Π.Γ.Δ.Μ. Οδικώς Οχρίδα - Μπίτολα

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Highlands, Ισλανδία
Αποφασίσαμε να πάμε μερικές μέρες με αυτοκίνητο στη Βόρεια Μακεδονία στα τέλη Αυγούστου.

Θα είμαστε ένα ζευγάρι με ένα μικρό παιδί 4 ετών. Ο μικρός δοκιμάστηκε πρόσφατα σε ταξίδι εκτός Ελλάδος (Ουγγαρία) που οι μισές μέρες του ταξιδιού ήταν με νοικιασμένο αυτοκίνητο εκτός Βουδαπέστης (ελπίζω αυτήν τη φορά να καταφέρω να γράψω μία μίνι ιστορία). Επομένως δε θα έχουμε πρόβλημα, όμως δε θέλουμε σε καμία περίπτωση το πρόγραμμα να είναι "σκότωμα" και να βλέπουμε 2 αξιοθέατα την ημέρα. Το πρόγραμμα θέλουμε να είναι χαλαρό. Να δούμε πράγματα, αλλά να κάνουμε βόλτες, να πάμε και σε ταβερνάκια, καφετέριες κλπ.

Το ταξίδι θα ξεκινήσει από τα Ιωάννινα, οπότε η πρώτη μέρα δε μπορεί να θεωρηθεί "χαμένη".

Αποφασίσαμε να μείνουμε 6 βράδια. Και έχουμε κλείσει 3 βράδια στη Μπίτολα και 3 στην Οχρίδα. Λέγαμε να μην πάμε αλλού και την υπόλοιπη χώρα (Σκόπια, Μαύροβο κλπ) να τα γυρίσουμε μία άλλη φορά, ίσως σε συνδυασμό με Σερβία. Δε θέλουμε να περάσουμε όλο το χρόνο μας στο αυτοκίνητο σε αυτό το ταξίδι.

Η ερώτηση είναι η εξής: Μήηηηπως είναι πολλές οι 3 μέρες για Μπίτολα και θα ήταν καλύτερα να τις κάνουμε 2 και να μείνουμε 4 στην Οχρίδα; Αυτό μου πρότεινε συνάδελφος που έχει επισκεφθεί τη χώρα. Έχω δωρεάν ακύρωση για μερικές μέρες ακόμη. Προτείνετε κάτι άλλο;

Αυτό είναι το τέταρτο ταξίδι μας στα Βαλκάνια, τα προηγούμενα ήταν: Βουλγαρία (αεροπορικώς Σόφια και μετά με νοικιάρικο αμάξι Βέλικο Τάρνοβο και πέριξ), Ρουμανία (αεροπορικώς Βουκουρέστι και μετά με νοικιάρικο αμάξι Brasov, Sighisoara, Transfagarasan και πέριξ) και Σερβία (μόνο Βελιγράδι αεροπορικώς χειμώνα). Πρώτο όμως με το δικό μου αυτοκίνητο.

Υπόψιν ότι δε θα με πείραζε μία βόλτα ή διαδρομή στην επιστροφή πχ μέσω Αλβανίας που επίσης δεν έχω ξαναπάει (πχ Πόγραδετς - Κορυτσά) αν αξίζει.

Ευχαριστώ!
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Αποφασίσαμε να πάμε μερικές μέρες με αυτοκίνητο στη Βόρεια Μακεδονία στα τέλη Αυγούστου.

Θα είμαστε ένα ζευγάρι με ένα μικρό παιδί 4 ετών. Ο μικρός δοκιμάστηκε πρόσφατα σε ταξίδι εκτός Ελλάδος (Ουγγαρία) που οι μισές μέρες του ταξιδιού ήταν με νοικιασμένο αυτοκίνητο εκτός Βουδαπέστης (ελπίζω αυτήν τη φορά να καταφέρω να γράψω μία μίνι ιστορία). Επομένως δε θα έχουμε πρόβλημα, όμως δε θέλουμε σε καμία περίπτωση το πρόγραμμα να είναι "σκότωμα" και να βλέπουμε 2 αξιοθέατα την ημέρα. Το πρόγραμμα θέλουμε να είναι χαλαρό. Να δούμε πράγματα, αλλά να κάνουμε βόλτες, να πάμε και σε ταβερνάκια, καφετέριες κλπ.

Το ταξίδι θα ξεκινήσει από τα Ιωάννινα, οπότε η πρώτη μέρα δε μπορεί να θεωρηθεί "χαμένη".

Αποφασίσαμε να μείνουμε 6 βράδια. Και έχουμε κλείσει 3 βράδια στη Μπίτολα και 3 στην Οχρίδα. Λέγαμε να μην πάμε αλλού και την υπόλοιπη χώρα (Σκόπια, Μαύροβο κλπ) να τα γυρίσουμε μία άλλη φορά, ίσως σε συνδυασμό με Σερβία. Δε θέλουμε να περάσουμε όλο το χρόνο μας στο αυτοκίνητο σε αυτό το ταξίδι.

Η ερώτηση είναι η εξής: Μήηηηπως είναι πολλές οι 3 μέρες για Μπίτολα και θα ήταν καλύτερα να τις κάνουμε 2 και να μείνουμε 4 στην Οχρίδα; Αυτό μου πρότεινε συνάδελφος που έχει επισκεφθεί τη χώρα. Έχω δωρεάν ακύρωση για μερικές μέρες ακόμη. Προτείνετε κάτι άλλο;

Αυτό είναι το τέταρτο ταξίδι μας στα Βαλκάνια, τα προηγούμενα ήταν: Βουλγαρία (αεροπορικώς Σόφια και μετά με νοικιάρικο αμάξι Βέλικο Τάρνοβο και πέριξ), Ρουμανία (αεροπορικώς Βουκουρέστι και μετά με νοικιάρικο αμάξι Brasov, Sighisoara, Transfagarasan και πέριξ) και Σερβία (μόνο Βελιγράδι αεροπορικώς χειμώνα). Πρώτο όμως με το δικό μου αυτοκίνητο.

Υπόψιν ότι δε θα με πείραζε μία βόλτα ή διαδρομή στην επιστροφή πχ μέσω Αλβανίας που επίσης δεν έχω ξαναπάει (πχ Πόγραδετς - Κορυτσά) αν αξίζει.

Ευχαριστώ!
Ενα ταξιδι με αγαπημενα προσωπα οπου και να ειναι, θα ειναι παντα ομορφο. Ομως, ναι-ειναι παρα πολλα τα 3 βραδυα για Μοναστηρι. Ακομα και δυο βραδυα ισως σας φανουνε πολλα. Εχω την απορια τι ειδατε και σας κεντρισε το ενδιαφερον για να μεινετε 3 βραδυα. Δεν εχει τιποτα να κανει ή να δει ο ταξιδιωτης παρα μονο να σκοτωσει την ωρα του (αν και προσωπικα θα προτιμουσα να το κανω αυτο στην Οχριδα).
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Highlands, Ισλανδία
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Φαίνεται ότι καλά το μυρίστηκα και θα πρέπει να κάνω μία διορθωτική κίνηση να μην πήξουμε στη Μπίτολα, αν δε λέει πολλά.

Εχω την απορια τι ειδατε και σας κεντρισε το ενδιαφερον για να μεινετε 3 βραδυα.
Δε ξέρω... Η αλήθεια είναι ότι θέλαμε να αφιερώσουμε 6 βράδια στη χώρα, ως εναλλακτική. Η ιδέα ήταν ότι επειδή θα κάνουμε πολλές διακοπές στη θάλασσα (3 εβδομάδες), να μην πάμε μία ακόμη εβδομάδα σε ένα νησί πχ, αλλά με τα ίδια χρήματα να πάμε σε μία χώρα που δεν έχουμε ξαναπάει. Και είπαμε να κινηθούμε προς τα κει, να μην πάμε κάπου αεροπορικώς και για τα έξοδα.

Αρχικά σκεφτόμουν ένα πιο ευρύ road trip με Σκόπια και Μαύροβο, αλλά μετά είπαμε να κάνουμε ένα χαλαρό πρόγραμμα, να δούμε πράγματα, αλλά να περάσουμε και καλά, μιας και είχαμε μία πολύ πιεστική και δύσκολη χρονιά.
Η Οχρίδα ήταν το στανταράκι, έψαξα λίγο κι άλλα μέρη και είδα τη Μπίτολα που δείχνει ωραίος ο πεζόδρομος κι έχει μια δυο (ίσως τελικά μόνο μία) εκδρομή. Προς Ηράκλεια Λυγκηστίς.

Άρα τι μου προτείνετε όσοι έχετε ξαναπάει; Να μείνουμε δύο βράδια; Την πρώτη μέρα να δούμε την πόλη, τη δεύτερη να πάμε στον αρχαιολογικό χώρο και μετά βόλτα στην πόλη και την τρίτη μέρα να πάμε Οχρίδα; Εκεί γεμίζουν οι 4 μέρες ή θα βαρεθούμε;

Μήπως να το κάνουμε 1 βράδυ και 5 Οχρίδα ή 1 βράδυ Μπίτολα, 3 Οχρίδα και 2 κάπου αλλού (πχ Μαύροβο). Ή μήπως αυτά τα δύο βράδια να πάμε Σκόπια; Θα αξίζει Σκόπια ή δεν είναι και η πιο κατάλληλη περίοδος τα τέλη Αυγούστου; Και σε 2 μέρες προλαβαίνεις να δεις τα Σκόπια και να πάρεις μια γεύση στο γυρισμό από Μαύροβο/Τέτοβο; Σκεφτόμουν αυτά τα μέρη να τα δω μαζί με Κράτοβο.

Θα ήθελα να δω βέβαια και τα Σκόπια, αλλά αν υπάρχει κάποια καλή εναλλακτική πιο νότια ή γενικά κοντά στην Οχρίδα ή Μπίτολα, μάλλον θα το προτιμούσα.
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Μοναστήρι = Καρδίτσα

Οχρίδα = Καστοριά + μια ακόμα μέρα για τον γύρο της λίμνης.

Υπολόγισε τις μέρες σου



Αφού είσαι Γιαννιώτης και δεν θες μεγάλες αποστάσεις βαλε και Β. Ήπειρο.

2-3 μέρες Οχρίδα, Μπερατ , Αργυρόκαστρο από μια νύχτα και δυο Άγιοι Σαράντα.



Έφαγα εδώ

Google Maps

μια τρύπα αλλά super

Google Maps



Δώσε μου και εσύ λίγη γνώση

Έφαγα εδώ πριν δυο εβδομάδες και το ευχαριστήθηκα.

Google Maps



δώσε μια ένα δυο άλλα στο ίδιο επίπεδο. Ευχαριστώ
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Highlands, Ισλανδία
Πολύ χρήσιμες οι παρομοιώσεις, πλέον είμαι ανάμεσα σε δύο: Ή θα κλέψω δύο μέρες από Μπίτολα και θα κάνω τη διαδρομή που είπες ή θα κλέψω μία μέρα και θα την προσθέσω Οχρίδα και θα συμπληρώσω τις μέρες ή με τυχαίες δοκιμές χωριών/τοποθεσιών ( ή προτάσεις από ντόπιους) ή απλώς με παραθερισμό.

Θα το σκεφτώ μέχρι αύριο μεθαύριο και θα καταλήξω.

Δεν είμαι Γιαννιώτης! Απλά εκεί θα βρίσκομαι για δύο μέρες πριν ξεκινήσω το ταξίδι. Και γενικά πηγαίνω 3-4 μέρες το χρόνο κάθε χρόνο στα Γιάννενα, αλλά δεν ξέρω καλά πλέον τα κατατόπια. Εκεί σπούδασα πριν από 150 χρόνια, αλλά έχουν αλλάξει πάρα πολλά από τότε.

Οπότε δυστυχώς δε μπορώ να προτείνω κάτι για φαγητό.

Όμως, θα σου προτείνω κάτι άλλο που το ανακάλυψα μόλις πέρυσι το καλοκαίρι κι ας είναι υποτίθεται τόσο κεντρικά. Καφές ή καλύτερα τσίπουρο με μεζέ στην καφετέρια στο Ιτς Καλέ στο κάστρο πάνω. Είναι πολύ ωραία φυσικά έξω όχι μέσα στην καφετέρια, έχει ωραία θέα και ωραία διαδρομή με τα πόδια. Παρκάρεις στο μώλο και συνεχίζεις με τα πόδια.
Ιτς.jpg
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Πολύ χρήσιμες οι παρομοιώσεις, πλέον είμαι ανάμεσα σε δύο: Ή θα κλέψω δύο μέρες από Μπίτολα και θα κάνω τη διαδρομή που είπες ή θα κλέψω μία μέρα και θα την προσθέσω Οχρίδα και θα συμπληρώσω τις μέρες ή με τυχαίες δοκιμές χωριών/τοποθεσιών ( ή προτάσεις από ντόπιους) ή απλώς με παραθερισμό.

Θα το σκεφτώ μέχρι αύριο μεθαύριο και θα καταλήξω.

Δεν είμαι Γιαννιώτης! Απλά εκεί θα βρίσκομαι για δύο μέρες πριν ξεκινήσω το ταξίδι. Και γενικά πηγαίνω 3-4 μέρες το χρόνο κάθε χρόνο στα Γιάννενα, αλλά δεν ξέρω καλά πλέον τα κατατόπια. Εκεί σπούδασα πριν από 150 χρόνια, αλλά έχουν αλλάξει πάρα πολλά από τότε.

Οπότε δυστυχώς δε μπορώ να προτείνω κάτι για φαγητό.

Όμως, θα σου προτείνω κάτι άλλο που το ανακάλυψα μόλις πέρυσι το καλοκαίρι κι ας είναι υποτίθεται τόσο κεντρικά. Καφές ή καλύτερα τσίπουρο με μεζέ στην καφετέρια στο Ιτς Καλέ στο κάστρο πάνω. Είναι πολύ ωραία φυσικά έξω όχι μέσα στην καφετέρια, έχει ωραία θέα και ωραία διαδρομή με τα πόδια. Παρκάρεις στο μώλο και συνεχίζεις με τα πόδια. View attachment 399657
Σε ευχαριστώ. Καλή επιλογή –
 

dmpatanis

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Θελουμε να παμε αμεσως μετα το πασχα 06-10 Μαιου 2024 οικογενειακος στην οχριδα με το αμαξι μας
Ειναι καλη περιοδος?
Τι να προσεξω?
Εχω whats up θα εχω ιντερνετ για να λειτουργω τον χαρτι?
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Θελουμε να παμε αμεσως μετα το πασχα 06-10 Μαιου 2024 οικογενειακος στην οχριδα με το αμαξι μας
Ειναι καλη περιοδος?
Τι να προσεξω?
Εχω whats up θα εχω ιντερνετ για να λειτουργω τον χαρτι?
Καλημέρα σας. Μια αναζήτηση στις ιστορίες και γενικά τα νήματα θα σας λύσει αρκετές απορίες πιστεύω. Εγώ θα ξεκινούσα από εδώ Π.Γ.Δ.Μ. - Ενας μηνας στα Σκοπια!! Μια ευχαριστη εκπληξη..
κι εδώ Αλβανία - Βοσνία-Ερζεγοβίνη - Κροατία - Μαυροβούνιο - Π.Γ.Δ.Μ. - Σερβία - Εδώ είναι (λίγα) Βαλκάνια, οδικώς και ωδικώς
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Θελουμε να παμε αμεσως μετα το πασχα 06-10 Μαιου 2024 οικογενειακος στην οχριδα με το αμαξι μας
Ειναι καλη περιοδος?
Τι να προσεξω?
Εχω whats up θα εχω ιντερνετ για να λειτουργω τον χαρτι?
τελεια εποχη, μακαρι να εχει ζέστη να κάνετε και μπάνιο στη λίμνη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom