περιλαμβ'ανει όλα ?
2. Αν υπάρχει τέτοια κάρτα για 1 ημέρα, πόσο στοιχίζει για κάθε μέλος της οικογένειας και για τα παιδιά ? και από που τη βγάζουμε ?
3. Για να πάμε στο London eye και σε κάποια άλλα σημεία (πχ..Ενυδρείο, Μαντάμ Τισσό, κτλ..) έχει μεγάλη αναμονή σε ουρά για να βγάλουμε εισητήριο και να μπούμε μέσα ?
4. Πόσο ασφαλές είναι για τα παιδιά ?
Ξέρω ότι κατά πάσα πισθανότητα κάποιες από τις ερωτήσεις μου θα έχουν απαντηθεί για αυτό ζητάω την κατανόηση σας.
Ευχαριστώ
Αρχικα αυτες τις ερωτησεις θα μπορουσε να τις απαντησει και το γραφειο που εκλεισες..δευτερον εχε υποψην οτι χριστουγεννα σε αυτα τα αξιοθεατα που θες γινετε της τρελης απο κοσμο αν δεν κλεισεις ονλινε καλυτερα να μην οας καν..εμεις ειχαμε παει aquarium και μπηκαμε και με καθυστερηση λογω πολυ κοσμου παρολο που χαμε κλεισει προκαθορισμενη ωρα και αυτο 27δεκεμβρη,πιο πριν ηταν ολα φουλ..προτεινω και εγω οτι αξιοθεατο εχεις απο εκει να τα βαλεις ολα φουλ πρωι για να μην ταλαιπωρηθειτε..επισης london eye αν δεν εχει καλο καιρο δε πολυ αξιζει καλυτερα να χεις στο νου σου για το shard που εχει δωρεαν εισοδο και καφετερια μεσα αν θες να κατσεις
 

LTS

Member
Μηνύματα
25
Likes
48
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες και όλους. Είμαι "νέος" στο φόρουμ, και σκοπέυω να πάω με την οικογένεια μου (σύζυγος και 2 κορίτσια ..14 + 8 ετων) στο Λονδίνο τα Χριστούγεννα.
Θα πάμε με κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο (είναι η πρώτη φορά που θα πάμε τα παιδιά εξωτερικό) και θα ήθελα αν μπορείτε κάποια βοήθεια στις παρακάτω ερωτήσεις μου. (Σας ευχαριστώ προκαταβολικά)

1. Επειδή θα έχουμε κάποιες ημέρες με ελέυθερο χρόνο θα ήθελα να ρωτήσω το πόσο εύκολο είναι να χρησιμοποιήσουμε τα μέσα μαζικής μεταφοράς (μετρό, λεωφορεία, κτλ..) και αν συμφέρει να βγάλουμε κάποια κάρτα που να τα περιλαμβ'ανει όλα ?
2. Αν υπάρχει τέτοια κάρτα για 1 ημέρα, πόσο στοιχίζει για κάθε μέλος της οικογένειας και για τα παιδιά ? και από που τη βγάζουμε ?
3. Για να πάμε στο London eye και σε κάποια άλλα σημεία (πχ..Ενυδρείο, Μαντάμ Τισσό, κτλ..) έχει μεγάλη αναμονή σε ουρά για να βγάλουμε εισητήριο και να μπούμε μέσα ?
4. Πόσο ασφαλές είναι για τα παιδιά ?
Ξέρω ότι κατά πάσα πισθανότητα κάποιες από τις ερωτήσεις μου θα έχουν απαντηθεί για αυτό ζητάω την κατανόηση σας.
Ευχαριστώ
Ευχαριστώ Πάρα πολυ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο αγχωμένος γιατί είναι η πρώτη φορά που θα πάρω τα παιδιά μαζί μου, για αυτό θα σας ζαλίσω με ερωτήσεις
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
@LTS να έχεις υπόψη σου πως στις 25 ΟΛΑ τα μέσα μαζικής μεταφοράς δεν λειτουργούν χωρίς καμία εξαίρεση.
Στις 26 λειτουργούν σχεδόν όλα αλλά με πιο αραιά δρομολόγια.
Στις 24,25 και 26 το Βρετανικό μουσείο, το μουσείο φυσικής ιστορίας, η πινακοθήκη και ο πύργος του Λονδίνου είναι κλειστά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom