Ιταλία Οινοποιεία Τοσκάνη

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
γεια σας!!οποιος θα μπορουσε να μου δωσει πληροφοριες για οινοποιεια που μπορω να επισκεφτω κ σε ποια χωριουδακια βρισκονται θα ημουν ευγνωμων!!:Dευχαριστω προκαταβολικα!
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
κανενας δεν εχει εμπειρια απο τα οινοποιεια της περιοχης??κριμα!
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Στην Τοσκάνη θα σου πρότεινα να κάνεις το δρόμο του Κιάντι (La chiantigiana). Είναι ο δρόμος SS222 όπου υπάρχουν αμπελώνες που καλλιεργείται η ομώνυμη ποικιλλία και επισκέψιμα οινοποιεία. Αν χτυπήσεις στο Google "The Chianti Road" θα σου βγάλει το χάρτη της περιοχής και πληροφορίες. Μπορώ να σου προτείνω ορισμένα γνωστά οινοποιεία που είναι επισκέψιμα γιατί είχα κάνει μια έρευνα. Εγώ τελικά δεν επισκέφτηκα οινοποιείο γιατί σε κάποια οι ώρες δεν βολευαν ενώ αλλού υπήρχε ξενάγηση στα αγγλικά και φοβήθηκα ότι τα παιδιά μου θα έκοβαν φλέβες... Πήγαμε όμως σε enotecas (κάβες) όπου κι εκει δοκιμάσαμε και προμηθευτήκαμε τα κρασάκια μας.
Έχουμε και λέμε λοιπόν, οινοποιεία στο δρόμο του Κιάντι:
1. Στο Vichiomaggio (19 km από Φλωρεντία) υπάρχει το Castello di Vichiomaggio (tel 005-854078, ανοιχτό Δευτ - Παρ 9-1 και 2.30-5.30)με κάστρο του 11ου αιώνα όπου κάποτε έμεινε κι ο Da Vinci.
2. Βόρεια της Greve στο Verazzano υπάρχει το Castello di Verazzano (tel 055-854243 ανοιχτό Δευτ - Παρ 8-5 στις 11 έχει ξενάγηση)σε κάστρο του 10ου αιώνα πλαισιωμένο από άλλα κτισματα του 15ου-16ου αιώνα. Η ξεναγηση περιλαμβάνει περιήγηση σε υπόγειες σπηλιές οπου διατηρούνται τα κρασιά καθώς και δοκιμή οίνου με ορεκτικά.
3.Νότια της Greve στον SS222 βρίσκεται μια υπέροχη αναγεννησιακή βίλλα το vignamaggio (tel 055-854661, via Petriolo 5. www.vignamaggio.com ), όπoυ κάποτε έμενε η Lisa Gheraldini γνωστότερη ως La Gioconda) Eίναι ανοιχτα Δευτ-Πέμπτη αλλά χρειάζεται να κάνεις κράτηση λόγω της μεγαλης επισκεψιμότητας. Εκτός από την οινογνωσία ( με κόστος αναλόγου του τι θα διαλέξεις να δοκιμάσεις) μπορείς να περιηγηθείς και να θαυμάσεις τους υπέροχους κήπους (ίσως από τους ομορφότερους της Τοσκάνης) με τα αγάλματα που χρησιμοποιήθηκαν σαν σκηνικό στην ταινία "Πολυ κακό για το τίποτα"(1994).
4. Στην Gaiole in Chianti μπορείς να επισκεφτειες το Agricoltori Chianti Geografico (via Mulinaccio 10, tel 0577-749489 www.chiantigeografico.it ) που είναι ο τοπικός συνεταιρισμός.
5. Στο χωριό Castelnuovo in Berardenga βρίσκεται η Frattoria dei Pagliaresi (via Pagliarese 8, tel 0577-359070) μια φάρμα με αμπέλια και ελιές μάλλον λιγότερο γοητευτική από τα κάστρα που ανέφερα, αλλα με τοπικό χρώμα που προσφέρει και φαγητό Τοσκάνης και απ'όπου μπορείς να προμηθευτείς εκτός από κρασί ξύδι, μέλι , λάδι και γκράπα.

Συμβουλή: Επικοινώνησε με όποιο οινοποιείο διαλέξεις να επισκεφτείς γιατί ορισμένα δέχονται περιορισμένο αριθμό επισκεπτών.
Φυσικά υπάρχουν άπειρες enotecas στην Greve (κατι σαν πρωτεύουσα του Κιάντι), στην Castellina και γενικά στα γραφικά χωριά της περιοχής. Αφού τελειώσεις την περιήγηση να καταλήξεις στη Σιένα. Αξεπέραστη μεσαιωνική γοητεία...
Καλά να περάσεις και καλά κρασιά!!!!
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
ευχαριστω πααααααραααα πολυ!!!!οταν επιστρεψω θα σας πω εντυπωσεις !
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
γεια σας!!οποιος θα μπορουσε να μου δωσει πληροφοριες για οινοποιεια που μπορω να επισκεφτω κ σε ποια χωριουδακια βρισκονται θα ημουν ευγνωμων!!:Dευχαριστω προκαταβολικα!
τι να σου γράψω τώρα.. τοσκάνη+οινοποιεία... προσέχετε τι θέματα ανοίγεται θα πάθω κανά εγκεφαλικό. τέλοσπάντων η τοσκάνη φημίζεται κυρίως για τα ερυθρά της κρασιά εγώ που το καλοκαίρι πίνω λευκό θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα από το san gimignano
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
τι να σου γράψω τώρα.. τοσκάνη+οινοποιεία... προσέχετε τι θέματα ανοίγεται θα πάθω κανά εγκεφαλικό. τέλοσπάντων η τοσκάνη φημίζεται κυρίως για τα ερυθρά της κρασιά εγώ που το καλοκαίρι πίνω λευκό θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα από το san gimignano
να μου γραψεις να μου γραψεις ο,τι ξερεις!!!!!γιατι βλεπω οτι σου ξυπνησα αναμνησεις!:D
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
όχι όχι δε μου ξύπνησες αναμνήσεις όνειρα μου ξύπνησες και το βλέπω για τοσκάνη να μετακομίζω στο τέλος.. μαζεύω και συμμετοχές:D
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Τοσκάνη ξαναπάω και μένω άνετα για πάρα-πάρα πολύ καιρό!!!
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
αχ με κανετε να ανυπομονω ακομη περισσοτερο για το ταξιδι μου!!!
 

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
elbono πότε φεύγεις για Φλωρεντία?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.347
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom