Γενικά Οδικό ταξίδι με παιδια

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Το κλείνεις όμως απο πριν μέσω Ίντερνετ απο το σάιτ της εταιρείας; Και πώς επιλέγεις εταιρεία;
Όχι, το κλεινω από μεσάζοντα, έχουν καλύτερες τιμές. ( autoeurope, rentalcars, Ryanair κλπ.) και επιλεγω μια από τις γνωστές εταιρείες ή μια θυγατρική της.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Όχι, το κλεινω από μεσάζοντα, έχουν καλύτερες τιμές. ( autoeurope, rentalcars, Ryanair κλπ.) και επιλεγω μια από τις γνωστές εταιρείες ή μια θυγατρική της.
@kleri όπως σου ανεφερε και ο @makisg θα αγοράσεις επιτοπου την εξτρα ασφαλεια στο γκισέ και ΟΧΙ από τον μεσάζοντα.
Έτσι θα έχεις και το ολοκληρωμένο πακέτο οδικης βοήθειας.
Υπολόγισε 18-20 € την ημέρα επιπλέον κόστος για αμαξι 1400-1600 κυβικά.
Ρίξε μια ματιά στο θέμα "ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό".
 

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Όχι, το κλεινω από μεσάζοντα, έχουν καλύτερες τιμές. ( autoeurope, rentalcars, Ryanair κλπ.) και επιλεγω μια από τις γνωστές εταιρείες ή μια θυγατρική της.
Νόμιζα πως έγραψες ποτέ απο μεσάζοντα μονο απο τον γκισέ της εταιρείας...:rolleyes-80:

@kleri όπως σου ανεφερε και ο @makisg θα αγοράσεις επιτοπου την εξτρα ασφαλεια στο γκισέ και ΟΧΙ από τον μεσάζοντα.
Έτσι θα έχεις και το ολοκληρωμένο πακέτο οδικης βοήθειας.
Υπολόγισε 18-20 € την ημέρα επιπλέον κόστος για αμαξι 1400-1600 κυβικά.
Ρίξε μια ματιά στο θέμα "ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό".
Ναι αυτο το θέμα ψάχνω και δεν το βρίσκω
 
Last edited by a moderator:

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ευτυχώς που δεν ισχύει τίποτα από όσα φοβάσαι και έχω κάνει μέχρι στιγμης 6 πολυήμερα οδικά με την οικογένειά μου στο εξωτερικό με αμάξι που νοικιάζω από το αεροδρόμιο άφιξης μου.
Αγοράζεις μικτη ασφάλεια με zero excess (μηδενική απαλλαγή) και εχεις ησυχο το κεφάλι σου!
Η δέσμευση στην κάρτα είναι ένα ποσό μικρό, κάτω από 300 € και σου επιστρέφεται μετά την παράδοση του αυτοκινήτου.
Επισης, σε αυτές τις χώρες επιτρέπεται να μετακινηθείς σε γειτονικές χώρες π.χ. Γερμανία, Βέλγιο, Γαλλία κλπ. Δεν μπορεις να πας το αμάξι όμως στην Αλβανία ή στην Ρουμανία... Μονο αμάξια πολυτελείας δεν σε αφήνουν ευκολα να βγάλεις από τη χώρα.
Συνεπώς, θα πρέπει να αναθεωρησεις το θεμα ενοικίασης αυτοκινήτου και να το τολμήσεις. Ειναι μια εξαιρετική επιλογή για οικογένειες με παιδιά και πολύ πιο οικονομική, εφοσον βέβαια θέλετε να εξερευνήσετε την επαρχία και να επισκεφτείτε μικρές πολεις και χωριά.
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όσες φορές ρώτησα εδώ μέσα ακριβείς πληροφορίες δεν μου απαντήθηκαν. Για το ποσό δέσμευσης, δυο φίλοι μου έχουν πει ότι ήταν 900-1000 ευρώ, ποσό που δεν δύναμαι να δεσμεύσω. Άρα με μεικτή ασφάλεια και μηδενική απαλλαγή ότι κι αν συμβεί (κλοπή, τρακάρισμα κ.λπ) δεν έχεις επιπλέον χρεώσεις;
Δεν πρόκειται περί αναθεώρησης, δεν το έχω ξεγράψει, τουναντίον το προγραμματίζω. Ευχαριστώ και πάλι!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όσες φορές ρώτησα εδώ μέσα ακριβείς πληροφορίες δεν μου απαντήθηκαν. Για το ποσό δέσμευσης, δυο φίλοι μου έχουν πει ότι ήταν 900-1000 ευρώ, ποσό που δεν δύναμαι να δεσμεύσω. Άρα με μεικτή ασφάλεια και μηδενική απαλλαγή ότι κι αν συμβεί (κλοπή, τρακάρισμα κ.λπ) δεν έχεις επιπλέον χρεώσεις;
Δεν πρόκειται περί αναθεώρησης, δεν το έχω ξεγράψει, τουναντίον το προγραμματίζω. Ευχαριστώ και πάλι!

Δεν χρειάζεται να ακούς κανένα τι σου λέει για τα ποσά δέσμευσης στην κάρτα. κάνοντας μια εικονική αναζήτηση από μια μηχανή αναζήτησης ενοικίασης αυτοκινήτων πχ. autoeurope.eu και βάλεις πιθανούς τόπους ενοικίασης και ημερομηνίες θα σου βγάλει διάφορες εταιρείες και τιμές. όποια και να επιλέξεις στους όρους ενοικίασης λέει και η κάθε εταιρεία το ποσό που δεσμεύει στην κάρτα η οποία διαφέρει από εταιρεία σε εταιρεία που μπορεί να κυμαίνετε από 300 ευρώ έως 900. μπορείς να επιλέξεις αυτήν που θα σε δεσμεύσει το μικρότερο ποσό. το ποσό αυτό στο δεσμεύει αν δεν κάνεις πλήρη ασφάλεια. αν κάνεις πλήρη ασφάλεια δεν σου δεσμεύει τίποτα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Κάθε εταιρεία διαφέρει. Εμένα πχ η sixt για προπληρωμενη κράτηση με full ασφαλεια & μηδενικό ποσό απαλλαγής μου κράτησε 500Ε για 15 μερες μετά την ημερομηνία που το επεστρεψα.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Δεν χρειάζεται να ακούς κανένα τι σου λέει για τα ποσά δέσμευσης στην κάρτα. κάνοντας μια εικονική αναζήτηση από μια μηχανή αναζήτησης ενοικίασης αυτοκινήτων πχ. autoeurope.eu και βάλεις πιθανούς τόπους ενοικίασης και ημερομηνίες θα σου βγάλει διάφορες εταιρείες και τιμές. όποια και να επιλέξεις στους όρους ενοικίασης λέει και η κάθε εταιρεία το ποσό που δεσμεύει στην κάρτα η οποία διαφέρει από εταιρεία σε εταιρεία που μπορεί να κυμαίνετε από 300 ευρώ έως 900. μπορείς να επιλέξεις αυτήν που θα σε δεσμεύσει το μικρότερο ποσό. το ποσό αυτό στο δεσμεύει αν δεν κάνεις πλήρη ασφάλεια. αν κάνεις πλήρη ασφάλεια δεν σου δεσμεύει τίποτα.
Ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι πως έχω κάνει βέβαια αναζήτηση σε διάφορες εταιρίες για το κόστος αλλά δεν έψαξα αν αναγράφεται το ποσό δέσμευσης. Διαδικτυακά μπορώ να κάνω την όλη διαδικασία ΜΕ πλήρη ασφάλεια ή πρέπει στο γκισέ την ώρα της παραλαβής;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όσες φορές ρώτησα εδώ μέσα ακριβείς πληροφορίες δεν μου απαντήθηκαν. Για το ποσό δέσμευσης, δυο φίλοι μου έχουν πει ότι ήταν 900-1000 ευρώ, ποσό που δεν δύναμαι να δεσμεύσω. Άρα με μεικτή ασφάλεια και μηδενική απαλλαγή ότι κι αν συμβεί (κλοπή, τρακάρισμα κ.λπ) δεν έχεις επιπλέον χρεώσεις;
Δεν πρόκειται περί αναθεώρησης, δεν το έχω ξεγράψει, τουναντίον το προγραμματίζω. Ευχαριστώ και πάλι!
Με την μικτή ασφάλεια και μηδενική απαλλαγή δεν πληρώνεις τίποτα ότι και εάν συμβεί.
Το ποσό που σου δεσμεύουν στην κάρτα είναι μικρό και εξαρτάται από τον τύπο του αυτοκινήτου που νοικιάζεις.
Η Budget στην Ολλανδία για ενοικίαση 9 ημερών μας δέσμευσε περίπου 250 € εκ των οποίων το ποσό των 100 € περίπου αφορούσε την εγγύηση για το γεμάτο ντεπόζιτο βενζίνης με το οποίο έπρεπε να επιστρέψουμε το αμάξι.
Το ποσό που τελικά θα σε δεσμεύσει στην κάρτα εφόσον κάνεις την πλήρη ασφάλεια μάλλον δε θα το βρεις στην ιστοσελίδα του μεσάζοντα εάν κάνεις ενοικίαση με αυτόν τον τρόπο.
Μπορείς όμως να επικοινωνήσεις με την εταιρεία πριν την ενοικίαση και να ρωτήσεις ποιο ποσό θα είναι.
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
52
Likes
143
Αγαπητοί συμφορουμίτες,
Ήρθε η ώρα της οργάνωσης του πρώτου οδικού οικογενειακού ( παιδιά 5 κ 8 ετών) ταξιδιού μας στο εξωτερικό και θα ήθελα τις απόψεις , τις επισημάνσεις , τις προτάσεις και τις διαφωνίες σας.
Η κεντρική ιδέα είναι περιήγηση σε Τοσκάνη και Ούμπρια (κυρίως στην ύπαιθρο τους με διαμονή σε φάρμες ) για περίπου δύο εβδομάδες , τέλος Αυγούστου και 1η εβδομάδα Σεπτεμβρίου.

Το πρόγραμμα που σκέφτομαι είναι περίπου το εξής:
1η ημέρα: Αναχώρηση πρωινή από Καβάλα ( περί τις 6:00) ,στάση Νις για φαγητό, άφιξη Βελιγράδι και διανυκτέρευση . ( 767 χλμ μέσω Σκοπίων - 694 χλμ μέσω Βουλγαρίας , και τα δύο περί τις 7,5 ώρες)
2η ημέρα: Πρωινή βόλτα Βελιγράδι και αναχώρηση για Κροατία . Διανυκτέρευση στα σύνορα Κροατίας - Σλοβενίας στην πόλη Σαμομπορ. ( 418 χλμ , περί τις 3,5 ώρες )
3η ημέρα: Πρωινή αναχώρηση για Βενετία . Άφιξη κατά τις 14:00. Απογευματινή - βραδινή βόλτα.Διανυκτέρευση . ( 355 χλμ , περί τις 3,5 ώρες)
4η ημέρα : Πρωινός περίπατος στην πόλη και μεσημεριανή αναχώρηση για Τοσκάνη. Άφιξη στο κατάλυμα το απόγευμα. ( επιλογή καταλύματος εως 20χλμ ανατολικά και νότια της Φλωρεντίας, περιοχή Castelfiorentino για 4 βράδια ) (270χλμ , περί τις 2,5 ώρες)
5η ημέρα: Πίζα - Λούκα και γύρω
6η ημέρα: Πρωί Βολτέρα και γύρω , Φλωρεντία απόγευμα
7η ημέρα: Αναχώρηση το πρωί για Σαν Τζιμινιάνο - Κιάντι και διαμονή νότια της Σιένα περί τα 10- 20 χλμ. .Επίσκεψη Σιένα το απόγευμα
8η ημέρα: Περιήγηση κεντρονότια Τοσκάνη( Μονταλτσίνο , Πιεντσα, Μοντεπουλτσιάνο.) .
9η ημέρα: Αναχώρηση το πρωί για Κορτόνα , Λίμνη Τρασιμιέντο και διαμονή νότια της Περούτζια περί τα 10-20 χλμ.ή στον κάμπο κάτω από την Ασίζη . Απογευμά στην Ασίζη.
10η ημέρα: Σπολέτο, Σπέλλο εώς το μεσημέρι. Απόγευμα Περούτζια
11 ημέρα : Περιήγηση στην Ούμπρια ( Τόντι, Ορβιέτο κ.α.)
12η ημέρα: Επίσκεψη Γκούμπιο και γύρω και αναχώρηση για Ανκόνα ( 130 χλμ , 1,5 ώρα) . Απόπλους 18:30
13η ημέρα : Άφιξη Ηγουμενίτσα 11:00 . Στάση Ανήλιο για φαγητό. Επιστροφή Καβάλα. ( 475 χλμ, 4,5 ώρες)

Ερωτήσεις- Απορίες
1) Τί είδους ταξιδιωτικά έγγραφα γίνονται δεκτά για τα παιδιά ( 5 κ 8 ετών) για είσοδο στις παραπάνω χώρες;( μήπως και γλιτώσουμε τα έξοδα του διαβατηρίου!)
2) Καβάλα - Βελιγράδι μέσω Σόφιας ή μέσω Σκοπίων;
3) Χρειάζεται οπωσδήποτε εξτρά διανυκτέρευση σε κάποιο μέρος;
 
Last edited:

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Με την μικτή ασφάλεια και μηδενική απαλλαγή δεν πληρώνεις τίποτα ότι και εάν συμβεί.
Το ποσό που σου δεσμεύουν στην κάρτα είναι μικρό και εξαρτάται από τον τύπο του αυτοκινήτου που νοικιάζεις.
Η Budget στην Ολλανδία για ενοικίαση 9 ημερών μας δέσμευσε περίπου 250 € εκ των οποίων το ποσό των 100 € περίπου αφορούσε την εγγύηση για το γεμάτο ντεπόζιτο βενζίνης με το οποίο έπρεπε να επιστρέψουμε το αμάξι.
Το ποσό που τελικά θα σε δεσμεύσει στην κάρτα εφόσον κάνεις την πλήρη ασφάλεια μάλλον δε θα το βρεις στην ιστοσελίδα του μεσάζοντα εάν κάνεις ενοικίαση με αυτόν τον τρόπο.
Μπορείς όμως να επικοινωνήσεις με την εταιρεία πριν την ενοικίαση και να ρωτήσεις ποιο ποσό θα είναι.
Όσον αφορά τις εταιρείες ενοικίασης, υπάρχουν ουσιώδεις διαφορές ανάμεσα στις μεγάλες; Διοτι βρίσκουμε ίδιες τιμές περίπου στις 3 μεγαλύτερες. Να πάνω υπόψιν μου κάτι πριν επιλέξω εταιρεία;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom