Ελβετία Οικονομική εκδρομή στην Ελβετία

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Τελικα, σκεφτομαι μηπως το να οργανωσω εντελως μονος μου την εκδρομη, τελικα μου κοστισει αρκετα λιγοτερο.
Δηλαδη να βρω μονος μου προσφορες για αεροπορικα εισητηρια, να βρω μονο μου φτηνο ξενοδοχειο κλπ
Απλα ειναι εγνοιες, διαδικασιες, ειδικα αν δεν εχεις ξαναπαει σε ενα μερος.
Βασικα θελω να παρω μια εμπειρια απο την χωρα, οχι τοσο το να δω αξιοθεατα κλπ.
Γι'αυτο και δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις. Θελω να περπατησω, να περιηγηθω μονος οπου μπορω, να πιασω το 'feeling' της περιοχης, κι οχι κατ' αναγκη να με σερνουν να δω μουσεια.
Βεβαια, θα ηθελα να μου τα εχει καποιος ολα ετοιμα, και ισως και σε καλη τιμη, και αυτο μαλλον καποιες φορες το κανουν πολυ καλα τα ταξιδιωτικα γραφεια.
Αλλα με δεδομενο οτι και το οικονομικο κοστος το θετω ως σημαντικο παραγοντα της εκδρομης, ισως αν το οργανωνα μονος, να ηταν καλυτερα.

Τι λετε γι'αυτη την σκεψη;
ειναι μακραν ο μοναδικος τροπος να σου ερθει φθηνοτερα. Θα κλεισεις με Easy Jet, φυσικα, θα μείνεις στο φθηνοτερο ξενοδοχειο - μην πω χόστελ-που στανταρ θα σου παει ενα 100αρι η βραδια (στην καλυτερη) και θα βρεις μονος σου τα αξιοθεατα, τον τροπο μεταφορας και το που θα φας. Ειναι πιο δυσκολο, αλλα και πιο συναρπαστικο από το να τα βρεις όλα ετοιμα :)
 

iordp

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Καλησπέρα σας!Εγώ ευτυχώς έκλεισα για Οκτωβριο με 86Ε αεροπορικά πάνε-έλα για Βασιλεία και 80Ε για 3 νύχτες σε ξενώνα(χωρίς πρωινό).Πιο φτηνά δεν νομίζω να γινόταν...Και όπως είπατε, μιλάμε για Ελβετία.
 

iordp

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Καλησπέρα cool11,
Σου στέλνω εδώ γιατί δεν μπορώ να στείλω μήνυμα.Δεν κατάλαβα τον λόγο.πφφφφφ
Φυσικά και θα σου πω.Έκλεισα με την easy jet στις 29/5 για ταξίδι στις 17-20 Οκτωβρίου με 85,98Ε για την ακρίβεια από Θεσσαλονίκη.Είναι 86Ε χονδρικά γιατί χρησιμοποίησα κάρτα τράπεζας χρεωστική και η οποία όμως είναι τύπου Mastercard.Αλλιώς θα μου έβγαινε 6Ε λιγότερα, δηλ. 79,98Ε. Σε hostel πηγαίνω στο εξωτερικό ως νέος, αλλά και φυσικά για εξοικονόμιση χρημάτων..Δεν έχω πρόβλημα δηλαδή μέσα στο δωμάτιο να είναι και άλλοι από διάφορες χώρες(πιο πριν πήγαινα σε εθελοντικά προγράμματα στο εξωτερικό μέσω της Ελιξ και ήταν όμορφα!).Μέσω της booking.com έκλεισα όπως σωστά μάντεψες.:cool:
Είχα ψάξει και μέσω του venere.com αλλά δεν είχε τίποτα σε χοστελ και μου έβγαλε μόνο κάτι πανάκριβα(για μένα και το μπάτζετ που μπορώ να διαθέσω δηλ., ξενοδοχεία).Βρήκα στο Basel Back Pack με 79,93Ε για 3 νύχτες(χωρίς πρωινό).Το πρωινό έχει 8 chf σε αυτό το χόστελ.Α είδα ότι στην Βασιλεία με το που κλείνει κάποιος ξενοδοχείο ή Hostel εκεί έχει δωρεάν μετακίνηση μέσα στην πόλη και φυσικά δωρεαν το πάνε έλα στο αεροδρόμιο....:clap::clap: Δεν ξέρω αν σε κατατόπισα...Για οτιδήποτε άλλο μπορείς να μου στείλεις.
όταν το δεις στείλε μου για να το σβήσω από εδώ.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
iordp ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες. Το διαβασα το μηνυμα, μπορει τωρα να 'αυτοκαταστραφει' αν θες!

Ολα καλα για easyjet, booking κλπ. Αλλα δυστυχως το hostel, με εκανε να νιωσω καπως...
Πραγματικα, μαλλον ειναι προσωπικη προτιμηση, προτιμω να ειναι εστω το χειροτερο δωματιο αλλα μεσα να ειμαι μονος, παρα να ειναι κατι καλο και να ειναι μεσα και αλλοι...καλα καλα ουτε με συγγενεις μαζι δεν μπορω να κοιμηθω/ηρεμησω, οχι να ειναι καποιοι που τους βλεπω πρωτη φορα...
Οταν ειδα το μηνυμα σου, ελπιζα οτι βρηκες φτηνο ξενοδοχειο.
thanks :)
 

iordp

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
iordp ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες. Το διαβασα το μηνυμα, μπορει τωρα να 'αυτοκαταστραφει' αν θες!

Ολα καλα για easyjet, booking κλπ. Αλλα δυστυχως το hostel, με εκανε να νιωσω καπως...
Πραγματικα, μαλλον ειναι προσωπικη προτιμηση, προτιμω να ειναι εστω το χειροτερο δωματιο αλλα μεσα να ειμαι μονος, παρα να ειναι κατι καλο και να ειναι μεσα και αλλοι...καλα καλα ουτε με συγγενεις μαζι δεν μπορω να κοιμηθω/ηρεμησω, οχι να ειναι καποιοι που τους βλεπω πρωτη φορα...
Οταν ειδα το μηνυμα σου, ελπιζα οτι βρηκες φτηνο ξενοδοχειο.
thanks :)
Ναι ότι επιθυμείς εσυ..Δυστυχώς ενώ θέλω να το σβήσω τώρα δεν γίνεται:roll:,αλλά δεν πειράζει.. Και εγώ δεν πολυθέλω, αλλά λείπω όλη την μέρα από εκεί και πάω μόνο για ύπνο ή σε σπάνιες περιπτώσεις τα μεσημέρια για να ξαπλώσω καμιά ωρίτσα...Αν μπορώ σε οτιδήποτε να σε βοηθήσω, ευχαρίστως:D
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Στην Ελβετια, μπορω να μπω στην χωρα, οδικώς ή αεροπορικώς, και να ταξιδέψω, αν έχω την αστυνομική μου ταυτότητα(νέου τυπου-λατινικοι χαρακτηρες κλπ), ή απαιτούν οπωσδήποτε διαβατήριο?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
cool11 said:
Στην Ελβετια, μπορω να μπω στην χωρα, οδικώς ή αεροπορικώς, και να ταξιδέψω, αν έχω την αστυνομική μου ταυτότητα(νέου τυπου-λατινικοι χαρακτηρες κλπ), ή απαιτούν οπωσδήποτε διαβατήριο?
Μπορείς να πας με αστυνομική ταυτότητα δεν χρειάζεται διαβατήριο.

Sent from my iPad using Travel Stories
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
ετσι!εγω το Μαϊο που πηγα με τρενο απο Μιλανο κανεις δεν εκανε ελεγχο διαβατηριων ή ταυτοτητων ουτε στο τρενο ουτε στο σταθμο!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom