ΗΠΑ Οδηγός για ESTA

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Ευχαριστώ
Μία ακόμα ερώτηση. Ο σύζυγος είναι ελεύθερος επαγγελματίας. Εκεί που ζητάει εργοδότη βάζω κάτι;
Βαλε οτιδήποτε.. Απο self-employed, owner εως το ονομα της εταιρίας, μαγαζιού η με ότι αλλο ασχολείται... Δεν το κοιτανε αυτό..Δεν δινουν τοσο βάση μαλλον θα έλεγα..
 

Mkh

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα θέλω να πάω Αμερική( είναι ο θειοσ Μου εκεί,μένει μόνιμα) μεταξύ 20-4 Ιανουαρίου και είμαι 19 χρωνον δεν δουλεύω επειδή συντηρούμε από τους γονείς μου! Θα έχω βγάλει και εισιτήριο επιστροφής εννοείτε αλλά θα ήθελα να μάθω εφόσον εγκριθεί το εστα μου( πιστεύω να εγκριθεί ακόμα δεν έχω κάνει) θα με αφήσουν από το αεροδρόμιο του Σαν φραντσισκο να βγω; Η θα έχω θέμα; Μια απάντηση θα ήθελα σε αυτό! Θα πρέπει να έχω στοιχεία εκτός εστα και διαβατηρίου και εισιτηρίου επιστροφής; Φτάνουν αυτά; Θα είμαι οκ;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλησπέρα θέλω να πάω Αμερική( είναι ο θειοσ Μου εκεί,μένει μόνιμα) μεταξύ 20-4 Ιανουαρίου και είμαι 19 χρωνον δεν δουλεύω επειδή συντηρούμε από τους γονείς μου! Θα έχω βγάλει και εισιτήριο επιστροφής εννοείτε αλλά θα ήθελα να μάθω εφόσον εγκριθεί το εστα μου( πιστεύω να εγκριθεί ακόμα δεν έχω κάνει) θα με αφήσουν από το αεροδρόμιο του Σαν φραντσισκο να βγω; Η θα έχω θέμα; Μια απάντηση θα ήθελα σε αυτό! Θα πρέπει να έχω στοιχεία εκτός εστα και διαβατηρίου και εισιτηρίου επιστροφής; Φτάνουν αυτά; Θα είμαι οκ;
Είναι γεγονός ότι την τελική απόφαση θα την πάρει ο συνοριοφύλακας που μπορεί να αρνηθεί την είσοδο.Φυσικά βοηθάει να δείξεις το εισιτήριο επιστροφής.Με τα σημερινά δεδομένα χρειάζεται και πιστοποιητικό εμβολιασμού.
 

Mkh

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Είναι γεγονός ότι την τελική απόφαση θα την πάρει ο συνοριοφύλακας που μπορεί να αρνηθεί την είσοδο.Φυσικά βοηθάει να δείξεις το εισιτήριο επιστροφής.Με τα σημερινά δεδομένα χρειάζεται και πιστοποιητικό εμβολιασμού.
[/QUO
Είναι γεγονός ότι την τελική απόφαση θα την πάρει ο συνοριοφύλακας που μπορεί να αρνηθεί την είσοδο.Φυσικά βοηθάει να δείξεις το εισιτήριο επιστροφής.Με τα σημερινά δεδομένα χρειάζεται και πιστοποιητικό εμβολιασμού.
ναι έχω πιστοποιητικό εμβολιασμού!το ευρωπαϊκό δείχνω;
και θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να μην με δεχτεί ο συνοριοφύλακας; Και αν ξέρετε συνήθως ποτέ απορρίπτει
ναι έχω πιστοποιητικό εμβολιασμού!το ευρωπαϊκό δείχνω;
και θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να μην με δεχτεί ο συνοριοφύλακας; Και αν ξέρετε συνήθως ποτέ απορρίπτει
Μην πάω τσάμπα μέχρι εκεί
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
ναι έχω πιστοποιητικό εμβολιασμού!το ευρωπαϊκό δείχνω;
και θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να μην με δεχτεί ο συνοριοφύλακας; Και αν ξέρετε συνήθως ποτέ απορρίπτει
Μην πάω τσάμπα μέχρι εκεί
Το Ευρωπαϊκό είναι ΟΚ.Αν ξέραμε την απάντηση σε υποθετικές ερωτήσεις τότε όλοι θα πηγαίναμε στα σίγουρα.Ποιός μπορεί σε ένα φόρουμ να σου δώσει τέτοιες απαντήσεις;Οι πιθανότητες απόριψης μπορεί να είνα μικρές αλλά υπάρχουν.
 

Mkh

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Το Ευρωπαϊκό είναι ΟΚ.Αν ξέραμε την απάντηση σε υποθετικές ερωτήσεις τότε όλοι θα πηγαίναμε στα σίγουρα.Ποιός μπορεί σε ένα φόρουμ να σου δώσει τέτοιες απαντήσεις;Οι πιθανότητες απόριψης μπορεί να είνα μικρές αλλά υπάρχουν.
Πρέπει να γράψω στο εστα την διεύθυνση που μένει ο θείος μου; Και τα στοιχεία του;
Είναι υποχρεωτικά; Και αν με ρωτήσουν εκεί θα πω ότι πάω για Χριστούγεννα διακοπεσ Και θα μείνω στον θείο μου έτσι;
ευχαριστω για την απάντηση
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Πρέπει να γράψω στο εστα την διεύθυνση που μένει ο θείος μου; Και τα στοιχεία του;
Είναι υποχρεωτικά; Και αν με ρωτήσουν εκεί θα πω ότι πάω για Χριστούγεννα διακοπεσ Και θα μείνω στον θείο μου έτσι;
ευχαριστω για την απάντηση
Ναι βάλε την διεύθυνση του θείου.Αν μπορείς και να έχεις και κάτι γραπτό από τον θείο(ότι θα σε φιλοξενήσει) ακόμη καλύτερα.Καθώς θα μείνεις 15 μέρες περίπου και θα έχεις και εισιτήριο επιστροφής,λογικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα στην είσοδο.
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Πρέπει να γράψω στο εστα την διεύθυνση που μένει ο θείος μου; Και τα στοιχεία του;
Είναι υποχρεωτικά; Και αν με ρωτήσουν εκεί θα πω ότι πάω για Χριστούγεννα διακοπεσ Και θα μείνω στον θείο μου έτσι;
ευχαριστω για την απάντηση
Είναι μικρή πιθανότητα να μην σε δεχτεί. Αν απαντήσεις με ειλικρίνεια Ότι κανεις τουρισμό τότε περνάς στη είσοδο
 
D

Delmem38110

Guest
Πρέπει να γράψω στο εστα την διεύθυνση που μένει ο θείος μου; Και τα στοιχεία του;
Είναι υποχρεωτικά; Και αν με ρωτήσουν εκεί θα πω ότι πάω για Χριστούγεννα διακοπεσ Και θα μείνω στον θείο μου έτσι;
ευχαριστω για την απάντηση
δεν θα ασχοληθούν καν.
θα περάσεις σε δυο λεπτά. αν έχει κίνηση περισσότερο.
αλλά τον Αύγουστο που περάσαμε καμία ερώτηση με χαμόγελο βιομετρικά σελφι γεια σας.
εστα τυπωμένη. θα στη ζητήσει η αεροπορική. μπορεί να μείνεις από μπαταρία. ταπωμένη οπωσδήποτε.
και φόρμα εισόδου από αεροπορική πάλι ηλεκτρονικά.
γράφεις που θα μείνεις. μια συστατική επιστολή του θειου σου ότι καλύπτει όλα τα έξοδα όσο θα είσαι εκεί και ότι είσαι φιλοξενούμενος του θα ήταν πολύ καλό. με τηλέφωνα διευθύνσεις και τα σχετικά.
οι Αμερικάνοι θέλουν τουρίστες, δεν θέλουν λαθρομετανάστες.
 
Last edited by a moderator:

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπέρα θέλω να πάω Αμερική( είναι ο θειοσ Μου εκεί,μένει μόνιμα) μεταξύ 20-4 Ιανουαρίου και είμαι 19 χρωνον δεν δουλεύω επειδή συντηρούμε από τους γονείς μου! Θα έχω βγάλει και εισιτήριο επιστροφής εννοείτε αλλά θα ήθελα να μάθω εφόσον εγκριθεί το εστα μου( πιστεύω να εγκριθεί ακόμα δεν έχω κάνει) θα με αφήσουν από το αεροδρόμιο του Σαν φραντσισκο να βγω; Η θα έχω θέμα; Μια απάντηση θα ήθελα σε αυτό! Θα πρέπει να έχω στοιχεία εκτός εστα και διαβατηρίου και εισιτηρίου επιστροφής; Φτάνουν αυτά; Θα είμαι οκ;
Έκανα σχεδόν παρόμοιο ταξίδι με το δικό σου πριν λίγες μέρες.
Φιλοξενήθηκα κ γω στον θείο μου για 15 μέρες ο οποίος ζει μόνιμα στην ΝΥ.
Η μόνη διαφορά είναι ότι εγω ταξίδεψα με τη γυναίκα μου και δουλέυουμε κ οι δύο στην Ελλάδα.
Ο συνοριοφύλακας στο JFK μας ρώτησε και τους δύο τι δουλειές κάνουμε στην Ελλάδα , πόσο θα μείνουμε στις ΗΠΑ αλλά και πού θα μείνουμε στις ΗΠΑ. Του είπαμε ακριβώς τι δουλειά κάνουμε , ότι θα μείνουμε στον θείο μου στη ΝΥ για 15 μέρες, και όλα καλά, περάσαμε. Εννοείται τις ίδιες ακριβώς πληροφορίες είχα δηλώσει και στο ΕΣΤΑ.

Επομένως, θεώρησε δεδομένο οτι θα σου κάνουν κ εσένα αντιστοιχες ερωτήσεις, ειδικά για το αν εργάζεσαι στην Ελλάδα..αν σπουδάζεις σε κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα εννοείται να το αναφέρεις !
 

Mkh

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Έκανα σχεδόν παρόμοιο ταξίδι με το δικό σου πριν λίγες μέρες.
Φιλοξενήθηκα κ γω στον θείο μου για 15 μέρες ο οποίος ζει μόνιμα στην ΝΥ.
Η μόνη διαφορά είναι ότι εγω ταξίδεψα με τη γυναίκα μου και δουλέυουμε κ οι δύο στην Ελλάδα.
Ο συνοριοφύλακας στο JFK μας ρώτησε και τους δύο τι δουλειές κάνουμε στην Ελλάδα , πόσο θα μείνουμε στις ΗΠΑ αλλά και πού θα μείνουμε στις ΗΠΑ. Του είπαμε ακριβώς τι δουλειά κάνουμε , ότι θα μείνουμε στον θείο μου στη ΝΥ για 15 μέρες, και όλα καλά, περάσαμε. Εννοείται τις ίδιες ακριβώς πληροφορίες είχα δηλώσει και στο ΕΣΤΑ.

Επομένως, θεώρησε δεδομένο οτι θα σου κάνουν κ εσένα αντιστοιχες ερωτήσεις, ειδικά για το αν εργάζεσαι στην Ελλάδα..αν σπουδάζεις σε κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα εννοείται να το αναφέρεις !
Ναι σπουδάζω! Αν τους το πω δεν θα έχω πρόβλημα; Τώρα στο εστα να βάλω από την αρχή που θα μείνω; Η μπορώ να κάνω την αίτηση και να το βάλω μετά;
τα εστα τα εγκρίνουν εύκολα; Τη ζητάει;
Σχετικά με την την δουλειά επειδή δεν δουλεύω τι λέω…;;; Φτάνει η σχολή;
Και τι να γράψω στο εστα στην δουλειά;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom