Οικογενειακοί προορισμοί

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Ξεφυλλίζοντας στις σελίδες του blog, έχω καταλήξει ότι το target group του είναι κυρίως νέοι έως 30 ετών χωρίς υποχρεώσεις (παιδιά/ σκυλιά) ή 50 something και βάλε, πάλι χωρίς υποχρεώσεις (με μεγάλα παιδιά, χωρισμένοι, κλπ) αλλιώς δεν μπορεί να εξηγηθεί η παντελής έλλειψη πληροφοριών που αφορούν ταξίδια με παιδιά!!!

Θεωρώντας λοιπόν ότι οι 'αδικημένοι' του blog είναι οι έχοντες παιδιά σε ηλικία ταξιδιού (από 6 έως την τρυφερή ηλικία άντε των 12-13 ετών γιατί μετά πιθανόν δεν ακολουθούν) , άνοιξα αυτό το topic έτσι ώστε να μοιραστούμε τουριστικές πληροφορίες που αφορούν ταξίδια με τα παιδιά στο εξωτερικό.

Θα ήταν ενδιαφέρον να διαχωρίσουμε τους προορισμούς σε εντός και εκτός Ευρώπης καθώς και την καταλληλότητα επίσκεψης ανάλογα με την εποχή, συνθήκες, ηλικία κλπ παράγοντες.

Έχοντας κάνει αρκετά ταξίδια μέχρι τώρα στην ζωή μου, θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρουσα την δυνατότητα να επισκέπτομαι τους ίδιους ή ακόμη καλύτερα καινούργιους προορισμούς με τα βλαστάρια μου. Σας διαβεβαιώ ότι ο ίδιος προορισμός φαντάζει εντελώς διαφορετικός όταν τον επισκέπτεσαι με τα παιδιά σου, όχι κατ'ανάγκη γιατί κάνεις εντελώς διαφορετικά πράγματα αλλά γιατί οι ίδιοι οι ντόπιοι σε αντιμετωπίζουν διαφορετικά.

Ξεκινώντας λοιπόν την καταγραφή θα ήθελα ως πρώτη πρόταση για ταξίδι με τους μικρούς μας, να βάλω την Πορτογαλία.
Η Λισαβόνα είναι μια άκρως νεανική πόλη, πολύ ευχάριστη, ανοικτή, ηλιόλουστη. Μπορεί να μην έχει ακριβώς τα αναγνωρίσιμα points of interest αλλά οι βόλτες με τα τραμ, τα τελεφερικ, τα elevators, η θέα από τα τα miranduros, η βόλτα στα μέρη των κατακτητών (Belem, etc), οι ωραίες πλατείες, τα λαχταριστά ζαχαροπλαστεία, τα στενά της Αλφάμα, το ενυδρείο, οι γειτονιές της Baixa και του Chiado την κάνουν ιδανική για εκδρομή με παιδιά. Επίσης άξιζε και η εκδρομή στο Porto.
Η Πορτογαλία είναι πολύ kids friendly κάτι που σε κάνει να την αγαπήσεις ακόμη περισσότερο.
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.235
Ονειρεμένο Ταξίδι
Venezuela
Η Πορτογαλία θα έλεγα πώς είναι ένας παρεξηγημένος προορισμός στα μάτια των περισσότερων Ελλήνων. Είναι μία μικρή χώρα, δεν γεμίζει το μάτι, αλλά έχει να προσφέρει αρκετές ομορφιές. Έχοντας ταξιδέψει 2 φορές στην χώρα, θα συμφωνήσω πως είναι προορισμός που άνετα μπορεί κάποιος να πάρει τα παιδιά του και να πάει. Εύκολα προσβάσιμη, χωρίς κινδύνους και το κόστος μπορεί να κρατηθεί εύκολα σε νορμάλ επίπεδα.

Όλα όσα προαναφέρατε είναι πολύ ωραία με μοναδική ένσταση το ενυδρείο κατ' εμέ. 15,40€ το φοιτητικό, υπερβολικός κόσμος που δεν σε αφήνει να χαρείς την περιήγηση και στην ουσία όλο το ενυδρείο είναι μία τεράστια αίθουσα η οποία βρίσκεται στο κέντρο και έχει της παναγιάς τα μάτια. Στην περιοχή του ενυδρείου υπάρχει άπλετος χώρος για χαλαρή βόλτα ατενίζοντας την γέφυρα Vasco da Gama (είναι πολύ καλύτερα το σούρουπο γιατί το πρωί ο ήλιος σκοτώνει). Έχει και αρκετές δραστηριότητες για παιδιά εκεί τύπου canoe αλλά τα νερά είναι απαίσια. Ευχαριστήθηκα πολύ πιο πολύ από το ενυδρείο το guide tour (10€) που έκανα στο Estadio Da Luz της Benfica, είδα αυτήν την γηπεδάρα και μπήκα στα αποδυτήρια που ήταν η Εθνική στον τελικό του Euro '04. Επίσης θεωρώ must την επίσκεψη στο Cristo Rei. Πας Cais do Sodre, περνάς απέναντι με καραβάκι, μετά λεωφορείο και φτάνεις στο άγαλμα. Το μέρος εκπέμπει απίστευτη γαλήνη και ηρεμία, βλέπεις πιάτο όλη την Λισαβόνα και παράλληλα αισθάνεσαι ότι είσαι στο Σαν Φρανσίσκο λόγω της γέφυρας 25 de Abril αλλά και στο Ρίο ντε Τζανέιρο λόγω της ομοιότητας του αγάλματος Cristo Rei με το Christ the Redeemer.

Sintra, Cabo da Roca, Cascais είναι πολύ ωραία εκδρομή. Μονοήμερο και το βράδυ πίσω Λισαβόνα. Για όποιον ανηφορίσει προς Porto, προτείνω στάση σε Aveiro, Obidos και ίσως μπανάκι προς Figueira da Foz μεριά. Όπως και να 'χει, είναι μία χώρα με αρκετά πράγματα να δεις και ωραία μέρη να επισκεφθείς που θα αρέσει σε μικρούς και μεγάλους.

Υ.Γ.: Pasteis de nata δώστε μου και πάρτε μου την ψυχή.
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Λονδίνο είναι top για παιδιά. Εχω γράψει τα pros και cons για΄όσους ενδιαφέρονται να το επισκεφτούν με την φαμίλια τους.

Ολοκληρώνοντας και αυτό το ταξίδι έχω αρχίσει να σκέφτομαι αμέσως το επόμενο...

Ιδέες;
1. Στοκχόλμη / Κοπεγχάγη
2. Νάπολη/ Πομπηία
3. Ταϊλάνδη
4. Αλσατία/ Europa
5. Τοσκάνη/ Φλωρεντία

Τι προτείνετε? Εχετε κάνει κάτι από αυτά με τους μικρούς σας? Any tips?
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Καθώς κάπως μεγάλωσε και ο μικρός μου, σκέφτομαι να προγραμματίσω το πρώτο μας οικογενειακό ταξίδι στο εξωτερικό. Η μεγάλη σύντομα θα είναι 10 και ο μικρός 4. Σε αυτά τα παιδιά, βάλτε και τα άλλα μου "παιδιά" τους -σύντομα- συνταξιούχους γονείς μου οι οποίοι για επαγγελματικούς αλλά και για πρακτικούς λόγους δεν έχουν βγει ποτέ εκτός συνόρων και θέλω να τους πάρω μαζί μου. Χωρίς λοιπόν να τους ξεχωρίζω απ τα παιδιά μου καθώς έχουν αντίστοιχο χρονικό όριο αντοχής, θα ήθελα πολύ να ακούσω και για άλλους προορισμούς.
Φλερτάρουμε με οδικό ή συνδυασμό αεροπορικού - οδικού και έχω μια ροπή προς τις...εξοχές Βρετανίας- Γαλλίας και Γερμανίας.
Προφανώς τα παιδιά σε μικρές πόλεις θα βαρεθούν, εξού και το οδικό μέρος ώστε να επισκεπτόμαστε και μεγάλες πόλεις.
Θα ήθελα πολύ να μάθω αν κάποιοι έχουν τολμήσει εναλλακτικούς ας πούμε προορισμούς με παιδιά ανάλογης ηλικίας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.779
Καθώς κάπως μεγάλωσε και ο μικρός μου, σκέφτομαι να προγραμματίσω το πρώτο μας οικογενειακό ταξίδι στο εξωτερικό. Η μεγάλη σύντομα θα είναι 10 και ο μικρός 4. Σε αυτά τα παιδιά, βάλτε και τα άλλα μου "παιδιά" τους -σύντομα- συνταξιούχους γονείς μου οι οποίοι για επαγγελματικούς αλλά και για πρακτικούς λόγους δεν έχουν βγει ποτέ εκτός συνόρων και θέλω να τους πάρω μαζί μου. Χωρίς λοιπόν να τους ξεχωρίζω απ τα παιδιά μου καθώς έχουν αντίστοιχο χρονικό όριο αντοχής, θα ήθελα πολύ να ακούσω και για άλλους προορισμούς.
Φλερτάρουμε με οδικό ή συνδυασμό αεροπορικού - οδικού και έχω μια ροπή προς τις...εξοχές Βρετανίας- Γαλλίας και Γερμανίας.
Προφανώς τα παιδιά σε μικρές πόλεις θα βαρεθούν, εξού και το οδικό μέρος ώστε να επισκεπτόμαστε και μεγάλες πόλεις.
Θα ήθελα πολύ να μάθω αν κάποιοι έχουν τολμήσει εναλλακτικούς ας πούμε προορισμούς με παιδιά ανάλογης ηλικίας.
Κανοντας συχνα ταξιδια με παιδι, κατεληξα οτι οι πολυ μεγαλες πολεις ειναι πιο κουραστικες για τα παιδια. Προτιμω τις μικροτερες που το περπατημα ειναιι χαλαρο και επιστρεφεις με ευκολια στο ξενοδοχειο για μεσημεριανη ξεκουραση η το βραδυ μετα το φαγητο. Ψηφιζω εξοχες αβλεπι.
Μια απο τις πιο δυσκολες εμπειριες μου ηταν στο μετρό του Λονδινου σε ωρα αιχμης που δεν μπορουσαμε ουτε να μπουμε ουτε να βγουμε απο τους σταθμούς λογω κόσμου. Γι αυτο προτιμω πιο ευκολες πολεις.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Πολύ θα ήθελα να μου προτείνεις προορισμούς!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.779
Φλερτάρουμε με οδικό ή συνδυασμό αεροπορικού - οδικού και έχω μια ροπή προς τις...εξοχές Βρετανίας- Γαλλίας και Γερμανίας.
Προφανώς τα παιδιά σε μικρές πόλεις θα βαρεθούν, εξού και το οδικό μέρος ώστε να επισκεπτόμαστε και μεγάλες πόλεις.
Δυσκολευομαι να προτεινω καθως δεν ξερω τα γουστα σας. Ο,τι προτεινες πιο πανω ειναι μια χαρα. Θα πρεπει να μπουν πιο συγκεκριμενα κριτηρια: ποσες μερες, χρηματα, μεσο μεταφορας, εποχη.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Από προσωπική εμπειρία θα σου πρότεινα Αλσατία, παραμυθένια χωριά που τα περπατάς εύκολα κι ευχάριστα.Πολυ κοντά να συνδυάσεις οδικώς Βασιλεία και Στρασβούργο,υπεροχα αμφότερα. Επισης προτείνω Μέλανα Δρυμο,πολλες δραστηριότητες για παιδιά και υπέροχη φυση για τους μεγάλους συν όμορφα γραφικά χωριά.Προυποθέτει βέβαια να πατε από ανοιξη ως φθινόπωρο,χειμωνα δεν ξέρω αν θα το ευχαριστηθείτε.Αν έχετε πάνω απο βδομάδα γίνεται και συνδυασμός των παραπάνω.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
paefstra θα βοηθούσε η κατάθεση των εμπειριών σου. Που πέρασαν καλύτερα τα παιδιά, που περάσατε καλύτερα όλοι μαζί, τι συνδυασμός εμπειριών ενδείκνυται για ένα τέτοιο οικογενειακό ταξίδι.
Villi σε ευχαριστώ πολύ. Στο μυαλό μου τριγυρίζει όλο και περισσότερο οδικό ταξίδι επομένως μιλάμε για τουλάχιστον 10 ημέρες μετά το κλείσιμο των σχολείων για καλοκαίρι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.779
paefstra θα βοηθούσε η κατάθεση των εμπειριών σου. Που πέρασαν καλύτερα τα παιδιά, που περάσατε καλύτερα όλοι μαζί, τι συνδυασμός εμπειριών ενδείκνυται για ένα τέτοιο οικογενειακό ταξίδι.
.
Επειδη παιζει ρολο και η ηλικια, ειναι προφανες οτι οσο μεγαλυτερο το παιδι τοσο πιο πολυ πλησιαζουν οι προτιμησεις. Επισης να ξερεις οτι το 4χρονο θα εχει ξεχασει συντομα τα περισσοτερα, οποτε δωσε εμφαση στο 10χρονο και μονο.

Η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να ξεχωρισω ενα ταξιδι γιατι σε ολα περασαμε πολυ ωραια επειδη ακριβως δεν ειχα τεραστιο αγχος αν θα βαρεθει. Δεν νομιζω οτι εχει βαρεθει ποτε σε ταξιδι. Η αν βαρεθηκε δεν ηταν ποτε περισσοτερο απο το σπιτι πχ.
Εχω συγκεκριμενη αποψη για το θεμα: οτι δεν χρειαζεται να κανεις τον διασκεδαστη των παιδιων σου γενικα- αρα και στα ταξιδια. Γιατι απλα δεν χρειαζεται και γιατι δεν ειναι βεβαιο οτι αυτο που νομιζεις οτι θα τα διασκεδασει και μπορει να το εχεις χρυσοπληρωσει στο ταξιδι θα τους κανει κλικ τελικα. Τα παιδια ειναι απροβλεπτα.


Οποτε εφαρμοζω τον εξης υπουλο κανονα για να περναω κι εγω καλα: ξερω που θελω να παω, ειμαι διατεθειμενη να υποχωρησω κατα 50% στα θελω μου κι εκει αρχιζει η διαπραγματευση.
Αν θελεις να παρουν κατι θετικο απο τα ταξιδια τα παιδια σου δεν θα ειναι κανενας συνδυασμος εμπειριων που θα σας προτεινουν τριτοι. Θα μαθετε ολοι να διαπραγματευστε. Και να αφησεις πολλα περιθωρια στο τυχαιο. Ποτε δεν θα φανταστεις τι ειναι αυτο που κανει τα δικα σου παιδια να περνανε καλα στα ταξιδια εξω αν δεν το δεις με τα ματια σου.

Πχ ποτε δεν περιμενα οτι η πιο ωραια μας ταξιδιωτικη εμπειρια ηταν οτι βρεθηκαμε ενα ολοκληρο απογευμα να παιζει ο 6χρονος τοτε γιος μου ποδοσφαιρο στα λιβαδια εξω απο το Cambridge. Τελειως απρογραμματιστα φυσικα.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Επειδη παιζει ρολο και η ηλικια, ειναι προφανες οτι οσο μεγαλυτερο το παιδι τοσο πιο πολυ πλησιαζουν οι προτιμησεις. Επισης να ξερεις οτι το 4χρονο θα εχει ξεχασει συντομα τα περισσοτερα, οποτε δωσε εμφαση στο 10χρονο και μονο.

Η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να ξεχωρισω ενα ταξιδι γιατι σε ολα περασαμε πολυ ωραια επειδη ακριβως δεν ειχα τεραστιο αγχος αν θα βαρεθει. Δεν νομιζω οτι εχει βαρεθει ποτε σε ταξιδι. Η αν βαρεθηκε δεν ηταν ποτε περισσοτερο απο το σπιτι πχ.
Εχω συγκεκριμενη αποψη για το θεμα: οτι δεν χρειαζεται να κανεις τον διασκεδαστη των παιδιων σου γενικα- αρα και στα ταξιδια. Γιατι απλα δεν χρειαζεται και γιατι δεν ειναι βεβαιο οτι αυτο που νομιζεις οτι θα τα διασκεδασει και μπορει να το εχεις χρυσοπληρωσει στο ταξιδι θα τους κανει κλικ τελικα. Τα παιδια ειναι απροβλεπτα.


Οποτε εφαρμοζω τον εξης υπουλο κανονα για να περναω κι εγω καλα: ξερω που θελω να παω, ειμαι διατεθειμενη να υποχωρησω κατα 50% στα θελω μου κι εκει αρχιζει η διαπραγματευση.
Αν θελεις να παρουν κατι θετικο απο τα ταξιδια τα παιδια σου δεν θα ειναι κανενας συνδυασμος εμπειριων που θα σας προτεινουν τριτοι. Θα μαθετε ολοι να διαπραγματευστε. Και να αφησεις πολλα περιθωρια στο τυχαιο. Ποτε δεν θα φανταστεις τι ειναι αυτο που κανει τα δικα σου παιδια να περνανε καλα στα ταξιδια εξω αν δεν το δεις με τα ματια σου.

Πχ ποτε δεν περιμενα οτι η πιο ωραια μας ταξιδιωτικη εμπειρια ηταν οτι βρεθηκαμε ενα ολοκληρο απογευμα
Μανίτσα μου...! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom