Γαλλία Οι Παριζιάνοι / Les parisiens!

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Γιάννη ,καταπληκτική η αφήγησή σου,μα ακόμη περισσότερο οι φωτογραφίες σου!Μου ξύπνησαν τόσο όμορφες αναμνήσεις... :)
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Πώς και δεν είχα ανακαλύψει αυτη την ιστορία;;; Είναι απο τις πιο αστείες και καλογραμμένες ιστορίες που εχω διαβάσει εδώ! Και αφορά την all time αγαπημένη μου πόλη (είμαι κι εγώ απο τους "άλλους" :p Υπάρχει περίπτωση να ξαναπάω αρχές Οκτώβρη).
Και κάτι ακόμα... υπέροχες φωτογραφίες Γιάννη! Γωνία, χρώμα, άποψη!! Ειδικά αυτές στο νεκροταφείο και οι νυχτερινές είναι πολύ εντυπωσιακές. Κατέληξες τελικά σε DSLR και φακο; :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πώς και δεν είχα ανακαλύψει αυτη την ιστορία;;; Είναι απο τις πιο αστείες και καλογραμμένες ιστορίες που εχω διαβάσει εδώ! Και αφορά την all time αγαπημένη μου πόλη (είμαι κι εγώ απο τους "άλλους" :p Υπάρχει περίπτωση να ξαναπάω αρχές Οκτώβρη).
Και κάτι ακόμα... υπέροχες φωτογραφίες Γιάννη! Γωνία, χρώμα, άποψη!! Ειδικά αυτές στο νεκροταφείο και οι νυχτερινές είναι πολύ εντυπωσιακές. Κατέληξες τελικά σε DSLR και φακο; :)
Σ'ευχαριστώ πολύ Γιώργο:)
Αν μου δίνεις εύσημα εσύ τι άλλο θέλω;)
Είναι οι τελευταίες μου φωτογραφίες με την αγαπημένη μου compact panasonic που μου χάρισε 5 χρόνια μοναδικές στιγμές!
Όπως κατάλαβες οι επόμενες θα είναι από τη dslr μου SONY που εύχομαι να μου χαρίσει ακόμα πιο εντυπωσιακές λήψεις.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ήταν η μοναδική ημέρα με ήλιο. Βασικά πετύχαμε 1,5 μέρα με ήλιο και συννεφα, 1,5 με γρίζα συννεφιά και 1 με βροχή. Και όλες τις μέρες κάπου στους 5 βαθμούς.
Τι εποχή είχες πάει; Έχω κλείσει εισιτήρια με aegean για 12 έως 18 Μαρτίου και όπως κατάλαβες έχω αρχίσει ήδη το διάβασμα για το β΄μεταπτυχιακό:lol:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Τι εποχή είχες πάει; Έχω κλείσει εισιτήρια με aegean για 12 έως 18 Μαρτίου και όπως κατάλαβες έχω αρχίσει ήδη το διάβασμα για το β΄μεταπτυχιακό:lol:
:DΣε θέλω δυνατή μαθήτρια και πάλι!

Φεβρουάριο. Όπως καταλαβαίνεις δεν ήταν και η καλύτερη εποχή για Παρίσι. Πολύ κρύο και πάλι καλά που είδαμε και λίγο ήλιο. Είναι όμως καλή εποχή γιατί δεν βούλιαζε από τουρίστες σε σύγκριση με άλλους μήνες. Και ο Μάρτιος φαντάζομαι ψιλοχειμώνας θα ναι πάλι αλλά με τον καιρό ποτέ δεν ξέρεις.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Εμείς όμως προτιμήσαμε κάτι άλλο. Ρωτήσαμε πως θα ανέβουμε στο café-restaurant που βρίσκεται στον 56ο όροφο. Μας υπέδειξαν το σημείο εισόδου και εντελώς δωρεάν ανεβήκαμε. Με την ησυχία μας και μέσα στην ζέστη απολαύσαμε τον καφέ μας
Καθώς πλησιάζει ο καιρός να επισκεφθώ το Παρίσι, έχω αρχίσει να ταξινομώ τις πληροφορίες μου.
Κάτι τέτοιες λεπτομέρειες αποτελούν για μένα αληθινό θυσαυρό!!! :clap:
Καλή Χρονιά φίλε Γιάννη :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καθώς πλησιάζει ο καιρός να επισκεφθώ το Παρίσι, έχω αρχίσει να ταξινομώ τις πληροφορίες μου.
Κάτι τέτοιες λεπτομέρειες αποτελούν για μένα αληθινό θυσαυρό!!! :clap:
Καλή Χρονιά φίλε Γιάννη :)
Σ'ευχαριστώ Ντίνα, επίσης καλή χρονιά:)
Εγώ πάλι είδα σήμερα στην ΕΡΤ1 ένα πολύ ωραίο αφιέρωμα για το Παρίσι και βλέποντας όλα τα μέρη που πήγα ομολογώ πως με έπιασε μια νοσταλγία και θέλω να ξαναπάω Παρίσι!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ρωτήσαμε πως θα ανέβουμε στο café-restaurant που βρίσκεται στον 56ο όροφο. Μας υπέδειξαν το σημείο εισόδου και εντελώς δωρεάν ανεβήκαμε. Με την ησυχία μας και μέσα στην ζέστη απολαύσαμε τον καφέ μας
Στο σαιτ του tour montparnasse διαβάζω πως υπάρχει:
α) το 360 cafe (στον εξωτερικό χώρο;) και
β) το Le ciel de Paris που είναι ρεστοράν. Εσείς που καθίσατε;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Στο σαιτ του tour montparnasse διαβάζω πως υπάρχει:
α) το 360 cafe (στον εξωτερικό χώρο;) και
β) το Le ciel de Paris που είναι ρεστοράν. Εσείς που καθίσατε;
Έλα ντε:D
Ο χώρος που καθίσαμε στον 56ο όροφο ήταν ρεστοράν ουσιαστικά αλλά εμείς καθίσαμε στο μπαρ. Οπότε προφανώς το β).
Το 360 είναι πιο ψηλά στην ταράτσα που πληρώνεις τα 15€. Γι'αυτό και είπα πως πηγαίνοντας στον κλειστό χώρο πίνεις το καφεδάκι σου με 6-7€ και βλέπεις την θέα έστω μέσα από τα τζάμια. Άλλωστε η γνώμη μου είναι πως χειμώνα δεν αξίζει να βγεις στον εξωτερικό χώρο και για λίγα λεπτά να δώσεις αυτό το ποσό. Πόσο να αντέξεις στο κρύο.
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πρόθυμος και κατατοπιστικός, όπως πάντα!
Σε ευχαριστώ πολύ.:):)
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Έλα ντε:D
Ο χώρος που καθίσαμε στον 56ο όροφο ήταν ρεστοράν ουσιαστικά αλλά εμείς καθίσαμε στο μπαρ. Οπότε προφανώς το β).
Το 360 είναι πιο ψηλά στην ταράτσα που πληρώνεις τα 15€. Γι'αυτό και είπα πως πηγαίνοντας στον κλειστό χώρο πίνεις το καφεδάκι σου με 6-7€ και βλέπεις την θέα έστω μέσα από τα τζάμια. Άλλωστε η γνώμη μου είναι πως χειμώνα δεν αξίζει να βγεις στον εξωτερικό χώρο και για λίγα λεπτά να δώσεις αυτό το ποσό. Πόσο να αντέξεις στο κρύο.
Επειδή αναζητώ πληροφορίες για το Montparnasse υπάρχει κανείς με σχετική εμπειρία να μου πεί αυτό περί καφέ ισχύει?
Δηλαδή, πας στο συγκεκριμένο εστιατόριο και πίνεις απλά τον καφέ σου (προφανώς για την θέα και μόνο πάς)?
Ή σε κοιτάνε με μισό μάτι μετά? :rolleyes-80:
Επισης, σερβίρουν καφέ όλες τις ώρες ή συγκεκριμένες?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Επειδή αναζητώ πληροφορίες για το Montparnasse υπάρχει κανείς με σχετική εμπειρία να μου πεί αυτό περί καφέ ισχύει?
Δηλαδή, πας στο συγκεκριμένο εστιατόριο και πίνεις απλά τον καφέ σου (προφανώς για την θέα και μόνο πάς)?
Ή σε κοιτάνε με μισό μάτι μετά? :rolleyes-80:
Επισης, σερβίρουν καφέ όλες τις ώρες ή συγκεκριμένες?
Είναι αυτό που λέω. Όταν πήγαμε είχε πολύ λίγα άτομα και κανείς δεν έτρωγε. Όλα αυτά τα καφέ που βρίσκονται σε ουρανοξύστες και πύργους είναι και εστιατόρια και μπαρ. Κανείς δεν θα σε κοιτάξει με μισό μάτι από τη στιγμή που λειτουργεί και ως καφέ-μπαρ όλες τις ώρες. Εννοείται η θέα είναι ίδια, απλά από την ταράτσα δεν θα έχεις το τζάμι να σε εμποδίζει και θα βγάλεις φωτογραφίες χωρίς αντανακλάσεις. Αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom