Αφγανιστάν Οι Βούδες έπαψαν να χαμογελούν (Αφγανιστάν)

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Φοβερο και το σημερινο κομματι!!
Οταν εθιξες το ba’ad, εδειξαν προσβεβλημενοι?
Όχι, καθόλου. Αλλά δεν εδειξαν να παίρνουν θέση. Ούτε και για τα θεματα των δικαιωμάτων των γυναικών γενικά. Εγω περισσότερο εμφανιζόμουνα καθημερινά σαν το κακό σπυρί κι έλεγα, "διαβασα αυτό για πείτε μου αν ισχύει" για τα θεματα αυτα. Γενικά φρόντιζα να διασταυρώνω ότι μου έλεγαν ή ότι έβρισκα στο διαδίκτυο.
Τα δύο βίντεο που παραθέτω στο κεφαλαιο (και πραγματικά αξίζει να τους αφιερώσει χρόνο κανείς) τα βρηκα μετα το ταξίδι κι εμπλούτισαν ότι γνώριζα ως τώρα
Οποιος εχει δει την εξαιρετική αφγανική ταινία Η πέτρα της υπομονής θα αναγνωρίσει όλες τις αναφορές που έχουν γίνει στην ιστορία: γάμος, ba'ad, πορνεία, χηρεία, εμφύλιος, ομοφυλοφιλική εκμεταλλευση... (με τη αγαπημένη μου Golshifteh Farahani)
 
Last edited:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Τραγικό...όχι ότι δεν τα έχουμε διαβάσει, αλλά δεν παύει ποτέ να είναι τραγικό.Ευτυχώς που έχεις πάντα τη δόση χιούμορ, όπως την κομμένη ανάσα λόγω θέας, αλλά και λόγω αναφοράς....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Όχι, καθόλου. Αλλά δεν εδειξαν να παίρνουν θέση. Ούτε και για τα θεματα των δικαιωμάτων των γυναικών γενικά. Εγω περισσότερο εμφανιζόμουνα καθημερινά σαν το κακό σπυρί κι έλεγα, "διαβασα αυτό για πείτε μου αν ισχύει" για τα θεματα αυτα. Γενικά φρόντιζα να διασταυρώνω ότι μου έλεγαν ή ότι έβρισκα στο διαδίκτυο.
Τα δύο βίντεο που παραθέτω στο κεφαλαιο (και πραγματικά αξίζει να τους αφιερώσει χρόνο κανείς) τα βρηκα μετα το ταξίδι κι εμπλούτισαν ότι γνώριζα ως τώρα
Οποιος εχει δει την εξαιρετική αφγανική ταινία Η πέτρα της υπομονής θα αναγνωρίσει όλες τις αναφορές που έχουν γίνει στην ιστορία: γάμος, ba'ad, πορνεία, χηρεία, εμφύλιος, ομοφυλοφιλική εκμεταλλευση... (με τη αγαπημένη μου Golshifteh Farahani)
Μονο το πρωτο βιντεο εχω προλαβει να δω και ειναι πραγματι συγκλονιστικο!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Φρικη απολυτη!!!
Χειροτερα και απο το υποζυγιο που ανεφερες ..και δυστυχως δεν μπορουν να παρεμβουν ανθρωπιστικες οργανωσεις.
Που ειναι οι Αμερικανοι λοιπον ,που χωνουν τις μυτες τους σε ολες τις αλλες υποθεσεις?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Φρικη απολυτη!!!
Χειροτερα και απο το υποζυγιο που ανεφερες ..και δυστυχως δεν μπορουν να παρεμβουν ανθρωπιστικες οργανωσεις. Που ειναι οι Αμερικανοι λοιπον ,που χωνουν τις μυτες τους σε ολες τις αλλες υποθεσεις?
Μα, οι Αμερικάνοι ασχολούνται με σπουδαιότερα πράγματα: την "ανοικοδόμηση" της χώρας και την εκρίζωση της τρομοκρατίας των Ταλιμπαν που οι ίδιοι έμμεσα ή άμεσα εξέθρεψαν. Δεν έχουν χρόνο γι'άλλα...
Yπάρχουν γυναικείες οργανώσεις που προσπαθούν να ενημερώσουν και να προστατεύσουν γυναίκες που έχουν υποστεί κακοποίηση αλλά είναι σταγόνα στον ωκεανό και στο μάτι του κυκλώνα από εξτρεμιστές ισλαμιστές που δεν καλοβλέπουν τη δράση τους. Αναφέρω ενδεικτικά την Επαναστατική Ένωση Γυναικών Αφγανιστάν της οποίας το ιδρυτικό μέλος Meena, δολοφονήθηκε από τις μυστικές υπηρεσίες και φονταμενταλιστές στο Πακιστάν το 1987
Παραθέτω ένα κομμάτι από την ιστοσελίδα τους :
Afghan women burn in the fire of the oppression of the occupiers and fundamentalists[/SIZE]
 
Last edited:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Βλεπω αναφερεσαι σε αφγανικες οργανωσεις.Οι παγκοσμιες ανθρωπιστικες και φεμινιστικες οργανωσεις ..μαλλον σιωπουν απ ο,τι φαινεται.......
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Βλεπω αναφερεσαι σε αφγανικες οργανωσεις.Οι παγκοσμιες ανθρωπιστικες και φεμινιστικες οργανωσεις ..μαλλον σιωπουν απ ο,τι φαινεται.......
Και να δρασυηριοποιούνται είναι εξαιρετικά δύσκολο να αλλάξεις τη νοοτροπία μιας κοινωνίας. Παλεύουν να ενημερώσουν τις γυναίκες για τα δικαιώματά τους. Αυτό σχολίασα στο δεύτερο κεφάλαιο που έγραψα. Η αφγανική κοινωνία είναι αυστηρά πατριαρχική κι η γυναίκα αντιμετωπίζεται ουσιαστικά σαν ένα... κομμάτι κρέας. Πουλιέται, αγοράζεται, εξασφαλίζει την ηδονή και τη διαίωνιση γεννοβολώντας. Αυτή είναι η θλιβερή πραγματικότητα στη πλειονότητα των περιπτώσεων. Δεν επεκτείνομαι περισσότερο γιατί έχω σκοπό να αφιερώσω ολόκληρο κεφάλαιο για το θέμα αυτό, ορμώμενος από τις προσωπικές μου εμπιερίες στα... νοσοκομεία της Herat που επισκέφθηκα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αν τα προηγούμενα ακούγονται φρικτά, δείτε κι αυτό που βρήκα σε πρόσφατη αναζήτηση στο Διεθνές Παρατηρητήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων σχετικά με την κατάσταση της εκπαίδευσης στο Αφγανιστάν. (Η τρομοκρατία εξακολουθεί κι ας έχουν εκθρονιστεί οι Ταλιμπαν)

awww.hrw.org_reports_2006_afghanistan0706_afghanistan0706_files_image008.jpg

Taliban Islamic Movement
Representative of Parwan and Kapisa Provinces
Warning
Date: (not mentioned) Number: (Not mentioned)
1) This is a warning to all those dishonorable people, including ulema and teachers, not to teach girls. Based on the information given to us, we strongly ask those people whose names been particularly reported to us, not to commit this act of evil. Otherwise, it is they who bear all the responsibilities. They have no right to claim that they have not been informed.
2) This is to inform all those who have enrolled at boys’ schools to stop going to schools. An explosion might occur inside the school compounds. In case of getting hurt, it is they who bear all the responsibilities. They have no right to claim that they have not been informed.

awww.hrw.org_reports_2006_afghanistan0706_afghanistan0706_files_image007.jpg
By the Name of the Great God

A Hadith [a saying of the Prophet Mohammed]: Whoever acts like them is one of them [Arabic].
Respected Afghans: Leave the culture and traditions of the Christians and Jews. Do not send your girls to school, otherwise, the mujahedin of the Islamic Emirates will conduct their robust military operations in the daylight.
Wa-alsallam
By the office of the Islamic Mujahedin

awww.hrw.org_reports_2006_afghanistan0706_afghanistan0706_files_image006.jpg
Greetings toward the respected director [of education] of Ghazni province, Fatima Moshtaq. I have one request, that you step aside from your duties. Otherwise, if you don't resign your position and continue your work, something will happen that will transform your family and you to grief. I am telling you this as a brother, that I consider you a godless person. I am telling you to leave your post and if you continue your work, I will do something that doesn't have a good ending. It should not be left unsaid that one day in the Jan Malika school I heard Wali Sahib praise Ahmad Shah Masood, I wanted transform your life to death and with much regret Wali Assadullah was present there and I didn't do anything to cause your death. But if you don't resign your work, I will attack you and take you to death.
With respects,
27 Meezan 1384
At the bottom (last paragraph):
Look dear Fatima consider your poor employee who will suffer. He was in front of the house look at how many body guards you have for instance the one who was there but if you have them it doesn't matter to us. I was following you from 4 in the afternoon till 7 at night.

With Respects.
 

Attachments

Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
'Οσα έχω προαναφέρει σχετικά με τις εθνοτικές αντιθέσεις (Παστούν-Χαζάρα), τους Ταλιμπάν και τα αγόρια bacha bereesh, περιγράφονται στην ταινία που παρακολούθησα χθες "Χαρταετοί πάνω από τη πόλη" που βασίζεται στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Καλέντ Χοσεϊνί.
Το βιβλίο έχει μεταφραστεί και κυκλοφορεί (για όσους προτιμούν το διάβασμα), ενώ η ταινία παίχτηκε στους κινηματογράφους πριν 5-6 χρόνια (εύκολα μπορεί να τη βρεί κανείς σε βιντεοκλαμπ ή στο διαδίκτυο)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Όσοι αγαπούν τα βιβλία μπορούν να διαβάσουν και το δεύτερο μυθιστόρημα του συγγραφέα Καλέντ Χοσεϊνί: "Στη χώρα των χρυσών ήλιων". Διαβάζετε εν μία νυκτί κυριολεκτικά! Αυτή τη φορά ο συγγραφέας καταπιάνεται με τη ιστορία δύο γυναικών, που η μοίρα τα φέρνει έτσι ώστε να δεθούν με μια μοναδική φιλία . Όλα με φόντο την αφγανική ιστορία 3 δεκαετιών. Η σοβιετική κατοχή, ο εμφύλιος και η εποχή των Ταλιμπάν ζωντανεύουν παραστατικά μέσα από τα πάθη των δύο ηρωϊδων που υφίστανται την ωμή βία και τη καταπίεση. Απο τα μυθιστορήματα που σε ταξιδεύουν
awww.psichogios.gr_datafiles_covers_big_22710.jpg
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom