Οδηγός επεξεργασίας βίντεο

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Με το Nero το ίδιο...όπως και με το media player...
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Καλό το Movie Maker αλλά πολύ καλύτερο και τρελά ελαφρύτερο είναι το VirtualDub. Μπορεί να κάνει σε οτιδήποτε rip αρκεί φυσικά να έχεις εγκαταστήσει τους αντίστοιχους codecs.
Και κάνω μία διευκρινιστική ερώτηση:
Έχεις εγκαταστήσει κάποιο πακέτο με μπόλοικους codecs όπως είναι το K-Lite?
Μήπως αυτό λύσει το πρόβλημα σου χωρίς να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα που πρότεινα.

Η κορυφή σε τέτοιου είδους καταστάσεις είναι το Gordian Knot και για αρχάριους το Auto Gordian Knot.

Λογικά το VirtualDub είναι free αλλά Google It και για τα άλλα δύο.

ΤΕΛΟΣ άσχετο αλλά το 1ο post δεν μου το εμφανίζει ???????
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ο Νίκος έχει δίκιο, για δοκίμασε να εγκαταστήσεις το Auto Gordian Knot, γιατί φαίνεται να έχεις πρόβλημα με τους codec σου.

Νίκο αν μπορείς και βρεις χρόνο, γράψε και έναν οδηγό για το VirtualDub.
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Για αρχή θέλω να τονίσω ότι το VirtualDub δεν είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στο ripping μιας και έχω χάσει την επαφή μου με το θέμα τον τελευταίο χρόνο.
Ο οδηγός που ακολουθεί γίνεται με βάση το VIrtualDub αλλά παρόμοια γίνεται με οποιοδήποτε πρόγραμμα βρείτε στο Internet.



Θέλω να πω ότι ο οδηγός θα κάνει την εξής μετατροπή: DVD->*.avi
Η προηγούμενη μετατροπή μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε μορφή αποθήκευσης βίντεο αναφέροντας ενδεικτικά κάποιες μορφές όπως avi, mpeg, divx.
Αυτό προϋποθέτει την ύπαρξη Codecs που μπορούν να σου παρέχουν πακέτα όπως το K-Lite.
Επίσης να αναφέρω κάτι που παρέλειψα πριν. Ότι η μετατροπή μπορεί να γίνει από οποιοδήποτε τύπο αρχείου βίντεο, όπως π.χ. *.avi -> *. mpeg, μιας και πλέον οι βιντεοκάμερες ήταν γράφουν κατευθείαν σε dvd ή σε υποστηριζόμενο τύπο αρχείο.



Λοιπόν ας πάμε στο ζουμί της υπόθεσης.
Ας αρχίσουμε με την αρχική οθόνη του προγράμματος
aimg218.imageshack.us_img218_1986_01dp9.jpg




ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΡΧΕΊΟΥ ΒΙΝΤΕΟ
File->Open video file...
Αναζητούμε το αρχείο... Αν είναι dvd θα έχει διάφορα αρχεία. Ανοίγοντας τα βρίσκουμε αυτό που θέλουμε.
Αφού το διαλέξουμε πατάμε Open για να το βάλουμε στο πρόγραμμα.
Αφού περάσει το φίλτρο

μπορούμε πια να περάσουμε στην επεξεργασία του βίντεο.



ΜΟΡΦΟΠΟΙΗΣΗ ΒΙΝΤΕΟ
aimg230.imageshack.us_img230_5760_03vj4.jpg

Αφού βάλαμε το βίντεο στο πρόγραμμα ήρθε η ώρα να κόψουμε το “ζουμερά” κομμάτια.
Στην εικόνα βλέπετε ότι έχω κυκλώσει με κόκκινο δύο κουμπιά. Είναι το Start και το End Offset. Πατώντας το πρώτο λέμε που να αρχίσει η επιλογή και πατώντας το δεύτερο λέμε που να τελειώσει. Και μετά πατάμε το Delete στο πληκτρολόγιο μας ή Edit->Delete.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Με αυτή τη διαδικασία επιλέγουμε το κομμάτι που θέλουμε να ΣΒΗΣΟΥΜΕ.
Οπότε αφού κόψουμε ότι δεν χρειαζόμαστε λείπουν δυο βασικά κομμάτια
α) Ήχος και
β) Είδος αρχείου αποθήκευσης βίντεο.



ΗΧΟΣ.
Πολύ απλά επιλέγουμε Audio και μετά έχουμε τρεις επιλογές
i) No audio
Εδώ προφανώς κόβουμε εντελώς τον φυσικό ήχο.
ii) Source Audio
Εδώ αφήνουμε τον φυσικό ήχο.
Και τέλος
iii) Wav audio
Εδώ γινόμαστε σκηνοθέτες και βάζουμε την δικιά μας μουσική επένδυση.



Και τώρα η ΕΙΚΟΝΑ
Επιλέγουμε Video -> Compression (Ctrl + P)
aimg73.imageshack.us_img73_5511_04jv8.jpg

Εδώ επισέρχεται η προσωπική επιλογή.
Τα ακόλουθα δεν είναι υποδείξεις αλλά προσωπικές προτάσεις.



Επιλέγω τον codec που σώσει το αρχείο με divx compression. Τον DivX 6.5.1 Codec.
Εδώ αρχίζει η παραμετροποίηση.
Πατάω Configure.
aimg243.imageshack.us_img243_1677_05jg1.jpg




Εδώ θα επιλέξετε το μέγεθος του παραγόμενου βίντεο καθώς αν θέλετε να αλλάξετε τις διαστάσεις του κ.α.
Για αρχή προτείνω να το αφήσετε ως έχει, να δείτε πόσο μεγάλο βγαίνει το αρχείο και αν είστε ικανοποιημένοι με την ποιότητα του και μετά πειράξτε το.



Και επιτέλους ΤΕΛΟΣ στην πολυλογία μου.
File -> Save As Avi..
Δίνουμε τον φάκελο αποθήκευσης, όνομα και τώρα πιάνει δουλειά ο υπολογιστής



GOOD RIPPING.

Υ.Γ.: Δευκαλίων τις φωτογραφίες φτιάξε σε παρακαλώ. Βάλτε πάνω στο TravelStories.gr αν γίνεται και μίκρυνε.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
:clap: Ωραίος.

Μια χαρά είναι οι φωτογραφίες, τις μικραίνει αυτόματα το forum. :)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Η λύση μετατροπής DVD σε mpg2 που ακολουθεί, δεν έχει τεσταριστεί από εμένα αλλά είναι απλούστατη και δεν χάνει κανείς τίποτα να τη δοκιμάσει.

Πριν γράψω οτιδήποτε, να τονίσω ότι η λύση δημοσιεύτηκε στο www.videomag.gr και συγκεκριμένα εδώ.

Αντιγράφω από το εν λόγω forum:
"Το πιο απλό είναι να πάρεις το *.vob file από το dvd σου στον σκληρό και να αλλάξεις την κατάληξη του αρχείου από "vob" σε "m2v" ή "m2p".
Το αρχείο "vob" δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα "m2v" ή "m2p" αρχείο εμπλουτισμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορεί να το διαβάσει η dvd συσκευή μας.

Προσοχή όμως να μην ξεχνάμε πως τα mpg2 αρχεία ("m2v" ή "m2p") είναι συμπιεσμένα άρα η ποιότητά τους είναι είδη πεσμένη κατά πολλύ.

Τώρα αν τα βάλουμε σε ένα πρόγραμμα μοντάζ και ξανακάνουμε επεξεργασία κλπ, στο ρεντάρισμα θα έχουμε ακόμη χαμιλότερη ποιότητα.
Αυτό συμβαίνει με οποιοδήποτε τρόπο κανουμε την αλλαγή είτε με προγραμμα είται με τον τρόπο που ανέφερα.
Άρα το "καλή ποιότητα" θα το πει ο ερασιτέχνης, ο επαγγελματίας και αυτός που ξέρει θα το πει "αναγκαστική ποιότητα"
Αν κάνω λάθος θα 'θελα μια απάντηση να μάθω και εγώ κάτι παραπάνω."

All credits στον skalk senior member του www.videomag.gr
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπορει καποιοs παρακαλω να μου πει αναλυτικα πωs μπαινει η μουσικη απο το movie maker?

Ο Θανοs γραφει :Με τον ίδιο τρόπο και από την επιλογή “Import audio or music” εισάγετε και τη μουσική με την οποία θέλετε να επενδύσετε το τελικό σας video.

Πρεπει να βαλω δικο μου cd? Υπαρχει προγραμμα απο το οποιο επιλεγω? Δεν εχω ιδεα...χελπ:(
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εεε , μαλλον το βρηκα...εβαλα δικο μου cd και δουλεψε τελικα..
Η απορια μου παραμενει ομωs..πρεπει να βαζουμε δικο μαs cd , η μπορουμε κι απο αλλου να βαζουμε μουσικη?
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Όταν λες μπορούμε να βάζουμε κι από αλλού μουσική, τι εννοείς; Μπορούμε να βάλουμε για παράδειγμα mp3. Σίγουρα και άλλα format ήχου.

Γενικά, τον ήχο τον διαχειρίζεσαι από την timeline και όχι από το storyboard. Εκεί έχει μία γραμμή με τίτλο Audio και αφορά τον ήχο που έχει καταγράψει η κάμερα και μία με τίτλο Audio/Music που αφορά τα ηχητικά αρχεία που προσθέτεις μετά. Υπάρχει και ένα button στη γραμμή εργαλείων πάνω από την timeline (έχει ένα βελάκι και εμφανίζεται 1ο ) με το οποίο μπορείς να καθορίσεις πόσο δυνατά θα ακούγεται ο ήχος που κατέγραψε η κάμερα και πόσο αυτός που πρόσθεσες εσύ.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θανο ευχαριστω πολυ.
Ο οδηγοs σου ειναι πολυ κατατοπιστικοs :) , εχω καταλαβει τι γινεται με τον ηχο , η εισαγωγη τηs μουσικηs με μπερδεψε λιγο , αλλα νομιζω οτι παω καλα..3ο βιντεο ακολουθει συντομα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.932
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom