Τσεχική Δημοκρατία Οδικώς με το τουτού μου Πράγα ...

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Υπαρχει περιπτωση να γραψεις λιγα πραγματα για το πια μερη επισκεφτηκες και καποιες χρηστικες πληροφοριες (κοστη,παρκινγκ σε πολεις,μερη ενδιαφέροντος που επισκεφθηκες και που ισως δεν υπαρχουν πληροφοριες αλλου);
Ευχαρίστως ...
Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομος γίνεται ...

Κύριος προορισμός μου ήταν (για δεύτερη φορά) η Τσεχία.
Όπως γράφω και παραπάνω η διαδρομή απο τη βάση μου (Λουτράκι) ήταν ΑΥΤΗ .
Επέλεξα να "σπάσω" τη διαδρομή των 2090 χιλιομέτρων (μέχρι την Πράγα) στα τρία...
... με διαμονή πάντα σε διαμερίσματα με απαραίτητη προϋπόθεση να διαθέτουν ιδιωτικό πάρκινγκ.
Αφού φουλάραμε καύσιμα στη fyrom με κόστος το ντίζελ στα 0,75€ το λίτρο,
1ος σταθμός το Κουμάνοβο. Μια πόλη βόρεια της χώρας, δίπλα στον αυτοκινητόδρομο με οικονομικότατη αγορά και φαγητό. Δεν θα συνιστούσα σε κανέναν να μετακινείται με το ΙΧ του , για διάφορους ευνόητους λόγους . Το ταξί για μια διαδρομή 5 χιλιομέτρων (περίπου) στοιχίζει κάτω από 2€ !

2ος σταθμός μας το Στζέκεντ της Ουγγαρίας.
Μια ήσυχη όμορφη πόλη δίπλα στον ποταμό "Τίσα" με επιβλητικούς ναούς και τεράστια πλατεία και πάρκα ...


Συνεχίζεται .....
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
Ειναι πολυ καλυτερα ετσι. Ευχαριστω.

να ρωτησω κι ολας: η επιλογη του Κουμανοβο εγινε για καθαρα οικονομικους λογους ; θα ηταν πολυ κουραστικο για τον οδηγο η επιλογη για διαμονη μιας τοποθεσιας πιο κοντα προς την Νις;
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Ειναι πολυ καλυτερα ετσι. Ευχαριστω.
να ρωτησω κι ολας: η επιλογη του Κουμανοβο εγινε για καθαρα οικονομικους λογους ; θα ηταν πολυ κουραστικο για τον οδηγο η επιλογη για διαμονη μιας τοποθεσιας πιο κοντα προς την Νις;
Η επιλογή του "Κουμάνοβο" έγινε για καθαρά διαχειριστικούς λόγους ταξιδιού ... (όχι για οικονομικούς)

1) Το Κουμάνοβο Είναι σχεδόν πάνω στον αυτοκινητόδρομο (ο Θεός να τον κάνει)
2) Είναι 780 σερί χιλιόμετρα (απο την περιοχή μου) μέχρι εκεί (ενώ για Νις θα έπρεπε να κάνω 958 χιλιόμετρα)
3) Μην ξεχνάμε το κακό οδόστρωμα στη fyrom μετά τα σύνορα που κάνουν το αυτοκίνητο να "χορεύει" (άρα αργές ταχύτητες) ... ναι πολύ κουραστικό ..
... επίσης την καθυστέρηση στα σύνορα
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
συνέχεια ...

3ος Σταθμός η τριήμερη παραμονή μας στην Πράγα η οποία είχε στο menu πολλάααααα...
-Μετά την τακτοποίηση στο διαμέρισμά μας δίπλα στον ποταμό Μολδάβα Μια πρώτη νυχτερινή βόλτα στις όχθες του για ξεμούδιασμα ήταν ότι καλύτερο ...
-Την επόμενη μέρα επίσκεψη στον Ζωολογικό κήπο της Πράγας έναν απο τους καλύτερους του κόσμου με πολύ οικονομικό εισιτήριο πληρώσαμε για είσοδο 2 ατόμων και πάρκινγκ κάπου 16€ ... Η μικρή διαδρομή με Chairlift για να πάμε στο πάνω διαμέρισμα ήταν όλα τα λεφτά !
-Το βράδυ το "πρόγραμμα" είχε Γέφυρα Καρόλου, Ρολόι, Παλιά πόλη κλπ ... με τα πόδια φυσικά ... Η πόλη την νύχτα είναι πραγματικά μαγική !
Το θέμα ήταν ότι το αμόρε μου είχε βγάλει ήδη φουσκάλες στα πόδια και μέχρι το σημείο εκεί έπρεπε να πάμε με το αυτοκίνητο ή με ταξί ... Κάποιος με πληροφόρησε ότι τα ταξί είναι ακριβά και έτσι αποφάσισα να πάω με το αυτοκίνητό μου (τρέλα θα το έλεγα !) ... κι όμως ... βρήκα πάρκινγκ πολύ κοντά στη "βαβούρα" και μάλιστα δεν πλήρωσα τίποτα γιατί τα παρκόμετρα ΔΕΝ λειτουργούν από τις 6 το απόγευμα και μέχρι τις 8 το πρωί .
Τα παρκόμετρα στοιχίζουν περίπου 1 με 2€ την ώρα ανάλογα με την ζώνη στάθμευσης (όσο ποιο κοντά στο κέντρο τόσο ποιο ακριβό) ... όμως δεν είναι καθόλου εύκολο να βρει κάποιος θέση σε ώρα αιχμής ...
-Η επόμενη μέρα ήταν αφιερωμένη στο Λόφο Petrin και στον επιβλητικό "πύργο" του, που μοιάζει με τον Άιφελ αλλά πέρασε και δε ακούμπησε ... :)
-Μετά τα απαραίτητα ποδόλουτρα οι βόλτες μας φυσικά συνεχίστηκαν σε μεγάλα εμπορικά κέντρα, σε μπαράκια , και μια επίσκεψη για ποτάκι στο πλωτό ξενοδοχείο "Botel Admiral" που είναι μόνιμα αραγμένο σε απόσταση αναπνοής από το κατάλυμα μας ...

ΥΓ. κλικ στους συνδέσμους για ενημέρωση ;)

Επόμενο επεισόδιο: στο παραμυθένιο Český Krumlov
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Český Krumlov λοιπόν ...
Το τριήμερο στην πανσιόν "u galerie"(καρακέντρο) ήταν πραγματικά κάτι μοναδικό ! (παρακάτω φώτος)



... αν εξαιρέσεις τους αγενείς Κινέζους που βρίσκονται παντού, που ντύνονται όπως τους κατέβει, που πάντα φωνάζουν και σε παίρνουν φαλάγγι όταν περνούν από δίπλα σου κλπ κλπ

...και μην ξεχάσετε να φάτε πάπια ψητή ;)

 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα και καλη εβδομαδα σε ολους
Θα ηθελα μια βοήθεια σχετικά με εν road trip που σχεδιάζω να κανω μαζι με την σύζυγό απο Αθήνα προς Πράγα με καποιες ενδιάμεσες στάσεις .Θελω να δω το κόστος απο βενζίνες και διόδια και οποία βοήθεια καλοδεχούμενη
Ευχαριστω εκ το πρότερον
 

john1968

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Xαιρετω την παρεα . Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα γιατι προγραμματιζω και εγω ενα αναλογο ταξιδι .
1) Επειδη θα γινει Χειμωνα (διακοπες Χριστουγεννων ) , τι επιπλεον πρεπει να εχει το οχημα (περα απο τις αλυσιδες χιονιου ) για να περασει τους ελεγχους των χωρων ?? Εχω διαβασει καπου , οτι τον χειμωνα , καποιες Ευρωπαικες χωρες , θελουν υποχρεωτικά λαστιχα χιονιου να φοραει το οχημα . Ειναι καποια απ΄αυτες τις χωρες στην διαδρομη μου ??
2 ) Το αυτοκινητο χρησιμοποιει LPG ..Υπαρχουν στην διαδρομη και στις διαφορες χωρες αρκετα πρατηρια μ΄αυτο το καυσιμο ?? Στην Τσεχια που θα ειναι η βαση μου για εκεινες τις μερες , υπαρχουν τετοια πρατηρια ??
3) Αν γνωριζει καποιος το κοστος του LPG σάυτες τις χωρες , θα μου ηταν πολυ χρησιμο εργαλειο .
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.235
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom