Οι καλύτερες πόλεις για ψώνια

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Υπάρχει όμως και η Rue d'Alésia με τα outlets...
Και να φανταστεις μενω διπλα. Μολις 3 λεπτα με τα ποδια απο το μετρο Alesia.



(Χαίρομαι που τα γράφει και κάποιος άλλος εκτός από μένα). Αν και θα το επέκτεινα γενικώς στα τρόφιμα. Να πω για τυριά, κρασιά, ψωμιά... Η αγορά του Παρισιού στα τρόφιμα, από τις λαϊκές ως τα σούπερ γκουρμέ ντελικατέσσεν, είναι Νο.1 στον κόσμο με μεγάλη διαφορά από οποιοδήποτε άλλο μέρος.
Συμφωνω εχει μεγαλη πληθωρα. Πιθανοτατα να ειναι η νο1 ως προς την ποικιλια. Ασχετο αλλα οσες μερες ειμαι δω διαπιστωσα πως τα γαλλικα τυρια (για τα μαλακα τυρια που αλειφουν στο ψωμι μετα το φαγητο) η γαλλικη νεολαια δεν τα πολυσυμπαθει. Τους περισσοτερους τους βλεπω να τα απεχθανονται.
 

Marben

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική, Φιτζι
Ε,υπάρχει πολύ λίπος ακόμα!!
Καλή Χρονιά σε όλους!
Καλή χρονια και σε σένα! Δεν μπορώ όμως να καταλάβω πως το σχόλιο σου περί λίπους συμβάλει στο θέμα της συζήτησης αυτού του topic...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Ασχετο αλλα οσες μερες ειμαι δω διαπιστωσα πως τα γαλλικα τυρια (για τα μαλακα τυρια που αλειφουν στο ψωμι μετα το φαγητο) η γαλλικη νεολαια δεν τα πολυσυμπαθει. Τους περισσοτερους τους βλεπω να τα απεχθανονται.
Το καμαμπέρ εννοείς μάλλον....
Δε λένε οι Γάλλοι ότι όσο περισσότερο μυρίζει το τυρί (βρωμάει ποδαρίλα) τόσο πιο καλό είναι...:xmas_mrgreen:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το καμαμπέρ εννοείς μάλλον....
Δε λένε οι Γάλλοι ότι όσο περισσότερο μυρίζει το τυρί (βρωμάει ποδαρίλα) τόσο πιο καλό είναι...:xmas_mrgreen:
Και το καμαμπερ που ειναι απο τις χειροτερες γευσεις που εχω δοκιμασει στη ζωη μου (και μου φαινεται λογικο να μην πολυαρεσει) αλλα γενικοτερα ολα τα μαλακα τυρια αυτου του τυπου (που εμενα δεν με ενθουσιαζουν αλλα τα τρωω ανετα και δεν φευγω απο το τραπεζι οταν βγαινουν).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλή χρονια και σε σένα! Δεν μπορώ όμως να καταλάβω πως το σχόλιο σου περί λίπους συμβάλει στο θέμα της συζήτησης αυτού του topic...
Παει με το τυρι και το κρασι.
 

Juan2013

Member
Μηνύματα
56
Likes
25
Τις καλύτερες τιμές σε καλά ρούχα τις πέτυχα στις εκπτώσεις μετά την Πρωτοχρονιά σε Λονδίνο και Βιέννη. Αγοράσαμε και έξτρα βαλίτσα για να τα χωρέσουμε. Στο Μιλάνο επίσης, νομίζω ότι δε χρειάζεται να κάνεις τίποτε άλλο από το να μπαινοβγαίνεις στα καταστήματα και να ψωνίζεις.
Από το Παρίσι παίρνω πάντα τρόφιμα και γλυκά, και από τη Μαδρίτη ποτά ( 40% φτηνότερα από μας, μέχρι πέρυσι τουλάχιστον, γιατί κάτι άκουσα για αύξηση του ΦΠΑ κι εκεί).
Νέα Υόρκη δεν έχω πάει, αλλά όσοι πήγαν ψώνισαν απίθανα πράγματα σε εξωφρενικά φτηνές για μας τιμές.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Επίσης κάποιες μάρκες όπως τα εσώρουχα women'secret είναι πιο φθηνα σε συγκεκριμένες χώρες.Τα συγκεκριμένα έχουν χαμηλότερη τιμή σε Ισπανία,Πορτογαλία,Ιταλία και Μάλτα από ότι στην υπόλοιπη ευρώπη.Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τα ρούχα desigual.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Eγω ειμαι γενικα απ'τους ανθρωπους που απεχθανονται τα ψωνια και εντος και εκτος οποτε σπανια ψωνιζω ψωνιζω στα ταξιδια μου και μονο παραδοσιακες γευσεις (κρασια, αλλαντικα κτλ). Το μονο μερος που πραγματικα ψωνισα σε ταξιδι και το ευχαριστηθηκα κιολας ηταν το Τοκιο. Κι αυτο βρηκα απειρα πρωτοτυπα προιοντα που δε νομιζω να κυκλοφορουν αλλου (τουλαχιστον δεν εχω δει) σε ολων των ειδων τα μαγαζια, απο καλλυντικαδικα μεχρι........σεξ σοπ!
 

Juan2013

Member
Μηνύματα
56
Likes
25
Αν ειστε διατεθειμενοι λοιπον να πληρωσετε μια ολοκληροι περιουσια για μερικα σοκολατακια να καποια απο τα καλυτερα ζαχαροπλαστεια του Παρισιου Pierre Herme, Laduree, Fauchon, La patisserie des Reves, Lenotre, Pain du Sucre, Patisserie Sadaharu Aoki κα

Γενικα οι τιμες των γλυκων (ειδικα τα σοκολοτενια) ειναι πανακριβες εδω ακομα και στα πολυ απλα γλυκα. Εξαιρεση αποτελουν τα τυποποιημενα γλυκα που πωλουνται στα σουπερμαρκετ.
Δε νομίζω ότι είναι υπερβολικά ακριβές οι τιμές, για την ποιότητά τους. Δηλαδή, macaroons σαν του Pierre Herme δεν έχω ξαναφάει πουθενά. Το fauchon έχει πολύ καλές τιμές και κάνει αποστολή και στην Ελλάδα. Μία καταπληκτική σαμπάνια που έχουν 30 ευρώ, εδώ στην Αθήνα την έβρισκα 58!!! Το διανοείσαι? Και φυσικά τώρα πια, για κάποια ιδιαίτερη περίσταση, θα παραγγειλω από κει.
Αααα, και κάτι που θυμήθηκα: σε ένα ζαχαροπλαστείο κοντά στα fauchon-δεν θυμάμαι όνομα- πήρα σοκολατάκια που όταν τα ζύγισαν έκαναν 10,01 ευρώ. Εδωσα λοιπόν 10 ευρώ και η ταμίας περίμενε και το 1 λεπτό. Κι επειδή δεν είχα καθόλου ψιλά, της έδωσα άλλο ένα 10ευρω και μου έδωσε ρέστα 9,99 ! Ούτε λεπτό δεν χάρισαν, χαχαχα. :xmas_cheesygrin:
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Από όσα έχω δει μέχρι τώρα, για gadgets, ρούχα κλπ Η.Π.Α. (καθότι οι τιμές είναι οι ίδιες σε νούμερο, αλλά σε δολάρια, οπότε βγαίνουν πολύ λιγότερα σε ευρώ). Για χαλιά, υφάσματα κλπ πολύ καλές τιμές πέτυχα στο Μαρόκο, αν και προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για αυτές τις κατηγορίες. Αλλά συνταξιδιώτες μου που έφτιαχναν νέο σπίτι αγόρασαν πανέμορφα χαλιά και κιλίμια και πλήρωσαν πολύ λογικές τιμές για πραγματικά έργα τέχνης.

Όλα τα υπόλοιπα παρόμοια με Ελλάδα. Καμία διαφορά, μάλιστα τώρα με την κρίση εδώ είναι ευκολότερο να βρει κανείς εκπτώσεις σε μερικά είδη που σε άλλες χώρες έχουν την κανονική τους τιμή. Η μητέρα μου πάντως βρήκε παπούτσια και εσώρουχα σε πολύ καλύτερες τιμές (σύμφωνα με την ίδια, πάντα) στη Μάλτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom