Γενικά Οδικό ταξίδι με παιδια

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Όσον αφορά τις εταιρείες ενοικίασης, υπάρχουν ουσιώδεις διαφορές ανάμεσα στις μεγάλες; Διοτι βρίσκουμε ίδιες τιμές περίπου στις 3 μεγαλύτερες. Να πάνω υπόψιν μου κάτι πριν επιλέξω εταιρεία;
Σύγκρινε το ποσό που θα σου δεσμεύσουν στην περίπτωση της μικτής ασφάλειας με "zero excess" και τι αμάξι σου δίνει η καθεμία.
Επίσης, τσέκαρε εάν σου δίνουν δωρεάν την Cross Border Card (σαν την δική μας πράσινη κάρτα) για να μπορείς να μεταβείς ελευθερα σε γειτονική χώρα.
Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο άλλο κριτήριο επιλογής ανάμεσα στις μεγάλες εταιρείες.
 

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Σύγκρινε το ποσό που θα σου δεσμεύσουν στην περίπτωση της μικτής ασφάλειας με "zero excess" και τι αμάξι σου δίνει η καθεμία.
Επίσης, τσέκαρε εάν σου δίνουν δωρεάν την Cross Border Card (σαν την δική μας πράσινη κάρτα) για να μπορείς να μεταβείς ελευθερα σε γειτονική χώρα.
Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο άλλο κριτήριο επιλογής ανάμεσα στις μεγάλες εταιρείες.
Πώς θα μάθω για τις χρεώσεις αυτες αφού θα κλείσω μέσω μεσάζοντα ; Βρίσκω καλές τιμές μέσω rynair & Skyscanner
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Πώς θα μάθω για τις χρεώσεις αυτες αφού θα κλείσω μέσω μεσάζοντα ; Βρίσκω καλές τιμές μέσω rynair & Skyscanner
Νόμιζα ότι κάνεις έρευνα απευθείας από τις ιστοσελίδες των εταιρειών ενοικίασης αυτοκινήτου....
Δεν έχω κάνει ποτέ ενοικίαση μέσω Rynair & Skyscanner. Διάβασε τους όρους ενοικίασης μήπως και βγάλεις άκρη.
Για το Cross Border Card θα αναφέρουν εάν είναι δωρεάν ή με κάποιο κόστος.
Το ποσό που θα σου δεσμεύσουν στην περίπτωση της μικτής ασφάλειας με "zero excess" μόνο απευθείας από την εταιρεία μπορείς να το μάθεις.
 

VAKOUL

New Member
Μηνύματα
2
Likes
10
1η μέρα: Αεροπορικώς στο Bergamo με Ryanair. Φτάνοντας παίρνουμε από το αεροδρόμιο το αυτοκίνητο που είχαμε ήδη κανονίσει από την Europecar (Golf Diesel). Ξεκινάμε για το 1ο ξενοδοχείο (Residenta Napoleone-πανέμορφο και πολύ άνετο δωμάτιο σε 2επίπεδα με σοφίτα+τζακουζι!) στο Rivoli κοντά στη λίμνη Garda (περίπου 1 ωρα διαδρομή).φτάνουμε στο ξενοδοχείο και φεύγουμε για το Sirmione. Πολύ γραφικό μέρος μέσα στη λίμνη Garda με κάστρο και πολύ κόσμο!

2η μέρα: Gardaland!!! Τα εισιτήρια τα είχαμε κλείσει ηλεκτρονικά από Ελλάδα και δεν περιμέναμε στην ουρά! Καταπληκτικό πάρκο δραστηριοτήτων για παιδιά και μεγάλους!! Μείναμε μέχρι τις 18:00 μμ που έκλεινε! Μετά κατευθείαν στη Βερόνα. ‘Ομορφη, κολοσσαίο και σπίτι Ρωμαίου- Ιουλιέτας. Φάγαμε πίτσα στην πλατεία και γυρίσαμε στο ξενοδοχείο.

3η και 4η μέρα: φύγαμε για Βενετία. Μείναμε στο ξενοδοχείο Floris, στην περιοχή Mogliano Veneto, μόλις 2 λεπτά από το σταθμό των τρένων για Βενετία (τρένο ανα 1 ώρα, 2 ευρώ το εισιτήριο). 25 λεπτά για Βενετία. Πολύς κόσμος στη Βενετία! Επισκεφτήκαμε το παλάτι των Δόγηδων, είδαμε τη Βασιλική εκκλησία του Αγ. Μάρκου (αδύνατον να μπούμε-τεράστιες ουρές), το κωδωνοστάσιο, τη γέφυρα των στεναγμών. Περιπλανηθήκαμε για ώρες στα στενά δρομάκια και απολαύσαμε τη μοναδική ομορφιά της. Τη 2η μέρα πήγαμε στο νησάκι Μουράνο (πολύ όμορφο και ήσυχο) με τα public bus (80 ευρω οικογενειακό εισιτήριο για διαδρομές όλη την ημέρα παντού).

5η μέρα: πήραμε το δρόμο προς Αυστρία. Στα σύνορα πληρώσαμε τη γνωστή Viniette προς 8.5ευρώ διάρκειας 1 εβδομάδας. Εκπληκτική διαδρομή μέσα στο πράσινο με προορισμό το Salzbourg. Στάση στα μισά της διαδρομής, λίγο μετά το willach, στη λίμνη Faaker. Πολύ όμορφη και καθαρή λίμνη, με οργανωμένη πλαζ για μπάνιο. 2-3 ώρες εκεί και μετά φύγαμε για Salzbourg. Φτάσαμε στο ξενοδοχείο (Gasthof am Riedl) λίγο έξω από το Salzbourg, μέσα σε καταπράσινο Αυστριακό τοπίο, εκπληκτικό περιβάλλον, τσουλήθρες για τα παιδιά και υπέροχο πρωινό με πολλά είδη τυριών και αλλαντικών. Ετοιμαστήκαμε και φύγαμε για τουρισμό! Όμορφη πόλη τη διασχίζει ο ποταμός Salzach, είδαμε το σπίτι του Motzart, Fon karayan, τη γέφυρα με τις κλειδαριές, το Mirabell (παλάτι που γυρίστηκε η Μελωδία της Ευτυχίας), διασκεδάσαμε σε πάρκο με υπαίθρια events και φάγαμε σε φοβερό υπαίθριο self-service εστιατόριο πολύ καλά και οικονομικά.

6η-7η μέρα: αναχώρηση με προορισμό το Strasburg. Διασχίσαμε όλη τη Γερμανία χωρίς διόδια, με δρόμους ταχείας κυκλοφορίας. Κουραστικό ταξίδι περίπου 6 ώρες. Φτάνοντας στο Στρασβούργο, πήγαμε για λίγο στο ξενοδοχείο (Holiday-inn, πάλι λίγο έξω από την πόλη) και μετά βόλτα στην Petite France, φάγαμε σε ωραίο μαγαζί (δοκιμάσαμε τις γνωστές tarte flabee) και παρακολουθήσαμε μια εντυπωσιακή εκδήλωση με μουσική και φωτισμό laser στον καθεδρικό ναό. Την άλλη μέρα γυρίσαμε πάλι στην πόλη, οι μισοί βόλτα στο ποτάμι με το bateau και οι άλλοι βόλτα σε πάρκο.

8η-9η μέρα: αναχώρηση από Στρασβούργο και εκπληκτική διαδρομή μέσα από τον επαρχιακό δρόμο, στα αλσατικά χωριά και το δρόμο του κρασιού. Εντυπωσιακά χωριά που αξίζει να επισκεφτεί κανείς το Riquewhir (το είδαμε), Ribeauville (απλώς περάσαμε), Kaysersberg (αδύνατον να βρούμε παρκινγκ) με κατάληξη το Colmar. Από εκεί πήγαμε στον επόμενο σταθμό (Freibourg-Holiday-inn), αφήσαμε τα πράγματά μας και βγήκαμε να δούμε την πόλη (τίποτε το ιδιαίτερο). Την επόμενη μέρα φανταστική εκδρομή μέσα στα έλατα του Μέλανα Δρυμού. Επισκεφτήκαμε το Triberg και τους καταρράκτες, ψωνίσαμε τα παραδοσιακά ξύλινα ρολόγια τοίχου και φύγαμε για τη λίμνη Titisee. (τίποτε το ιδιαίτερο σαν λίμνη) Ιδιαίτερο ένα μαγαζί με χριστουγεννιάτικα στολίδια, απ’όπου και φυσικά ψωνίσαμε!!

10η μέρα: Αναχώρηση. Κατεβαίνοντας προς Βασιλεία, μπήκαμε Ελβετία, πληρώσαμε τη Viniette 40 ευρω!! (εδώ η αξία είναι η ίδια για μια μέρα ή ένα χρόνο!!)., κατεβήκαμε προς Λουκέρνη και προχωρήσαμε με σκοπό να αποφύγουμε το τούνελ των 17 χλμ αλλά δυστυχώς όταν πέσαμε στο μποτιλιάρισμα (περίπου 1 ώρα μπλοκαρισμένοι) δεν καταλάβαμε ότι ήταν για το τούνελ και την πατήσαμε! Έπρεπε να φύγουμε από τον κεντρικό από νωρίς προς Andermatt, Airolo. Τελικά φτάσαμε στο Como κατά τις 14:30 μμ αρκετά κουρασμένοι και πεινασμένοι. Περιπλανηθήκαμε λίγο, καθήσαμε για φαγητό, μετά παγωτό και καφέ και φύγαμε. Τίποτε το ιδιαίτερο σε σχέση με τη φήμη που έχει, πολύ βρώμικη η λίμνη. Έτσι, ακολουθώντας τον επαρχιακό δρόμο, φτάσαμε στο τελευταίο ξενοδοχείο (Reshotel al serio), κοντά στο αεροδρόμιο. H πτήση νωρίς το πρωι. Γυρίσαμε τέλεια χωρίς κανένα πρόβλημα!!!
 

eliza80

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Γεια σας, μπορείτε να μου συστήσετε ταξίδια εντός Ευρώπης με τα παιδιά; Κάποια θεματικά πάρκα, συνδυασμός χωρών ίσως και τι μπορούμε να δούμε και να κάνουμε με τα παιδιά. Θα νοικιάσουμε σίγουρα αυτοκίνητο. Το ταξίδι θα γίνει καλοκαίρι. Ευχαριστώ
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Γεια σας, μπορείτε να μου συστήσετε ταξίδια εντός Ευρώπης με τα παιδιά; Κάποια θεματικά πάρκα, συνδυασμός χωρών ίσως και τι μπορούμε να δούμε και να κάνουμε με τα παιδιά. Θα νοικιάσουμε σίγουρα αυτοκίνητο. Το ταξίδι θα γίνει καλοκαίρι. Ευχαριστώ
Μπορείτε να πάτε Παρίσι με επίσκεψη σαφώς στην Eurodisney κ στο πάρκο του Αστερίξ. Μια καλή επιλογή είναι το Λονδίνο με το μουσείο φυσικής ιστορίας , τη ρόδα, ενυδρείο, ζωολογικό κήπο, αν και προσωπικά η φιλοσοφία του zoo με βρίσκει αντίθετη , κ δεν έχω πάει ποτέ την κόρη μου. Μια ωραία επίσκεψη θα ήταν η legoland. Αυτές οι δύο χώρες μπορούν να συνδυαστούν αν τον αντέχει ο προϋπολογισμός κ ο χρόνος σας. Επίσης , θα πρότεινα Πολωνία. Το αλατορυχειο θα τα εντυπωσιάσει, στο κάστρο της Βαβέλ Κρακοβία θα ξετρελαίνουν με τους δράκους ιππότες κλπ, ειδικά με τον δράκο παραποτάμια που βγάζει φλόγες από το στόμα. Στη Βαρσοβία , υπάρχει το μουσείο Σοπέν , με διαδραστικό τμήμα για παιδια, το μουσείο Κοπέρνικου, ένα βιωματικό μουσείο για παιδιά κάθε ηλικίας.
Πάρκα και φύση θα βρείτε σε όλη την Ευρώπη και σίγουρα είναι κάτι που θα αρέσει πολύ στα παιδιά
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.598
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Είμαστε δυο ζευγάρια με παιδάκια 3,5 χρονών, 1 χρονού, 8 χρονών και 5 χρονών.
Με τόσο μικρά παιδιά δεν έχει κανένα νόημα να πάτε σε ακριβό θεματικό πάρκο Π.χ. Disneyland. Υπάρχει περιορισμός σε ελάχιστο ύψος που πρεπει να εχουν τα παιδια για να μπουνε στα παιχνίδια. Τζάμπα χρήματα για να ανέβουν σε κανένα καρουζελ ή βαρκούλα...
Σε αυτήν την ηλικία είναι απίστευτη ταλαιπωρία να τρέχετε τα παιδιά στην Ευρώπη. Μόνο κανενα ενυδρείο και κανένα ζωολογικό κήπο θα χαρούν.
Το οκτάχρονο μπορεί να απολαύσει πράγματα, αλλά τα υπόλοιπα είναι πολύ μικρά!
9 χρονών πήγα για πρώτη φορά την κόρη μου στη Ρώμη και της έμεινε τραυματική εμπειρία το άπειρο περπάτημα και το ατελείωτο μουσείο του Βατικανού...
Όσο ήταν μικρά τα παιδιά μου πηγαίναμε υπέροχα ταξίδια στα ελληνικά νησιά και την Πελοπόννησο. Χόρτασαν θάλασσα, σπήλαια, κάστρα, βόλτες στη φύση, καταρράκτες και αρχαία!!
Ξεκινήστε από Ελλάδα και πιάστε την Ευρώπη μετά τα οκτώ έτη.
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Έλενα, εγώ όσες φορές έχω ταξιδέψει με την κόρη μου από μωρό, καθώς κ εγώ ως μωρό με τους γονείς μου δεν έχω βιώσει καμία ταλαιπωρία. Κ δεν μπορώ να καταλάβω πως θα ταλαιπωρηθεί ένα παιδί μόνο εκτός Ελλάδας, ενω εντός θα είναι άνετα. Υπάρχει γεωγραφικος περιορισμος στην ταλαιπωρία; ο γύρος της Κρήτης θα είναι οκ επειδή είναι Ελλάδα; Η κάθε οικογένεια λειτουργεί διαφορετικά και είναι όπως έχει μάθει. Δηλαδή, επειδή κάποιοι δεν πάνε διακοπές ή δεν βγαίνουν ποτέ με τα παιδιά τους σε ένα εστιατόριο , να πάνε σε ένα μουσείο, κοκ. δεν πρέπει να το κάνουν κ οι υπόλοιποι;
Όσον αφορά στη Disney που ανέφερες θα συμφωνήσω εν μέρει ότι ίσως οι ενήλικες το χαίρονται περισσότερο, αλλά η Disneyland δεν είναι μόνο Indiana Jones roller κλπ. Τότε κ εγώ που φοβάμαι τα ύψη κ όλα αυτά τα τρομακτικά κ δεν μπήκα , δεν έπρεπε να πάω; Πήγα κ ξαναπήγα κ πέρασα τέλεια κ θα ξαναπάω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom