Αυστραλία Οδηγός μιας ξενιτιάς.. › Απροσάρμοστη Αυστραλία..

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.484
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βρε αντ απο δω! επειδη μου μεινες στη σ**τοτρυπα της χωρας?
Φίλε Σπύρο, μάλλον εσύ μένεις στο Λονδίνο, που ΔΕΝ είναι Αγγλία (ευτυχώς για σένα), αλλά πραγματικό όνειρο. Τουλάχιστον τις βόρειες πόλεις της Αγγλίας η Θάτσερ της κατάντησε θλιβερά τρικοσμικά γκέτο (έμφαση στο "θλιβερά", γιατί τριτοκοσμικά γκέτο χαρωπά υπάρχουν). Περιμένουμε εντυπώσεις από το μαγευτικό leeds. Αν μαγευτείς (μείνε όμως 2-3 μέρες, άλλωστε the city warrants it, μιλάμε για πολιτιστική μητρόπολη, αρχιτεκτονική πανδαισία, φιλοξενία απ' τις λίγες, γαστρονομία σπάνια, καιρός για χαρταετό, ασφάλεια γκαραντί) σου έχω έτοιμη δουλειά εκεί και παίρνω εγώ τη δική σου στο Λονδίνο.

Οταν το δουλεια-σπιτι-δουλεια ειναι πραγματικοτητα, εκεινες οι 2 ελευθερες μερες του Σαβ/κου (αν υπαρχουν) δεν αρκουν για να νιωθεις οτι ολα ειναι μια χαρα. Και ορθως. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.
Σύμφωνοι, αλλά το ίδιο μπορούν να ισχυριστούν και όσοι εργάζονται κάτω από τις ίδιες συνθήκες στην Ελλάδα, άρα δεν είναι θέμα τόπου αλλά εργασιακών συνθηκών. Δεν είναι απαραίτητο πως όποιος εργάζεται στο εξωτερικό δουλεύει σαν είλωτας, ούτε νόμος πως στην Ελλάδα όλοι οι εργαζόμενοι στις 4 πάνε στο σπιτάκι τους ή την αράζουν στην καφετέρια.

έ όχι δα! όταν κατεβαίνεις Ελλάδα και είσαι φουλ παραλία, καφέδες, παρέες, διασκέδαση (και καλά κάνεις) και στο εξωτερικό είσαι εσώκλειστος, πώς να μη σε ψυχομπουκώνει η ζωή σου εκεί;
+1.

Και ισχύει και το αντίστροφο βέβαια, αυτοί που όταν ταξιδεύουν πάνε και τα κάνουν όλα, από ορειβασία μέχρι μιούζικαλ και όταν επιστρέφουν στην Αθήνα είναι "πού να πας τώρα, τραγική πόλη η Αθήνα, δεν είναι επίπεδο ζωής αυτό να' ούμε". Ρε σήκω απ' την πολυθρόνα, αύριο θα ξυπνήσεις γέρος και χαμπάρι δε θα χεις πάρει, παλιοπαντόφλα.
 

olympicbird

Member
Μηνύματα
15
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ
Ωραια λοιπόν.. ας πω τον πόνο μου και γω... Δηλωσα ότι θέλω επεκταση 2 μηνών για την τουριστική μου βίζα για να μείνω λίγο παραπάνω στους φίλους μου εδω... Πλήρωσα 350 $ την αίτηση.. και συμπλήρωσα 20 φόρμες . ( το μονο που δεν με ρωτήσανε γιατί υπάρχω ως Ελλην και γιατι εχω παιδί στην Ελλάδα ενω δεν θα έπρεπε.....) . Την αίτηση την απορίψανε, χάνοντας τα χρήματα, διότι λένε δεν μπορείς να είσαι τουρίστας πάνω των 3 μηνών και αν μιλάς για business proposes ( έχω μετοχές απο εταιρεία στην Αυστραλία) ....
Η τρέλλα στα βουνά... Την έχω βαρεθεί την Αυστραλία και την νομοθεσία της που σε κάνουν να νιώθεις μη επροσδεκτος κάθε μέρα ακόμη και αν συμμετέχεις στην κερδοφορία αυτής.
Εχω δώσει έδω και τρία χρόνια πάνω απο 30000$ για βίζες και μαλ@κιες παράπλερες "αγοράζοντας χρόνο" μονο και μονο γιατι πίστευα οτι υπάρχει λύση.
Η επιμονή... σε κάτι δεν βγάζει απαραίτητα σε καλό... Ακόμη και όταν νόμιζα ότι το να λειτουργώ σαν κοινωνικό σύνολο εδω πληρώνοντας φόρους εδω.. θα έχω αλλη αντιμετώπιση...
Για ποια Αυστραλία μιλάμε τελικά...? του 50? Για μας τους Ελληνες μια χαμένη υπόθεση.. και ότι έγραψα στην αρχή της συζήτησης να το θυμάστε καλα...
Μην κάνετε τον κόπο.. Δεν είναι όπως τα λένε.. Θα καταλήξω Γερμανία.. και γω με την μάζα των απόρων που προσπαθούν.
Διότι... δεν κατουρίσαμε όλοι σε πλούσιο πηγάδι. Εμείς, η νεώτερη γενιά που δεν είχαμε κανέναν.. είναι κλειστά για μας.. Οι εποχές εκείνες περάσαν ανεπιστρεπτί... Ούτε ναυτικός σε σκυλοπνιχτη δεν μπορείς να πας χωρίς να κουβαλίσεις τα προσόντα της ντροπής...
Θα τα ξαναπούμε απο Γερμανία βρε παιδιά.. Και λαβετε υποψην την εμπειρία του καθενός γιατί θα σας σώσει απο πολλά.
Καπου κουράζεσαι.. και τ χρόνια κυλούν.. και ψάχνεις τι... να ταίσεις το παιδί σου... Αυτή είναι η Ελλάδα που μας πίκρανε.

Με εκτίμηση
Γιώργος.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Φίλε μου

Θέλω να πίστευω ότι υπάρχουν κατηγορίες ανθρώπων. Αυτών που είναι φτιαγμένοι να προσαρμόζονται στην όποια κουλτούρα ( ακόμη και στην ανύπαρκτη) και σε αυτών που δεν είναι για "εξω"... Τουλάχιστον σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει γνωρίζοντας μερικούς απο δαύτους.. που μείναν τελικά.. ή φύγαν απογοητευμένοι.

Με εκτίμηση
Γιώργος.

ακριβως....σε αυτο το συμπερασμα εχω καταληξει και εγω.
Το μεγαλυτερο λαθος (κατα την αποψη μου) που κανανε οι παλιοτερες γενιες, και που κανουν και πολλοι νεο-μεταναστες σημερα, ειναι οτι φευγουν για μια αλλη χωρα με το μυαλο στην Ελλαδα...
Δεν βγαινουν, δεν χαιρονται την καθημερινοτητα ή τα ΣΚ εκει που ειναι, και κρατανε ΟΛΗ την αδεια για να πανε στην Ελλαδα.
Λες και στην Αυστραλια ή στο Λονδινο ή στο Μοναχο, δεν εχει να πιεις εναν καφε. Η να βγεις για ενα φαγητο, ή να πας μια εκδρομη....
Η καταληξη ειναι να αισθανεσαι οπως στον στρατο....150 και σημερα για να παω ελλαδα...149 και σημερα....148 και σημερα....
Και ισως στους παλιοτερους της γενιας του 60 και 70 να υπαρχουν πολλες δικαιολογιες και ελαφρυντικα. Αλλα σε ανθρωπους του 2014 , το βρισκω αδικαιολογητο.
Αυτο ομως ειναι στον ανθρωπο. Δεν αλλαζει. ή εισαι ή δεν εισαι...τελος....

ΥΓ Γιωργο καλη συνεχεια και ευχομαι οτι καλυτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom