Ιταλία Οινοποιεία Τοσκάνη

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
πως θα σε γνωρίσω ?
 

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
:haha::haha::haha:
Του έχεις δώσει και ονομα φαντάζομαι!!!!!(εχω δακρύσει απο τα γέλια)
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Aπο κρασιά περισυ πηρα απο κατι τοπικα μαγαζια αλλα οχι κατι επωνυμο ή κατι που να συγκρατησω ονομα .. παντως μια συμβουλη .. παρε οσο πιο πολυ τοπικη σαμπουκα μπορεις ειναι 2 φορες πιο δυνατη απο τις συνηθισμενες , με πιο ωραια γευση και δεν τις βρισκεις στην Ελλάδα..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
μετά από πολύ σκέψη βρήκα τον τέλειο τρόπο μετακίνησης στη γαληνοτάτη... βάρκα για τις μετακινήσεις μου και το γαιδούρι για τις περιπλανήσεις μου στα στενοσόκακα:D
 

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
άλλος με τη βάρκα μας????:clap:
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Black mamba μπορεις να μας προτείνεις κατι για φαγητό στην ευρύτερη περιοχή της τοσκάνης?θα μείνω στη castellina di chianti.Κατι που δεν πρέπει να χάσουμε και δεν εχει γραφτεί?
Vasso, στην Castellina μπορείς να φας στην Antica Trattoria LaTorre. Bρίσκεται στην πλατεία του χωριού αλλά ίσως θα πρέπει να κάνεις κράτηση , αν θες να φας έξω (προτείνεται -είναι πολύ όμορφα).Επίσης στο Panzano το Il Vescovino είναι πάνω στο λόφο και έχει υπέροχη θέα,αλλά για φαγητό δεν ξέρω! Είμαι σίγουρη ότι αφού θα είναι εκεί η έδρα σου θα ανακαλύψεις τα πάντα μόνη σου. Μην ξεχάσεις να επισκεφτείς το Monteriggioni. Eίναι ένα υπέροχο μεσαιωνικό χωριό, τόσο μικρούλι που περπατιέται. Είναι κλεισμένο σε τείχη στα οποία μπορείς να ανεβείς και να περπατησεις (με ένα μικρό αντιτιμο) για να θαυμάσεις τους γύρω λόφους της Τοσκάνης και να νιώσεις σα να βρίσκεσαι στο μεσαίωνα. Βρίσκεται στο δρόμο από Σιένα προς Σαν Τζιμινιάνο αριστερά.

Από κρασιά Chianti τα παρακάτω μας άρεσαν περισσότερο από άλλα: Machiavelli, Chianti Classico Riserva "Vigna di Fontalle" 2001
Ruffino, Chianti Classico Riserva
Riserva Ducale Castello di Fonterutoli, Chianti Classico 2001

Επίσης δοκίμασε Montepulciano. Yπέροχο κόκκινο κρασί. Δυστυχώς δε σημείωσα αυτά που ήπια και μου άρεσαν αλλά οι top παραγωγοί είναι Contucci, Avignonesi, Piliziano, Fassati, Caprinetto, Tenuta Trerose.
Σαφώς υπάρχουν άπειρα κρασάκια για να κάνεις κι εσύ τις γευστικές σου δοκιμές. Θα μπεις φυσικά στις οινοθήκες (enotecas) όπου μπορείς να δοκιμάσεις αρκετά χωρίς να χρειαστεί να ξοδέψεις τα μαλλιοκεφαλά σου και τελικά να επιλέξεις αυτά που θα φέρεις στο σπίτι για να τα πιεις μια χειμωνιάτικη νύχτα στο σπίτι σου και να ξεχυθούν το άρωμα και οι αναμνήσεις της Τοσκάνης.

Παιδιά σε όλους όσους φεύγετε για Tuscany να περάσετε τέλεια (που είμαι σίγουρη) και να μας γεμίσετε με εμπειρίες , πληροφορίες και ιστορίες.:):):lol:

Υ.Γ Λευτέρη, τι έγινε κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα; Bon voyage!:clap:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
grazie black mamba κι εσύ καλά να είσαι;)
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
ευχαριστουμε!!!ειμαστε πολλοι λοιπον αυτοι που φευγουμε για ιταλια!!!θα σας εχουμε λαχταριστες πληροφοριες!!!!
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
xaxaxaxaxaxaxa!ακου εκει thema μπορει να μην εχει αλλα ιστορια με πολληηηηη τεχνη σιγουρα θα χει!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.393
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom