Γενικά Οικονομικότεροι ευρωπαϊκοί προορισμοί;

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Αυτό κοιτάζω τώρα Πολωνία Κρακοβία συγκρινόμενα, βλέπω σχετιkα καλές τιμές πόσες μέρες πιστευτέ είναι καλά για Κρακοβία ?
3 μέρες είναι μια χαρά πιστεύω, άντε 4. Πολύ φθηνή η Πολωνία. Ίσως να είναι ακριβά τα αεροπορικά για να επιστρέψεις στην Ελλάδα.
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Θα έλεγα τέσσερις! Μια μερα Άουσβιτς, μια αλατωρυχεία και δυο για την πόλη
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Θέλεις στην χειρότερη δύο γεμάτες μέρες για την Κρακοβία. Το ιδανικό νομίζω ειναι 3. Εννοείται βέβαια χωρίς τις εκδρομές.
 

Marinaki88

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Μεξικό
Πριν ένα μήνα επισκέφτηκα την Ρουμανία. Ήταν αρκετά οικονομικός προορισμός, ασφαλής πόλη το Βουκουρέστι και η μονοήμερη εκδρομή που έκανα στα κάστρα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα. Το μάτι μου χόρτασε πράσινο. Τέλη Μαΐου που πήγαμε έκανε αρκετή ζέστη το πρωί και είχε υγρασία το βράδυ.
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Υποθέτω πήγε στο Βran, στο Pelisor, στο Peles(απέναντι είναι) και στο Rasnov fortress. Εγω πήγα με οδηγό (ήμασταν δυο και βρήκαμε άλλα δυο άτομα απο το ξενοδοχείο). Αρκετά οικονομικό είχε βγεί...νομίζω γύρω στα δεκαπέντε έουρος το άτομο. Έμεινα τρεις μέρες στο brasov και έκανα απο εκεί μια ημερήσια στα κάστρα. Μας κανόνισε το ξενοδοχείο για οδηγό.
 

Marinaki88

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Μεξικό
Πήγα από το Βουκουρέστι με το Travel Maker στα κάστρα Peles και Bran, που το είχα βρει στο trip advisor. Μας βγήκε πιο ακριβό στα 80 ευρώ , αλλά μας πήρε από κεντρικό σημείο του Βουκουρεστίου , με μικρό λεωφορείο και λίγα άτομα(12 άτομα ήμασταν, τυχαία ήταν και μια άλλη παρέα Ελλήνων). Η ξεναγός ήταν πολύ καλή και επεξηγηματική , για την Ρουμανία γενικά αλλά και για τα κάστρα. Κάτσαμε και 2 ώρες στο Brasov,όπου μας έκανε μια μικρή ξενάγηση και κάτσαμε για φαγητό . Άξιζε πιστεύω το συγκεκριμένο πρακτορείο γιατί όταν εμείς φύγαμε από το κάστρο του Bran περί τις 6 το απόγευμα, τότε ερχόταν το άλλο εκδρομικό που διαφημίζουν τα ξενοδοχεία στο Βουκουρέστι και το οποίο πρέπει να ήταν πάνω από 40 άτομα. Λόγω του όχι και τόσο καλού οδικού δικτύου και της κίνησης κάναμε 2.30 ώρες να επιστρέψουμε Βουκουρέστι. Κουραστική μονοήμερη αλλά άξιζε!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.999
Το ταξι απο Βουκουρεστι για Μπραν κοστιζει 60-70 ευρω σε αυτη την παμφθηνη χωρα που μπορεις να κινεισαι με ταξι η uber για ψυλλου πηδημα. Το audioguide για ξεναγηση μολις 2 ευρω στο καστρο.
Θεωρω υπερβολικα τα 80 ευρω ανα ατομο και σε γκρουπ που εισαι υποχρεωμενος να προσαρμοστεις στο προγραμμα του οργανωτη της εκδρομης.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Θα έλεγα τέσσερις! Μια μερα Άουσβιτς, μια αλατωρυχεία και δυο για την πόλη
Άουσβιτς συμφωνώ μία ημέρα. Αλατωρυχεία είναι 2 ώρες το πολύ και δεν αξίζει και παραπάνω. Από εκεί και πέρα Κρακοβία με ένα walking tour την έχει γυρίσει όλη σε λίγες ώρες.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αυτό κοιτάζω τώρα Πολωνία Κρακοβία συγκρινόμενα, βλέπω σχετιkα καλές τιμές πόσες μέρες πιστευτέ είναι καλά για Κρακοβία ?
Εμείς μείναμε 4 βράδια. Άνετα καθόμασταν άλλο ένα παραπάνω. Θες δύο μέρες για αλατορυχεια και Άουσβιτς. Δεν είναι ανάγκη να πας τρέχοντας και στα 2 την ίδια μέρα. Διακοπές πας. Όχι σε αγώνες. Τσάμπα όλα στην Κρακοβία.. Περάσαμε σούπερ. Αν θες διάβασε την ιστορία μου. Λείπει η τελευταία μέρα αλλά θα την βάλω σύντομα.

https://www.travelstories.gr/community/threads/Πολωνία-Κρακοβία.58614/#post-689508
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Καλημέρα σας φίλοι μου,
Καλή Παρασκευή να χουμε!

Θα ήθελα την βοήθεια σας.
Σκεφτόμαστε με το αγόρι μου λόγω επετείου να πάμε ένα τριήμερο εξωτερικό ή Γενάρη η Φλεβάρη ( αν και κλείνουμε προς τις 14 Φλεβάρη αλλά ακόμα δεν έχουμε καταλήξει). Μπορείτε να μου προτείνετε ένα προορισμό; για αεροπορικά κ διαμονή είμαστε στο μπάτζετ γύρω στα 100-150.

Σας ευχαριστώ πολύ και αναμένω απάντηση
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα σας φίλοι μου,
Καλή Παρασκευή να χουμε!

Θα ήθελα την βοήθεια σας.
Σκεφτόμαστε με το αγόρι μου λόγω επετείου να πάμε ένα τριήμερο εξωτερικό ή Γενάρη η Φλεβάρη ( αν και κλείνουμε προς τις 14 Φλεβάρη αλλά ακόμα δεν έχουμε καταλήξει). Μπορείτε να μου προτείνετε ένα προορισμό; για αεροπορικά κ διαμονή είμαστε στο μπάτζετ γύρω στα 100-150.

Σας ευχαριστώ πολύ και αναμένω απάντηση
Palermo. Εισητηρια κατω απο 30€ με επιστροφη, πολυ καλα b&b με 25€ η χοτελ με 30€. Καιρος ηλιολουστος πλην εξαιρεσεων, φαι καλο κ τσαμπα κ σουπερ βολτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.359
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom