ΗΠΑ Οδηγός για ESTA

D

Delmem38110

Guest
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Βρηκα σε καλή τιμή εισιτήρια και τα έκλεισα, δε σκέφτηκα ότι μπορεί να έχω θέμα, άλλωστε μία εβδομάδα θα μείνω όχι παραπάνω.
απόψε κάτσε στον υπολογιστή και κάνε την αίτηση.
να έχεις έτοιμα στοιχειά εργασίας διαβατηρίου
να μην έχεις περάσει Cholera Diphtheria Tuberculosis, infectious Plague
Smallpox Yellow Fever Viral Hemorrhagic Fevers, including Ebola, Lassa, Marburg, Crimean-Congo
Severe acute respiratory illnesses capable of transmission to other persons and likely to cause mortality.
να μην έχεις ταξιδέψει Iran, Iraq, Libya, North Korea, Somalia, Sudan, Syria or Yemen on or after March 1, 2011.
και να απαντήσεις ειλικρινά σε όλες τις ερωτήσεις. είναι απλά όλα. και να πληρώσεις 20 ευρώ.
το πολύ ένα τέταρτο. απάντηση παίρνεις αμέσως η σε μερικές ώρες.

αν για οποιοδήποτε λόγο αρνηθούν την αίτηση, πράγμα αδύνατον, πας για βίζα στην πρεσβεία τους με κάνα 200αρι έξοδα.
 
Last edited by a moderator:

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Καλησπέρα φίλοι ταξιδιώτες !! Επιτέλους μετά από χρόνια έκλεισα εισιτήρια με τον σύζυγο το Μάρτιο για Νέα Υόρκη ! Ψάχνομαι λίγο με την ESTA ! Κάποιος που έχει πάει μπορεί να με διαφωτίσει? Υπάρχει περίπτωση να με απορρίψουν?
Έκανα πριν από δυο εβδομάδες! Ομολογώ ότι και εγώ πρώτα έκλεισα τα εισιτήρια και μετά έκανα την αίτηση - ενθουσιασμός γαρ! Σαν διαδικασία είναι εύκολη και δε ζητάει στοιχεία αεροπορικών ή ημερομηνίες ταξιδιού, τίποτα τέτοιο. Θέλει αριθμό διαβατηρίου - ταυτότητας - προσωπικά στοιχεία - διεύθυνση που θα μείνεις στην ΝΥ, μία επαφή εντός Αμερικής και μία επαφή εκτάκτου ανάγκης. Ύστερα, υπάρχουν κάποιες ερωτήσεις σχετικές με ασθένειες, ποινικό παρελθόν, ταξίδια σε συγκεκριμένες χώρες (ακόμα και ένα YES σε αυτή τη λίστα λέγεται ότι μπορεί να οδηγήσει σε απόρριψη) και κοστίζει γύρω στα 20/άτομο (;) Νομίζω 21 δολλάρια. Πλήρωσα μέσω κάρτας εύκολα. Εμένα μου εγκρίθηκε μέσα σε μισή ώρα!
 

sofisofi

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Έκανα πριν από δυο εβδομάδες! Ομολογώ ότι και εγώ πρώτα έκλεισα τα εισιτήρια και μετά έκανα την αίτηση - ενθουσιασμός γαρ! Σαν διαδικασία είναι εύκολη και δε ζητάει στοιχεία αεροπορικών ή ημερομηνίες ταξιδιού, τίποτα τέτοιο. Θέλει αριθμό διαβατηρίου - ταυτότητας - προσωπικά στοιχεία - διεύθυνση που θα μείνεις στην ΝΥ, μία επαφή εντός Αμερικής και μία επαφή εκτάκτου ανάγκης. Ύστερα, υπάρχουν κάποιες ερωτήσεις σχετικές με ασθένειες, ποινικό παρελθόν, ταξίδια σε συγκεκριμένες χώρες (ακόμα και ένα YES σε αυτή τη λίστα λέγεται ότι μπορεί να οδηγήσει σε απόρριψη) και κοστίζει γύρω στα 20/άτομο (;) Νομίζω 21 δολλάρια. Πλήρωσα μέσω κάρτας εύκολα. Εμένα μου εγκρίθηκε μέσα σε μισή ώρα!
Ευχαριστώ για την απάντηση. Οπότε χρειάζεται να έχουμε κλείσει ξενοδοχείο πριν κάνουμε την αίτηση ώστε να βάλουμε την διεύθυνση? Θέλουμε να κλείσουμε 2 ξενοδοχεία διότι φτάνουμε αργά και σκεφτόμαστε μήπως μείνουμε μία μέρα κάπου κοντά στο αεροδρόμιο.
 
D

Delmem38110

Guest
Ευχαριστώ για την απάντηση. Οπότε χρειάζεται να έχουμε κλείσει ξενοδοχείο πριν κάνουμε την αίτηση ώστε να βάλουμε την διεύθυνση? Θέλουμε να κλείσουμε 2 ξενοδοχεία διότι φτάνουμε αργά και σκεφτόμαστε μήπως μείνουμε μία μέρα κάπου κοντά στο αεροδρόμιο.
δεν χρειάζεται να βάλεις καμία διεύθυνση σε πρώτη φάση, το κάνεις λίγες μέρες πριν πας.(ούτε τηλέφωνα επικοινωνίας στην Αμερική ούτε επαφές είναι προαιρετικά). κάνε την αίτηση. και μην χρονοτριβείς. θα δεις ότι πολλά στοιχεία είναι προαιρετικά.
 

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Ευχαριστώ για την απάντηση. Οπότε χρειάζεται να έχουμε κλείσει ξενοδοχείο πριν κάνουμε την αίτηση ώστε να βάλουμε την διεύθυνση? Θέλουμε να κλείσουμε 2 ξενοδοχεία διότι φτάνουμε αργά και σκεφτόμαστε μήπως μείνουμε μία μέρα κάπου κοντά στο αεροδρόμιο.
Όχι, δεν χρειάζεται! Όπως είπε και το προηγούμενο μέλος, μπορείς να βάλεις UNKNOWN στην παρούσα φάση και να προσθέσεις τις πληροφορίες αργότερα! Αν μείνεις σε δύο, βάλε αυτό που θα μείνεις πρώτα!
 

konst_sterg

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland,China,Brazil
Καλησπέρα σας. Συγγνώμη που γράφω εδώ δεν έβρισκα κάτι πιο σχετικό. Ο αδερφός μου είναι 15 χρονών και θα βγάλει τώρα διαβατήριο,. Θα μπορέσουμε να πάμε στις ΗΠΑ Τα Χριστούγεννα σε συγγενή ή πρέπει να είναι σε ισχύ το διαβατήριο του 6 μήνες;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Καλησπέρα σας. Συγγνώμη που γράφω εδώ δεν έβρισκα κάτι πιο σχετικό. Ο αδερφός μου είναι 15 χρονών και θα βγάλει τώρα διαβατήριο,. Θα μπορέσουμε να πάμε στις ΗΠΑ Τα Χριστούγεννα σε συγγενή ή πρέπει να είναι σε ισχύ το διαβατήριο του 6 μήνες;
Μια χαρά θα πάτε.Οι 6 μήνες είναι για την λήξη όχι απο την έκδοση.
 

Michalis_K

Member
Μηνύματα
63
Likes
942
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη (2-7 Μαΐου)
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλησπέρα σας. Συγγνώμη που γράφω εδώ δεν έβρισκα κάτι πιο σχετικό. Ο αδερφός μου είναι 15 χρονών και θα βγάλει τώρα διαβατήριο,. Θα μπορέσουμε να πάμε στις ΗΠΑ Τα Χριστούγεννα σε συγγενή ή πρέπει να είναι σε ισχύ το διαβατήριο του 6 μήνες;
χαίρετε,
οι περισσότερες χώρες θέλουν το διαβατήριο να έχει διάρκεια/λήξη έξι μήνες τουλάχιστον από την ημερομηνία εισόδου στην χώρα. Δεν έχω ακούσει κάποια χώρα που να χρειάζετε να έχει "σιτέψει" το διαβατήριο - βέβαια δεν έχω ψαχτεί ποτέ για ΗΠΑ -. Στο πρώτα ταξίδι μου στο εξωτερικό παρέλαβα το διαβατήριο το πρωί της πτήσης.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
162
Likes
416
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Δεν ισχύει πλεον αυτος ο περιορισμός για τις ΗΠΑ.
Μπορείς να μπεις στη χώρα και ας λήγει το διαβατήριο σου σε λιγότερο απο 6 μήνες.
Απλώς η ΕΣΤΑ που θα σου εγκριθεί αντί να έχει 2 χρόνια ισχύ , θα λήγει όταν λήγει και το διαβατήριο.
 

iliangelo

Member
Μηνύματα
47
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
??Το σκεφτομαι
Καλησπερα.Προγραμματίζω ταξίδι στις ΗΠΑ οικογενειακώς όπου ειχα παει παλιοτερα με visa τουριστικη η οποια εχει ληξει.Πλεον με το esta ,το παλιο διαβατηριο με τη ληγμενη visa ξερει κανεις εαν χρειαζεται μαζι;Επισης στο ΕΣΤΑ μιας και λεω να κανω ομαδικη αιτηση θα υπαρχει θεμα με το διαφορετικο επιθετο της συζυγου σε σχεση με εμενα και τα παιδια που εχουμε το ιδιο;Στο προηγουμενο ταξιδι με σταματησαν στην εισοδο για περαιτερω ελεγχο και τελικα το προβλημα ηταν οπως μας ειπαν οτι στη φορμα του αεροπλανου ειχαμε διαφορετικα family name .
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.003
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Το παλιό διαβατήριο, μιας και λογικά έχει λήξει (η ESTA νομίζω είναι σε ισχύ καμία δεκαριά χρόνια) τι να το κάνεις; Ούτε τη ληγμένη βίζα την χρειάζεσαι. Με ένα διαβατήριο σε ισχύ θα βγάλεις την ESTA και με αυτά θα ταξιδέψεις.

Τα στοιχεία που θα συμπληρώσεις να είναι αυτά που λέει στο διαβατήριο. Αν στη σύζυγο βάλεις το δικό σου επίθετο ενώ στο διαβατήριο της έχει το δικό της, ε εκεί θα έχει πρόβλημα στο να την αφήσουν... Άλλη επιλογή να βγάλεις ομαδική για εσένα και τα παιδιά και ατομική για τη σύζυγό. :rolleyes-80:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom