Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

Alic

Member
Μηνύματα
196
Likes
2.988
Καλησπέρα, ήρθε η ώρα μετά από αιώνες να πάω ξανά Λονδίνο.. Πήγε κανείς πρόσφατα από Θεσσαλονίκη με πτήση που φτάνει αργά;πώς μετακινήθηκε και που έμεινε ως βολική περιοχή για τις πολύ άβολες πτήσεις της ρυαναιρ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπέρα, ήρθε η ώρα μετά από αιώνες να πάω ξανά Λονδίνο.. Πήγε κανείς πρόσφατα από Θεσσαλονίκη με πτήση που φτάνει αργά;πώς μετακινήθηκε και που έμεινε ως βολική περιοχή για τις πολύ άβολες πτήσεις της ρυαναιρ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Απο Αθηνα, πάντως με πτηση που εφτανε πολυ αργα stansted μειναμε στο hampton by hilton το πρωτο βραδυ κ βόλεψε πολυ. Την επομενη το πρωι πήγαμε κεντρο με το stansted express
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Καλησπέρα, ήρθε η ώρα μετά από αιώνες να πάω ξανά Λονδίνο.. Πήγε κανείς πρόσφατα από Θεσσαλονίκη με πτήση που φτάνει αργά;πώς μετακινήθηκε και που έμεινε ως βολική περιοχή για τις πολύ άβολες πτήσεις της ρυαναιρ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Και το holiday inn είναι καλή επιλογή μαζί με το premier inn. Είναι δίπλα δίπλα, έχει shuttle bus μέχρι αργα το βράδυ από αεροδρόμιο. Το έχω κάνει και εγώ κάποιες φορές όταν έφτασα αργα.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα, ήρθε η ώρα μετά από αιώνες να πάω ξανά Λονδίνο.. Πήγε κανείς πρόσφατα από Θεσσαλονίκη με πτήση που φτάνει αργά;πώς μετακινήθηκε και που έμεινε ως βολική περιοχή για τις πολύ άβολες πτήσεις της ρυαναιρ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Έχω πάρει τη συγκεκριμένη πτήση που φτάνει 11 παρά. Έχω επιλέξει το stansted express για liverpool street station και έχω μείνει σε κοντινό travelodge. Ήταν καλή η τιμή ήταν 5' με τα πόδια από το σταθμό και με τη central line είσαι oxford circus σε 15'
 

Alic

Member
Μηνύματα
196
Likes
2.988
Έχω πάρει τη συγκεκριμένη πτήση που φτάνει 11 παρά. Έχω επιλέξει το stansted express για liverpool street station και έχω μείνει σε κοντινό travelodge. Ήταν καλή η τιμή ήταν 5' με τα πόδια από το σταθμό και με τη central line είσαι oxford circus σε 15'
Υπάρχει περίπτωση να θυμάσαι που έμενες;προσπαθώ να βρω κάτι κοντά στη victoria...
 

Pascal8

Member
Μηνύματα
8
Likes
15
Καλησπέρα,

Θα πάμε 8 μέρες τέλος Ιουνίου με αρχές Ιουλίου. Κάποιες αρχικές ερωτήσεις. Θα πάμε 2 ενήλικες με ένα παιδί και θα ήθελα να ξέρω αν ο δρόμος 104-108 curtain rd, london είναι σε καλό σημείο για να μείνουμε. Είδα πως έχει μαγαζιά και σε μισή ώρα με τα πόδια θα είμαστε στη γέφυρα του Λονδίνου.
Επίσης από το Διεθνές Αεροδρόμιο Χίθροου ποιος είναι ο ιδανικός τρόπος για να φτάσω στο 104-108 curtain rd. Είναι η πρώτη φορά που θα πάμε οπότε θα πάμε σε όλα τα τουριστικά μέρη πείτε καμια ιδέα για κάρτα για το μετρό να πάρουμε την Oyster απο ότι διάβασα την παίρνω όταν φτάσω και την φορτώνω με ένα ποσό. Όποια βοήθεια δεκτή. Φτιάχνω το σχεδιασμό για τις 8 μέρες οπότε θα ρωτήσω ξανά για βελτιώσεις στο πλάνο.. Ευχαριστώ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα,

Θα πάμε 8 μέρες τέλος Ιουνίου με αρχές Ιουλίου. Κάποιες αρχικές ερωτήσεις. Θα πάμε 2 ενήλικες με ένα παιδί και θα ήθελα να ξέρω αν ο δρόμος 104-108 curtain rd, london είναι σε καλό σημείο για να μείνουμε. Είδα πως έχει μαγαζιά και σε μισή ώρα με τα πόδια θα είμαστε στη γέφυρα του Λονδίνου.
Επίσης από το Διεθνές Αεροδρόμιο Χίθροου ποιος είναι ο ιδανικός τρόπος για να φτάσω στο 104-108 curtain rd. Είναι η πρώτη φορά που θα πάμε οπότε θα πάμε σε όλα τα τουριστικά μέρη πείτε καμια ιδέα για κάρτα για το μετρό να πάρουμε την Oyster απο ότι διάβασα την παίρνω όταν φτάσω και την φορτώνω με ένα ποσό. Όποια βοήθεια δεκτή. Φτιάχνω το σχεδιασμό για τις 8 μέρες οπότε θα ρωτήσω ξανά για βελτιώσεις στο πλάνο.. Ευχαριστώ.
Για 8 μέρες 2 ενήλικες μπορείτε να βγάλετε 7 day travel card και να επωφελείται της προσφοράς 2 for 1.
Ψάξε λίγο στο φόρουμ τα έχουμε γράψει πάρα πολλές φορές.

Για Heathrow, πηγαίνεις London Liverpool Street και από εκεί με Elizabeth line σταματάς Heathrow.
 

Pascal8

Member
Μηνύματα
8
Likes
15
Καλημέρα,

Μετά απο αρκετό ψάξιμο και ενημέρωση απο το site έχω φτιάξει το παρακάτω πρόγραμμα :

Μέρα 1 Τετάρτη
SkyGarden (απο κάτω)
Πύργος του Λονδίνου
London Tower Bridge
shard (απο κάτω)
Borough Market
City of London
Καθεδρικός Ναός του Αγίου Παύλου

Μέρα 2 Πέμπτη
London eye (θα ανέβουμε)
Ενυδρείο Θαλάσσιας Ζωής του Λονδίνου
Palace of Westminster (Big Ben)
Westminster Abbey
Αίθουσες Πολεμικού Συμβουλίου Τσόρτσιλ (ίσως)
Ανάκτορα του Μπάκιγχαμ
St. James's Park

Μέρα 3 Παρασκευή
Βρετανικό Μουσείο (γρήγορο πέρασμα)
Covent Garden
Πλατεία Τραφάλγκαρ
εθνική πινακοθήκη (απο έξω)
Leicester Square
china town
Piccadilly Circus
Regents street
Carnaby street
soho

Μέρα 4 Σάββατο
hyde park
Κήποι του Κένσινγκτον
Kensington Palace

Μέρα 5 Κυριακή
(Τη Κυριακή την άφησα free για ότι μείνει ή θέλουμε να πάμε ξανά )

Μέρα 6 Δευτέρα
Σιδηροδρομικός σταθμός Σεν Πάνκρας (Harry Potter Shop)
Madame Tussauds
Notting Hill

Μέρα 7 Τρίτη
Μουσείο Φυσικής Ιστορίας (γρήγορο πέρασμα - το είδαμε πέρσι στη ΝΥ)
Μουσείο Βικτορίας και Αλβέρτου
Harrods
Selfridges

IF..
Camden Town
Science Museum
Canary Wharf

Άφιξη : Heathrow airport -- Elizabeth line -> London Liverpool Street
Αναχώρηση : Luton airport -- northern (μαύρη) -> London king's cross -> St Pancras International station -> Dart

Θα βγάλω την ouster 7 day travel card (2 ενήλικες) για τη προσφορά 2 for 1 όταν φτάσουμε στο Heathrow airport . Έχω βγάλει απο εδώ και την ouster free pass για το παιδί 10 ετών.
Το κόστος για τα παραπάνω μεταφορικά για τα αεροδρόμια είναι μέσα στη κάρτα ouster που θα πάρω?

Πως σας φαίνεται ? Δεκτή όποια βοήθεια για αλλαγές.
Κάποιο άλλο μαγαζί για ψώνια ? Κάτι άλλο που μου έχει ξεφύγει?


Ευχαριστώ.
 
Last edited:

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Το πρόγραμμα είναι καλό, στο skygarden θα μπορούσατε να πάτε και "επάνω", έχει υπέροχη θέα και με δωρεάν εισιτήριο που μπορείς να κλείσεις από εδώ
Sky Garden

Την Κυριακή να επισκεφθείτε και το Greenwich, με το DLR (τρένο χωρίς οδηγό)

Καλά να περάσετε!
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Καλημέρα,

Μετά απο αρκετό ψάξιμο και ενημέρωση απο το site έχω φτιάξει το παρακάτω πρόγραμμα :

Μέρα 1 Τετάρτη
SkyGarden (απο κάτω)
Πύργος του Λονδίνου
London Tower Bridge
shard (απο κάτω)
Borough Market
City of London
Καθεδρικός Ναός του Αγίου Παύλου

Μέρα 2 Πέμπτη
London eye (θα ανέβουμε)
Ενυδρείο Θαλάσσιας Ζωής του Λονδίνου
Palace of Westminster (Big Ben)
Westminster Abbey
Αίθουσες Πολεμικού Συμβουλίου Τσόρτσιλ (ίσως)
Ανάκτορα του Μπάκιγχαμ
St. James's Park

Μέρα 3 Παρασκευή
Βρετανικό Μουσείο (γρήγορο πέρασμα)
Covent Garden
Πλατεία Τραφάλγκαρ
εθνική πινακοθήκη (απο έξω)
Leicester Square
china town
Piccadilly Circus
Regents street
Carnaby street
soho

Μέρα 4 Σάββατο
hyde park
Κήποι του Κένσινγκτον
Kensington Palace

Μέρα 5 Κυριακή
(Τη Κυριακή την άφησα free για ότι μείνει ή θέλουμε να πάμε ξανά )

Μέρα 6 Δευτέρα
Σιδηροδρομικός σταθμός Σεν Πάνκρας (Harry Potter Shop)
Madame Tussauds
Notting Hill

Μέρα 7 Τρίτη
Μουσείο Φυσικής Ιστορίας (γρήγορο πέρασμα - το είδαμε πέρσι στη ΝΥ)
Μουσείο Βικτορίας και Αλβέρτου
Harrods
Selfridges

IF..
Camden Town
Science Museum
Canary Wharf

Άφιξη : Heathrow airport -- Elizabeth line -> London Liverpool Street
Αναχώρηση : Luton airport -- northern (μαύρη) -> London king's cross -> St Pancras International station -> Dart

Θα βγάλω την ouster 7 day travel card (2 ενήλικες) για τη προσφορά 2 for 1 όταν φτάσουμε στο Heathrow airport . Έχω βγάλει απο εδώ και την ouster free pass για το παιδί 10 ετών.
Το κόστος για τα παραπάνω μεταφορικά για τα αεροδρόμια είναι μέσα στη κάρτα ouster που θα πάρω?

Πως σας φαίνεται ? Δεκτή όποια βοήθεια για αλλαγές.
Κάποιο άλλο μαγαζί για ψώνια ? Κάτι άλλο που μου έχει ξεφύγει?


Ευχαριστώ.
Γεμάτο πρόγραμμα!

Η πρωτη μερα ειναι πολύ πιεσμένη. Ειδικά αν μπείτε σε ολα αυτα. Θα έμπαινα πύργο Λονδίνου που είναι μια μερα μονος του. Tower Bridge μεσα ειναι οτι ποιο μουφα εχω μπει οποτε θα το προσπερνούσα. Μεσημεριανό borough market και μετα queens walk προς Tate και Αγιο Παυλο αν βγαινει.

Sky garden κλείσε εισητηρίο να πας πάνω ειτε απλα στο κήπο ειτε σε καποιο μαγαζι (να πας απο κατω δεν εχει νοημα). Το ιδιο και το shard ανέβα για ενα ποτο εστω, ειδικα βραδυ είναι φοβερο.

Churchill war rooms αξιζουν να μπειτε.

Μερα 3 - πολυ περπάτημα αλλα αν το αντέχετε θα τα δειτε ολα

Μερα 4 - θα βαζα το notting hill αφου ειναι η μονη μερα που εχει το μαρκετ. Μετα πας και hyde park. Το Kensington palace δεν με ενθουσίασε

Κυριακη - φροντιστε να πατε σε μια καλη παμπ για Sunday roast

Μερα 7 - και το μουσειο επιστημών ειναι καταπληκτικό αν σας ενδιαφέρει το θεμα
Τα Selfridges δεν κολανε γιατι ειναι στην Oxford street. Θα τα βγαζα και θα πηγαινα science museum

Camden εχει την αγορα τις κυριακες αλλα προτιμω αλλες μερες μιας και τα μαγαζια ειναι παντα εκει. Για μενα η ποιο αλτερνατιβ αγορα στο λονδινο, δεν θα την αφηνα απεξω.

Canary Wharf δεν νομιζω οτι εχει να προσφέρει κατι εκτος και αμα σε ενδιαφέρει το docklands μουσειο.

Greenwich δεν εχεις βαλει που εχει το cutty shark το ναυτικό μουσειο και το Αστεροσκοπείο. Εγω θα έβαζα μια μερα εκει. Ίσως Κυριακή που ειπε και ενα φιλος πανω.

Θέατρο west end ή κανα albert hall τσεκαρε για καποιο event.

Για shopping αν έχετε σκοπό για πολλα ψωνια τσεκαρε το Westfield που εχει και την Kidzania για το παιδι.

Επισης το Battersea το εχουν κανει διαμαντακι εμπορικό, πολυ ιδιαίτερος χωρος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.277
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom