ΗΠΑ Οδηγός για ESTA

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ξαναέβγαλα ESTA χθες, μια-μια μπροστά μου οι απορίες του road runner... :haha:

Μέσα στη βδομάδα θα ενημερώσω το πρώτο post για τα καινούρια που ζητάνε ;)
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Γνωρίζετε αν το διαβατήριο πρέπει να έχει ημερομηνία λήξης άνω των 6 μηνών από το ταξίδι στις ΗΠΑ?
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.271
Likes
7.883
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Εφόσον έχεις εισιτήρια εξόδου πριν την λήξη δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά κοίταξε το κάπου πιο επίσημα από την δική μου απάντηση.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Γνωρίζετε αν το διαβατήριο πρέπει να έχει ημερομηνία λήξης άνω των 6 μηνών από το ταξίδι στις ΗΠΑ?
δεν υπαρχει πλεον αυτος ο περιορισμος.
απλα η ESTA σου θα εχει ημερομηνια ληξης την ημερομηνια ληξης του διαβατηριου σου.
 

nikula15

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Ξαναέβγαλα ESTA χθες, μια-μια μπροστά μου οι απορίες του road runner... :haha:

Μέσα στη βδομάδα θα ενημερώσω το πρώτο post για τα καινούρια που ζητάνε ;)
Καλημέρα
Να κάνω μια ερώτηση προσπαθώ να κάνω αίτηση γαι την κόρη μου 10 ετών θα ταξιδέψει μαζί με την μαμα μου και έχω κολλήσει στο identification number βάζω αριθμό διαβατηρίου και δεν με πάει παρακάτω δοκιμάζω χωρίς γράμματα πάλι το ίδιο. Τι βάλατε σε αυτό; ; και στο από κάτω ακριβώς personal identification number πάλι διαβατηριο θέλει.
Σας ευχαριστώ πολυ και συγνώμη που έγραψα ολόκληρη έκθεση 😅
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλημέρα
Να κάνω μια ερώτηση προσπαθώ να κάνω αίτηση γαι την κόρη μου 10 ετών θα ταξιδέψει μαζί με την μαμα μου και έχω κολλήσει στο identification number βάζω αριθμό διαβατηρίου και δεν με πάει παρακάτω δοκιμάζω χωρίς γράμματα πάλι το ίδιο. Τι βάλατε σε αυτό; ; και στο από κάτω ακριβώς personal identification number πάλι διαβατηριο θέλει.
Σας ευχαριστώ πολυ και συγνώμη που έγραψα ολόκληρη έκθεση 😅
Το πρώτο post θα ενημερωθεί και θα έχει και τις απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς. Περιμένω τους mods.

Εν ολίγοις, στο identification number βάζεις τον αριθμό ταυτότητας και όταν τον συμπληρώσεις το personal identification nunber γίνεται γκρι και δεν βάζεις κάτι.

Οσον αφορά τον αριθμό του διαβατηρίου, το παίρνει αυτόματα όταν ανεβάσεις τη φωτογραφία του που σου ζητάει στην αρχή.
 

ShamrockD

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
δεν υπαρχει πλεον αυτος ο περιορισμος.
απλα η ESTA σου θα εχει ημερομηνια ληξης την ημερομηνια ληξης του διαβατηριου σου.
Καλημέρα. Υπάρχει κάποιο επίσημο link για αυτό, οτι δεν ισχύουν πλεόν οι μήνες? Aν καταλαβαίνω σωστά είναι το παρακάτω?

https://www.cbp.gov/sites/default/f...x-Month Passport Validity Update 20220316.pdf

Πήγα εκεί μέσω του Visitor Visa

- Το διαβατήριο μου λήγει Φεβρουάριο του 24 και θα πάω Αμερική τον Ιούλιο. Είναι 6-7 μήνες μπροστά άρα φαντάζομαι δεν χρειάζεται να αλλάξω κάτι ως τότε, ταξιδεύω με αυτό?

- Έλεγα να το ανανεώσω μέχρι τον Ιούλιο να ξεμπερδεύω. Ξέρει κανείς αν κλείσω τα εισιτήρια με τον παλιό αριθμό, μετά μπορώ να δηλώσω άλλο? Η να μιλήσω με την αεροπορική καλύτερα όταν κλείσω τα εισιτήρια.

Thanks!
 

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, εγώ πήγα οκτώβριο και το διαβατήριο μου έληγες φεβρουάριο !!
γιατί να δίνεις 84€ τσάμπα?
κάτι επίσημο δεν ξέρω να σου στείλω, νομίζω αυτό που βρήκες αρκεί !
 

ShamrockD

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, εγώ πήγα οκτώβριο και το διαβατήριο μου έληγες φεβρουάριο !!
γιατί να δίνεις 84€ τσάμπα?
κάτι επίσημο δεν ξέρω να σου στείλω, νομίζω αυτό που βρήκες αρκεί !
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Καλά ούτως η άλλως πρέπει να ανανεώσω σύντομα και θα βγει 10ετες :)

Για να επιβεβαιωσω το παραπάνω που λέμε στην πρεσβεία ρωτάω; Δεν βγαίνει γραμμή. Η αλλιώς στην αεροπορική.
 

Michaelkatsa

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Παιδια καλησπέρα σχετικα με την ESTA εκει που λεει να συμπληρωσω επαφή και διευθυνση επαφης βαζω το ονομα του ξενοδοχειου?Αν ναι,εγω που θα μεινω σε καταλυμα airbnb τι θα βαλω σαν ονομα?ασχετο αλλα έχω ακούσει οτι τα airbnb δεν ειναι τοσο νομιμα στις ΗΠΑ.λετε να εχω καποιο πρόβλημα?
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Το address while in us λες; Αυτο μπορείς να το αφήσεις κενό. Τη διεύθυνση του Airbnb την δίνεις (και σε εμένα τη δέχτηκαν στην Ουάσινγκτον) στο immigration του αεροδρομίου.

Αν εννοείς το point of contact βάζεις καποιο συγγενή / φίλο (στην Ελλάδα) για ου μη γέννητο συμβεί κάτι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom