Αφγανιστάν Οι Βούδες έπαψαν να χαμογελούν (Αφγανιστάν)

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Δεν ξέρω αν η ιστορία προβλήθηκε από τα τηλεοπτικά μέσα.
Εγώ δεν την πήρα χαμπάρι τότε που συνέβει. Ίσως γιατί η προσοχή ήταν στραμμένη στις απανωτές δηλώσεις του Yanis για την πορεία των διαπραγματεύσεων με τους θεσμούς.
Την διάβασα σήμερα και με συγκλόνισε. Ακόμα περισσότερο που οι εικόνες υπάρχουν ζωντανές στο διαδίκτυο, μάρτυρες μιας αναίτιας τυφλής βίας.
Πάνω που αναρωτιόμουν γιατί ακόμα συνεχίζουν να καταφθάνουν καραβιές αφγανών προσφύγων από τη χώρα τους παρότι ο πόλεμος έχει λήξει. Τώρα καταλαβαίνω. Η τυφλή βία καλά κρατεί στην πολύπαθη αυτή χώρα κι ας μην είναι τα πέτρινα χρόνια των Ταλιμπάν.

Ήταν δύο ημέρες πριν το Νέο Έτος του Αφγανιστάν σαν η 27χρονη Farkhunda Malikzada, σπουδάστρια ισλαμικού δικαίου, σταμάτησε στο τζαμί να προσευχηθεί. Εκεί είδε τον επιστάτη του ιερού να πουλά χαρτάκια με στίχους του κορανίου σε αμόρφωτες γυναίκες. Αμέσως του έκανε τη παρατήρηση ότι αυτά θεωρούνται προλήψεις κι είναι αντι-ισλαμική πρακτική. Ο επιστάτης προσβεβλημένος τότε άρχισε να φωνάζει: «Αυτή η γυναίκα έχει κάψει το Κοράνι!". Στις φωνές του ένα μεγάλο πλήθος συγκεντρώθηκε. Κάποιοι άρχισαν να κινηματογραφούν με τα κινητά τους…..
Παρότι η Farkhunda αρνείται ότι έχει προβεί σε τέτοια ιεροσυλία, τραβιέται έξω από το ιερό και υπό τις ιαχές "Σκοτώστε τη" λιντσαρίστηκε. Χτυπήματα με καδρόνια, γροθιές, πέτρες, κλωτσιές, ούτε η αιμόφυρτη φιγούρα της στάθηκε ικανή να μειώσει το μένος του πλήθους. Την έσυραν και την πάτησαν με αυτοκίνητο, για να την πετάξουν τελικά σ'ενα ρέμα βάζοντας φωτιά στο άψυχο κορμί της.
Η έρευνα απέδειξε ότι η άτυχη Farkhunda ποτέ δεν έκαψε το Κοράνι.
Περισσότερα από 1.000 άτομα συγκεντρώθηκαν για την κηδεία της. Σε μια πρωτοφανή πράξη για τη χώρα το φέρετρό της μεταφέρθηκε στον τάφο μόνο από γυναίκες. Δύο μέρες αργότερα χιλιάδες γυναίκες και άνδρες, βάδισαν μέσα από την Καμπούλ, φωνάζοντας "Είμαστε όλοι Farkhunda!" και ζητώντας την απονομή δικαιοσύνης.
Σε 49 άνδρες απαγγέλθηκαν κατηγορίες σε σχέση με τη δολοφονία της.
11 αστυνομικοί καταδικάστηκαν σε ένα χρόνο φυλάκιση για την αποτυχία τους να υπερασπιστούν τη Farkhunda (αφέθηκαν ελεύθεροι…), ενώ επιβλήθηκαν και 4 τέσσερις καταδίκες σε θάνατο (που μετατράπηκαν σε ποινές φυλάκισης…).
Οι μουλάδες δικαιολόγησαν απόλυτα την θρησκευτική "αγανάκτηση" του πλήθους….


Κάτι που με σόκαρε παρακολουθώντας το βίντεο είναι ότι οι δολοφόνοι της φαίνονταν να είναι απλοί Αφγανοί και μάλιστα νέα παιδιά. Ο όχλος που αποδίδει δικαιοσύνη. Κι ακόμα περισσότερο, όσοι αμέτοχα παρακολουθούσαν κινηματογραφώντας με τα κινητά τους το θάνατο. Πολλοί όπως φαίνεται στο βίντεο δεν φορούν παραδοσιακά ρούχα, αλλά T-shirts και τζιν. Άτομα που έμαθαν να ζουν μοντέρνα αλλά χωρίς η νοοτροπία τους απέναντι στις γυναίκες να έχει αλλάξει κι ενστερνίζονται τη τυφλή βία.


Είναι ακόμα μεγάλη ατυχία να είσαι γυναίκα στο Αφγανιστάν….

Μια ιστορία που με γέμισε θλίψη και μ'εκανε να αναλογιστώ ότι τα capital controls φαντάζουν ασήμαντα μπροστά στον ανείπωτο ανθρώπινο πόνο αλλά και τη κτηνωδία. Το βίντεο του λιντσαρίσματος αν και εξαιρετικά σκληρό, παραμένει ακόμα διαθέσιμο στο διαδίκτυο, αν έχετε το κουραγιο και τα κότσια να το παρακολουθήσετε…. Ο θάνατος που γίνεται θέαμα πλέον… Η πραγματικότητα στη Καμπούλ του Αφγανιστάν εν έτει 2015.

 
Last edited:

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Μας τσάκισες πολλαπλά, μα δεν μπορώ παρά να σ' ευχαριστήσω. Η γνώση, όσο οδυνηρή κι αν είναι, δεν παύει ν' αποτελεί μια πρώτη, έστω και ασθενική, γραμμή άμυνας απέναντι στην βαρβαρότητα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Μας τσάκισες πολλαπλά, μα δεν μπορώ παρά να σ' ευχαριστήσω. Η γνώση, όσο οδυνηρή κι αν είναι, δεν παύει ν' αποτελεί μια πρώτη, έστω και ασθενική, γραμμή άμυνας απέναντι στην βαρβαρότητα.
Συνειδητοποίησα ότι μια λεπτή γραμμή είναι αυτή που μπορεί έναν καθημερινό άνθρωπο να τον μετατρέψει σε κτήνος. Ή αμέτοχο σιωπηρό αποδέκτη μιας κτηνωδίας. Μια χώρα που αδυνατεί ν'απαγκριστωθεί από τις στρεβλώσεις. Που εξαργυρώνει τη βία δεκαετιών, με ακόμα μεγαλύτερη. Λες κι έχει εντυπωθεί στο DNA τους. Γιατί αυτό δεν είναι πόλεμος. Είναι τυφλός φανατισμός. Και δεν είναι τελικά αναίτιο που η ζωή εκεί για πολλούς είναι αφόρητη.
Το τραγικό είναι πως οι κυβερνώντες "συνέστησαν" στην οικογένεια της αδικοχαμένης να "εξαφανιστεί" από την Καμπούλ για την αποφυγή αντεκδίκησης από τους δικαίως καταδικασθέντες…
Και βέβαια τίποτα δεν άλλαξε στα δικαιώματα των γυναικών στο Αφγανιστάν.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
@hydronetta Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητα βία προς τις γυναίκες βλπ λιντσάρισμα των δύο αδερφών στο Σιαλκότ.
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Πράγματι τραγικό!!Κρίμα την άτυχη κοπέλα,Όντως τα δικά μας προβλήματα φαντάζουν ασήμαντα!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Κάνοντας πράξη τα όνειρα, σε μια χώρα όπου τα απλά κι ανθρώπινα φαντάζουν ακατόρθωτα

Όπως πολλοί έφηβοι, η 19-χρονη Negin Khpalwak από το Κουνάρ στο ανατολικό Αφγανιστάν αγαπάει τη μουσική. Αλλά όπως λίγοι άνθρωποι της ηλικίας της έχει αγωνιστεί σκληρά για να υπηρετήσει το πάθος της, ενάντια στην εχθρότητα και τις απειλές της ίδιας της της οικογένειας.
Η μουσική απαγορεύτηκε εντελώς κατά την περίοδο της κυριαρχίας των Ταλιμπάν στο Αφγανιστάν, όμως ακόμη και σήμερα, πολλοί συντηρητικοί μουσουλμάνοι εναντιώνονται στις περισσότερες μορφές της μουσικής.

Η Negin έκανε τα πρώτα της βήματα εκμάθησης μουσικής στα κρυφά, πριν τελικά αποκαλύψει τη δραστηριότητά της στον πατέρα της.
Αυτός την ενθάρρυνε, αλλά η αντίδραση από το υπόλοιπο της συντηρητικής Παστούν οικογένειάς της ήταν εχθρική.
«Εκτός από τον πατέρα μου, όλοι στην οικογένεια είναι εναντίον μου», είπε. « Πώς μπορεί ένα Παστούν κορίτσι να παίζει μουσική; Ειδικά στη φυλή μας, όπου ακόμη και ένας άντρας δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει, λένε. "

Τώρα ζώντας σε ορφανοτροφείο στην αφγανική πρωτεύουσα , η Negin διευθύνει την ορχήστρα Zohra, ένα σύνολο 35 γυναικών (!!) στο Εθνικό Ινστιτούτο του Αφγανιστάν.

Όταν πήγε στο σπίτι της σε μια πρόσφατη επίσκεψη, οι θείοι και τα αδέλφια της απείλησαν να την χτυπήσουν επειδή τόλμησε να εμφανιστεί στην τηλεόραση, κι έτσι αναγκάστηκε να επιστρέψει στην Καμπούλ την επόμενη μέρα.
"Σε σύγκριση με τις γυναίκες έξω από το Αφγανιστάν, αισθανόμαστε ότι είμαστε σε ένα κλουβί. Ακόμα και για τη φοίτηση στο σχολείο, ενώ τα παιδιά έχουν την υποστήριξη από τους γονείς τους, συχνά αντιμετωπίζουν πίεση από την ευρύτερη οικογένειά τους, καθώς και από τις θρησκευτικές αρχές", είπε.

Πηγή:
http://www.reuters.com/article/us-afghanistan-orchestra-idUSKCN0XF00X

 

PopiD

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Συγχαρητήρια για την απίστευτη περιγραφή ενός τέτοιου ταξιδιού. Εχω μείνει άφωνη απο όσα διάβασα.... πικραμένη και προβληματισμένη...σε πνιγεί ένα γιατί Αν και πέρασαν κάποια χρόνια, εγω μόλις χθες ανακάλυψα αυτή την ταξιδιωτική ιστορία! Η μητέρα σας το έμαθε ποτέ τελικά; Μπράβο σας που το τολμήσατε!
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Ευτυχώς που εμφανίστηκε ειδοποίηση για αυτό το τελευταίο μήνυμα και ανακάλυψα αυτή την εκπληκτική ιστορία! Είχα πει στην ιστορία για τη Σοκότρα ότι είσαι το ταξιδιωτικό μου είδωλο... Μετά από αυτό που μόλις διάβασα, τι μου μένει να πω;;;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Συγχαρητήρια για την απίστευτη περιγραφή ενός τέτοιου ταξιδιού. Εχω μείνει άφωνη απο όσα διάβασα.... πικραμένη και προβληματισμένη...σε πνιγεί ένα γιατί Αν και πέρασαν κάποια χρόνια, εγω μόλις χθες ανακάλυψα αυτή την ταξιδιωτική ιστορία! Η μητέρα σας το έμαθε ποτέ τελικά; Μπράβο σας που το τολμήσατε!
H μητέρα μου το έμαθε κατόπιν εορτής. Δεν αντέδρασε... ίσως γιατί ήμουν εκεί μπροστά της... αρτιμελής. Η ίδια έχει άγνοια της ζοφερής παγκόσμιας πραγματικότητας, το πρόβλημα είναι να μην ανοίξει το στόμα της και ξεστομισει στον περίγυρο που ταξιδεύει ο κανακάρης της κι αρχίσουν οι καταστροφολογίες. Ίδιο σενάριο με το Πακιστάν

Ευτυχώς που εμφανίστηκε ειδοποίηση για αυτό το τελευταίο μήνυμα και ανακάλυψα αυτή την εκπληκτική ιστορία! Είχα πει στην ιστορία για τη Σοκότρα ότι είσαι το ταξιδιωτικό μου είδωλο... Μετά από αυτό που μόλις διάβασα, τι μου μένει να πω;;;
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Σε διαβεβαιώ υπάρχουν αρκετοί ακόμα πιο τολμηροί από μένα. Εχω διαβάσει για ταξιδιώτες που πήγαν στο Αφγανιστάν χωρίς την "προστασία" ενός πρακτορείου. Για μένα είναι από τα ταξίδια που έχουν αφήσει ισχυρό αποτύπωμα μέσα μου για τους λόγους που εκθέτω στο κείμενο της ιστορίας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καταπληκτηκή εμπειρία και αφήγηση, πέρα από τα γνωστά ταξιδιωτικά στερεότυπα.
Μόλις χθες ανακάλυψα τη συγκεκριμένη ιστορία - μετά από την ανάγνωση της συνέντευξης σου- και τώρα που την ολοκλήρωσα είμαι πραγματικά συγκλονισμένος με όσα γράφεις, καθώς δεν πρόκειται μόνο για το πολύ δύσκολο ταξίδι, αλλά και για τη κοινωνικοπολιτική διάσταση.
Δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμα τα βιντεάκια για κάποιο λόγο..
Να ρωτήσω μόνο αν η επαγγελματική σου ιδιότητα έχει να κάνει με την ιατρική; Μου έκανε τρομερή εντύπωση η επίσκεψη για να δεις τις δομές υγείας στη χώρα.
Θερμά συγχαρητήρια για την ιστορία - παρακαταθήκη στο φόρουμ. Εύχομαι πολλές ακόμα!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Καταπληκτηκή εμπειρία και αφήγηση, πέρα από τα γνωστά ταξιδιωτικά στερεότυπα.
Μόλις χθες ανακάλυψα τη συγκεκριμένη ιστορία - μετά από την ανάγνωση της συνέντευξης σου- και τώρα που την ολοκλήρωσα είμαι πραγματικά συγκλονισμένος με όσα γράφεις, καθώς δεν πρόκειται μόνο για το πολύ δύσκολο ταξίδι, αλλά και για τη κοινωνικοπολιτική διάσταση.
Δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμα τα βιντεάκια για κάποιο λόγο..
Να ρωτήσω μόνο αν η επαγγελματική σου ιδιότητα έχει να κάνει με την ιατρική; Μου έκανε τρομερή εντύπωση η επίσκεψη για να δεις τις δομές υγείας στη χώρα.
Θερμά συγχαρητήρια για την ιστορία - παρακαταθήκη στο φόρουμ. Εύχομαι πολλές ακόμα!
Σε ότι αφορά την επαγγελματική μου ιδιότητα ναι, αν και κατά κανόνα δεν επιδιώκω στα ταξίδια μου να επισκέπτομαι υγειονομικούς σταθμούς/νοσοκομεία. Στο Αφγανιστάν είχα ειδικό ενδιαφέρον λόγω των αναφορών του αυτοπυρπολισμού και για το υψηλό επίπεδο παιδικής θνησιμότητας. Επειδή είχα κιόλας έναν ταξιδιωτικό πράκτορα ήταν ευκολότερο να κανονιστεί από να εμφανιστώ στο άσχετο και να ζητώ άδεια επίσκεψης.
Τα βίντεο για ένα άγνωστο λόγο "εξαφανίστηκαν" από το youtube αλλά θα τα μεταφορτώσω πάλι.
Όπως σχολιάζω το βασικό είναι τι αποτύπωμα αφήνει μέσα σου ένα ταξίδι. Κι αν αυτή η παλέτα εντυπώσεων αποτελεί τροφή για τη σκέψη, το συναίσθημα και τις αισθήσεις. Και στην περίπτωση του Αφγανιστάν αυτό ήταν πολύ έντονο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom