Οι καταρράκτες του κόσμου

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
έχουμε κλείσει και ξενοδοχείο.
Ειχα μείνει στο Hotel das Cataratas στην πλευρά της Βραζιλίας.Ειναι το μοναδικό ξενοδοχείο που βρίσκεται μέσα στο Εθνικό Πάρκο Iguazu.Κάθε μέρα λοιπόν από τις 7 το πρωί μέχρι τις 9 που ανοίγει το πάρκο οι ένοικοι του ξενοδοχείου έχουν την αποκλειστικότητα να περπατήσουν στο πάρκο χωρίς τους επισκέπτες και να το ευχαριστηθούν καλύτερα,το ίδιο και το απόγευμα μετά το κλείσιμο. Μοναδική εμπειρία επίσης να πας για ύπνο ακούγοντας το βουητό από τους καταρράκτες.Αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω.
(η φωτογραφία του είναι από το διαδίκτυο)
1637010715111.png
 
D

Delmem38110

Guest
Ειχα μείνει στο Hotel das Cataratas στην πλευρά της Βραζιλίας.Ειναι το μοναδικό ξενοδοχείο που βρίσκεται μέσα στο Εθνικό Πάρκο Iguazu.Κάθε μέρα λοιπόν από τις 7 το πρωί μέχρι τις 9 που ανοίγει το πάρκο οι ένοικοι του ξενοδοχείου έχουν την αποκλειστικότητα να περπατήσουν στο πάρκο χωρίς τους επισκέπτες και να το ευχαριστηθούν καλύτερα,το ίδιο και το απόγευμα μετά το κλείσιμο. Μοναδική εμπειρία επίσης να πας για ύπνο ακούγοντας το βουητό από τους καταρράκτες.Αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω.
(η φωτογραφία του είναι από το διαδίκτυο)
View attachment 379356
υπάρχει και το γκραν Μελία που είναι στην απέναντι πλευρά στην αργεντινή με τις ίδιες παροχές σαν και το ξενοδοχείο της αλυσίδας μπελμοντ που ανέφερες και στο οποίο κλείσαμε γιατί είχα δωρεάν αναβάθμιση δωματίου. αλλά είναι και τα δυο μακριά από την πόλη. θα δούμε έχουμε ακόμα πολύ χρόνο μπροστά μας..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
porufoss ενας μη γνωστος πολυ καταρακτης της Ισλανδιας..στο μονο σημειο που καταφερα να στησω τριποδο....ολες τις αλλες μερες με επαιρνε και εμενα ο αερας..
body in black-2.jpg
 
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Iσλανδια καταρραχτες Gullfoss kαι skogafoss.Ολες οι φωτο ειναι δικες μου απο το τελευταιο μου ταξιδι προ covid to 2019.

H τελευταια φωτο μην μου πειτε οτι δεν ειναι μαγικη με την κοπελα που χορευει κατω απο τον καταρραχτη με το κοκκινο φορεμα
 

Attachments

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@nickostraveller Μόνο μαγική ;;; Ακουμπάει τη τελειότητα !!!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Iσλανδια καταρραχτες Gullfoss kαι skogafoss.Ολες οι φωτο ειναι δικες μου απο το τελευταιο μου ταξιδι προ covid to 2019.

H τελευταια φωτο μην μου πειτε οτι δεν ειναι μαγικη με την κοπελα που χορευει κατω απο τον καταρραχτη με το κοκκινο φορεμα
@nickostraveller Μόνο μαγική ;;; Ακουμπά τη τελειότητα ...
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Καταρράκτες της Βικτώριας, Ζιμπάμπουε.Η Ζάμπια χρησιμοποιεί ως επίσημο το όνομα Mosi-oa-Tunya.Το μεγαλύτερο ύψος τους φτάνει τα 108 μέτρα και το πλάτος τους τα 1708 μέτρα.

DSC01432.JPG
DSC01415.JPG
DSC01446.JPG


Το σύννεφο που σηκώνεται από την πτώση των νερών και η γέφυρα του ποταμού Ζαμβέζη

DSC01501.JPG
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ισλανδία

Ήταν ευκαιρία να τους μετρήσω.....27 οι επώνυμοι που είδα. Αν και η χώρα έχει αμέτρητους ανώνυμους καταρράκτες.....

Glymur
1.JPG


Hraunfossar
2.JPG


Kirkjufellsfoss
3.JPG


Dunjandi μαζί με τους μικρότερους που δημιουργούνται απο αυτόν: Hæstahjallafoss, Strompgljúfrafoss (Strompur), Göngumannafoss, Hrísvaðsfoss-Kvíslarfoss, Hundafoss και Bæjarfoss (Sjóarfoss).
4.JPG


Kolufossar falls
5.JPG

6.JPG


Aldeyarfoss :heart:
7.JPG


Dettifoss.....ο δεύτερος μεγαλύτερος καταρράκτης της Ευρώπης.
8.JPG


Godafoss
9.JPG


Litlanesfoss
10.JPG


Hengifoss (απο κοντά αποτύχαμε, αλλά απο μακριά πετύχαμε :haha: )
11.JPG

12.JPG


Gufufoss
13.JPG


Svartifoss
14.JPG


Stjornafoss
15.JPG


Systrafoss
16.JPG


Mogafoss
17.JPG


Skogafoss
18.JPG


Seljalandsfoss
19.JPG


Gljufrabui
20.JPG


Haifoss :heart:
21.JPG


Granni
22.JPG


Μερικοί απο τους πολλούς μικρούς καταρράκτες στη κοιλάδα Gjain
23.JPG


Hjalparfoss
24.JPG


Gullfoss
25.JPG


Faxi falls
26.JPG


Oxararfoss
27.JPG


Και μερικοί ανώνυμοι, γιατί το αξίζουν....
DSC00450.JPG

DSC02100.JPG

DSC02324.JPG

DSC02880.JPG

DSC00164.JPG
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom