Οδηγός επεξεργασίας βίντεο

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Θάνο καλημέρα!
Προσπαθώ με βάση τις οδηγίες να επεξεργαστω κάποια βίντεο αλλά έχω δύο προβλήματα:1. Έχω τα ελληνικά Wintows XP και δεν μπορώ εύκολα να βρώ τις οδηγίες σου (Μάλλον πρόβλημα με σχετικά εύκολη λύση. Λίγη δουλίτσα παραπάνω...) και 2. Δεν βλέπω πουθενά στις οδηγίες πως θα ενωθούν δύο βίντεο ή θα μπεί κάτια ανάμεσά τους (π.χ. οθόνη μέ τίτλους).
Περιμένω αν έχεις την καλοσύνη κάποιες παραπάνω συμβουλές
Ευχαριστώ
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Λοιπόν,

επειδή είμαι ανάποδος άνθρωπος θα ξεκινήσω από το 2ο ερώτημα.

2.1 Πως ενώνουμε δύο ή περισσότερα διαφορετικά βίντεο.
Αρχικά κάνουμε ipmort (εισαγωγή) το 1ο βίντεο. Το μεταφέρουμε (drag and drop) στο storyboard (ή στο timeline). Έπειτα, κάνουμε ipmort το 2ο βίντεο και το κάνουμε drag and drop στο storyboard, έπειτα το 3ο κοκ. Με αυτόν τον τρόπο εισάγουμε περισσότερα του ένος βίντεο.
Σημαντικές σημειώσεις:
1. Όταν τα βίντεό μας είναι στο storyboard, μπορούμε να τους αλλάξουμε σειρά εμφάνισης με drag and drop.
2. Αν έχουμε κάνει import (εισαγωγή ) τα βίντεο που θέλουμε να ενσωματώσουμε και δεν τα έχουμε μεταφέρει στο storyboard (ή timeline) μπορούμε εύκολα να τα βρούμε (και να τα ενσωματώσουμε) από ένα drop down menu (καταράκτης) που εμφανίζεται ψηλά, στην toolbar (γραμμή εργαλείων). Κτατά τα γνωστά ... επιλογή από menu, drag and drop και έτοιμοι.

2.2 Πως βάζουμε ενδιάμεσους τίτλους.
Επιλέγουμε το βίντεο (2ο, 3ο κοκ) μπροστά από το οποίο θέλουμε να βάλουμε τίτλους. Ουσιαστικά, μπορούμε να βάλουμε τίτλους μπροστά από οποιαδήποτε σκηνή. Αφού κάνουμε την επιλογή, πατάμε Tools (μάλλον Εργαλεία στα Ελληνικά) και στη συνέχεια "Titles and Credits ..." (στα Ελληνικά "Τίτλοι και ;;; ". Εμφανίζει το εξής μενού:
- Add title at the begining of the movie
- Add title before the selected clip in the timeline
- Add title in the selected clip in the timeline
- Add title after the selected clip in the timeline
- Add credits at the end of the movie
- Cancel
Επιλέγουμε τη 2η επιλογή (before the selected clip) και εμφανίζεται ένας editor για τους τίτλους. Στο 1ο κουτί γράφουμε τον κύριο τίτλο και στο 2ο την περγραφή.
Αυτό ήταν.

Ας έρθω όμως στρο ερώτημα 1. Πως είναι όλα αυτά στα Ελληνικά; Δεν ξέρω. Δυστυχώς έχω συνηθίσει τις Αγγλικές εκδόσεις. Νομίζω όμως ότι με λίγη προσπάθεια θα βρεθεί η άκρη. Αν υπάρχει πρόβλημα, εδώ είμαστε.


Ελπίζω να βοήθησα.

Αν χρειάζεσαι ό,τιδήποτε άλλο, στη διάθεσή σου.

SOS: Πάντα μιλάω για το Movie Maker
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Ακολουθεί ένας οδηγός για την θέαση των βίντεο σας και των αγαπημένων σας βίντεο που υπάρχουν στο YouTube μέσω του www.TravelStories.gr.

Αν σε οποιοδήποτε θέμα πατήσουμε το κουμπάκι Απάντηση, τότε στην οθόνη που θα εμφανιστεί υπάρχουν δύο μπάρες εργαλείων.
Στη δεύτερη, το τελευταίο κουμπάκι έχει το σήμα του YouTube.
Πατώντας το θα βγάλει αυτό : [ YOUTUBE ][ /YOUTUBE ]
aimg397.imageshack.us_img397_8863_tut01jq3.jpg


Από εδώ και πέρα, αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να βάλουμε ανάμεσα στα ... YOUTUBE το link του βίντεο που θέλουμε να ανεβάσουμε, όπως φαίνεται παρακάτω:
ΠΡΟΣΟΧΗ: Βάζουμε μόνο μετά το σύμβολο της ισότητας ( = ).
Δηλαδή www. youtube.com/watch?v= LU8DDYz68kM

aimg380.imageshack.us_img380_5047_tut03rw8.jpg


Ολοκληρώνοντας την καταχώριση του post μας, βλέπουμε το βίντεό μας.

Για να βρούμε το link που πρέπει να χρησιμοποιήσουμε, θα πρέπει να πάμε στο youtube, στο βίντεο που θέλουμε να ανεβάσουμε. Παίρνουμε το url από τη γραμμή της διεύθυνσης και κρατάμε το κομμάτι που υπάρχει μετά το σύμβολο της ισότητας ( = ). Αυτό είναι το link που θα βάλουμε ανάμεσα στα "YOUTUBE".
aimg239.imageshack.us_img239_5617_tut02wp7.jpg
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.950
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom