Γερμανία Οδικως στο Μόναχο

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Είσαι σούπερ και με τις ταυτότητες
 

Tasssos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
:) Γεια σας παιδια κι απο εμενα !

Μετα τον Ιουλιο του 2009 ανοιγω παλι το θεμα "Οδικως στο Μοναχο".

Κατα 80%, θα ταξιδεψω αρχες Σεπτεμβρη για Μοναχο, πρωτη φορα με αυτοκινητο.
Θα ηθελα, παρακαλω πολυ, να μου πειτε την γνωμη σας. Προτιμω να παω με καραβι, δηλαδη απο Πατρα ή Ηγουμενιτσα. Ειμαι κατοικος Αθηνων.
Με ενα καλο ψαξιμο που εκανα απο Πατρα για Βενετια, οικονομικη θεση με ΑΝΕΚ μου βγηκε 192€.
Οικονομικη θεση, σημαινει σαλονι ή π.χ εχεις θεση δικη σου αεροπορικου τυπου στην ΑΝΕΚ ?

Η οικονομικη θεση για τοσες ωρες υποψιαζομαι πως θα ειναι "φρικη" !?
Συμφερει να παω απο Πατρα στην Ανκονα και μετα οδικως για Μοναχο ή θα με κουρασουν τα τουνελ και θα ξοδεψω πολλα σε καυσιμα (εχω πετρελαιοκινητο αυτοκινητο) + βινιετα-ες κλπ ?

Ο στοχος μου ειναι να φερω το αυτοκινητο (μαζι με πραγματα φορτωμενο) στο Μοναχο οπου μενω και να κανω οσο μπορω ενα πιο ξεκουραστο ταξιδι.

Τασος

:welcome2:
 

Attachments

John1995

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπέρα σας, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες. Σύντομα αναχωρώ από Αθήνα με τελικό προορισμό το Μόναχο με φυσικά ενδιάμεσες στάσεις Βελιγράδι-Βουδαπεστη-Βιεννη. Ενώ έχω ξανά ταξιδέψει αλλά μέσω Ηγουμενίτσας και πλοίο τώρα θα κάνω πέρασμα μέσω Βαλκανίων. Έχω προμηθευτεί πράσινη κάρτα διπλωμα διαβατήριο κλπ τα έχω όλα. Το θέμα μου είναι οι έλεγχοι στα συνορα πόσο περίπου καθυστέρηση θα έχω και γενικά πια είναι τα στάδια και τι ελέγχους κάνουν(το ρωταω γιατι λογο ασθενειας θα πρεπει να εχω 2 φαρμακα μαζι μου και με αγχωνει μη μου κανουν θεματα)? Επίσης θα ήθελα να μάθω αν είναι ασφαλές για το αυτοκίνητο καθώς θα πάω με ένα σχετικά καλό αμάξι.(στο βελιγραδι ήδη έχω κλείσει με κλειστό γκαράζ ξενοδοχειο) αλλά γενικά από θέμα ασφάλειας πρέπει να προσέχω κάτι? Ευχαριστώ.
 

sotos8

Member
Μηνύματα
15
Likes
15
οι έλεγχοι είναι τυπικοί αλλά από την εμπειρία μου σου λέω (έχω κάνει παρόμοιο ταξίδι Αύγουστο μήνα έως Μόναχο) ότι οι καθυστερήσεις στα σύνορα είναι πολύωρες .Ώς προς την ασφάλεια γενικότερα δεν νομίζω να υπάρχει καποιο θέμα
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.626
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μόλις επέστρεψα από οδικό σε Βαλκάνια. Σερβία κ Πγμδ οι ουρές στο ανέβασμα μεγάλες αλλά όχι κάτι τραγικό. Υποθέτω το σκ είναι μεγαλύτερες γενικά δεν χρονοτριβούν όμως. Μια γρήγορη ματιά στα χαρτιά κ...έξω από την πόρτα.
 

John1995

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πραγματοποιησα το trip αυτή τη στιγμή γράφω από βουδαπεστη. Στα Σκόπια περάσαμε σχετικά γρήγορα στο μισάωρο. Στη Σερβία σε 1 ώρα αλλά στην ουγγαρια η καθυστέρηση είναι διπλάσια γύρο στης 2 ώρες κ κάτι στο απεναντι ρεμα η κινηση ηταν διπλασια οποτε φανταζομαι στην επιστροφη θα εχω περρισοτερη αναμονη (ελπιζω πως οχι). Από ελέγχους πολύ τυπικά όντως διαβατήριο κ πράσινη κάρτα.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πραγματοποιησα το trip αυτή τη στιγμή γράφω από βουδαπεστη. Στα Σκόπια περάσαμε σχετικά γρήγορα στο μισάωρο. Στη Σερβία σε 1 ώρα αλλά στην ουγγαρια η καθυστέρηση είναι διπλάσια γύρο στης 2 ώρες κ κάτι στο απεναντι ρεμα η κινηση ηταν διπλασια οποτε φανταζομαι στην επιστροφη θα εχω περρισοτερη αναμονη (ελπιζω πως οχι). Από ελέγχους πολύ τυπικά όντως διαβατήριο κ πράσινη κάρτα.
Ερώτηση... Βουδαπέστη έχω πάει αεροπορικος αλλά σκέφτομαι να κάνω ακριβώς το ίδιο ταξίδι με το αυτοκινητο μου.. Για να περάσεις αυτες τις χώρες(ΠΓΔΜ ΣΕΡΒΙΑ) χρειάζεσαι διαβατήριο ή περνάς και με την ταυτότητα?
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ερώτηση... Βουδαπέστη έχω πάει αεροπορικος αλλά σκέφτομαι να κάνω ακριβώς το ίδιο ταξίδι με το αυτοκινητο μου.. Για να περάσεις αυτες τις χώρες(ΠΓΔΜ ΣΕΡΒΙΑ) χρειάζεσαι διαβατήριο ή περνάς και με την ταυτότητα?
Περνάς και με ταυτότητα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom