ΗΠΑ Οδηγός για ESTA

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σήμερα έκανα αίτηση για esta και μετά από 15 λεπτά μου έστειλαν approved! Η ερώτηση είναι πως την εκτυπώνω?
Θα μπεις στη σελίδα, θα πας check esta status κι αφού βάλεις τα στοιχεία σου θα εμφανιστεί η αίτηση. Έχει κουμπί download αλλά και print.
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
Θα μπεις στη σελίδα, θα πας check esta status κι αφού βάλεις τα στοιχεία σου θα εμφανιστεί η αίτηση. Έχει κουμπί download αλλά και print.
Στο download μου κατεβάζει αρχείο html στο print δεν το δοκίμασα γτ είμαι από κινητό
Θα το προσπαθήσω όταν μπω από τον υπολογιστή την Τρίτη! Σε ευχαριστώ earth citizen για τη γρήγορη απάντηση!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Στο download μου κατεβάζει αρχείο html στο print δεν το δοκίμασα γτ είμαι από κινητό
Θα το προσπαθήσω όταν μπω από τον υπολογιστή την Τρίτη! Σε ευχαριστώ earth citizen για τη γρήγορη απάντηση!
Νομίζω αν πατήσεις το print θα βγεί και επιλογή αποθήκευσης(στις επιλογές εκτύπωσης διαλέγεις αποθήκευση σαν pdf).
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.007
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Και εκτυπωμένο να μην το έχεις, το τσεκάρουν στον υπολογιστή (ο υπάλληλος στο αεροδρόμιο δεν βασίζεται αποκλειστικά σε ένα εκτυπωμένο χαρτί). Αν θέλεις, έχε απλά τον κωδικό της αίτησής σου. ;)

Καλά να περάσετε!!! :clap:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Και εκτυπωμένο να μην το έχεις, το τσεκάρουν στον υπολογιστή (ο υπάλληλος στο αεροδρόμιο δεν βασίζεται αποκλειστικά σε ένα εκτυπωμένο χαρτί). Αν θέλεις, έχε απλά τον κωδικό της αίτησής σου. ;)

Καλά να περάσετε!!! :clap:
Εμάς μια φορά μας το ζήτησαν εκτυπωμένο στο Ελ.Βεν. γιατί δε το έβρισκαν στο σύστημα.. Ας το έχουν για καλό και για κακό..
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
Έχω πάει άλλες 2 φορές ΗΠΑ κ το είχα εκτυπωμένο. Τώρα πραγματικά κόλλησε το μυαλό μου κ δεν θυμάμαι πώς το είχα κάνει.την τρίτη που θα επιστρέψω θα ακολούθησω τις συμβουλές κ θα γράψω νεότερα! Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο download μου κατεβάζει αρχείο html στο print δεν το δοκίμασα γτ είμαι από κινητό
Θα το προσπαθήσω όταν μπω από τον υπολογιστή την Τρίτη! Σε ευχαριστώ earth citizen για τη γρήγορη απάντηση!
Printscreen στο κινητό και στείλε στο εαυτό σου με μειλ την φωτογραφία.
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
Επανηλθα. Τελικά στο download κ στο print το αρχείο είναι 6 σελίδες που περιέχει όλες τις ερωτήσεις της εστα. Εκτυπωσα την πρώτη σελίδα μόνο που γράφει όνομα κ αριθμό διαβατηρίου κ αριθμός αίτησης εστα. Νομίζω αρκεί.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.007
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Επανηλθα. Τελικά στο download κ στο print το αρχείο είναι 6 σελίδες που περιέχει όλες τις ερωτήσεις της εστα. Εκτυπωσα την πρώτη σελίδα μόνο που γράφει όνομα κ αριθμό διαβατηρίου κ αριθμός αίτησης εστα. Νομίζω αρκεί.
Εγώ μόνο αυτό είχα τυπωμένο μαζί μου:

Χωρίς τίτλο.png


Τις απαντήσεις των ερωτήσεων δεν τις χρειάζεσαι (τουλάχιστον στη φάση των πτήσεων).
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Επανηλθα. Τελικά στο download κ στο print το αρχείο είναι 6 σελίδες που περιέχει όλες τις ερωτήσεις της εστα. Εκτυπωσα την πρώτη σελίδα μόνο που γράφει όνομα κ αριθμό διαβατηρίου κ αριθμός αίτησης εστα. Νομίζω αρκεί.
Screenshot τον αριθμό της αίτησης και το approved, έχε και το λινκ του html αποθηκευμένο στις σημειώσεις έτσι σαν backup. Από το 2018 έως σήμερα δεν είχα και δε χρειάστηκε ποτέ να το έχω εκτυπωμένο.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Είχα έγκριση για την ESTA λίγα λεπτά μετά από την αίτησή μου.
Στο Site της Swiss που έχω την κράτηση γράφει "For flights to the USA, airlines are legally obliged to transmit passenger data to the US authorities via the Advance Passenger Information System (APIS). "

Προσπαθώντας λοιπόν να προσθέσω τα στοιχεία, αφού προσθέτω διεύθυνση διαμονής, τηλέφωνα κλπ. έχει ένα πεδίο που αφορά στη Visa. Γράφει λοιπόν "If a person need a Visa, enter its details here" και είναι ξεκάθαρο ότι θέλει Visa Number και όχι ESTA (screenshot).

Από τη στιγμή που έχω ESTA (και θεωρείται ότι δε χρειάζομαι Visa) τον αριθμό της ESTA πού πρέπει να τον εισάγω; Δεν υπάρχει αντίστοιχο πεδίο. Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία να βοηθήσει; με το bot chat τους δεν έβγαλα άκρη.
 

Attachments

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.007
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Είχα έγκριση για την ESTA λίγα λεπτά μετά από την αίτησή μου.
Μια χαρά λοιπόν!

Στο Site της Swiss που έχω την κράτηση γράφει "For flights to the USA, airlines are legally obliged to transmit passenger data to the US authorities via the Advance Passenger Information System (APIS). "
Αυτό σου λέει ότι η Swiss θα μεταβιβάσει στις ΗΠΑ τα στοιχεία που έδωσες κατά την κράτηση που έκανες. Δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ κάτι. Είναι απλά ενημερωτικό, δεν μπορείς να πεις και όχι.

Προσπαθώντας λοιπόν να προσθέσω τα στοιχεία, αφού προσθέτω διεύθυνση διαμονής, τηλέφωνα κλπ. έχει ένα πεδίο που αφορά στη Visa. Γράφει λοιπόν "If a person need a Visa, enter its details here" και είναι ξεκάθαρο ότι θέλει Visa Number και όχι ESTA (screenshot).

Από τη στιγμή που έχω ESTA (και θεωρείται ότι δε χρειάζομαι Visa) τον αριθμό της ESTA πού πρέπει να τον εισάγω; Δεν υπάρχει αντίστοιχο πεδίο. Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία να βοηθήσει; με το bot chat τους δεν έβγαλα άκρη.
Τη διεύθυνση διαμονής, τηλέφωνα κλπ δεν χρειάζεται να τα δηλώσεις από τώρα. Αυτά τα συμπληρώνεις στο χαρτί που θα σας μοιράσουν στο αεροπλάνο πριν την προσγείωση (και αφορούν το πού θα μείνεις το πρώτο βράδυ - αν προσγειωθείς στην πόλη Α και μείνεις το βράδυ εκεί και την επόμενη πας σε άλλη πόλη Β και σε άλλο ξενοδοχείο, δηλώνεις μόνο το Α).

Αυτό για τη βίζα αφορά άτομα που θα ταξιδέψουν εκεί και για κάποιο λόγο δεν τους κάνει η ESTA και χρειάζονται κανονική βίζα (για σπουδές, δουλειές, παρατεταμένη παραμονή κλπ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.412
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom