Ισλανδία Οικονομικά στην Ισλανδία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δε θα βοηθουσα καθολου, αφου θα εβλεπα το 1/10 οσων βλεπεις με αυτοκινητο, αλλα ειναι για την αλητεια, με καταλαβαινεις.
Αυτο να κανουν και οι ερωτωντες με τα 600 ευρω, για να ειμαστ εντος θεματος.
Ποτέ κανείς δεν βλέπει τα πάντα! Και δεν είναι υποχρεωτικό κιόλας, ούτε μειώνει το ταξίδι κάποιου το να μην δει πολλά. Σε όποια χώρα και να κάνεις οδικό βλέπεις άλλα πράγματα απο αυτά που θα έβλεπες με λεωφορεία. Γιατί, λοιπόν θα πρέπει της Ισλανδίας το οδικό, να κάνει τη τόσο μεγάλη διαφορά;
Καταλαβαίνω τι εννοείς. Όλα στο μυαλό μας είναι....
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Με 200 ευρώ που θέλει το μεγαλύτερο πάσο νομίζω δεν συμφέρει αν είστε από δύο άτομα και πάνω.
Εν τω μεταξύ η Straeto σαββατοκύριακα δεν έχεις ούτε λεωφορεία για το Reykjavik, πρέπει να αλλάξεις δύο και θες 1μιση ώρα για να φτάσεις στην πόλη.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Φυσικά και μπορείς!!Πως το ξερω?Πήγαμε πέρυσι εμείς.5 μέρες πήγα με 300 με 350 ευρώ που τα άλλαξα σε κορόνες.Και σχεδόν κάθε μέρα έξω τρώγαμε και τοπικά πιάτα φάγαμε και βράδυ έξω βγήκαμε.Το πιο ακριβό κομμάτι του ταξιδιόυ που είναι 80-100αρια είναι οι εκδρομές όπως blue lagoon,golden circle κλπ.Κλέισε τα απο εδώ να σαι άνετη εκεί.Είναι ακριβή χώρα ισχύει.Για μένα τελικά κατάλαβα πως αν είστε μεγάλη παρέα δηλαδή 4 άτομα συμφέρει να νοικιάσετε αμάξι βγαίνει πιο φτηνό από τα 100αρια της εκδρομής,οι βενζίνες δεν είναι ακριβές και από ότι θυμάμαι οι τιμές για ένα τζιπάκι λιγότερες απο καλοκαίρι σε ελληνικό νησί.Τώρα τα αεροπορικά εμείς πήραμε low cost πτήση για Λονδίνο,μείναμε ένα βράδυ εκεί και μετά με easy jet Λονδίνο Ρείκιαβικ με 60 ευρώ παρακαλώ.Απέφυγε ξενοδοχεία στην ισλανδία επέλεξε χόστελ ή διαμερίσματα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.000
Likes
40.899
Με 200 ευρώ που θέλει το μεγαλύτερο πάσο νομίζω δεν συμφέρει αν είστε από δύο άτομα και πάνω.
Εν τω μεταξύ η Straeto σαββατοκύριακα δεν έχεις ούτε λεωφορεία για το Reykjavik, πρέπει να αλλάξεις δύο και θες 1μιση ώρα για να φτάσεις στην πόλη.
Αν το αποφασιζα θα ειμαστα δυο ατομα, εγω δεν οδηγω, η μονη εναλλακτικη ειναι να παρει ο μικρος διπλωμα :p
Δεν μας τρομαζουν τα ΚΤΕΛ, βγαλαμε τη μιση Σικελια με τρενα και λεωφορεια :). Θα αλλαζαμε 2!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
δεν νομιζω πως βγαινει αν θελεις ενα αξιοπρεπες μερος για να κοιμηθεις
Εξαρτάται τι ορίζει ως αξιοπρεπές ο καθένας. Για μένα και τα Hostels και το couchsurfing και τα campings μια χαρά αξιοπρεπή είναι (σαν κόνσεπτ, γιατί πάντα υπάρχουν τα χαμηλού επιπέδου ακόμα και σε ξενοδοχεία όμως), απλά είναι κάτι το διαφορετικό από ένα ξενοδοχείο.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
δεν νομιζω πως βγαινει αν θελεις ενα αξιοπρεπες μερος για να κοιμηθεις

Το διαμέρισμα που μείναμε ήταν ότι καλύτερο μπορούσαμε 1 λεπτό με πόδια από την εκκλησία την μεγάλη και το κεντρικό δρόμο με τα μαγαζιά του Ρείκιαβικ .60 τετραγωνικα 2 δωματια και ενα μεγαλο living room μαζί με τη κουζινα, πολυ μοντερνο και ωραια διακοσμημενο.Και δώσαμε 150 το ατομο για 5 μέρες 4 ατομα.Greenkey Appatment Þ6 λεγεται στο booking.Για μενα αν εχεις να επιλεξεις ενα μετριο ξενοδοχειο χιλιες φορες ενα καλο διαμερισμα.Αν δεν θελουν χοστελσ και camp μαζι τους δεν μπορουν ολοι στις διακοπες του αλλα ενα διαμερισματακι ειναι μια καλη επιλογη πολλες φορες και πιο ανετη απο ενα δωματιο ξενοδοχειου
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Αν το αποφασιζα θα ειμαστα δυο ατομα, εγω δεν οδηγω, η μονη εναλλακτικη ειναι να παρει ο μικρος διπλωμα :p
Δεν μας τρομαζουν τα ΚΤΕΛ, βγαλαμε τη μιση Σικελια με τρενα και λεωφορεια :). Θα αλλαζαμε 2!
Στη Σικελία όμως έχει και λεωφορεία με συχνά δρομολόγια και τρένο για να επιλέξεις. Εδώ σου αναφέρω πως για τη διαδρομή αεροδρόμιο-πρωτεύουσα τα σκ δεν υπάρχει απευθείας κάποιο βολικό μέσο, σε λογική τιμή και χωρίς να χρειαστείς να αλλάξεις 2 λεωφορεία. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα ισχύει για παραέξω.

Θα κανονίσεις να πάτε 4αδα ώστε τα έξοδα να μοιραστούν καλύτερα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εδώ σου αναφέρω πως για τη διαδρομή αεροδρόμιο-πρωτεύουσα τα σκ δεν υπάρχει απευθείας κάποιο βολικό μέσο,
Ε, ας πάει καθημερινή τότε, αν είναι αυτό το πρόβλημα.
Το να βρεί κάποιος τετράδα παρέα και να είναι συνεννοήσιμη η όλη φάση, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα για όλους.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Ε, ας πάει καθημερινή τότε, αν είναι αυτό το πρόβλημα.
Το να βρεί κάποιος τετράδα παρέα και να είναι συνεννοήσιμη η όλη φάση, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα για όλους.
Περισσότερο το έγραψα για να δείξω πως η δημόσια συγκοινωνία είναι λίγο περίεργη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Xμ, εγω ελεγα για πολυ μεγαλυτερη διαδρομη. Το Golden Circle ειναι μια χαρα πακετακι, φτηνο και μιας μερας, γιατι να το αντικαταστησει κανεις με ΚΤΕΛ; Θα ειχα περιεργεια για μια ιστορια που εγινε πιο εναλλακτικα.
Όταν γράψω την πρώτη ιστορία μου, ίσως γράψω για το ταξίδι μου στην Ισλανδία με ΚΤΕΛ. Στα γρήγορα αυτά που αγόρασα δέκα χρόνια πίσω ήταν:
α) ένα πολύ ωραίο τριήμερο πάσο που λεγόταν νομίζω South Iceland Pass (κάπως έτσι) με ~90e το άτομο τότε με το οποίο μπορούσες την πρώτη μέρα να κάνεις το Golden Circle και τη δεύτερη και τρίτη να φτάσεις από Ρέικιαβικ μέχρι Jokulsarlon και να επιστρέψεις πίσω κάνοντας μια διαμονή πχ στο Skaftafell.
β) ένα αεροπορικό μετ' επιστροφής Ρέικιαβικ-Ακουρέιρι γιατί ήταν φθηνότερο και γρηγορότερο απ' το αντίστοιχο λεωφορείο είτε το παραλιακό είτε το Kjolur και
γ) μια ημερήσια από Ακουρέιρι που λεγόταν νομίζω Jewels of the North με ~50e για λίμνη Myvatn, Dettifoss, Krafla, Asbyrgi, Hljodaklettar κτλ πάλι όμως με λίγο χρόνο ανά στάση γιατί κατά τη διάρκεια της διαδρομής απλώς έπαιρνες τοπικά λεωφορεία από μέρος σε μέρος δεν ήσουν σε ένα τουριστικό λεωφορείο με ξενάγηση.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.000
Likes
40.899
Το περιμενα οτι γινεται! Απλα ακριβηναν καπως τα πασα, αλλα θα το βαλω στο μυαλο μου.
Στο κατω κατω, εγω υπολογιζα 3ημερο στο Ρεικιαβικ, και λιγο πιο περα ειναι κερδος (μιλαω παντα για εισιτηρια με μιλια, κανεις σοβαρος ανθρωπος δεν θα εδινε 2-3 κατοσταρικα για να παιδευτει με ΚΤΕΛ, παρα μονο αν ειχε ενα μηνα μπροστα για να εχει νοημα το εξοδο)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.165
Μηνύματα
882.645
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom