Γαλλία Ιταλία Οδική, Ιταλία-Γαλλία-Σαρδινία ... κλπ ...

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Γεια σας ...

Σχεδιάζω ένα ταξίδι με το αυτ/το μου και κάθε πληροφορία σας
θα είναι χρήσιμη έως πολύτιμη ...

Εν ολίγοις:

Αναχώρηση απο λιμάνι Πάτρας στα μέσα Σεπτέμβρη για 15 ημέρες .
Οι διαδρομές που προγραμματίζω:
1.Ανκόνα-Μόντενα
2.Μόντενα-Ελβετία
3.Ελβετία-Παρίσι (για 3 διανυκτερεύσεις)
4.Παρίσι-Μασσαλία
5.Μασσαλία-Σαρδηνία (ferry)
6.Σαρδηνία-Τσιβιναβέκια (ferry)
7.Τσιβιταβέκια-Ρώμη-Ανκόνα (επιστροφή).

Κάποιες ερωτήσεις-απορίες ...
-Στην Ιταλία σε ποιο χρώμα διοδίων παίρνουμε το χαρτάκι ?
-Στην Ελβετία ποια σημεία μου προτείνετε να επισκεφθώ ?

Για ότι άλλο σχετικό,
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Μια παρατήρηση, νομίζω το Παρίσι σε βγάζει λίγο εκτός, προσωπικά θα το άφηνα απ' έξω, θα αφιέρωνα περισσότερες από μια διανυκτέρευση Ελβετία (άλλωστε οι 3 για Παρίσι είναι λίγες + μπορείς να πας με αεροπλάνο, δεν ξέρω αν έχει νόημα να κάνεις τόσο δρόμο).
Εναλλακτικά, θα επέλεγα να κινηθώ από Ιταλική/Γαλλική ριβιέρα, Κυανή ακτή (Νίκαια, Κάννες, Μονακό και την γύρω περιοχή)...
Όπως το βλέπω, περνάς από πολλά υπέροχα μέρη βλέποντας μόνο αυτοκινητόδρομους ενώ κάθε ένα είναι από μόνο του ένα ταξίδι.



Γεια σας ...

Σχεδιάζω ένα ταξίδι με το αυτ/το μου και κάθε πληροφορία σας
θα είναι χρήσιμη έως πολύτιμη ...

Εν ολίγοις:

Αναχώρηση απο λιμάνι Πάτρας στα μέσα Σεπτέμβρη για 15 ημέρες .
Οι διαδρομές που προγραμματίζω:
1.Ανκόνα-Μόντενα
2.Μόντενα-Ελβετία
3.Ελβετία-Παρίσι (για 3 διανυκτερεύσεις)
4.Παρίσι-Μασσαλία
5.Μασσαλία-Σαρδηνία (ferry)
6.Σαρδηνία-Τσιβιναβέκια (ferry)
7.Τσιβιταβέκια-Ρώμη-Ανκόνα (επιστροφή).

Κάποιες ερωτήσεις-απορίες ...
-Στην Ιταλία σε ποιο χρώμα διοδίων παίρνουμε το χαρτάκι ?
-Στην Ελβετία ποια σημεία μου προτείνετε να επισκεφθώ ?

Για ότι άλλο σχετικό,
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Βασικός μου προορισμός είναι το Παρίσι ...
Αν με συμβουλεύεις να κάτσω περισσότερες μέρες δεν έχω πρόβλημα
θέλω να επισκεφθώ κάποια συγκεκριμένα 4-5 σημεία (όχι όλα)...
ΙταλοΓαλλική Ριβιέρα έχω πάει ...
Το αεροπλάνο πάλι το έχω ψιλοβαρεθεί ...
Οι οδικές σου προσφέρουν αυτά που δεν μπορείς να δεις πετώντας (Χωριά κλπ)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
χμμμ ξέχασα να αναφέρω ότι δεν συμπαθώ ιδιαίτερα και τους αυτοκινητόδρομους :D
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
χμμμ ξέχασα να αναφέρω ότι δεν συμπαθώ ιδιαίτερα και τους αυτοκινητόδρομους :D
E πέστο ντέ ότι θέλεις να γυρίσεις την μισή Ευρώπη οδικώς απο επαρχιακό δίκτυο !!!!!!!

Προσπαθείς να χωρέσεις άσχετα μεταξύ τους μέρη σε λίγες μέρες .
Και σε μενα αρεσουν η Σαρδηνία το Παρίσι η Ρωμη αλλά όλα μαζί δεν γίνετε .



Αν όμως είσαι ο Gilles σίγουρα θα προλάβεις να τα δείς όλα !!!!!!

 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας ...

Σχεδιάζω ένα ταξίδι με το αυτ/το μου και κάθε πληροφορία σας
θα είναι χρήσιμη έως πολύτιμη ...

Εν ολίγοις:

Αναχώρηση απο λιμάνι Πάτρας στα μέσα Σεπτέμβρη για 15 ημέρες .
Οι διαδρομές που προγραμματίζω:
1.Ανκόνα-Μόντενα
2.Μόντενα-Ελβετία
3.Ελβετία-Παρίσι (για 3 διανυκτερεύσεις)
4.Παρίσι-Μασσαλία
5.Μασσαλία-Σαρδηνία (ferry)
6.Σαρδηνία-Τσιβιναβέκια (ferry)
7.Τσιβιταβέκια-Ρώμη-Ανκόνα (επιστροφή).

Κάποιες ερωτήσεις-απορίες ...
-Στην Ιταλία σε ποιο χρώμα διοδίων παίρνουμε το χαρτάκι ?
-Στην Ελβετία ποια σημεία μου προτείνετε να επισκεφθώ ?

Για ότι άλλο σχετικό,
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
1. Δώσε παραπάνω χρόνο στο Παρίσι.

2. Ελβετία... 3 δρόμοι (δεν προτείνω στάση στα σημεία, απλώς πέρασμα με το αυτοκίνητο):
α) Μόντενα -> Μιλάνο -> Λουγκάνο -> Αιρόλο -> St-Gotthard pass (ΟΧΙ tunnel) -> Andermatt -> Λουκέρνη (στάση και διανυκτέρευση) -> Βασιλεία -> Στρασβούργο (FR - διανυκτέρευση) -> Παρίσι. Θα χρειαστεί Vignette για τους Ελβετικούς αυτοκινητόδρομους (την παίρνετε στα σύνορα).
β) Μόντενα -> Bolzano -> Mustair (CH) -> (προεραιτική παράκαμψη και στάση στο St-Moritz) -> Davos (στάση, να κρατάτε μπουφάν) -> Zurich (διανυκτέρευση, πιθανώς να την κάνετε και στο Davos αν βάλετε και St-Moritz στο πρόγραμμα) -> Schaffhausen (καταρράκτες) -> Freiburg (DE) -> Στρασβούργο (FR - διανυκτέρευση) -> Παρίσι. Η διαδρομή αυτή δεν έχει αυτοκινητόδρομους στην Ελβετία (αλλά πολλές ορεινές διαβάσεις). Περνάτε και δίπλα από το Liechtenstein, αν σας ενδιαφέρει η παράκαμψη.
γ) Μόντενα -> Αοστα (ΙΤ) -> (σήρραγγα Mont Blank) -> Chammonix (στάση και ανάβαση με τα Lift) -> Geneve (διανυκτέρευση) -> Παρίσι.

Θα άφηνα τη Μασσαλία - Σαρδηνία εκτός. Μείνετε Γαλλία, κι αφού έχετε πάει Cote d' Azur κινηθείτε αλλού. Ιδέες:
α) Πεταχτείτε στη Lyon (είναι και στο δρόμο σας). Εκτός του ότι είναι πολύ όμορφη πόλη, έχει κι ένα σωρό μέρη τριγύρω. Κάποια στιγμή είχα γράψει και ιδέες για εκδρομές από κει: http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/37371-%E3%E1%EB%EB%DF%E1-%EB%F5%FC%ED.html#post388582
β) Η περιοχές της Προβηγίας & του Languedoc-Roussillion είναι από τις ομορφότερες της Γαλλίας. Είχα γράψει - τηλεγραφικά - μια ιστορία από ένα ταξίδι που έκανα στα μέρη πριν μερικά χρόνια: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F4%E7-%ED%FC%F4%E9%E1-%E3%E1%EB%EB%DF%E1.html . Αν θέλετε και Μασσαλία, έχουμε: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...aisse-%F3%F4%E7-%EC%E1%F3%F3%E1%EB%DF%E1.html
γ) Μπορείτε να επισκεφθείτε τα μέρη που πήγε ο Traveller πέρισι. Σε κάποια από αυτά έχω πάει κι εγώ, είναι εξαιρετική επιλογή: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...FE%F0%E7/34043-l%E1-vie-en-rose-dordogne.html
δ) Κάστρα (& Βρεττάνη):
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F4%EF%F5-%F0%E1%F1%E1%EC%F5%E8%E9%EF%FD.html
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Να ... αυτός είναι ο λόγος που αυτό το site είναι μοναδικό !

Πραγματικά με τις απαντήσεις εδώ, με προβληματίσατε (ευχάριστα) και προτίθεμαι να αλλάξω άρδην τα σχέδιά μου !

Οι προτάσεις είναι άκρως δελεαστικές και πέφτω άμεσα στη μελέτη ...

Για μια φορά ακόμη ευχαριστώ θερμά ...
Συνεχίζουμε :D
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
1. Δώσε παραπάνω χρόνο στο Παρίσι.

2. Ελβετία... 3 δρόμοι (δεν προτείνω στάση στα σημεία, απλώς πέρασμα με το αυτοκίνητο):
α) Μόντενα -> Μιλάνο -> Λουγκάνο -> Αιρόλο -> St-Gotthard pass (ΟΧΙ tunnel) -> Andermatt -> Λουκέρνη (στάση και διανυκτέρευση) -> Βασιλεία -> Στρασβούργο (FR - διανυκτέρευση) -> Παρίσι. Θα χρειαστεί Vignette για τους Ελβετικούς αυτοκινητόδρομους (την παίρνετε στα σύνορα).
β) Μόντενα -> Bolzano -> Mustair (CH) -> (προεραιτική παράκαμψη και στάση στο St-Moritz) -> Davos (στάση, να κρατάτε μπουφάν) -> Zurich (διανυκτέρευση, πιθανώς να την κάνετε και στο Davos αν βάλετε και St-Moritz στο πρόγραμμα) -> Schaffhausen (καταρράκτες) -> Freiburg (DE) -> Στρασβούργο (FR - διανυκτέρευση) -> Παρίσι. Η διαδρομή αυτή δεν έχει αυτοκινητόδρομους στην Ελβετία (αλλά πολλές ορεινές διαβάσεις). Περνάτε και δίπλα από το Liechtenstein, αν σας ενδιαφέρει η παράκαμψη.
γ) Μόντενα -> Αοστα (ΙΤ) -> (σήρραγγα Mont Blank) -> Chammonix (στάση και ανάβαση με τα Lift) -> Geneve (διανυκτέρευση) -> Παρίσι.

Θα άφηνα τη Μασσαλία - Σαρδηνία εκτός. Μείνετε Γαλλία, κι αφού έχετε πάει Cote d' Azur κινηθείτε αλλού. Ιδέες:
α) Πεταχτείτε στη Lyon (είναι και στο δρόμο σας). Εκτός του ότι είναι πολύ όμορφη πόλη, έχει κι ένα σωρό μέρη τριγύρω. Κάποια στιγμή είχα γράψει και ιδέες για εκδρομές από κει: http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/37371-%E3%E1%EB%EB%DF%E1-%EB%F5%FC%ED.html#post388582
β) Η περιοχές της Προβηγίας & του Languedoc-Roussillion είναι από τις ομορφότερες της Γαλλίας. Είχα γράψει - τηλεγραφικά - μια ιστορία από ένα ταξίδι που έκανα στα μέρη πριν μερικά χρόνια: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F4%E7-%ED%FC%F4%E9%E1-%E3%E1%EB%EB%DF%E1.html . Αν θέλετε και Μασσαλία, έχουμε: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...aisse-%F3%F4%E7-%EC%E1%F3%F3%E1%EB%DF%E1.html
γ) Μπορείτε να επισκεφθείτε τα μέρη που πήγε ο Traveller πέρισι. Σε κάποια από αυτά έχω πάει κι εγώ, είναι εξαιρετική επιλογή: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...FE%F0%E7/34043-l%E1-vie-en-rose-dordogne.html
Τελικά ... (για να μην γίνομαι και κουραστικός) :D

-Αφήνω εκτός τις Μασσαλία-Σαρδηνία ...
-Ποια απο τις α,β,γ διαδρομές συστήνεις ως καλύτερη ? (μου αρέσει η α΄)
-Το "Οδοιπορικό στα κάστρα της Γαλλίας" ομολογώ ότι με εντυπωσίασε και μετά το Παρίσι σίγουρα θα προσπαθήσω να το πραγματοποιήσω και εγώ ...
-Η Επιστροφή θα γίνει απο την Lyon έχουμε καμία πρόταση για εκεί ?

Ευχαριστώ ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τελικά ... (για να μην γίνομαι και κουραστικός) :D

-Αφήνω εκτός τις Μασσαλία-Σαρδηνία ...
-Ποια απο τις α,β,γ διαδρομές συστήνεις ως καλύτερη ? (μου αρέσει η α΄)
-Το "Οδοιπορικό στα κάστρα της Γαλλίας" ομολογώ ότι με εντυπωσίασε και μετά το Παρίσι σίγουρα θα προσπαθήσω να το πραγματοποιήσω και εγώ ...
-Η Επιστροφή θα γίνει απο την Lyon έχουμε καμία πρόταση για εκεί ?

Ευχαριστώ ...
- Εσύ διαλέγεις. Η α) είναι "ισσοροπημένη" (χρονικά), έχει λίγο άλπεις και περισσότερο πόλεις. Η β) είναι πιο "του βουνού" (βέβαια ο Σεπτέμβριος μπορεί να είναι ένα θέμα γι αυτό), και η γ) είναι η πιο σύντομη.

- H Lyon είναι μια ενδιαφέρουσα πόλη με πολλά να δεις (και ακόμα περισσότερα να φας, είναι από τις top στη χώρα στον τομέα αυτό). Δε θυμάμαι να έχουμε κάποια ιστορία εδώ μέσα, οπότε Google it. (& δες κι αυτό: Lyon travel guide - Wikitravel).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom