Ιαπωνία Οι Μάσκες της Ιαπωνίας

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
σίγουρα είναι υποκειμενικό και ότι μας περιγράφει η Φένια αλλά και η ματιά του φωτογράφου.Εμένα με απογοήτευσαν και οι άνθρωποι στο Πεκίνο αλλά φυσικά δεν μετανιώνω που πήγα..Η διαφορετική κουλτούρα πάντα με ελκύει.
Νομίζω πως δεν υπάρχει ταξίδι για το οποίο να μετανιώσουμε, όλα έχουν κάτι να μας διδάξουν (αν φυσικά είμαστε ανοιχτοί σε αυτό. ) Όμως υπάρχουν μέρη που μας γοητεύουν περισσότερο απο άλλα και άνθρωποι που συμπαθούμε περισσότερο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Νομίζω πως δεν υπάρχει ταξίδι για το οποίο να μετανιώσουμε, όλα έχουν κάτι να μας διδάξουν (αν φυσικά είμαστε ανοιχτοί σε αυτό).
Πόσο συμφωνώ μαζί σου! Έχω μετανιώσει πολλές φορές στη ζωή μου για πράξεις, αποφάσεις και επιλογές μου, αλλά ποτέ για ταξίδι! :D

Πάντως, παρά τη διφορούμενη άποψη που σου άφησε η Ιαπωνία για μένα συνεχίζει να είναι ταξίδι-όνειρο!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πόσο συμφωνώ μαζί σου! Έχω μετανιώσει πολλές φορές στη ζωή μου για πράξεις, αποφάσεις και επιλογές μου, αλλά ποτέ για ταξίδι! :D

Πάντως, παρά τη διφορούμενη άποψη που σου άφησε η Ιαπωνία για μένα συνεχίζει να είναι ταξίδι-όνειρο!
Εγώ πάλι δεν έχω μετανιώσει για τίποτα απολύτως :)
rien, de rien!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
συμφωνώ και εγώ απόλυτα ότι κάθε ταξίδι έχει κάτι να μας διδάξει και να μας γεμίσει εμπειρίες
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Όπως προανέφερα αρρωστήσαμε , όχι από κάποια ίωση αλλά μας πείραξε το φαγητό και το στομάχι μας είχε γίνει χάλια. Έτσι την επόμενη μέρα που ξημέρωνε στο Κιότο, δε καταφέραμε να ξυπνήσουμε νωρίς , με αποτέλεσμα δυστυχώς να μην μπορούμε να βρούμε τραίνο για Χιροσίμα. Ίσως από την άλλη να ήταν και καλύτερα γιατί η όλη ατμόσφαιρα και η ενέργεια που εξέπεμπε το μέρος ήταν βαριά και αρνητική, οπότε δεν είμασταν και στην καλύτερη ψυχολογική κατάσταση για να βρεθούμε σε ένα μέρος όπως η Χιροσίμα.
Το μήνυμα που λάβαμε από το σύμπαν ήταν σαφές : « δεν υπάρχει τρόπος να φτάσατε στη Χιροσίμα » μας δήλωνε ο σχιστομάτης στο γκισέ του Japan Rail Pass , κι εμείς δεχτήκαμε στωικά τη μοίρα μας και κινήσαμε για την Οζάκα.
Όχι ότι εκεί η ενέργεια ήταν θετικότερη. Η Οζάκα είναι ίσως η πιο καπιταλιστική πόλη της Ιαπωνίας , με κτίρια μεγαθήρια και ουρανοξύστες που εμπόδιζαν τη θέα προς τον ουρανό. Ένας αδιάφορος σταθμός τραίνων, κόσμος παντού, ύπουλες φάτσες που μας κοιτούσαν με βλέμμα περίεργο και υποχθόνιο , στενά δρομάκια γύρω από το σταθμό, βρώμικα εστιατόρια, τεράστια πολυκαταστήματα και κόσμος, πολύς κόσμος με μάσκες, γιαπωνέζικα «αλάνια» με φουξ τούφες μαλλιών και piercing σε όλο το πρόσωπο. Εικόνες αντιφατικές εν μέρει μεταξύ τους. Πρώτη φορά σε όλο το ταξίδι είδαμε ύπουλες φάτσες. Με βλέμμα πρόστυχο που σε διαπερνούσε , τόσο διαπεραστικό όσο ενός Άραβα που βλέπει γυναίκα χωρίς μαντίλα.
Αν μπορούσα να χαρακτηρίσω την Οζάκα με μια λέξη αυτή θα ήταν ‘αισχρή’ .
Μια πόλη που καταπίνει ανθρώπους, όπως την είχε χαρακτηρίσει ο Καζαντζάκης. Διότι η Ιαπωνία και κυρίως η Οζάκα με τα 9 εκατομμύρια κατοίκους της, είχε πουλήσει την γνήσια παραδοσιακή της ψυχής στην παγκοσμιοποίηση, την αμερικανοποίηση και τον καπιταλισμό.
Εδώ ίσως δε φτάνει το χανάμι. Ο χώρος πρασίνου είναι ελάχιστος. Τίποτα δε θυμίζει Ιαπωνία. Βρισκόμασταν σε μια καθαρά αμερικανική πόλη, μόνο που ολόγυρα υπήρχαν λιπόσαρκοι Γιαπωνέζοι και όχι παχύσαρκα λευκά πρόβατα. Μήπως όμως κι ο Γιαπωνέζος δεν είναι ένα πρόβατο; Ενδεχομένως λίγο πιο σκεπτόμενο, που με την σιωπή την υπομονή και την ευγένειά του προσπαθεί να πετύχει την μεγαλύτερη φιλοδοξία του : να είναι καλός στη δουλειά του. Δε μοιάζει να έχει άλλους στόχους…
Η Οζάκα λοιπόν ανέκαθεν ήταν σημαντική πόλη και σπουδαίο λιμάνι, κυρίως για το αλισβερίσι με την Κορέα και την Κίνα. Πράγματι οι κάτοικοί της διαφέρουν από τους υπόλοιπους Ιάπωνες, καθώς μιλούν και μια δική τους διάλεκτο . Κάτι άλλο που παρατηρήσαμε διαφορετικό είναι ότι στις κυλιόμενες σκάλες η προσπέραση γινόταν από τα αριστερά ενώ στις άλλες πόλεις από τα δεξιά και στις διαβάσεις υπήρχε τροχονόμος πεζών ο οποίος αφού χαιρετούσε (μιλώντας κανά δίλεπτο) και υποκλίνονταν μας έτεινε τα χέρια του να περάσουμε. Σουρεάλ !
Εκείνο για το οποίο είναι διάσημη η Οζάκα είναι η διασκέδασή της. Στις γειτονιές του κέντρου υπάρχουν περιοχές για νυχτερινή διασκέδαση, για αγορά ηλεκτρονικών ειδών, Universal Studios, Ενυδρείο όπου μπορεί κανείς να δει φαλαινοκαρχαρίες, καταστήματα που πουλούν ό,τι περίεργο βάζει ο νους, και εμπορικά κέντρα με κομψά ρούχα. Πράγματι, από τη Νέα Υόρκη μέχρι το Λονδίνο, τόσο ωραία ρούχα δεν είχα ξαναδεί ! Και για όσους εντυπωσιάζονται με αυτά υπάρχει και το Umeda Sky Building , το πιο αναγνωρίσιμο κτήριο της πόλης και το 12ο πιο ψηλό, το οποίο αποτελείται από 40 μικρούς ‘πύργους’ που ενώνονται με κυλιόμενες σκάλες και μικρές γέφυρες.



aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_a_ae_Umeda_Sky_b717c95df4b31e129b69a03dea4b149a0.jpg
awww.japan_guide.com_g4_4002_01.jpg


Τέλος, η μεγάλη ατραξιόν της Οζάκας είναι η παλιά γειτονιά Shin-Sekai που κατασκευάστηκε το 1912 μιμούμενη κατά το ένα ήμισι τη Νέα Υόρκη και κατά το άλλο ήμισι το Παρίσι. Μιλάμε εν ολίγοις για το απόγειο του κιτς και της απόλυτης αηδίας. Αντέξαμε να περάσουμε περίπου 5-6 ώρες στην Οζάκα. Κατ’ εμέ το σημαντικότερο αβαντάζ της είναι η καλή της φήμη για το φαγητό. Διαθέτει καλά εστιατόρια και παράλληλα διοργανώνονται πολλά φεστιβάλ φαγητού όλη τη διάρκεια του χρόνου. Προσωπικά το βρήκα χάσιμο χρόνου, αλλά επειδή δεν είναι το στυλ μου. Ενδεχομένως για κάποιους άλλους να είναι σημαντικό στοιχείο της σύγχρονης ιαπωνικής κουλτούρας . Η αλήθεια είναι πάντως ότι γευματίσαμε και πήραμε το δρόμο της επιστροφής ονειρευόμενες να οριζοντιωθούμε το γρηγορότερο στο τατάμι μας ! Σε κάποιο από τα τραίνα της επιστροφής γελούσαμε με τους Γιαπωνέζους που ζουν στο δικό τους σύμπαν :)


asphotos_e.ak.fbcdn.net_hphotos_ak_ash3_10274_453408541369229_1007031053_n.jpg
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Φένια έχοντας το πάσο πήγες τι ώρα στον σταθμό της Οζάκα για να πας Χιροσίμα ?
Ουσιαστικά δηλαδή με το πάσο έχεις ένα ανοικτό εισιτήριο και από κει και πέρα θα πρέπει να υπάρχει ελεύθερη θέση?Από την προηγούμενη μέρα θα μπορώ να κάνω κράτηση ώστε να μην βγει off το πρόγραμμά μου?
Tην γνώμη μου για την Οζάκα θα στην πω όταν πάω,αλλά αφού λες πως φημίζεται για το φαγητό τότε θα απολαύσω το σούσι και ότι στραβό και αν έχει θα προσπαθήσω να το αγνοήσω.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Φένια έχοντας το πάσο πήγες τι ώρα στον σταθμό της Οζάκα για να πας Χιροσίμα ?
Ουσιαστικά δηλαδή με το πάσο έχεις ένα ανοικτό εισιτήριο και από κει και πέρα θα πρέπει να υπάρχει ελεύθερη θέση?Από την προηγούμενη μέρα θα μπορώ να κάνω κράτηση ώστε να μην βγει off το πρόγραμμά μου?
Tην γνώμη μου για την Οζάκα θα στην πω όταν πάω,αλλά αφού λες πως φημίζεται για το φαγητό τότε θα απολαύσω το σούσι και ότι στραβό και αν έχει θα προσπαθήσω να το αγνοήσω.
Είχαμε πάει κατά τις 12. Νομίζω πως μπορείς να κάνεις κράτηση από την προηγούμενη μέρα. Με το πάσο, ναι, έχεις ένα ανοιχτό εισιτήριο να πας όπου θέλεις. Είμαι σίγουρη όμως ότι αν πηγαίναμε 8-9 η ώρα το πρωί θα βρίσκαμε θέση.
Όταν με το καλό πας να μας πεις τη γνώμη σου. Τα γούστα μας όπως είπαμε βέβαια είναι καθαρά υποκειμενικά. Ωστόσο, αν διαβάσεις στο διαδίκτυο ή σε κάποιον οδηγό, η αντικειμενική αλήθεια είναι οτι οι περιοχές γύρω από το σταθμό της Οζάκας είναι κακόφημες.
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Είπα κι εγώ δεν θα αναφέρεις τους τροχονόμους για τους πεζούς! Καλά τα λες μέχρι εδώ, πραγματικά όχι μόνο δεν υπάρχει τίποτα άλλο να προσθέσω, αντίθετα μου θυμίζεις και πράγματα που είχα ξεχάσει.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Πόση ώρα ακριβώς είναι Κιότο-Οζάκα?Αν πήγαινες ξανά και ήθελες να μείνεις κάπου ώστε να είναι το ορμητήριο σου για να κάνεις εκδρομές στην Νάρα,Χιροσίμα,Universal θα επέλεγες να μείνεις Οζάκα να είσαι κοντά?Η θα μπορούσες να μείνεις Κιότο και να κάνεις κάθε μέρα την διαδρομή Κιότο-Οζάκα?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πόση ώρα ακριβώς είναι Κιότο-Οζάκα?Αν πήγαινες ξανά και ήθελες να μείνεις κάπου ώστε να είναι το ορμητήριο σου για να κάνεις εκδρομές στην Νάρα,Χιροσίμα,Universal θα επέλεγες να μείνεις Οζάκα να είσαι κοντά?Η θα μπορούσες να μείνεις Κιότο και να κάνεις κάθε μέρα την διαδρομή Κιότο-Οζάκα?
Είναι 20 λεπτά η απόσταση, βέβαια μέχρι να βρεις την αποβάθρα, να κλείσεις εισιτήριο κλπ τρως καμιά ώρα σίγουρα.
Αν επέστρεφα στην Ιαπωνία δε θα ξαναπατούσα το πόδι μου στην Οζάκα.
Πάλι το Κυότο θα χρησιμοποιούσα σαν ορμητήριο.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Είναι 20 λεπτά η απόσταση, βέβαια μέχρι να βρεις την αποβάθρα, να κλείσεις εισιτήριο κλπ τρως καμιά ώρα σίγουρα.
Αν επέστρεφα στην Ιαπωνία δε θαξαναπατούσα το πόδι μου στην Οζάκα.
Πάλι το Κυότο θα χρησιμοποιούσα σαν ορμητήριο.
Οσάκα 3 φορές αναγκαστικά βέβαια.
εμπορικό λιμάνι
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.993
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πόση ώρα ακριβώς είναι Κιότο-Οζάκα?Αν πήγαινες ξανά και ήθελες να μείνεις κάπου ώστε να είναι το ορμητήριο σου για να κάνεις εκδρομές στην Νάρα,Χιροσίμα,Universal θα επέλεγες να μείνεις Οζάκα να είσαι κοντά?Η θα μπορούσες να μείνεις Κιότο και να κάνεις κάθε μέρα την διαδρομή Κιότο-Οζάκα?
Η σωστή ερώτηση, είναι πόση ώρα από ποιά Osaka.... Το κέντρο του ενδιαφέροντος στην Osaka είναι η περιοχή γύρω από το κανάλι Dōtonbori και το σταθμό Nanba - αν κατάλαβα καλά η Fenia δεν πήγε εκεί. Από κει, δεν περνάνε τα γρήγορα τρένα, οπότε η μετάβαση ως το Kyoto είναι χρονοβόρα υπόθεση (30-40 λεπτά). Τα γρήγορα τρένα σταματάνε στο σταθμό Shin-Osaka, από τον οποίο η διαδρομή ως το Kyoto είναι κάτω από 10λεπτο (αλλά χρειάζεται κράτηση).
Αν διαθέτεις Japan RailPass, η περιοχή γύρω από το Shin-Osaka θα μπορούσε να είναι ορμητήριο, αλλά η περιοχή γύρω από το σταθμό του Kyoto είναι ακόμα καλύτερη περίπτωση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.742
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom