ΗΠΑ Οδηγός για ESTA

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Καλησπέρα σε όλους . Θέλω να προχωρήσω σε έκδοση ΕΣΤΑ. Η αστυνομική μου ταυτότητα έχει εκδοθεί το 2007. Θεωρητικά είναι ληγμένη .Αν κάνω αίτηση για ΕΣΤΑ και βάλω τον αριθμό ταυτότητας(τον ισχύοντα) και στη συνέχεια αλλάξω αστυνομική ταυτότητα θα μπορέσω να τροποποιήσω την ΕΣΤΑ; Ποια η διαδικασία;
Το διαβατήριο έχει σημασία όχι η ταυτότητα.
 

Roadrunner

Member
Μηνύματα
60
Likes
15
Επειδή αυτήν την περίοδο είμαι εξωτερικό και δεν μπορώ να αλλάξω ΑΤ πριν την αίτηση για ΕΣΤΑ θα με συμβουλεύατε να κάνω αίτηση με την ΑΤ που έχω στη κατοχή μου καο τέλος ; Ή να κάνω τώρα την αίτηση και να επιχειρήσω πιο μετά να κάνω τροποποίηση στην ΕΣΤΑ και να βάλω τον νέο αριθμό ;
 

Manos46

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.464
Ταξίδι-Όνειρο
???
Επειδή αυτήν την περίοδο είμαι εξωτερικό και δεν μπορώ να αλλάξω ΑΤ πριν την αίτηση για ΕΣΤΑ θα με συμβουλεύατε να κάνω αίτηση με την ΑΤ που έχω στη κατοχή μου καο τέλος ; Ή να κάνω τώρα την αίτηση και να επιχειρήσω πιο μετά να κάνω τροποποίηση στην ΕΣΤΑ και να βάλω τον νέο αριθμό ;
Δεν χρειάζεται ταυτότητα αλλά διαβατήριο
 

Roadrunner

Member
Μηνύματα
60
Likes
15
Δεν χρειάζεται ταυτότητα αλλά διαβατήριο
Ναι το ξέρω διαβατήριο έχω και πρόσφατο απλώς στην ΕΣΤΑ θα δηλώσω έναν αριθμό ταυτότητας που θεωρητικά δεν ισχύει ..(αφού έχουν περάσει 15 έτη ..) φυσικά δεν το αναγράφει πάνω ..
 

Roadrunner

Member
Μηνύματα
60
Likes
15
Καλημέρα παιδιά ,
στη συμπλήρωση αίτησης για ΕΣΤΑ ζητάει national identification number ( αριθμός ταυτότητα ) και personal identification number .Τι είναι το τελευταίο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Με την ταυτότητα δεν χρειάζεται να ασχοληθείς. Αν θέλεις αναγκαστικά να την αλλάξεις, εγώ θα το έκανα αφότου γυρνούσα. Μόνο το διαβατήριο κοιτάζουν, την ταυτότητα απλά την έχω μαζί αν χάσω το διαβατήριο και χρειαστεί να πάω στην πρεσβεία.

Από την άλλη, με την ημερομηνία λήξης δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι ούτε στο εξωτερικό, την έχει δεχτεί η αστυνομία, ο στρατός, τράπεζες, εργοδότες κλπ. Αν κάπου κινδύνευα να είχα θέμα με ληγμένη ταυτότητα, θα ήταν σίγουρα σε κάποιο από αυτά.

Το πεδίο που αναφέρεις δεν θυμάμαι τι είναι, θα το κοιτάξω το απόγευμα τι είχα βάλει εκεί...
 

Roadrunner

Member
Μηνύματα
60
Likes
15
Με την ταυτότητα δεν χρειάζεται να ασχοληθείς. Αν θέλεις αναγκαστικά να την αλλάξεις, εγώ θα το έκανα αφότου γυρνούσα. Μόνο το διαβατήριο κοιτάζουν, την ταυτότητα απλά την έχω μαζί αν χάσω το διαβατήριο και χρειαστεί να πάω στην πρεσβεία.

Από την άλλη, με την ημερομηνία λήξης δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι ούτε στο εξωτερικό, την έχει δεχτεί η αστυνομία, ο στρατός, τράπεζες, εργοδότες κλπ. Αν κάπου κινδύνευα να είχα θέμα με ληγμένη ταυτότητα, θα ήταν σίγουρα σε κάποιο από αυτά.

Το πεδίο που αναφέρεις δεν θυμάμαι τι είναι, θα το κοιτάξω το απόγευμα τι είχα βάλει εκεί...
Η αλήθεια είναι ότι η ταυτότητα δεν γράφει ημερομηνία λήξης πάνω (όποτε θεωρητικά δεν φαίνεται άμεσα ) …Και μάλιστα πρόσφατα ταξίδεψα στο Μιλάνο και στη Μαδρίτη με αυτήν . Εγώ δεν ήξερε ότι οι ταυτότητες λήγουν μου το ανάφερε ο αστυνομικός που μου έβγαλε το διαβατήριο .Μου είπε ότι η ταυτότητα σου λήγει σε 5 μέρες παρόλα αυτά μου το έβγαλε .. δεν μου είπε άλλαξε πρώτα ταυτότητα …Αγχώθηκα απλώς επειδή αφορά ταξίδι ΗΠΑ πιο αυστηρός έλεγχος και πιο πολλά χρήματα να πάνε χαμένα …Ευχαριστώ για την απάντηση !
 

Roadrunner

Member
Μηνύματα
60
Likes
15
Πολλές οι ερωτήσεις … για την φωτογραφία στην ΕΣΤΑ θέλει και τις δυο πρώτες σελίδες του διαβατηρίου ή μόνο αυτήν με τη φωτογραφία;
 

Roadrunner

Member
Μηνύματα
60
Likes
15
Καλησπέρα στην ΕΣΤΑ στην πόλη γέννησης γράφω ATHENS ή ATHINA όπως το έχει το διαβατήριο;Eπίσης ζητάει αν είσαι υπήκοος άλλης χώρας κλπ . Αν έχω υπηκοότητα Αυστραλίας και διαβατήριο επειδή εκεί γεννήθηκε η μητέρα μου (ελληνίδα ) όχι εγώ ,πρέπει να το δηλώσω ή θα μπλέξω άδικα? Θα πρέπει να κουβαλάω μαζί μου και το Αυστραλιανό διαβατήριο; Σημείωση το ελληνικό διαβατήριο αναφέρει υπηκοότητα μόνο Ελληνική
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Στο National Identification Number (Ελληνιστί Αριθμός Κρατικής Ταυτότητας) είχα βάλει τον αριθμό ταυτότητας. Κάτι αντίστοιχο του Personal Identification Number δεν μου είχε (τσέκαρα την αίτηση που είχα κάνει).

Βέβαια εγώ είχα επιλέξει "όχι" στο "σας έχει ποτέ εκδοθεί ένα διαβατήριο ή κρατικό δελτίο ταυτότητας για ταξιδιωτικούς σκοπούς από οποιαδήποτε άλλη χώρα" και "είστε αυτή τη στιγμή ένας πολίτης ή έχετε εθνικότητα οποιασδήποτε άλλης χώρας". Μήπως επιλέγεις εσύ "ναι" λόγω του δεύτερου διαβατηρίου που λες;

Πόλη γέννησης το γράφεις όπως το λέει το διαβατήριο με το οποίο θα ταξιδέψεις.

Αν δηλώσεις και το Αυστραλιανό διαβατήριο, έχε το μαζί σου. Μην αγχώνεσαι, το αν θα καθυστερήσεις είναι καθαρά θέμα στον υπάλληλο στον οποίο θα πέσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom