Τουρκία Οδοιπορικό στην άγνωστη Τουρκία

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
γεια σου alege , τι μου θύμισες τώρα !!!!! την ίδια χρονολογιά έκανα παρόμοια διαδρομή .4 μοτοσυκλέτες η μία εκ των δύο η δικιά μου (κορίτσι πράμα )και οι υπόλοιπες 3 φίλοι .ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ!!!!!της ζωής μου .τώρα έχω παψει να ειμαι μηχανόβια μετά απο 25 χρόνια ..μου λείπει η μαγεία και η ελευθερία της μετακίνησης ...θα γράψω και εγώ το αρθράκι μου ,και ας παρακινήσομε τους σημερινούς νέους που έχουν μοτοσυκλέτες να το επαναλάβουν σαν ταξίδι -όνειρο και ας ξεφύγουν απο το γυάλισμα τους μόνο ,και την επίδειξη στα κοριτσάκια ...δεν ξέρουν τι χάνουν ...η transalp μου μέ έβγαλε ασπροσπρόσωπη σε ταξίδι ενός μήνα ,οι δρόμοι άνετοι και η φύση απερίγραπτη!!!! η βενζίνη τότε ...τσάμπα ..η φιλοξενία απίστευτη ,και μόνο στο ικόνιο την άκρως θρησκευτική πόλη της τουρκίας αντιμετώπισα πρόβλημα ,που όταν ειδαν και οδηγούσα μοτοσυκλέτα εγω η γυναία ,όρμισαν να με λιθοβολήσουν και έτρεχαν πίσω μας με αλλαλαγμούς ..εμένα ομως δεν με πείραξε .αυτοι αν ειδαν καβάλα τον διαβολο ,εγώ εισέπραξα οτι απλώς διατάραξα χωρίς να το θέλω την θρησκευτική-πολιτιστική τους ισοροπία ...παρόλα αυτά ήταν το ταξίδι μου ονειρο και δεν μου έχει τύχει μέχρι τώρα κάτι τοσο ομορφο και προτότυπο ......να εισαι καλά καί εσύ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.792
Likes
18.364
Κι επειδή όπως λες αγαπητή Ρενάτα "διατάραξες" την θρησκευτική τους ηρεμία, αυτό τους έδωσε το δικαίωμα να σε λιθοβολήσουν ή τους δικαιολογεί με κάποιο τρόπο?

Διότι εγώ βλέπω υπανθρώπους να φέρονται με αυτό το τρόπο....
 

AleGE

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικός στο Θιβέτ
γεια σου alege , τι μου θύμισες τώρα !!!!! την ίδια χρονολογιά έκανα παρόμοια διαδρομή .
Αγαπητή renata χαίρομαι που υπάρχουν και άλλοι με αντίστοιχες ή ίδιες εμπειρίες με την δική μου .
Μην μου πεις πως είσαι το ξανθό κορίτσι που παρέα με δύο ?? φίλους της ( έναν καστανό και έναν μελαχρινό με μούσι ) βρεθήκαμε το καλοκαίρι εκείνο για ένα βράδυ στο καταφύγιο στο Nemrut Dagi ????
 

AleGE

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικός στο Θιβέτ
Οδοιπορικό στην αγνωστη Τουρκία ( μέρος τέταρτο )

Την 12η μέρα το πρωί εγκαταλείπουμε το ορεινό Ερζερούμ και κατευθυνόμαστε ανατολικότερα μέσα από τα βουνά σε μια διαδρομή που θα έφτανε σε υψόμετρο πάνω από τα 2,5 χλμ.
Όσο προχωρούσαμε ανατολικότερα το τοπίο γύρω μας άρχισε να αλλάζει , τα βουνά γυμνά και ξερά , και στα ελάχιστα χωριά που περάσαμε είδαμε γυναίκες τυλιγμένες με τις λευκές μαντίλες τους σε όλο το κεφάλι εκτός από τα μάτια ( όπως ήταν άλλωστε και στην κεντρική Τουρκία ) να πλένουν τα ρούχα τους μακριά από το ξεχασμένο από το χρόνο χωριό τους (τα χαμόσπιτα ήταν σε άθλια κατάσταση , το ρεύμα μεν είχε πάει , αλλά δεν υπήρχαν δρόμοι , ύδρευση ,αποχέτευση ) , σε μια πηγή ( ρυάκι ) που έβγαινε από το χώμα , όπου από το ίδιο σημείο 2 μέτρα πριν παίρνανε το πόσιμο νερό τους . Ψηλότερα στα βουνά υπήρχαν νομάδες με μεγάλες σκηνές στημένες στο γυμνό τοπίο δίπλα σε γούρνες από νερό έχοντας μαζί τους άλογα και διάφορα οικόσιτα ζώα .
Πλησιάζοντας στο Ντογγουμπαγιαζιτ ( την ανατολικότερη πόλη της Τουρκίας ) αρχίσαμε να βλέπουμε της πρώτες πετρελαιοπηγές , ενώ στα αριστερά μας δεσπόζει το όρος Αραράτ , και τα Κουρδικά χωριά (συνοικισμοί ) από τα οποία περνούσαμε ήταν πάμφτωχα , και από τρία ή τέσσερα σπίτια μπορούσαν να ξεπεταχτούν μέχρι και 30 παιδιά , τα οποία εφορμούσαν στης μηχανές συζητώντας να τους δώσουμε οτιδήποτε , και το πιο άχρηστο πράγμα μας , για αυτά ήταν πολύτιμο .
Αργά το μεσημέρι , κουρασμένοι και πεινασμένοι φτάνουμε και στο Ντογγουμπαγιαζιτ , αλλά έκπληκτοι διαπιστώνουμε ότι στην πόλη επικρατεί πολεμική ατμόσφαιρα . Τα μαγαζιά είναι όλα κλειστά και η παρουσία του στρατού είναι κάτι παραπάνω από έκδηλη , οπότε το φαγητό μας περιορίστηκε σε μερικά ξερά κουλούρια που είχαμε , και πριν προλάβουμε να συνειδητοποιήσουμε τι γίνεται , εμφανίζονται στρατιωτικά οχήματα με τούρκους καταδρομείς ( οι οποίοι ήταν με λυόμενα άρβυλα , σχισμένες φόρμες και βλέμμα άγριου και μοχθηρού ζώου , προφανώς από της κακουχίες στα βουνά , κυνηγώντας κούρδους αντάρτες ) οι οποίοι γρήγορα μας προσπέρασαν και συνεχίζουν για τα βουνά . Βλέποντας ένα μικρό ξενοδοχείο μπήκαμε μέσα, προκειμένου να μείνουμε και να μάθουμε τι γίνεται εκεί . Μας είπαν πώς την προηγούμενη μέρα είχαν κατεβεί στο χωριό μου κούρδοι αντάρτες , και είχε έρθει ο στρατός για να τους καταδιώξει και να επιβάλει την τάξη . Στο άκουσμα πως είμαστε Έλληνες, με μεγάλη χαρά μας καλωσόρισαν και μας είπαν αδέλφια τους ( μάλλον με το σκεπτικό ότι ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου ) ενώ το ρητό το οποίο επικρατούσε ευρέως όταν ρωτούσαν οι τούρκοι τι κάνετε εκεί ήταν < traffic normal , problem γιόκ > , και πίσω τους φτύνανε .
Ανεβαίνοντας στο δωμάτιο του ξενοδοχείου το παιδί που δούλευε εκεί που λέει πως ακριβός από πάνω μας στην ταράτσα είναι τούρκοι στρατιώτες με τους οποίους έχει γνωριστεί , και μας πρότεινε να πάμε να τους γνωρίσουμε εμείς . Όντως ανεβήκαμε και διαπιστώσαμε πως πάνω από το παράθυρό που ήταν το κρεβάτι μου , είχαν στήσει πυροβολείο περιμένοντας μήπως κατέβουνε πάλι αντάρτες , γνωριζόμαστε με τον επικεφαλής ο οποίος από ότι μας είπε, ήταν κάτι σαν περιφερειακός διοικητής του στρατού που επιβάλει την τάξη ( ιδικό σώμα αστυνομίας ίσως ) , η μητέρα του καταγόταν από την Θεσσαλονίκη και έτσι υπήρξε ζεστή ατμόσφαιρα . Πάντως το βράδυ καλού κακού κοιμήθηκα στο δάπεδο .

Το πρωινό ξεκινά η εξερεύνηση της γύρο περιοχής , ανεβαίνοντας στους πρόποδες του Αραράτ μας δείχνουν ένα μέρος που σαν απολίθωμα φαίνεται σε πέτρωμα ο σκελετός ενός ξύλινου πλοίου μεγάλων διαστάσεων , μας λένε ότι είναι η κιβωτός του Νώε , αρκετά ποιο πέρα είναι το εγκαταλελειμμένο αλλά ενδιαφέρων εσωτερικά , παλάτι του Ισαάκ πασά . Ανεβαίνοντας ψηλότερα πάνω σε άσχημους χωματόδρομους βρίσκουμε χωριά ξεχασμένα από θεό και ανθρώπους ( καλύβες με τοίχους από πέτρα και λάσπη και οροφές από ξύλο και λάσπη , νερό δεν υπήρχε κοντά , για θέρμανση χρησιμοποιούσαν τα κόπρανα από τα ζώα …..η απόλυτη εγκατάλειψη .
Συνεχίζοντας ανατολικότερα περάσαμε από έρημα μέρη με αρκετές πετρελαιοπηγές μέχρι επιτέλους να φτάσουμε μπροστά στα σύνορο φυλάκια του Ιράν , ενώ σε μια προσπάθεια μας στη διαδρομή να φωτογραφίσουμε παρακείμενο στρατό που ανέβαινε στα βουνά , παρά λίγο να μας πυροβολήσουν .
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Aπίθανη περιπετεια. Μπράβο σας.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Η Τουρκία ήταν ένας σύντομα μελλοντικός προορισμός όμως μετά απο την περιγραφή σου,αμφιβάλλω αν θα πάω ποτέ.(να κοιμάσαι σε ξενοδοχειο που σιχαίνεσαι να ακουμπίσεις??)-(να φοβάσαι για την ζωή σου??)
Εχω ακούσει παρόμοιες ιστορίες απο φίλους που πηγαν Τουρκία και κάπως έτσι τα έλεγαν κι εκείνοι.Χαράς την υπομονή σου..Με το που θα έβλεπα τις κατσαρίδες,θα ούρλιαζα,θα καβάλαγα την μηχανή και όπου φύγει φύγει. 0)
Εμπειρία...Μόνο έτσι μπορέις να το πάρεις..είδες κατι διαφορετικό...
Κατα τα άλλα πολύ καλή η περιγραφή σου...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τουρκία

Αγαπητή renata χαίρομαι που υπάρχουν και άλλοι με αντίστοιχες ή ίδιες εμπειρίες με την δική μου .
Μην μου πεις πως είσαι το ξανθό κορίτσι που παρέα με δύο ?? φίλους της ( έναν καστανό και έναν μελαχρινό με μούσι ) βρεθήκαμε το καλοκαίρι εκείνο για ένα βράδυ στο καταφύγιο στο Nemrut Dagi ????
οχι alege . ειμασταν 4 μοτό . εγώ με transalp γκρί -μπλέ 600cc, επίσης ένας με ίδια ,ενα kawasaki 1000cc και μια yamaha xt 600. οταν έχω χρόνο θα γράψω το οδοιπορικό εν συντομία για να μην κουράσω και τους φίλους εδώ ,μιας και εσύ ήδη το έκανες με απίθανο τρόπο, για να δεις και την δικιά μας ρότα ..ήταν αξέχαστο ..δεν ήταν ??
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τουρκία

Κι επειδή όπως λες αγαπητή Ρενάτα "διατάραξες" την θρησκευτική τους ηρεμία, αυτό τους έδωσε το δικαίωμα να σε λιθοβολήσουν ή τους δικαιολογεί με κάποιο τρόπο?

Διότι εγώ βλέπω υπανθρώπους να φέρονται με αυτό το τρόπο....
οχι πρός θεού μην το δείς έτσι ...ο κάθε τόπος -λαός ,έχει τις δικές του πεποιθήσεις .σεβόμαστε ολα αυτά αν αποφασίσομε να επισκεφτούμε μια χώρα που εις γνώση μας αισθάνεται και λειτουργεί έτσι .έγραψα οτι δεν με πείραξε καθόλου . δεν βλέπω καθόλου τον λαό αυτό σαν υπάνθρωπους ..απλά ενιωσα την διαφορετικότητα τους .
υπανθρωπο ας πούμε θα χαρακτήριζα κάποιον ,ο οποίος βασανίζει τα ζώα . αυτό .
αν θυμάσαι τα παλιότερα χρόνια ,αν και εδώ στην ελλαδα έβλεπαν καποιο να κάνει γυμνισμό ,ουέ και αλοίμονο ...κατι τέτοιο και εκείνοι οι άνθρωποι τοτε .ειδαν κατι ακραίο για αυτους ,σχετικά με την θέση της γυναίκας ,αλλα φυσιολογικό για εμάς .απο οτι ξέρω ακόμα και σήμερα δεν έχει αλλαξει και πολύ η εικόνα της πόλης αυτης ,(ικόνιο).
πρόσφατα επέστρεψα απο την κωνσταντινούπολη οπου τα πράγματα τείνουν να γίνουν οπως και εδώ ,και όλα έχουν ήδη εναν δυτικό αερα !!!!
σε χαιρετώ .
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
οχι πρός θεού μην το δείς έτσι ...ο κάθε τόπος -λαός ,έχει τις δικές του πεποιθήσεις .σεβόμαστε ολα αυτά αν αποφασίσομε να επισκεφτούμε μια χώρα που εις γνώση μας αισθάνεται και λειτουργεί έτσι .έγραψα οτι δεν με πείραξε καθόλου . δεν βλέπω καθόλου τον λαό αυτό σαν υπάνθρωπους ..απλά ενιωσα την διαφορετικότητα τους .
.
Η κουλτούρα και η ματιά του ταξιδευτή...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.792
Likes
18.364
Σεβαστές οι απόψεις όλων, αλλά απλά διαφωνώ....η συμπεριφορά δεν έχει να κάνει με τη διαφορετικότητα του κάθε λαού, αλλά με το επίπεδό του. Όταν το επίπεδο ενός λαού είναι χαμηλό, δυστυχώς αυτό ορίζει και τη συμπεριφορά του. Δε μιλάω για φτώχεια ή για χαμηλό βιοτικό επίπεδο, διότι αυτό κι αν ΔΕΝ ορίζει επίπεδο πολιτισμού και συμπεριφοράς. Μπορείς να δεις πάμφτωχους ανθρώπους και να είναι εκπληκτικότεροι από τον πλουσιότερο "πολιτισμένο" δυτικό.

Η "διαφορετικότητα" είναι φυσικά σεβαστή μέσα σε πλαίσια λογικά και μη μου πει κανείς ότι δεν υπάρχει λογική ή δεν ορίζεται η σωστή συμπεριφορά κτλ....το να πάει μία γυναίκα προκλητικά ντυμένη σε ένα μουσουλμανικό χώρο είναι απρέπεια ναι, αλλά αυτό που μόλις περιέγραψε η Ρενάτα απέχει παρασάγγας από αυτό που ορίζεται σαν σεβασμός του διπλανού μας.

Με τη δική σας λογική δηλ., επαναλαμβάνω ότι είναι σεβαστή μεν αλλά διαφωνώ δε, αν έρθει ένας τουρίστας στο Ελλάντα και τύχει να πέσει πάνω στο κάψιμο κινηματογράφων λόγω προβολής του "Ο Τελευταίος Πειρασμός", θα πρέπει να το θεωρήσει "χαριτωμένο", έθνικ ή δε ξέρω και εγώ τι άλλη αηδία?

Μάλλον είναι συμπεριφορά ανθρώπων που τυχαία λέγονται έτσι και πολύ κακώς. Το να εξωραϊζουμε τη συμπεριφορά του κάθε φανατικού προσβάλλει τον άνθρωπο, τη κοινωνικότητα, τη διαφορετικότητα και αυτούς που φτωχοί μεν, χωρίς μέσα αλλά ζουν με αξιοπρέπεια και ποιότητα. Όλα τα υπόλοιπα είναι γραφικότητες.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Μάλλον είναι συμπεριφορά ανθρώπων που τυχαία λέγονται έτσι και πολύ κακώς. Το να εξωραϊζουμε τη συμπεριφορά του κάθε φανατικού προσβάλλει τον άνθρωπο, τη κοινωνικότητα, τη διαφορετικότητα και αυτούς που φτωχοί μεν, χωρίς μέσα αλλά ζουν με αξιοπρέπεια και ποιότητα. Όλα τα υπόλοιπα είναι γραφικότητες.
Συμφωνώ με το υπόλοιπο ποστ εκτος απ αυτη (την τελευταια) παράγραφο.
Κατατάσσεις - αν κατάλαβα - κάποιους ανθρώπους σε άλλο είδος; Επειδή ειναι αμόρφωτοι, ακοινώνητοι και φανατικοί;
Κανενας εδώ, δεν δικαιολογεί ούτε (πολύ περισσότερο) εξωραϊζει τη συμπεριφορά τους . Προσπάθεια κατανόησης είναι.
Απορία: Η πλειοψηφία των Δυτικών που ενέκρινε πχ τους βομβαρδισμούς στη Σερβία και την επέμβαση στο Ιράκ, σε πιο είδος κατατάσσεται;
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τουρκία

Συμφωνώ με το υπόλοιπο ποστ εκτος απ αυτη (την τελευταια) παράγραφο.
Κατατάσσεις - αν κατάλαβα - κάποιους ανθρώπους σε άλλο είδος; Επειδή ειναι αμόρφωτοι, ακοινώνητοι και φανατικοί;
Κανενας εδώ, δεν δικαιολογεί ούτε (πολύ περισσότερο) εξωραϊζει τη συμπεριφορά τους . Προσπάθεια κατανόησης είναι.
Απορία: Η πλειοψηφία των Δυτικών που ενέκρινε πχ τους βομβαρδισμούς στη Σερβία και την επέμβαση στο Ιράκ, σε πιο είδος κατατάσσεται;
έτσι vagantos!!!!!
ειναι πολύ μεγάλο θέμα αν το ανοίξομε ....συμφωνώ μαζί σου ..
οι κοινωνίες και οι συμπεριφορές των λαών , έχουν να κάνουν οχι απόλυτα με το μορφωτικό επίπεδο μόνο . ίσα -ίσα .γνωρίζομε πολύ καλά οτι υπάρχουν ανθρωποι αμόρφωτοι αλλα εξ'ενστίκτου ευγενικοί ,ήρεμοι και πράοι .υπάρχουν φυλές κρυμένες στις ζούγκλες ,που μιλούν ακόμα άναρθρα και ειναι στο επίπεδο του homo sapiens ,και που όμως, σέβεται την ζωή την φύση τα ποτάμια ,τα ζώα και συνειπάρχει αρμονικά με ολα αυτά ,που ωιμέ εμείς οι περισσότεροι δυτικοευρωπαίοι ,χαλάμε την σχέση μας με την φύση ολοένα και περισσότερο ....ας μην μακρυγορούμε παιδιά ..και ας μην ξεφύγομε απο το θέμα μας ...ξεκινήσαμε να λέμε για την συμπεριφορά μιας μεμονωμένης κοινωνίας με ακραίες έως φανατικές θρησκευτικές αντιλήψεις ,το πώς εισέπραξε την εικόνα μου καβάλα σε μια μοτοσυκλέτα ,γυναίκα -που αν θέλετε ουτε μοτοσυκλέτα δεν ειχαν ξαναδεί - ε τι να κάνομε τώρα !!! δεν τους καταδικάζω . ας μην πήγαινα και εγώ .δεν μου ειπε τίποτα το περιστατικό ...στο ικόνιο πήγα . για διαβάστε λίγο για την πόλη ..εκείνοι ζουν εκεί και ειναι δικό τους πρόβλημα .εγώ το ταξίδι μου έκανα .δεν θέλω και ουτε με ενδιαφέρει -ουτε απαιτώ να συμπεριφερθούν οπως οι φίλοι μου στο νησί μου,ουτε να τους αλλάξω , ουτε να σκέπτονται οπως εγώ ...
καταλάβατε τώρα ? ξαναπήγα στην τουρκία πολλές φορές και μου αρέσει πολύ .εγώ άλλα κοιτάζω και εκτιμώ με τα μάτια του ταξιδευτή ...
μην σας κουράζω πολύ ...
να ειμαστε ολοι καλά .;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom