ΗΠΑ Οδηγός για ESTA

Vassokalo

Member
Μηνύματα
12
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
για να δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ορλεάνη
Μέσα στις επόμενες ημέρες αναμένεται αύξηση της τιμής από 13 ευρώ σε 20 ! US to raise ESTA fee for inbound travellers | Business Travel News Europe
[/QUOT

καλησπέρα,

μπήκα τώρα να κάνω αίτηση και λέει 64 $ . Δεν προχώρησα σε πληρωμή αλλά έχω γράψει όλα τα στοιχεία του συζύγου εκεί γμτ. Είναι απάτη? Πόσο κοστίζει τώρα?
 

Vassokalo

Member
Μηνύματα
12
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
για να δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ορλεάνη
μπήκες σε ιστοσελίδα αετονύχηδων.
εδώ η σωστη.
Official ESTA Application Website, U.S. Customs and Border Protection
σε ευχαριστώ πολύ! δεν προχώρησα σε πληρωμή , φαντάζομαι ούτε και αυτοί την αίτηση μου!!Προχωράω στην επίσημη και συμπληρώνω εκ νέου τα στοιχεία σωστά? Μην μου εμφανίσει ότι έχω κάνει αίτηση φοβάμαι...
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μπες κανονικά στο επίσημο site, που σου έγραψε και ο ToTheMoonAndBack.

Αν δεν πλήρωσες, είναι απίθανο να προχώρησε η αίτηση απ'όπου είχες μπει στην αρχή. Και ευτυχώς, μιας και στην καλή περίπτωση θα υπερχρεωνόσουν.

Αν έχει υποβληθεί αίτηση, μπορείς να δεις την πορεία της κάνοντας κλικ στο "Check ESTA Status" στο πάνω μέρος της σελίδας και διαλέγοντας την κατάλληλη επιλογή, ανάλογα με το αν έκανες ατομική ή ομαδική αίτηση. Στη σελίδα που θα σου ανοίξει, θα βάλεις και τον κωδικό της αίτησης (που μάλλον δεν θα τον έχεις, αφού όπως λες δεν πλήρωσες). :)
 

Vassokalo

Member
Μηνύματα
12
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
για να δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ορλεάνη
Μπες κανονικά στο επίσημο site, που σου έγραψε και ο ToTheMoonAndBack.

Αν δεν πλήρωσες, είναι απίθανο να προχώρησε η αίτηση απ'όπου είχες μπει στην αρχή. Και ευτυχώς, μιας και στην καλή περίπτωση θα υπερχρεωνόσουν.

Αν έχει υποβληθεί αίτηση, μπορείς να δεις την πορεία της κάνοντας κλικ στο "Check ESTA Status" στο πάνω μέρος της σελίδας και διαλέγοντας την κατάλληλη επιλογή, ανάλογα με το αν έκανες ατομική ή ομαδική αίτηση. Στη σελίδα που θα σου ανοίξει, θα βάλεις και τον κωδικό της αίτησης (που μάλλον δεν θα τον έχεις, αφού όπως λες δεν πλήρωσες). :)
Ευχαριστώ πολύ!
 

Vassokalo

Member
Μηνύματα
12
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
για να δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ορλεάνη
έκανα την αίτηση παιδιά , ευχαριστώ!
για την ιστορία.. ζητάει αριθμό ταυτότητας και αναρωτιόμουν πώς να γράψω το Ρ το ελληνικό. Και η Ελληνική Αστυνομία και τα διαβατήρια δεν είχαν ιδέα! Σαν να είχα πάρει τον Χρόνη Εξαχάρχο ένιωθα στην κόρη μου τη σοσιαλίστρια... αιχαβν αιχαβν...:) Τελικά έβαλα AP όπως αποτυπώνεται..
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Καλησπέρα. Στις 20/7 πεταω μετη γυναικα μου για Las Vegas με AirCanada με ενδιαμεση στάση Toronto (4 ωρες αναμονη). Χρειάζεται και βιζα για Καναδα ή ειμαστε καλυμένοι με την Esta ( την οποια ακόμα δεν εχουμε κανει αιτηση)?
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
έκανα την αίτηση παιδιά , ευχαριστώ!
για την ιστορία.. ζητάει αριθμό ταυτότητας και αναρωτιόμουν πώς να γράψω το Ρ το ελληνικό. Και η Ελληνική Αστυνομία και τα διαβατήρια δεν είχαν ιδέα! Σαν να είχα πάρει τον Χρόνη Εξαχάρχο ένιωθα στην κόρη μου τη σοσιαλίστρια... αιχαβν αιχαβν...:) Τελικά έβαλα AP όπως αποτυπώνεται..
Στις ταυτότητες από τότε που χρησιμοποιούνται ως ταξιδιωτικά έγραφα για το εξωτερικό όπως και στις πινακίδες κυκλοφορίας χρησιμοποιούνται μόνο χαρακτήρες που είναι σε αντιστοιχία με λατινικούς δλδ εσύ μπορεί να βλέπεις και να διαβάζεις ΑΡ (άλφα ρο) επειδή βλέπεις ελληνική ταυτότητα αλλά στην ουσία ειναι ΑΡ (εϊ πι) στα λατινικά.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα. Στις 20/7 πεταω μετη γυναικα μου για Las Vegas με AirCanada με ενδιαμεση στάση Toronto (4 ωρες αναμονη). Χρειάζεται και βιζα για Καναδα ή ειμαστε καλυμένοι με την Esta ( την οποια ακόμα δεν εχουμε κανει αιτηση)?
Θες και ETA για Καναδά.
 

the law

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα,
Ηθελα να ρωτήσω, θέλω να ταξιδέψω για Αμερική, εκδίδω την ESTA, πηγαίνω στην Αμερική για 70 με 89 μερες. Αναχωρώ και επιστέφω Ελλάδα, σε ποσό καιρο μπορώ να ξανα ταξιδέψω στην Αμερική?
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.272
Likes
7.905
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Την επόμενη μέρα.... Με προσοχή να μην ξεπεράσεις τις 90 ημέρες.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλημέρα,
Ηθελα να ρωτήσω, θέλω να ταξιδέψω για Αμερική, εκδίδω την ESTA, πηγαίνω στην Αμερική για 70 με 89 μερες. Αναχωρώ και επιστέφω Ελλάδα, σε ποσό καιρο μπορώ να ξανα ταξιδέψω στην Αμερική?
Θεωρητικά και την επόμενη μέρα, αλλά προετοιμάσου για πολλές ερωτήσεις στον έλεγχο και έχε μαζί σου αποδεικτικά στοιχεία ότι δουλεύεις κάπου, κάνεις κάτι στη ζωή σου και δεν πηγαίνεις στην Αμερική για να βρεις δουλειά.

Φέτος μπήκα στην Αμερική 14 Ιανουαρίου και ξαναγύρισα 15 Απριλίου. Ενώ ήταν τυχαίο γεγονός ότι τα εισιτήρια μου ήταν την 91η μέρα από την προηγούμενη μου σφραγίδα, μου έκαναν 2-3 ερωτήσεις παραπάνω και τους εξήγησα ότι στο ενδιάμεσο είχα μπει άλλες 2 φορές και από διαφορετικά αεροδρόμια και ότι δεν ήταν συνεχόμενη η διαμονή μου στη χώρα.

Σίγουρα τα έβλεπαν από το σύστημα, αλλά ήθελαν να βεβαιωθούν ότι δε ψάχνω δουλειά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.395
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom