ΗΠΑ Οδηγός για ESTA

Michaelkatsa

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
ΝΑΙ, στο while in us εβαλα τη διευθυνση του airbnb.λεω μήπως βρω κανενα μπελα λογω του οτι μου λενε οτι τα airbnb ειναι illegal.

Το address while in us λες; Αυτο μπορείς να το αφήσεις κενό. Τη διεύθυνση του Airbnb την δίνεις (και σε εμένα τη δέχτηκαν στην Ουάσινγκτον) στο immigration του αεροδρομίου.

Αν εννοείς το point of contact βάζεις καποιο συγγενή / φίλο (στην Ελλάδα) για ου μη γέννητο συμβεί κάτι.
απο οτι διαβαζω δεν ειναι τοσο υποχρεωτικο να συμπληρωσεις που θα μενεις
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Το illegal μου φαίνεται λίγο βαρύ. Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, νομίζω είναι τελείως τυπικό. Με την έννοια, ότι σου ζητούν το πού θα μείνεις το πρώτο βράδυ. Τους έχω πει "θα κοιμηθώ στο τάδε ξενοδοχείο για σήμερα για να σπάσω το πολύωρο ταξίδι και τον επόμενο ένα μήνα θα αλλάξω πολιτεία" και ζητούσαν που θα κοιμόμουν εκείνη τη μέρα. Δεν τους ενδιέφερε που θα πήγαινα μετά.

Ναι, στη φάση της ESTA είναι προαιρετικό. Το δηλώνεις υποχρεωτικά (αν δεν το δήλωσες στην ESTA) στον υπάλληλο του immigration, που είναι και αυτός που θα σου σφραγίσει το διαβατήριο για να βγεις στη χώρα.
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Καλημέρα. Πρόκειται να ταξιδέψω για Νέα Υόρκη για δεύτερη χρονιά. Η ESTA που έχω είναι σε ισχύ από πέρσι. Ξέρετε αν χρειάζεται να κάνω κάποια αλλαγή επειδή πέρσι είχα δηλώσει άλλο ξενοδοχείο;; Επίσης, μετά την Νέα Υόρκη θα πάμε για 2 ημέρες Τορόντο. Θα πρέπει να βγάλω και ETA;;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλημέρα. Πρόκειται να ταξιδέψω για Νέα Υόρκη για δεύτερη χρονιά. 1. Η ESTA που έχω είναι σε ισχύ από πέρσι. Ξέρετε αν χρειάζεται να κάνω κάποια αλλαγή επειδή πέρσι είχα δηλώσει άλλο ξενοδοχείο;; 2. Επίσης, μετά την Νέα Υόρκη θα πάμε για 2 ημέρες Τορόντο. Θα πρέπει να βγάλω και ETA;;
1. Όχι
2. Ναι
 

ariadni494949

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Καλησπέρα!Ήθελα να ρωτήσω,εγώ θέλω να φύγω τέλος Ιούνη για Βοστόνη πάλι.Ειχα πάει τον Οκτώβριο μου κάναν τη ζωή λιγο δύσκολη με ερωτήσεις κλπ αλλά με άφησαν να μπω στη χώρα.Δεν έχω κάποια σφραγίδα βέβαια στο διαβατήριο μου.Τωρα για να ξαναπάω χρειάζεται να κάνω κάτι;Βασικά τι χρειάζεται να κανω;Έχω το διαβατηριο κ την εστα που ισχύει ακόμη.Χρειαζεται κάτι αλλο;Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα!Ήθελα να ρωτήσω,εγώ θέλω να φύγω τέλος Ιούνη για Βοστόνη πάλι.Ειχα πάει τον Οκτώβριο μου κάναν τη ζωή λιγο δύσκολη με ερωτήσεις κλπ αλλά με άφησαν να μπω στη χώρα.Δεν έχω κάποια σφραγίδα βέβαια στο διαβατήριο μου.Τωρα για να ξαναπάω χρειάζεται να κάνω κάτι;Βασικά τι χρειάζεται να κανω;Έχω το διαβατηριο κ την εστα που ισχύει ακόμη.Χρειαζεται κάτι αλλο;Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Τίποτε άλλο δε χρειάζεσαι.

(Ακόμα κι αν δεν έχεις σφραγίδα προφανώς ξέρουν ότι έχεις ξαναπάει και πότε, άρα πολύ πιθανό ν ακολουθήσει και 2ος γύρος ερωτήσεων-αλλά μπορεί και όχι).
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπέρα!Ήθελα να ρωτήσω,εγώ θέλω να φύγω τέλος Ιούνη για Βοστόνη πάλι.Ειχα πάει τον Οκτώβριο μου κάναν τη ζωή λιγο δύσκολη με ερωτήσεις κλπ αλλά με άφησαν να μπω στη χώρα.Δεν έχω κάποια σφραγίδα βέβαια στο διαβατήριο μου.Τωρα για να ξαναπάω χρειάζεται να κάνω κάτι;Βασικά τι χρειάζεται να κανω;Έχω το διαβατηριο κ την εστα που ισχύει ακόμη.Χρειαζεται κάτι αλλο;Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εφόσον το διαβατήριο και η ESTA ισχύουν ακόμη, από αυτά είσαι καλυμμένη. Και το ότι αυτός στον οποίο έπεσες ήταν καχύποπτος δεν λέει κάτι για τον επόμενο στον οποίο θα πέσεις. Βέβαια, δεν ξέρω τι ήταν αυτό που τον προβλημάτισε στην περίπτωση σου.

Το μόνο που μου κάνει εντύπωση, και για το οποίο δεν μπορώ να σε βοηθήσω, είναι ο λόγος που δεν σφραγισαν το διαβατήριο... Εννοώ θα δει ότι έχεις ξαναέρθει και θα δουν ότι λείπει σφραγίδα από την προηγούμενη σου επίσκεψη.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εφόσον το διαβατήριο και η ESTA ισχύουν ακόμη, από αυτά είσαι καλυμμένη. Και το ότι αυτός στον οποίο έπεσες ήταν καχύποπτος δεν λέει κάτι για τον επόμενο στον οποίο θα πέσεις. Βέβαια, δεν ξέρω τι ήταν αυτό που τον προβλημάτισε στην περίπτωση σου.

Το μόνο που μου κάνει εντύπωση, και για το οποίο δεν μπορώ να σε βοηθήσω, είναι ο λόγος που δεν σφραγισαν το διαβατήριο... Εννοώ θα δει ότι έχεις ξαναέρθει και θα δουν ότι λείπει σφραγίδα από την προηγούμενη σου επίσκεψη.
Η Βοστόνη είναι το μοναδικό Αμερικανικό αεροδρόμιο το οποίο δε μου σφράγισε ούτε εμένα το διαβατήριο και μου έκανε εντύπωση. Αλλά το πήρα χαμπάρι αρκετά μετά οπότε δεν ρώτησα το γιατί εκείνη την ώρα.

Υπάρχει πάντως ηλεκτρονική σελίδα που μπορείς να δεις τις εισόδους σου στις ΗΠΑ (δε θυμάμαι τώρα ποια είναι). Εκεί είχε περαστεί κανονικά η είσοδος.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Καλησπέρα!Ήθελα να ρωτήσω,εγώ θέλω να φύγω τέλος Ιούνη για Βοστόνη πάλι.Ειχα πάει τον Οκτώβριο μου κάναν τη ζωή λιγο δύσκολη με ερωτήσεις κλπ αλλά με άφησαν να μπω στη χώρα.Δεν έχω κάποια σφραγίδα βέβαια στο διαβατήριο μου.Τωρα για να ξαναπάω χρειάζεται να κάνω κάτι;Βασικά τι χρειάζεται να κανω;Έχω το διαβατηριο κ την εστα που ισχύει ακόμη.Χρειαζεται κάτι αλλο;Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δεν βάζουν πια σφραγίδες εισόδου στις ΗΠΑ, άλλα ούτε και έξοδου, ξέρουν όμως τις κινήσεις σου.
Πριν τον Οκτώβρη είχες ξαναπάει η ήταν η πρώτη φορά;
Αν τότε σου κάνα τη ζωή λίγο δύσκολη τώρα ενδέχεται να σου την κάνουν ακόμα πιο δύσκολη λόγω της σχετικά σύντομης επιστροφής σου. Επίσης παίζει ρόλο το πόσo έμεινες εκεί την πρώτη φορά η τις άλλες φορές αν έχεις ξαναπάει.
Αν δεν πας για εργασία δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε.
Οι συνοριοφύλακες κάνουν μόνο την δουλειά τους και προσπαθούν να την κάνουν σωστά. Είναι εξαιρετικά ευγενικοί στα όρια της σοβαρότητας.
Αν υποψιαστούν κάτι πας για περαιτέρω έλεγχο όπου να ξέρεις έχουν πρόσβαση στα πάντα, τηλέφωνο, λαπ τοπ και άλλα.
Ποτέ δεν είχα πρόβλημα στην είσοδο όλα αυτά τα χρόνια. Στις τελευταίες επισκέψεις δε, δεν μου κάνουν ούτε ερωτήσεις, απλά μια συζήτηση για τον καιρό στην Ελλάδα η για τον τουρισμό, ένα καλώς όρισες ξανά και αυτό ήταν όλο.
Επομένη επίσκεψη την ερχομένη εβδομάδα στον μαγικό Far West. Μπαι.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το μόνο που μου κάνει εντύπωση, και για το οποίο δεν μπορώ να σε βοηθήσω, είναι ο λόγος που δεν σφραγισαν το διαβατήριο... Εννοώ θα δει ότι έχεις ξαναέρθει και θα δουν ότι λείπει σφραγίδα από την προηγούμενη σου επίσκεψη.
Στη δική μου περίπτωση πάντως σφραγίστηκε κατά την είσοδο αλλά όχι κατά την έξοδο από τη χώρα. Δε μπορώ να καταλάβω τι πολιτική ακολουθούν σ' αυτό το ζήτημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.377
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom