Οι τουρίστες στη Φλωρεντία θα πληρώνουν πρόστιμο αν τρώνε στον δρόμο

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Οποιος διαβασει την αποφαση θα καταλαβει οτι δεν ειναι τοσο τρομακτικα τα πραγματα, απλα ειναι μια δυσκολη κατασταση με τους τουριστες χαμηλων εισοδηματων και προφανος χαμηλων εξοδων, αντι να φανε στο εστιατοριο την βγαζουν με πανινι στο χερι τα οποια τρωνε καθιζομενοι προχειρα στις βιτρινες των γυρω καταστηματων.
Το εχω κανει και εγω στο Μιλανο, πιο διακριτικα βεβαια.
Αναφερει συγκεκριμενους δρομους που υπαρχει προβλημα, παω στοιχημα οτι ολο αυτο ξεκινησε μολις εβαλες φτηνοπτηση η γνωστη φτηνοεταιρια :)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
ακριβως,το θεμα ειναι με οσους αραζουν σε σκαλια η μπροστα σε μαγαζια να φανε και γεμιζουν σκουπιδια και ενοχλουν τις επιχειρησεις.Αν φας κατι περπατωντας δεν υπαρχει προβλημα.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Οποιος διαβασει την αποφαση θα καταλαβει οτι δεν ειναι τοσο τρομακτικα τα πραγματα, απλα ειναι μια δυσκολη κατασταση με τους τουριστες χαμηλων εισοδηματων και προφανος χαμηλων εξοδων, αντι να φανε στο εστιατοριο την βγαζουν με πανινι στο χερι τα οποια τρωνε καθιζομενοι προχειρα στις βιτρινες των γυρω καταστηματων.
Το εχω κανει και εγω στο Μιλανο, πιο διακριτικα βεβαια.
Αναφερει συγκεκριμενους δρομους που υπαρχει προβλημα, παω στοιχημα οτι ολο αυτο ξεκινησε μολις εβαλες φτηνοπτηση η γνωστη φτηνοεταιρια :)
Εγώ στη Φλωρεντία δεν είδα τουρίστες χαμηλών εισοδημάτων και εξόδων μιας και τα καταλύματα είναι όλα πανάκριβα. και φυσικά δεν φταίνε οι οικονομικες πτήσεις που πλέον βρίσκεις για παντού.
Επίσης οι επιχειρήσεις που "ενοχλούνται" ζουν από τους Τουρίστες. Εκτος και αν στα πανάκριβα κοσμηματοπωλεία στο πόντε βέκιο ψωνίζουν οι ντόπιοι. Και για ποιους ντόπιους μιλάμε όπου σε όλα τα μαγαζιά και παζάρια μόνο Ιταλοί δεν δουλεύουν!

Γιατί δεν το έκαναν και στις άλλες πόλεις της Ιταλίας ή και άλλων χωρών που βουλιάζουν από τον κόσμο και δεν μπορείς να περπατήσεις. Στην Πράγα έχει λιγότερους τουρίστες που τρώνε στους δρόμους? Δεν φτάνει που πουλάνε 4 ευρώ τα πανίνι θα μας απαγορεύσουν να τα τρώμε και στο δρόμο. Στο μιλάνο τα πανίνι του Λουίνι τα τρώνε μέχρι και μέσα στο Ντουόμο.

«Μπορείτε να τρώτε ενώ περπατάτε, αλλά δεν μπορείτε να σταματήσετε».

με ποια κριτήρια θα καταλαβαίνουν αν οι τουρίστες περπατάνε η είναι σταματημένοι προσωρινώς?

άραγε η απαγόρευση θα ισχύει και για το παγωτό? γιατί και αυτό το τρώμε....
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
με ποια κριτήρια θα καταλαβαίνουν αν οι τουρίστες περπατάνε η είναι σταματημένοι προσωρινώς?
Όταν εγώ θέλω να μπω στο σπίτι μου και θα πρέπει να περιμένω να σηκωθούν καμιά δεκαριά κρεμανταλέοι
που έκαναν πικ νικ στα σκαλιά της εισόδου μου ,ναι τότε κάθονται και ενοχλούν .
Να πάνε να κάθονται στα μαγαζιά που τα αγοράζουν και όχι να τρώνε κάτω στον δρόμο σαν τα ζώα.
Εν ανάγκη να πάνε σε κανένα πάρκο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Περιμένω τη στιγμή που κάποια μητέρα θα προσπαθήσει να ταΐσει το παιδί της σταματώντας κάπου σε ένα πεζοδρόμιο, να της κάνουν παρατήρηση ή να της ρίξουν πρόστιμο και να τρέξει τους γελοίους Ιταλούς σε κανένα ευρωπαϊκό δικαστήριο και να τους πάρει ότι έχουν και δεν έχουν.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Εσύ αυτό κατάλαβες από το άρθρο που διάβασες;
οι ντόπιοι τώρα παραπονούνται ότι δεν μπορούν να φτάσουν στα καταστήματά ή τις κατοικίες τους λόγω των πολλών τουριστών που κάθονται κάτω.
Αυτό λέει.
Δεν υπάρχει καμιά μάνα που να αγοράζει πιτόγυρα για να ταίσει το παιδί της κάτω στον δρόμο.
Ή θα κάτσει σε ένα παγκάκι και θα θηλάσει ή θα δώσει μπιμπερό.
και να τρέξει τους γελοίους Ιταλούς
Γελοίοι είναι αυτοί που κάθονται σαν τα ζώα στους δρόμους και δημιουργούν φασαρία και υποβαθμίζουν
την ποιότητα ζωής των ανθρώπων που ζούνε δίπλα.
Αν εσένα σου αρέσει να τρώνε στην είσοδο σου ,βάλτους και στο σπίτι σου.
Να το πάρουν και να φύγουν.Δεν γίνετε έξω από ένα μαγαζί που πουλάει πακέτο να κάθονται απέξω
σαν να έχουν κάνει πικ νικ στα πεζοδρόμια.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όλοι αυτοί οι γελοίοι και το επαναλαμβάνω γελοίοι νόμοι που εφευρίσκουν ντόπιοι άρχοντες για να υπερασπίσουν -όπως το αντιλαμβάνονται εκείνοι - τα συμφέροντά τους είναι καταχρηστικοί και παράτυποι ως προς το κοινοτικό δίκαιο και μπορούν πολύ εύκολα να καταρριφθούν με κάποια προσφυγή που θα γίνει στο μέλλον στο Λουξεμβούργο.
Δηλαδή αν μια μητέρα Ευρωπαία πολίτης βρεθεί στη Φλωρεντία με το μωρό της για κάποιες ώρες και δεν έχει χρήματα να φάνε σε εστιατόριο παρά να προμηθευτούν φαγητό στο χέρι θα πρέπει να λιμοκτονήσουν στα παγκάκια επειδή έτσι αποφάσισε ένα ντόπιος δήμαρχος;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
ζω σε τουριστικη περιοχη της αθηνας και καθε μερα μαζευω απο μπροστα χαρτια,υπολοιπα φαγητου,κουτια απο μπυρες η αναψυκτικα,αποτσιγαρα κλπ.οι κατσαριδες κανουν παρτυ!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τα παράπονα όσων ζουν σε τουριστικές περιοχές στους δημάρχους τους. Τόσα έσοδα έχουν οι τοπικές κοινωνίες απ' τον τουρισμό ας δώσουν και κανένα μεροκάματο σε κανένα καθαριστή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.809
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom