Γενικά Οικονομικές διακοπές για νεαρό ζευγάρι

tol_pap

Member
Μηνύματα
399
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Να πάτε σεριφο. Πιο κοντά με ένα μηχανάκι είστε κομπλε
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Περσυ στα μέσα Σεπτεμβρίου βρεθήκαμε για ένα γάμο στη Κύθνο κ μας άρεσε πολύ. Βοήθησε κ ο καιρός κ όλα ήταν όμορφα. Έχει ωραίες παραλίες με κορυφαία τη Κολώνα που πας με καραβάκι. Στις περισσότερες παραλίες πάτε με καραβάκι. Η χώρα έχει ωραια μπαράκια κ το λιμάνι ο Μεριχας έχει κάποιες ταβέρνες. Στα μέσα Σεπτεμβρίου δεν υπήρχε λεωφορείο αλλά θεωρώ ότι τώρα θα έχει. Το νησί απέχει περίπου 2 ώρες από το Λαύριο κ είναι κλασικό κυκλαδονήσι. Όποτε θεωρώ για διακοπές τελευταίας στιγμής είναι ότι πρεπει
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Μήλος χωρίς αυτοκίνητο δεν γίνεται. Η Φολέγανδρος γίνεται άνετα, αλλά είναι πιο ακριβή από Μήλο και γενικά ακριβή.
 

Mariaab

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Ωραία μάλλον απορρίπτεται η Φολέγανδρος ομόφωνα :p
Κύθνο έχω πάει παλιότερα οικογενειακά, όντως είναι όμορφο μέρος! :)
Για Σέριφο δεν έχω ακούσει πολλά, κυρίως στο κάμπινγκ έχουν πάει γνωστοί μου.. Από παραλίες κλπ τι λέει??
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
399
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Ωραιες παραλίες χωρίς οργανωση
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Δες και Τήνο. Έχει ωραίες παραλίες και χωριά, δεν νομίζω ότι είναι πολύ ακριβή, είναι κοντά και έχει σχετικά φθηνά ακτοπλοικά. Νομίζω όμως ότι θέλει αυτοκίνητο (αλλά σε αυτό ας πει κάποιος που ξέρει καλύτερα αν έχει καλά ΚΤΕΛ).
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Η Κύθνος είναι πανεμορφη αλλα χωρίς αυτοκινητο δεν πας σε παραλιες, εκτος της Κολώνας. Εχει μονο 1 λεωφορειο, το οποιο ομως δεν παει στις παραλιες, μονο στη Χώρα, Μέριχα κλπ. Με μηχανάκι άνετα πας παντου, είναι οικονομικό νησί και πανέμορφο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δες και Τήνο. Έχει ωραίες παραλίες και χωριά, δεν νομίζω ότι είναι πολύ ακριβή, είναι κοντά και έχει σχετικά φθηνά ακτοπλοικά. Νομίζω όμως ότι θέλει αυτοκίνητο (αλλά σε αυτό ας πει κάποιος που ξέρει καλύτερα αν έχει καλά ΚΤΕΛ).
Για τις κοντινές παραλίες (π.χ. άγιος Φωκάς, άγιος ιωάννης πόρτο, κλπ) το ΚΤΕΛ είναι εξαιρετικό. Σχεδόν κάθε μισή ώρα!!! Τώρα για τα πανέμορφα μεσόγεια χωριά του νησιού, το ΚΤΕΛ είναι ΟΚ, απλά χρειάζεται ένας μικρός προγραμματισμός. Για παράδειγμα από Χώρα Τήνου για Πύργο έχει 4 δρομολόγια την ημέρα, οπότερ ψιλοπαλεύεται νομίζω
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Καλησπέρα σε όλους! Είμαστε ζευγάρι 24 χρονών και λίγο το φανταριλίκι λίγο η δουλειά αφήσαμε πολύ ανοργάνωτο το θέμα των διακοπών για φέτος.
Σκεφτόμαστε να πάμε ένα 5ήμερο στα μέσα του Ιουλίου (αν καταφέρουμε να βρούμε) αλλιώς τέλη Αυγούστου σε κάποιο Κυκλαδονήσι. Κυρίως είμαστε μεταξύ Μήλου- Φολεγάνδρου αν και εγώ σκεφτόμουν και Ανάφη όμως με προβληματίζει το θέμα της απόστασης.
Γενικά έχουμε έλλειψη ιδεών, οπότε γνώμες ή προτάσεις για άλλα νησιά είναι παραπάνω από καλοδεχούμενες!
Κεντρικοί προβληματισμοί είναι δύο : ότι θέλουμε κάτι σχετικά οικονομικό (η Μήλος και Φολέγανδρος δεν νομίζω ότι θεωρούνται "φθηνά" νησιά) - και ότι δεν έχουμε δυστυχώς αμάξι, όμως αν πάμε κάπου που το αμάξι είναι απαραίτητο, ίσως νοικιάσουμε για μια- δυο μέρες.
τα νησια που αναφερεις (και στα οποια παω συχνα) εχουν σχετικα ακριβα ακτοπλοικα σε σχεση με αλλες κυκλαδες. Περα απο αυτο ομως, ναι ειναι ακριβα. Ειδικα η Φολεγανδρος. Το καλο ομως στη Φολεγανδρο αλλα και στη Μηλο ειναι οτι ακομη και στο φτηνοτερο καταλυμα να πας, θα συναντησεις εξαιρετικη ποιοτητα ( εχω μεινει πολλες φορες και στα δυο νησια σε πολλα καταλυματα) και γενικα ειναι κομψα λιτα και καθαρα. Αυτο δεν ξερω αν αλλαζει τα πραγματα για σας βεβαια. Αναφη επεσες στην περιπτωση και γω το σκεφτομουν αλλα εχει ταλαιπωρια με τα δρομολογια και θα σ φυγουν αρκετα χρηματα μονο και μονο γ αυτο! Αν το μοναδικο κριτηριο ειναι η τιμη, να πατε σε ενα φτηνοτερο νησι των Κυκλαδων, πχ Ναξο, Κυθνο, Σεριφο, Σικινο που εχουν φτηνα ακτοπλοικα και καταλυματα. Τυχαινει να εχουμε ακριβως το ιδιο γουστο με βαση τις επιλογες που αναφερεις, οποτε πιστευω οτι θα ξετρελαινοσουν με Μηλο και Φολεγανδρο οπως και γω. ( Η Αναφη ειναι πολυ χυμαδιο να ξερεις γενικα, δεν ξερω αν σε ενοχλει αυτο). Επισης καλη επιλογη και φτηνη τα Κουφονησια, η Αντιπαρος και η Αστυπαλαια, για κατι πιο γραφικο σε συνδυασμο με καλες τιμες. Αλλα ρε γαμωτο Μηλος και Φολεγανδρος ειναι σουπερ. Προτεινω να το ψαξετε παραπανω για Μηλο ( για Φολεγανδρο αστο καλυτερα, δεν εχει πολλες επιλογες φτηνες, ειναι περιορισμενα τα μαγαζια), που κατι θα βρεις. Εγω πηγα με μετριες προσδοκιες και επαθα σοκ! Παω καθε χρονο σταθερα γιατι τη λατρεψα και για ζευγαρι ειναι ιδανικη. Επισης, για φαγητο βρισκεις και πιο φτηνα στη Μηλο. Τωρα αν δε σας κατσει κ παλι, σκεψου μια απο τις αλλες φτηνες επιλογες που σ ανεφερα, ειδικα Σεριφο. Επισης τα νησια που σ αναφερω, με εξαιρεση Ναξο , δεν πολυθελουν αμαξι. Ακομη και στη Μηλο, μια χαρα τη γυριζεις με το Κτελ που ειναι πολυ συνεπες και εχει συχνα δρομολογια. Αν θες καποια βοηθεια παραπανω πες μου.
 
Last edited:

Mariaab

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
τα νησια που αναφερεις (και στα οποια παω συχνα) εχουν σχετικα ακριβα ακτοπλοικα σε σχεση με αλλες κυκλαδες. Περα απο αυτο ομως, ναι ειναι ακριβα. Ειδικα η Φολεγανδρος. Το καλο ομως στη Φολεγανδρο αλλα και στη Μηλο ειναι οτι ακομη και στο φτηνοτερο καταλυμα να πας, θα συναντησεις εξαιρετικη ποιοτητα ( εχω μεινει πολλες φορες και στα δυο νησια σε πολλα καταλυματα) και γενικα ειναι κομψα λιτα και καθαρα. Αυτο δεν ξερω αν αλλαζει τα πραγματα για σας βεβαια. Αναφη επεσες στην περιπτωση και γω το σκεφτομουν αλλα εχει ταλαιπωρια με τα δρομολογια και θα σ φυγουν αρκετα χρηματα μονο και μονο γ αυτο! Αν το μοναδικο κριτηριο ειναι η τιμη, να πατε σε ενα φτηνοτερο νησι των Κυκλαδων, πχ Ναξο, Κυθνο, Σεριφο, Σικινο που εχουν φτηνα ακτοπλοικα και καταλυματα. Τυχαινει να εχουμε ακριβως το ιδιο γουστο με βαση τις επιλογες που αναφερεις, οποτε πιστευω οτι θα ξετρελαινοσουν με Μηλο και Φολεγανδρο οπως και γω. ( Η Αναφη ειναι πολυ χυμαδιο να ξερεις γενικα, δεν ξερω αν σε ενοχλει αυτο). Επισης καλη επιλογη και φτηνη τα Κουφονησια, η Αντιπαρος και η Αστυπαλαια, για κατι πιο γραφικο σε συνδυασμο με καλες τιμες. Αλλα ρε γαμωτο Μηλος και Φολεγανδρος ειναι σουπερ. Προτεινω να το ψαξετε παραπανω για Μηλο ( για Φολεγανδρο αστο καλυτερα, δεν εχει πολλες επιλογες φτηνες, ειναι περιορισμενα τα μαγαζια), που κατι θα βρεις. Εγω πηγα με μετριες προσδοκιες και επαθα σοκ! Παω καθε χρονο σταθερα γιατι τη λατρεψα και για ζευγαρι ειναι ιδανικη. Επισης, για φαγητο βρισκεις και πιο φτηνα στη Μηλο. Τωρα αν δε σας κατσει κ παλι, σκεψου μια απο τις αλλες φτηνες επιλογες που σ ανεφερα, ειδικα Σεριφο. Επισης τα νησια που σ αναφερω, με εξαιρεση Ναξο , δεν πολυθελουν αμαξι. Ακομη και στη Μηλο, μια χαρα τη γυριζεις με το Κτελ που ειναι πολυ συνεπες και εχει συχνα δρομολογια. Αν θες καποια βοηθεια παραπανω πες μου.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
Χθες κάτσαμε και τα βάλαμε κάτω και καταλήξαμε μεταξύ Μήλου και Σέριφου. Γενικά είμαστε του χύμα αλλά θέλουμε και να πάμε σε ένα μέρος που να αξίζει από άποψη φυσικής ομορφιάς, γιαυτό κοιτάμε πρώτα για Μήλο και έπειτα αν δεν βρούμε, για Σέριφο που φαίνεται να είναι πολύ γραφικό νησί αλλά εμένα τουλάχιστον δεν μου βγάζει αυτό το "κάτι" :p.
Μήλο ήδη βρήκα μερικά ενοικιαζόμενα και airbnb. Πριν κλείσουμε όμως κάνω μια τελευταία έρευνα και γιαυτό ήθελα να σε ρωτήσω 2-3 πραγματα μιας και πας συχνα :D
Τα δωμάτια που ψάχνω είναι προς Πλάκα- Τριοβάσαλο γιατί θέλω να είναι πιο ήσυχα και όμορφα από ότι στο λιμάνι που γίνεται λίγο χαμός από ότι εχω διαβάσει. Από την άλλη φοβάμαι ότι θα μας δυσκολέψει το θέμα της συγκοινωνίας καθώς σχεδόν όλα τα δρομολόγια ξεκινάνε από Αδάμαντα, αλλά αυτό οκ θα το δούμε στην πορεία και λογικά θα νοικιάσουμε αμάξι άμα δεν παλεύεται.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι από άποψη νυχτερινής ζωής αν προσφέρεται τίποτα στην Πλάκα, γιατί νομίζω πως είναι πολύ μέτρια τα πράγματα. Εφόσον πάμε ζευγάρι σίγουρα δεν μας βλέπω να παρτάρουμε, αλλά πχ πέρσι είχαμε πάει Κουφονήσια και βγαίναμε κάθε βράδυ. Υπάρχουν μαγαζιά τύπου "Σορόκος" να πας να πιεις ένα ποτό ή έστω κ χαλαρά για ούζο-κρασί ή είναι τελείως νέκρα ?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
Χθες κάτσαμε και τα βάλαμε κάτω και καταλήξαμε μεταξύ Μήλου και Σέριφου. Γενικά είμαστε του χύμα αλλά θέλουμε και να πάμε σε ένα μέρος που να αξίζει από άποψη φυσικής ομορφιάς, γιαυτό κοιτάμε πρώτα για Μήλο και έπειτα αν δεν βρούμε, για Σέριφο που φαίνεται να είναι πολύ γραφικό νησί αλλά εμένα τουλάχιστον δεν μου βγάζει αυτό το "κάτι" :p.
Μήλο ήδη βρήκα μερικά ενοικιαζόμενα και airbnb. Πριν κλείσουμε όμως κάνω μια τελευταία έρευνα και γιαυτό ήθελα να σε ρωτήσω 2-3 πραγματα μιας και πας συχνα :D
Τα δωμάτια που ψάχνω είναι προς Πλάκα- Τριοβάσαλο γιατί θέλω να είναι πιο ήσυχα και όμορφα από ότι στο λιμάνι που γίνεται λίγο χαμός από ότι εχω διαβάσει. Από την άλλη φοβάμαι ότι θα μας δυσκολέψει το θέμα της συγκοινωνίας καθώς σχεδόν όλα τα δρομολόγια ξεκινάνε από Αδάμαντα, αλλά αυτό οκ θα το δούμε στην πορεία και λογικά θα νοικιάσουμε αμάξι άμα δεν παλεύεται.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι από άποψη νυχτερινής ζωής αν προσφέρεται τίποτα στην Πλάκα, γιατί νομίζω πως είναι πολύ μέτρια τα πράγματα. Εφόσον πάμε ζευγάρι σίγουρα δεν μας βλέπω να παρτάρουμε, αλλά πχ πέρσι είχαμε πάει Κουφονήσια και βγαίναμε κάθε βράδυ. Υπάρχουν μαγαζιά τύπου "Σορόκος" να πας να πιεις ένα ποτό ή έστω κ χαλαρά για ούζο-κρασί ή είναι τελείως νέκρα ?
Μήλος = φυσική ομορφιά και μόνο. Τοπία και παραλίες εξαιρετικές, ενδοχώρα κάτω του μετρίου. Η πλάκα αξίζει, είναι το μόνο ίσως απο τα χωριά που αξίζει. Νυχτερινή ζωή έχει αλλά αρκετά ήσυχα. Το πιο ωραίο μαγαζί είναι στη πλατεία του δημοτικού, με Live μουσική κάθε βραδυ, και ρακόμελο άφθονο. Επίσης ένα δυο μπαράκια στην είσοδο του χωριού, και μετα ταβερνεία & εστιατόρια. Φυσικά όλα λήγουν νωρίς..
Παραδόξως τα Κουφονήσια που αναφέρεις έχουν νυχτερινή ζωή, περισσότερη θα έλεγα από τη Μήλο, η οποία νύχτα περιορίζεται στον Αδάμαντα.
Δυσκολεύομαι να φανταστώ τη μετακίνηση στη Μήλο χωρίς δικό σου μέσο. Αν θέλεις να δείς τις παραλίες και τα αξιοθέατα του νησιού (που πρέπει να τις δεις) το κρίνω απαραίτητο.
Τέλος, εφόσον αναφέρεις ότι είστε λίγο του χύμα, ότι δεν υπάρχει μέσο, απορώ γιατί έχεις απορίψει την Ανάφη. Δε θα μπορούσα να βρώ ιδανικότερο μέρος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom