Οικονομικά Ελλήνων (και ταξίδια)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Thalassa25

Member
Μηνύματα
7
Likes
16
Να πω αρχικά οτι ο μέσος μισθός του αποφοιτου μπορεί μεν να ειναι στα στατιστικά πανω από 1500 αλλα αυτό γιατι υπολογιζεται βάσει και των 50ρηδων με χρονια προϋπηρεσία κλπ.Δεν είδατε οτι στο φόρουμ το μεγαλύτερο ποσοστό ειναι ΚΑΤΩ ΑΠΟ 50 και βάσει αυτών βγαίνουν τα στατιστικά και για την ταξιδιωτική ερευνα του 2018 που διενεργηθηκε εδω?Ενας νέος άνθρωπος με πτυχίο,ακομα κ αν βρει δουλειά , εξαιρετικά σπάνια αμείβεται με τέτοιο μισθό.
Τωρα, να πω για όσους δεν γνωρίζουν οτι η Ελλάδα ΕΙΝΑΙ μια χώρα που ειναι κατόρθωμα να φας ενα πιάτο κρέας.Οι περισσότεροι από τους άνθρωπους που γνωριζω ξοδεύουν χρηματα βασικα στο σουπερμαρκετ κι εκει ακομα ζοριζονται να περικοψουν απ όπου μπορουν.Και αυτο επιπλέον την ίδια στιγμή που διογκώνονται τα χρέη τους και οι βασικοι λογαριασμοι.Ο μέσες απολαβες(συνηθως για πολύ σκληρές συνθηκες εργασίας) που θεωρουνται καλες από αυτα που γνωριζω εγω τουλάχιστον ειναι πλέον ~500 (+-)ευρω ακομα και για ειδικευμενους.Εαν δεν έχεις σπίτι κ δεν εισαι ΔΥ εισαι χαμενος η χρεωνεσαι συνεχεια,βάσει του κόστους ζωης.Σίγουρα δεν ειναι μια χώρα που δεν εχει νερό.Δεν πρόκειται για κάποια αφρικανική χώρα και δεν εχουν ακομα διαλυθει οι ήδη υπάρχουσες υποδομές για να μπορει να συγκριθει με καποια χώρα της Αφρικής.Δεν μπορεί και να συγκριθει με την Κουβα και με καμια κουβα.Ηταν μια χώρα με πολύ διαφορετική οικονομια που καταναλωνε και "φεσωνοταν" αβερτα και παρα πολύ αποτομα τα ποσοστά συρρικνωσης της οικονομιας και διάλυσης του κοινωνικού ιστού εφτασαν αυτα τριτοκοσμικων χωρων.Αυτα που "δοκιμαστηκαν" στην Ελλαδα συνεβησαν για πρώτη φορα στην ιστορια, και ειναι μια πολύ ιδιάζουσα όσο και τραγική περίπτωση η οικονομια της,ωστε ειναι εντελώς ανουσιο να τη συγκρίνεις με κάποια αλλη συγκεκριμένη χωρα.
Αυτό που λετε για καφετεριες(για όσες δηλαδη δεν γεμίζουν από τους τουριστες,γιατι στο κέντρο της Αθήνας αυτό συμβαίνει)και κόσμο που πληρώνει ακομα εισιτήρια οφειλεται σε δύο πραγματα.Πρώτον στα επιδόματα που δίνονται που κουτσά στραβά κρατούνε όρθια μια ημιθανη κυκλοφορία του χρήματος και 2ο στα χρηματα που αρκετος κοσμος ειχε αποταμιευσει που καποια δεν έχουνε τελειωσει ακομα, κ αυτός ειναι κ ο λογος που δεν έχουμε φτάσει ακομα στον πάτο της "κρίσης" .Και στις συνταξεις βεβαια που φυλλοροουν.πρόκειται για μια νεκρή οικονομία κ αυτό φαινεται πλεον στην ποιότητα ζωής μόρφωσης και υγείας των ανθρώπων.Επιπλέον εδω υπαρχουν όντως ανθρωποι με λεφτά ακομα κ με πολλά λεφτά.ειτε απ τον τουρισμό ειτε από το εξωτερικό ειτε από ο,τιδηποτε. Δεν ειναι οπως στις χώρες που δεν υφίσταται το ίδιο καπιταλιστικό μοντέλο και κανένα νοημα δεν εχουν συγκρισεις. Όμως αυτοι ειναι παρα πολύ ΛΙΓΟΙ(5-6% θ Τους ελεγα εγω μάξιμουμ) σε σχεση με το υπόλοιπο τεράστιο κομμάτι του πληθυσμού.Που ζει όντως στα όρια της φτωχειας.Το χασμα μεταξύ ανώτερων κ κατώτερων οικον. στρωματων εκτινάχθηκε στα υψη.Λεω τ αυτονοητα γιατι παρατηρησα μια παντελώς στρεβλη εικονα.Δεν γίνεται να ισχυρίζεται κανείς οτι όποιοι ζουν εδω εχουν "πλασματική"αισθηση οτι ειναι φτωχοι και γκρινιάζουν οταν ΟΝΤΩΣ ειναι φτωχοί (!!) μόνο κ μόνο επειδή δεν ξέρουν πώς ειναι να μην έχεις νερό και τουαλετα . Ισχυριζεσαι οτι ζούνε σε άλλο πλανητη απλώς επειδή δεν ξέρουν από τα χειροτερα?Εδω ενα σημαντικό ποσοστό ζει ΚΑΤΩ από το (διεθνώς καθορισμένο)όριο της φτωχειας.Γκρινιαζουν επειδη δεν εχουν τι άλλο να κανουν?ξέρεις πόσος κοσμος ζει φτωχικά,με τεράστια αδιεξοδα και δεν το λεει πουθενά?Και πόσος άλλος λεει δόξα τω θεω για τα ελάχιστα κ δουλευει σα μηχανή καθε μέρα χωρις άδεια χωρις να ξέρει τον επόμενο μήνα η χρονο αν θα εχει εισοδημα?Φτώχεια θα πει οτι καποιοι(πολλοί)δεν μπορουν να διατηρήσουν ενα στοιχειωδες επίπεδο διαβίωσης και ποιότητας ζωης.Μην μιλησουμε για ψυχαγωγία.Γι αυτό και κλείνουν οι επιχειρήσεις η μια μετά την αλλη και το κέντρο της Αθήνας δεν ειναι ο καθρέφτης γι αυτό ουτε οι απανταχού τουριστικοί προορισμοί.Οχι Αφρική δεν έχουμε γίνει ακομα κ σίγουρα υπαρχουν χώρες σε πολύ χειροτερη μοίρα.Αυτο δα έλειπε τη στιγμη που ειμαστε "μελος" σε μια ευρωπαϊκή "ένωση"(λεμε τωρα)..Η ύφεση όμως στην ελληνική οικονομια και οι απίθανοι όροι Π εχουν υπογραφει (πρώτη φορα στα χρονικά)για την υποθήκευση της χωρας σε βάθος πολλών δεκαετιών την κατατάσσουν μεταξύ των πιο δοκιμασμενων χωρών του πλανητη και με τα χειρότερα προγνωστικά ανάκαμψης.Ειναι απλα μαθηματικά και δεν το λεω εγω,καθε οικονομολόγος το λεει. Στην Κούβα εγω δεν ξερω πώς τα βγάζει περα Ο κοσμος μια εικόνα μόνο έχω απο οσα διαβάζω και ακούω,αλλα ακομα κ συγγενεις να ειχα και φιλους αν δε ζεις σε μια χώρα ΔΕΝ μπορείς ποτε να έχεις σφαιρικη εικόνα και να βγάζεις τα συμπέρασματα σου..
Να εχει κάνεις πχ υπόψη του οτι αυτη τη στιγμή στην Ελλάδα η διαβίωση για την πλειοψηφια ειναι πολυ χειρότερη από αυτη των υπολοίπων Βαλκανίων.Δε συζητάμε καν για την υπόλοιπη Ευρώπη.Και το βασικό,στα υπολοιπα βαλκάνια ο πολύς κοσμος ΔΕΝ ειναι φορτωμένος με χρεη όπως ηταν ολοι στην ελλαδα οταν άρχισε η σαρωτικη μειωση των εισοδηματων και σ αυτες τις χώρες μπορεί να ειναι οι μισθοι 200 κ 300ε αλλα προέρχονται από μια αργη πορεια ανακαμψης χρονων οχι από ενα ξαφνικό σοκ κ αυτό κάνει όλη τη διαφορα.Επίσης σ καθε περιπτωση σ αυτό εδω το φορουμ δε θα βρεις πολλους φτωχούς ανθρώπους ουτε φυσικα τους πολύ φτωχους.Κ δείτε και στα στατιστικα οτι και αν υπάρχουν άνθρωποι πολύ φτωχοί Π καταφέρνουν να ταξιδευσουν καπου το κανουν κυριολεκτικα από το υστέρημά τους,με ολα οσα συνεπάγεται αυτό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλως ηρθες στην κοινωνια του καταναλωτισμου. Ολοι οι οικονομολογοι, οι διαφημιστες, οι επιχειρηματιες κλπ γνωριζουν πως οι φτωχοι το περισσευμα τους (το οποιο μικρο) το καταναλωνουν σε αντιθεση με τους πλουσιους που το επενδυουν. Οσο πιο φτωχος τοσο μεγαλυτερο ποσοστο επι των εισοδηματων σου καταναλωνεις για ασχετες "αναγκες".
Συγκριτικά μιλάμε, η ίδια ακριβώς κοινωνία προ τριετίας δεν είχε τα ίδια iphone στο ίδιο στρατόπεδο.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.275
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Συγκριτικά μιλάμε, η ίδια ακριβώς κοινωνία προ τριετίας δεν είχε τα ίδια iphone στο ίδιο στρατόπεδο.
Εγω δεν πιστευω οτι τα οικονομικά των Ελληνων εχουνε βελτιωθεί τα τελευταια χρονια. Αντιθετως. Απλα υπαρχει μια σχετική πολιτική σταθεροτητα και οσοι εχουν ακομα
λιγα λεφτα στην άκρη, πλεον δεν δισταζουν να τα ξοδεψουν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@Yorgos κανεις δυο σοβαρα λαθη στους συλλογισμους σου. Το ενα ειναι πως συγκρινεις το μεσο μισθο για να βγαλεις συμπερασματα. Ο μεσος μισθος ειναι πλασματικο νουμερο γιατι μπορει να υπαρχει πχ ενα 10% με μισθο 5000€ και ολοι οι αλλοι να παιρνουν 600€. Παλι μεσο μισθο ανω των 1000€ θα εχουμε. Σωστοτερο ειναι να συγκρινεις με βαση το διαμεσο μισθο, το μισθο δηλαδη εκεινο οπου το 50% των εργαζομενων κερδιζει περισσοτερα απο αυτον και το 50% λιγοτερα. Τα τελευταια στοιχεια που μπορεσα να βρω για την Ελλαδα ειναι του 2016 και για ακαθαριστο εισοδημα. Ο διαμεσος ακαθαριστος μισθος λοιπον ηταν 936€. Πραγμα που σημαινει πως ο καθαρος δεν ξεπερνουσε με τιποτα τα 800€. Αρα οι μισοι Ελληνες εβγαζαν λιγοτερα απο 800€ το 2016. Στον ιδιο πινακα βλεπεις πως ο καθαρος διαμεσος μισθος για το 2014 ηταν 1265€. Δηλαδη μειωθηκε κατα τουλαχιστον 36,7%. Εξ οσων γνωριζουμε απο το 2016 μεχρι σημερα τα εισοδηματα μειωθηκαν κι αλλο. Κι αυτο ειναι το δευτερο λαθος που κανεις. Οταν ενας ανθρωπος χανει τοσο σημαντικο κομματι των εισοδηματων του λογικο ειναι να μην μπορει να ανταπεξελθει ευκολα στις υποχρεωσεις του και να μην μπορει να καλυψει τις πλασματικες αναγκες που ο ιδιος δημιουργησε.

https://ipfs.io/ipfs/QmXoypizjW3Wkn...pean_countries_by_median_wage.html#cite_ref-8

Αν έλειπε η αγία ελληνική οικογένεια, η εικόνα θα ήταν πολύ διαφορετική.
Αν ελειπε η αγια ελληνικη οικογενεια πιθανολογω πως τα πραγματα θα ηταν καλυτερα. Καταρχην δεν θα υπηρχε το ρουσφετολογικο κρατος και η τοσο απροκαλυπτη εξαρση διαφθορας που εφεραν τη χωρα σε αυτο το χαλι. Το κοινωνικο κρατος θα αναλαμβανε θελοντας και μη να καλυψει το κενο στηριζοντας τους νεους να αποκτησουν εφοδια και να βγουν στην αγορα εργασιας. Φτιαχνοντας ενα προγραμματισμο και δινοντας κινητρα ωστε να ακολουθησουν διαφορους επαγγελματικους δρομους που θα καλυπταν τα κενα. Οχι να φτιαχνει σε ολη την Ελλαδα σχολες για να καμαρωνουν οι γονεις και να κοιτουν οι αποφοιτοι τα πτυχια τους και σημερα να φευγουν στο εξωτερικο.

Να ελειπε βεβαια απο παλια. Οχι τωρα, τωρα ειναι απαραιτητη.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
παρα πολύ αποτομα τα ποσοστά συρρικνωσης της οικονομιας και διάλυσης του κοινωνικού ιστού εφτασαν αυτα τριτοκοσμικων χωρων
Μπορούμε να αναφέρουμε μια-δυο χώρες για να ξέρουμε για τι σύγκριση μιλάμε; Σε καμιά 80ρια τριτοκοσμικές έχω πάει, απέχουν όλες παρασάγγας από την Ελλάδα όποιον μα όποιον δείκτη κι αν πάρεις.
Τωρα, να πω για όσους δεν γνωρίζουν οτι η Ελλάδα ΕΙΝΑΙ μια χώρα που ειναι κατόρθωμα να φας ενα πιάτο κρέας.
Αυτού του έιδους τα σχόλια είναι αυτό στο οποίο αναφερόμουν.
Δεν γίνεται να ισχυρίζεται κανείς οτι όποιοι ζουν εδω εχουν "πλασματική"αισθηση οτι ειναι φτωχοι και γκρινιάζουν οταν ΟΝΤΩΣ ειναι φτωχοί (!!) μόνο κ μόνο επειδή δεν ξέρουν πώς ειναι να μην έχεις νερό και τουαλετα . Ισχυριζεσαι οτι ζούνε σε άλλο πλανητη απλώς επειδή δεν ξέρουν από τα χειροτερα?
Το ερώτημα είναι αν ζουν καλύτερα ή χειρότερα από το μέσο πολίτη του πλανήτη Γη. Η απάντηση είναι ότι ζουν σε μια από τους πλουσιότερες κοινωνίες του συγκεκριμένου πλανήτη, με εξαιρετικά ψηλό βιοτικό επίπεδο. Αν ζεις σε μια χώρα που είναι στις 20-30 πλουσιότερες σε σύνολο διακοσίων, ζεις σε μια πλούσια χώρα. Αν κάποιος εξωγήινος διαβάσει το κείμενο, θα νομίζει ότι μιλάμε για το Τόγκο ή το Νίγηρα. Αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω ότι έχουμε χάσει το μέτρο.
Ο κοσμος μια εικόνα μόνο έχω απο οσα διαβάζω και ακούω,αλλα ακομα κ συγγενεις να ειχα και φιλους αν δε ζεις σε μια χώρα ΔΕΝ μπορείς ποτε να έχεις σφαιρικη εικόνα και να βγάζεις τα συμπέρασματα σου..
Ωραία λοιπόν εγώ που δεν έχω δικαίωμα άποψης αφού ζω στο εξωτερικό ρωτώ αν υπάρχει έστω άλλος ένας Έλληνας που να ζει στην Ελλάδα και να έχει την ίδια άποψη με μένα, μπας και πάψει το επιχείρημα του "δε ζεις εδώ, μην έχεις άποψη". Υπάρχει ή είμαι ο μόνος; Υπάρχει κάποιος πουπιστεύει πως η Ελλάδα είναι μια χώρα του πρώτο κόσμου, απέχει απείρως από το βιοτικό επίπεδο του τρίτου κοσμου και μάλιστα οι πολίτες της ζουν πολύ καλύτερα κι απο αρκετές χώρες της διευρυμένης Ευρωπαϊκής Ένωσης; Για να γίνει ο αντίλογος με κάποιον που να έχει δικαίωμα άποψης.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos κανεις δυο σοβαρα λαθη στους συλλογισμους σου. Το ενα ειναι πως συγκρινεις το μεσο μισθο για να βγαλεις συμπερασματα.
Οχι βέβαια! Σύμφωνα με τα στοιχεία του infrajobs:
r2.png


Για τους πτυχιούχους για τους οποίους μιλάμε, οι περισσότεροι πληρώνονται πάνω από 1.000€.
Ο διαμεσος ακαθαριστος μισθος λοιπον ηταν 936€. Πραγμα που σημαινει πως ο καθαρος δεν ξεπερνουσε με τιποτα τα 800€. Αρα οι μισοι Ελληνες εβγαζαν λιγοτερα απο 800€ το 2016.
Πολύ λογικά μου ακούγονται τα νούμερα που λες. Δύο παρατηρήσεις:
1. Είναι μισθοί εργαζομένως γενικώς. Αν λοιπόν βγάζει γενικώς ο εργαζόμενος ένα 800ρι, το λογικό είναι να υποθέσουμε πως ο πτυχιούχος θα είναι πάνω από αυτό. Βασικά δε χρειάζεται να το υποθέσουμε το λέει και η πάνω έρευνα και του ΣΕΒ.
2. Πάλι μιλάς για μισθό. Εκτός από το μισθό για πολύ κόσμο υπάρχει και το συμπλήρωμα. Κάποιος πυ πληρώνεται 800€ δε ζει απαραίτητα με 800, μπορεί να ζει με 950 από ένα ενοίκιο που εισπράττει.
Στον ιδιο πινακα βλεπεις πως ο καθαρος διαμεσος μισθος για το 2014 ηταν 1265€. Δηλαδη μειωθηκε κατα τουλαχιστον 36,7%. Εξ οσων γνωριζουμε απο το 2016 μεχρι σημερα τα εισοδηματα μειωθηκαν κι αλλο. Κι αυτο ειναι το δευτερο λαθος που κανεις. Οταν ενας ανθρωπος χανει τοσο σημαντικο κομματι των εισοδηματων του λογικο ειναι να μην μπορει να ανταπεξελθει ευκολα στιςυποχρεωσεις του και να μην μπορει να καλυψει τις πλασματικες αναγκες που ο ιδιος δημιουργησε.
Δεν αμφισβητώ κάτι σε αυτό. Προφανώς και συρρικνώθηκε το εισόδημα (25% λέει η έκθεση του ΟΟΣΑ, 37% λέει αυτό, ΟΚ εκεί μέσα). Δεν αμφισβητώ την ύπαρξη της συρρίκνωσης, δεν ξέρω και πολλούς που να μην την υπέστησαν (συμπεριλαμβανομένου εμού).
Εγω δεν πιστευω οτι τα οικονομικά των Ελληνων εχουνε βελτιωθεί τα τελευταια χρονια.
Ούτε εγώ. Πιστεύω όμως ότι το 2018 είναι καλύτερο από το 2016. Τα τελευταία χρόνια γενικώς είναι πολύ χειρότερα από τα προ κρίσης.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συγγνωμη, πηγες φανταρος;
Σε δύο χώρες κιόλας, τη μία σε εμπόλεμη ζώνη, αν και το σχόλιο που παρέθεσα είναι στρατιωτικου σε μονάδα νεοσύλλεκτων. Αλλά δε βρίσκω τη σχέση με το θέμα μας. Σε εγκαλώ στην τάξη.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οχι βέβαια! Σύμφωνα με τα στοιχεία του infrajobs:
View attachment 231531

Για τους πτυχιούχους για τους οποίους μιλάμε, οι περισσότεροι πληρώνονται πάνω από 1.000€.

Πολύ λογικά μου ακούγονται τα νούμερα που λες. Δύο παρατηρήσεις:
1. Είναι μισθοί εργαζομένως γενικώς. Αν λοιπόν βγάζει γενικώς ο εργαζόμενος ένα 800ρι, το λογικό είναι να υποθέσουμε πως ο πτυχιούχος θα είναι πάνω από αυτό. Βασικά δε χρειάζεται να το υποθέσουμε το λέει και η πάνω έρευνα και του ΣΕΒ.
2. Πάλι μιλάς για μισθό. Εκτός από το μισθό για πολύ κόσμο υπάρχει και το συμπλήρωμα. Κάποιος πυ πληρώνεται 800€ δε ζει απαραίτητα με 800, μπορεί να ζει με 950 από ένα ενοίκιο που εισπράττει.

Δεν αμφισβητώ κάτι σε αυτό. Προφανώς και συρρικνώθηκε το εισόδημα (25% λέει η έκθεση του ΟΟΣΑ, 37% λέει αυτό, ΟΚ εκεί μέσα). Δεν αμφισβητώ την ύπαρξη της συρρίκνωσης, δεν ξέρω και πολλούς που να μην την υπέστησαν (συμπεριλαμβανομένου εμού).

Ούτε εγώ. Πιστεύω όμως ότι το 2018 είναι καλύτερο από το 2016. Τα τελευταία χρόνια γενικώς είναι πολύ χειρότερα από τα προ κρίσης.
Μην ξεχνας πως υπαρχουν και παρα πολλοι οι οποιοι δουλευουν χωρις να αναγνωριζονται τα πτυχια τους. Οποτε μπορει ο ΣΕΒ να μιλα για πτυχιουχους με μισθο 1000€ αλλα πολλοι εμφανιζονται ως μη πτυχιουχοι. Καπου ειχα διαβασει μια προσφατη ερευνα που μιλουσε για την Ελλαδα των μισθων των 2 ταχυτητων. Απο τη μια παλιοι εργαζομενοι που αμειβονται ακομα και σημερα με μισθους αρκετα πανω των 1000€ και απο την αλλη ενα τρομακτικα μεγαλο ποσοστων νεων, οι περισσοτεροι με πολλα προσοντα, που παιρνουν βασικο ή λιγοτερο.

Σε δύο χώρες κιόλας, αν και το σχόλιο που παρέθεσα είναι στρατιωτικου σε μονάδα νεοσύλλεκτων.
Ελα μωρε @Yorgos και σε παιρνω στα σοβαρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μην ξεχνας πως υπαρχουν και παρα πολλοι οι οποιοι δουλευουν χωρις να αναγνωριζονται τα πτυχια τους. Οποτε μπορει ο ΣΕΒ να μιλα για πτυχιουχους με μισθο 1000€ αλλα πολλοι εμφανιζονται ως μη πτυχιουχοι.
Δε γνωρίζω τη μέθοδο, αλλά το λογικό είναι να ερωτώνται οι ίδιοι αν είναι πτυχιούχοι η όχι.
Καπου ειχα διαβασει μια προσφατη ερευνα που μιλουσε για την Ελλαδα των μισθων των 2 ταχυτητων. Απο τη μια παλιοι εργαζομενοι που αμειβονται ακομα και σημερα με μισθους αρκετα πανω των 1000€ και απο την αλλη ενα τρομακτικα μεγαλο ποσοστων νεων, οι περισσοτεροι με πολλα προσοντα, που παιρνουν βασικο ή λιγοτερο.
Γενικώς νομίζω ότι η συζήτηση έχει εστιάσει πολύ στο νέο εργαζόμενο (που τα περνάει πολύ πιο δύσκολα από έναν εργαζόμενο που πρωτοέμπαινε στην αγορά εργασίας στα τέλη του '90 ας πούμε), αλλά αυτοί είναι ένα μικρό κομμάτι των πτυχιουχων. Όταν εγώ εξέφρασα έκπληξη στο στατιστικό πως οι περισσότεροι πτυχιούχοι έχον εισοδήματα κάτω των 1.000€ το έκανα λαμβάνοντας υπόψιν πως και ο επιχειρηματίας Α, μάλλον πτυχιούχος είναι. Και ο 40ρης δερματολόγος που έχει το ιατρείο του και την πελατεία του εδώ και 15 χρόνια πτυχιούχος είναι, όπως και ο 58 δικηγόρος, η 63χρονη συμβολαιογράφος, ο 50ρης φυσικοθεραπευτής και ο 38ρης ιδιοκτήτης πρατηρίου βενζίνης. Αν το ερώτημα είναι "πόσα λεφτά θα βρει στην αγορά ένας νέος πτυχιούχος με 0-5 προϋπηρεσίας", προφανώς η απάντηση είναι άλλη, για να μην πούμε πως είναι τυχερός αν βρει απασχόληση στον τομέα του, έστω και μισθό πολύ κάτω των ρποσόντων του. Αλλά το φόρουμ δεν είναι κοινότητα 25ρηδων, τα δημογραφικά του είναι συγκεκριμένα, όπως και αυτά της χώρας.

Το σχόλιο περί 2 ταχυτήτων στην αγορά εργσίας είναι εύστοχο, δεν αντιλέγω καθόλου.

Το άλλο που δεν έχουμε λάβει υπόψιν είναι ότι υπάρχει κι ένα ποσοστό χρστών που ζουν στο εξωτερικό. Έλληνες είναι, μέλη του φόρουμ είναι, πιθανότατα πολλοί να είναι και φορολογούμενοι στην Ελλάδα (κι εγώ μαζί) και μάλλον πήραν μέρος στην έρευνα. Από τους 40-50 καραregulars εδώ μέσα, μόνο εγώ ξέρω 10-15 που δεν κατοικούν κυρίως στην Ελλάδα, από εσένα κι εμένα μέχρι τον ιδιοκτήτη του σάιτ. Δεν ξέρω τι ποσοστό των χρηστών είναι αυτό, αλλά σίγουρα είναι μεγαλύτερο από την προ κρίσης εποχή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.137
Μια πολυ συντομη απεικονιση της Ελλαδας του σημερα.

Ενας στους δυο εχει ληξιπροθεσμες οφειλες κατα μεσο ορο στην εφορια 500 ευρω
http://www.newsbomb.gr/oikonomia/st...dyo-polites-xrostaei-eos-500-eyro-stin-eforia

1,5 εκατομυριο πελατες της ΔΕΗ εχουν ανεξοφλητους λογαριασμους, 435.000 πελατες πληρωνουν με διακανονισμο με δοσεις το ρευμα για να μην τους κοπει (υποψιν, πελατες δεν ειναι μεμονωμενα ατομα, ειναι και νοικοκυρια με περισσοτερα ατομα συνηθως).
http://www.kathimerini.gr/870229/ar...e3oflhtes-ofeiles-twn-katanalwtwn-pros-th-deh
Δεν θα σχολιασω οτι ολοι παιρουν και ενα ενοικιακι και συμπληρωνουν, γιατι αν ΟΛΟΙ ειχαν ενοικιο εξτρα, σε ποιον θα νοικιαζαν τα σπιτια;
Για τους πλειστηριασμους σε κατοικιες και δανεια ανεξοφλητα σε τραπεζες βαριεμαι να ψαξω τεροια ωρα, αλλα μου φαινεται παραλογο να μην εχει ακουσει καποιος.
Ειναι πολυ απλουστευτικο να κρινουμε απο τον κυκλο των 1000 η 2000 ανθρωπων που συναναστρεφομαστε, γιατι δεν θα αναφερουν ευρεως που χρωστανε και ποσα. Ξερω οικογενεια που πηγε Παρισι χωρις να πληρωνει για μηνες τη δοση του στεγαστικου του, με κινδυνο η τραπεζα να παρει το σπιτι (και τελικα το παιρνει) και αλλη οικογενεια που εφαγε ενα σπιτι που πουλησε στα ταξιδια και τωρα εχει και χρεη απο πανω. Τι να λεμε, ας μην κρινουμε απο τα γεματα εστιατορια και την καταναλωση σε iphone κλπ.
Φοβαμαι οτι δεν τρωγονται λεφτα 'απο τα στρωματα" αλλα ακομη και οι σαρκες των νοικοκυριων.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.137
1) Δε γνωρίζω τη μέθοδο, αλλά το λογικό είναι να ερωτώνται οι ίδιοι αν είναι πτυχιούχοι η όχι.

2) Γενικώς νομίζω ότι η συζήτηση έχει εστιάσει πολύ στο νέο εργαζόμενο (που τα περνάει πολύ πιο δύσκολα από έναν εργαζόμενο που πρωτοέμπαινε στην αγορά εργασίας στα τέλη του '90 ας πούμε), αλλά αυτοί είναι ένα μικρό κομμάτι των πτυχιουχων. Όταν εγώ εξέφρασα έκπληξη στο στατιστικό πως οι περισσότεροι πτυχιούχοι έχον εισοδήματα κάτω των 1.000€ το έκανα λαμβάνοντας υπόψιν πως και ο επιχειρηματίας Α, μάλλον πτυχιούχος είναι. Και ο 40ρης δερματολόγος που έχει το ιατρείο του και την πελατεία του εδώ και 15 χρόνια πτυχιούχος είναι, όπως και ο 58 δικηγόρος, η 63χρονη συμβολαιογράφος, ο 50ρης φυσικοθεραπευτής και ο 38ρης ιδιοκτήτης πρατηρίου βενζίνης. Αν το ερώτημα είναι "πόσα λεφτά θα βρει στην αγορά ένας νέος πτυχιούχος με 0-5 προϋπηρεσίας", προφανώς η απάντηση είναι άλλη, για να μην πούμε πως είναι τυχερός αν βρει απασχόληση στον τομέα του, έστω και μισθό πολύ κάτω των ρποσόντων του. Αλλά το φόρουμ δεν είναι κοινότητα 25ρηδων, τα δημογραφικά του είναι συγκεκριμένα, όπως και αυτά της χώρας.

Το σχόλιο περί 2 ταχυτήτων στην αγορά εργσίας είναι εύστοχο, δεν αντιλέγω καθόλου.
1) Ερωτωνται και αν ζητησουν την αμοιβη του πτυχιουχου θα παρουν μην πω τι. Πηγαινουν σε δουλειες για αποφοιτους Λυκειου (οι καλοι αποφοιτοι ΑΕΙ φευγουν εξω. Νεες θεσεις δεν ανοιγουν πλεον.) Αρα θα δεχτουν την αμοιβη του αποφοιτου Λυκειου η την ανεργια
2) Μου κανει εντυπωση που ακους πρωτη φορα για τους μισθους 2 ταχυτητων. Ειναι ενα θεσπεσιο τεχνασμα να μην απεργησουν ποτε οι μισοι υπαλληλοι στο δημοσιο γιατι ειναι ικανοποιητικος ο μισθος τους και να χτυπιουνται μονοι τους οι νεοι χωρις αποτελεσμα. Αυτο εχει γινει απο την καθιερωση των μισθολογικων περικοπων εδω και λιγα χρονια που ηταν δυσαναλογες αλλα δεν κουνηθηκε φυλλο στους παλιους εκτος απο παρηγορητικο πατ πατ στην πλατη των νεων.
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.077
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom