ΗΠΑ Οδηγός για ESTA

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις. Είχα καταλάβει ότι αν συμπληρώσω την online φόρμα τους με τα στοιχεία διαμονής κλπ. δε θα χρειαστεί να συμπληρώσω κάτι στο αεροπλάνο, ότι θα είναι όλα έτοιμα.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αυτά τα συμπληρώνεις στο χαρτί που θα σας μοιράσουν στο αεροπλάνο πριν την προσγείωση
Έχω πολλά χρόνια να συμπληρώσω αυτό το χαρτί. Δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς πλέον, αλλά σίγουρα δεν το δίνουν σε όλες τις πτήσεις.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Δεν ήξερα ότι πλέον δεν το δίνουν πάντα, σε αυτό είχα μείνει. Καλά έκανες και το ανέφερες. :)
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Άρα πιθανότατα αυτός είναι και ο λόγος που τα ζητάνε online. Το θέμα είναι ότι ακόμα δεν έχω καταλάβει πού μπορώ να δηλώσω τον αριθμό ESTA. Εκτός αν δεν είναι απαραίτητος και μου ζητηθεί μόνο κατά την άφιξη στη Νέα Υόρκη. Τι να πω;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Άρα πιθανότατα αυτός είναι και ο λόγος που τα ζητάνε online. Το θέμα είναι ότι ακόμα δεν έχω καταλάβει πού μπορώ να δηλώσω τον αριθμό ESTA. Εκτός αν δεν είναι απαραίτητος και μου ζητηθεί μόνο κατά την άφιξη στη Νέα Υόρκη. Τι να πω;
Αν θες ανέβασε ένα printscreen με την οθόνη που σου λέει το
"For flights to the USA, airlines are legally obliged to transmit passenger data to the US authorities via the Advance Passenger Information System (APIS). "

Πάντως, αφού δεν χρειάζεσαι βίζα το "Person has a visa (optional)" το ξετσεκαρεις και δεν βάζεις τον αριθμό της ESTA. Αυτό καταλαβαίνω εγώ.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ναι φυσικά, είναι το σημείο του screenshot.
Αν επιλέξεις "Submit ESTA online request" σε οδηγεί στο επίσημο site ESTA.
Αν επιλέξεις "Provide entry data" σε οδηγεί στη φόρμα για να βάλεις αρ. διαβατηρίου, διευθύνσεις και αυτό που λέγαμε για τη Visa.
 

Attachments

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ναι φυσικά, είναι το σημείο του screenshot.
Αν επιλέξεις "Submit ESTA online request" σε οδηγεί στο επίσημο site ESTA.
Αν επιλέξεις "Provide entry data" σε οδηγεί στη φόρμα για να βάλεις αρ. διαβατηρίου, διευθύνσεις και αυτό που λέγαμε για τη Visa.
Γιατί παιδεύεσαι τόσο και δεν παίρνεις απλά ένα τηλέφωνο την εταιρία;
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ναι αυτό θα κάνω μερικές μέρες πριν την πτήση. Απλά έλεγα μήπως το έχει κάνει κάποιος πρόσφατα και μπορούσε να βοηθήσει.
 

CHRISPINITA

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω κάτι μήπως ξέρει κάποιος τι να κάνουμε. Ο σύζυγός μου ταξίδεψε πριν χρονια στο Ιραν για δουλειά και απο οτι φαίνεται αυτό αποτελεί πρόβλημα για την έγκριση της ΕΣΤΑ γιατί έχει κάνει αίτηση εδώ και 10 μέρες και είναι ακόμα pending ενώ την δική μου την ενέκριναν σε 30'. Ξέρετε πόσο καιρό μπορεί να πάρει ο έλεγχος ?
 
D

Delmem38110

Guest
Καλημέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω κάτι μήπως ξέρει κάποιος τι να κάνουμε. Ο σύζυγός μου ταξίδεψε πριν χρονια στο Ιραν για δουλειά και απο οτι φαίνεται αυτό αποτελεί πρόβλημα για την έγκριση της ΕΣΤΑ γιατί έχει κάνει αίτηση εδώ και 10 μέρες και είναι ακόμα pending ενώ την δική μου την ενέκριναν σε 30'. Ξέρετε πόσο καιρό μπορεί να πάρει ο έλεγχος ?
χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω δεν πρόκειται να εγκριθεί η ΕΣΤΑ του.
δεν υπάρχει όμως κανένα πρόβλημα θα αιτηθεί τουριστική βίζα στην αμερικάνικη πρεσβεία στην Αθήνα.
όπου θα τους πει απλα για ποιο λόγο πήγε εκεί.
καλό είναι να το τεκμηριώσει κιόλας ίσως με επιστολή από τον εργοδότη του.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ναι, ακριβώς το ίδιο είχα πάθει λόγω ταξιδιού στο Ιράν, με τη διαφορά ότι η αίτησή μου για ESTA απορρίφθηκε αμέσως. Μετά κάνεις αίτηση στην αμερικάνικη πρεσβεία, πληρώνεις το παράβολο, περνάς από συνέντευξη και σου εκδίδουν κανονική βίζα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom