Τσεχική Δημοκρατία Οδικώς με το τουτού μου Πράγα ...

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
ευχαριστώ για τις πληροφορίες ...

Στην Π.Γ.Δ.Μ. όπως αναφέρεται ΕΔΩ τα οχήματα χωρίζονται σε δυο κατηγορίες (σε "ΙΙ" και "ΙΙΙ") που σημαίνει σε αυτά μέχρι ύψους 1,3 και σε αυτά με ύψος πάνω από 1,30 μέτρα ...
...οπότε εγώ για το τζιπάκι μου μάλλον είμαι στην "ΙΙΙ".
Συμφωνώ για μη ανταλλαγή σε δηνάρια ...

Όσο για την Ουγγαρία σύμφωνα με το παραπάνω έγκυρο ευρωπαϊκό site δες την παρακάτω εικόνα για το τι ισχύει για το 2017. Όντως για βινιέτα τα 2.975 Ft αντιστοιχούν σε 10€ για μια εβδομάδα ... 10 μέρες (όχι 7) !
εδώ το site-> http://www.tolls.eu/ που περιλαμβάνει όλες τις ευρωπαϊκές χώρες για όποια άλλη απορία.
Ταξιδεύω αρχές Σεπτέμβρη ,,, οπότε εσύ θα μας δώσεις "φρέσκες" πληροφορίες ;)



 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
λοιπόννννν

Βγήκαν οι"διαδρομές" , οι ενδιάμεσοι "σταθμοί" ... και προχωράμε στην ταξινόμηση των αξιοθέατων που θα επισκεφθούμε ... με γνώμονα (κατά το δυνατόν) την αποφυγή πολυκοσμίας ... και τα σημεία που έχουμε επισκεφθεί ξανά στο παρελθόν...

Χοντρικά έχω σχεδιάσει ένα "τρίγωνο" Μπρνό-Πράγα (3 νύχτες)-Πίλσεν και Τσέσκι Κρουμπλοβ (3 νύχτες) με εξορμήσεις ....
Αν υπάρχουν προτάσεις please ..........
 

spot

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία roadtrip
Μιας και ταξίδεψα την προήγουμενη εβδομάδα μέσω Σκοπίων για Βελιγράδι, μια δική μου απορία ήταν αν στα 1.3 μέτρα ύψος που ανέφερε ο lefterismega, υπολόγιζαν το ύψος του αυτοκινήτου μόνο ή το ύψος ΜΕ την μπαγκαζιέρα που έχω στην οροφή.
Τελικά κανείς δεν μου ανέφερε κάτι για την μπαγκαζιέρα οροφής, οπότε πλήρωνα τα διόδια σύμφωνα με το κανονικό ύψος του αυτοκινήτου.
Κακή εμπειρία μου: πρώτη στάση, μέσα στη Σερβία, σταματήσαμε για τουαλέτα και να τσιμπήσουμε κάτι σε μαγαζί πάνω στον δρόμο, στο Dzep. Το κατάστημα δεν δέχεται κάρτα, δέχεται όμως ευρώ. Φάγαμε, και ο τύπος μας ζήτησε 30 ευρώ, δεν μας έδωσε απόδειξη, ενώ σύμφωνα με τις τιμές του καταλόγου του (στα σέρβικα μόνο), υπολόγιζα οτι θα πληρώναμε κανά 20άρικο. Αν δεν έχεις τοπικό νόμισμα, προτείνω χρήση κάρτας μόνο (εκτός από διόδια, που είναι ψιλοποσά). Επίσης, κάποιο app στο κινητό για ισοτιμίες νομισμάτων βοηθάει.
Καλό ταξίδι!
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Μιας και ταξίδεψα την προήγουμενη εβδομάδα μέσω Σκοπίων για Βελιγράδι, μια δική μου απορία ήταν αν στα 1.3 μέτρα ύψος που ανέφερε ο lefterismega, υπολόγιζαν το ύψος του αυτοκινήτου μόνο ή το ύψος ΜΕ την μπαγκαζιέρα που έχω στην οροφή.
Τελικά κανείς δεν μου ανέφερε κάτι για την μπαγκαζιέρα οροφής, οπότε πλήρωνα τα διόδια σύμφωνα με το κανονικό ύψος του αυτοκινήτου.
Κακή εμπειρία μου: πρώτη στάση, μέσα στη Σερβία, σταματήσαμε για τουαλέτα και να τσιμπήσουμε κάτι σε μαγαζί πάνω στον δρόμο, στο Dzep. Το κατάστημα δεν δέχεται κάρτα, δέχεται όμως ευρώ. Φάγαμε, και ο τύπος μας ζήτησε 30 ευρώ, δεν μας έδωσε απόδειξη, ενώ σύμφωνα με τις τιμές του καταλόγου του (στα σέρβικα μόνο), υπολόγιζα οτι θα πληρώναμε κανά 20άρικο. Αν δεν έχεις τοπικό νόμισμα, προτείνω χρήση κάρτας μόνο (εκτός από διόδια, που είναι ψιλοποσά). Επίσης, κάποιο app στο κινητό για ισοτιμίες νομισμάτων βοηθάει.
Καλό ταξίδι!
Στη φυρομ Θεορώ ότι εννοούν το "καθαρό" ύψος του αυτοκινήτου (τα τζιπ πχ)

Όσο για τη Σερβία.... είναι και αυτός ένας απο τους λόγους που έγραψα σε προηγούμενο ποστ ότι θέλω να την περάσω "μονομιάς"

Έχω ήδη κατεβάσει την εφαρμογή ΑΥΤΗ που είναι η καλύτερη και ποιο εύκολη απ όσες είχα δοκιμάσει
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Καλημέρα σας ...
... εν ολίγοις... επιστροφή μετά από 4700 χιλιόμετρα και με χιλιάδες εικόνες στο μυαλό από χώρες που διέσχισα ή που "εξερεύνησα" μένοντας εκεί για κάποιες μέρες όπως η fyrom , Σερβία , Ουγγαρία , Σλοβακία , Τσεχία , Αυστρία και Κροατία ...
Ο διπλός αυγοειδής κύκλος που πραγματοποίησα ήταν ΑΥΤΟΣ με μερικές προσθήκες ...
Αν κάποιος φίλος θέλει να πραγματοποιήσει κάτι παρόμοιο , ευχαρίστως να του δώσω όποια πληροφορία θέλει.
,,,,, ναι μεν μεγάλο το "εγχείρημα" αλλά αξίζει τον κόπο γιατί βρίσκεσαι έξω απ τη "Γέφυρα του Καρόλου" ή το "Ντουμπρόβνικ" ... συνομιλώντας με ανθρώπους των χωριών που τα σπίτια τους ακόμα έχουν τρύπες από τον πόλεμο ,,, κλπ κλπ ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλημέρα σας ...
... εν ολίγοις... επιστροφή μετά από 4700 χιλιόμετρα και με χιλιάδες εικόνες στο μυαλό από χώρες που διέσχισα ή που "εξερεύνησα" μένοντας εκεί για κάποιες μέρες όπως η fyrom , Σερβία , Ουγγαρία , Σλοβακία , Τσεχία , Αυστρία και Κροατία ...
Ο διπλός αυγοειδής κύκλος που πραγματοποίησα ήταν ΑΥΤΟΣ με μερικές προσθήκες ...
Αν κάποιος φίλος θέλει να πραγματοποιήσει κάτι παρόμοιο , ευχαρίστως να του δώσω όποια πληροφορία θέλει.
,,,,, ναι μεν μεγάλο το "εγχείρημα" αλλά αξίζει τον κόπο γιατί βρίσκεσαι έξω απ τη "Γέφυρα του Καρόλου" ή το "Ντουμπρόβνικ" ... συνομιλώντας με ανθρώπους των χωριών που τα σπίτια τους ακόμα έχουν τρύπες από τον πόλεμο ,,, κλπ κλπ ...
Δεν κατάλαβα, τι σχέση έχει το Ντουμπρόβνικ με το ταξίδι αυτό; Όπως φαίνεται στο χάρτη, δεν περάσατε ουτε καν κοντά από κει.
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
Καλημέρα σας ...
... εν ολίγοις... επιστροφή μετά από 4700 χιλιόμετρα και με χιλιάδες εικόνες στο μυαλό από χώρες που διέσχισα ή που "εξερεύνησα" μένοντας εκεί για κάποιες μέρες όπως η fyrom , Σερβία , Ουγγαρία , Σλοβακία , Τσεχία , Αυστρία και Κροατία ...
Ο διπλός αυγοειδής κύκλος που πραγματοποίησα ήταν ΑΥΤΟΣ με μερικές προσθήκες ...
Αν κάποιος φίλος θέλει να πραγματοποιήσει κάτι παρόμοιο , ευχαρίστως να του δώσω όποια πληροφορία θέλει.
,,,,, ναι μεν μεγάλο το "εγχείρημα" αλλά αξίζει τον κόπο γιατί βρίσκεσαι έξω απ τη "Γέφυρα του Καρόλου" ή το "Ντουμπρόβνικ" ... συνομιλώντας με ανθρώπους των χωριών που τα σπίτια τους ακόμα έχουν τρύπες από τον πόλεμο ,,, κλπ κλπ ...

επισκεφθηκες καθολου περιοχες ανατολικα του Ζάγκρεμπ;

τελικα ποσο κοστισαν τα διοδια στη FYROM
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Δεν κατάλαβα, τι σχέση έχει το Ντουμπρόβνικ με το ταξίδι αυτό; Όπως φαίνεται στο χάρτη, δεν περάσατε ουτε καν κοντά από κει.
δεν γράφω ότι πέρασα από εκεί ... αν το διαβάσεις ξανά θα καταλάβεις .,,,,
γράφω "έξω" από τις περιοχές αυτές υπάρχει φτώχεια φτώχεια φτώχεια και οι άνθρωποι είναι ποιο φιλικοί και καλοσυνάτοι από τις άκρως τουριστικές πόλεις (βιτρίνα) της κάθε χώρας.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
επισκεφθηκες καθολου περιοχες ανατολικα του Ζάγκρεμπ;
τελικα ποσο κοστισαν τα διοδια στη FYROM
Στο Ζάγκρεμπ έμεινα μια βραδιά μόνο δλδ σχεδόν διερχόμενος . Σε κάποια χωριά (έξω από την motorway) σταμάτησα για καφέ και ανάσες ...

Τα διόδια στη fyrom ήταν 4 φορές απο 1,5€ η κάθε φορά
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
Υπαρχει περιπτωση να γραψεις λιγα πραγματα για το πια μερη επισκεφτηκες και καποιες χρηστικες πληροφοριες (κοστη,παρκινγκ σε πολεις,μερη ενδιαφέροντος που επισκεφθηκες και που ισως δεν υπαρχουν πληροφοριες αλλου);
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Τα διόδια στη fyrom ήταν 4 φορές απο 1,5€ η κάθε φορά
Περάσατε και από Σκόπια;
Γιατί εγώ πλήρωσα σε 3 διόδια στη Fyrom.

Υπαρχει περιπτωση να γραψεις λιγα πραγματα για το πια μερη επισκεφτηκες και καποιες χρηστικες πληροφοριες (κοστη,παρκινγκ σε πολεις,μερη ενδιαφέροντος που επισκεφθηκες και που ισως δεν υπαρχουν πληροφοριες αλλου);
Συμφωνώ, λίγες επιπλέον πληροφορίες ποτέ δεν βλάπτουν. ;)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom