Οι τουρίστες στη Φλωρεντία θα πληρώνουν πρόστιμο αν τρώνε στον δρόμο

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Όταν εγώ θέλω να μπω στο σπίτι μου και θα πρέπει να περιμένω να σηκωθούν καμιά δεκαριά κρεμανταλέοι
που έκαναν πικ νικ στα σκαλιά της εισόδου μου ,ναι τότε κάθονται και ενοχλούν .
Να πάνε να κάθονται στα μαγαζιά που τα αγοράζουν και όχι να τρώνε κάτω στον δρόμο σαν τα ζώα.
Εν ανάγκη να πάνε σε κανένα πάρκο.
Πόσοι είναι αυτοί οι οποίοι κάθονται στα σκαλιά των εισόδων και είναι τόσο ενοχλητικοί! Ξέρεις πολλά πάρκα να έχει η Φλωρεντία στο κέντρο της εκτός και αν περπατήσεις 2 χλμ μέχρι τη Πλατεία Μικελάντζελο να τρως με θέα την πόλη ή να περπατήσεις επίσης 2 χλμ μέχρι τους κήπους Μπόμπολι και να πληρώσεις και 10 ευρώ είσοδο για να μπεις.

Με την ίδια λογική θα πρέπει ο Δήμαρχος του Μπριζ να απαγορεύσει να τρώνε βάφλες και πατάτες στο δρόμο

Όλα είναι κόλπα για να αναγκάζουν τον κόσμο να κάθεται στα πανάκριβα εστιατόρια και να πληρώνουν 20 ευρώ για μια πιρουνιά μακαρόνια.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Δηλαδή αν μια μητέρα Ευρωπαία πολίτης βρεθεί στη Φλωρεντία με το μωρό της για κάποιες ώρες και δεν έχει χρήματα να φάνε σε εστιατόριο παρά να προμηθευτούν φαγητό στο χέρι θα πρέπει να λιμοκτονήσουν στα παγκάκια επειδή έτσι αποφάσισε ένα ντόπιος δήμαρχος;
Καταλαβαίνεις ότι μιλάει γι αυτούς που κάθονται στο δρόμο και ενοχλούν;
Μάλλον δεν καταλαβαίνεις ή θέλεις να πεις την εξυπνάδα σου.
Όλες οι μάνες του κόσμου έχουν αξιοπρέπεια ακόμα και όταν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα και δεν κάθετε
σαν ρεμάλι στην μέση του δρόμου πάνω στο πεζοδρόμιο.
Ούτε πίνει την μπύρα ή το αναψυκτικό ακουμπώντας το στο καπό των αυτοκινήτων.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Kάποιος να πει στους Ιταλούς ότι είναι επικίνδυνο να τρως και να περπατάς. Αν κάποιος στραβοκαταπιεί ενώ περπατάει για να αποφύγει το πρόστιμο, να κάνει μήνυση στους μακαρονάδες.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Το εκαναν, τι εννοεις;
Ηξερα οτι το να καθομαι στον δρομο διπλα σε αλλα τουριστια μεσα στον δρομο δεν ειναι σωστο αλλα ενιωθα μια εξαψη, ηταν η εξαψη της ακραιας παρανομιας.
Επισης να πω οτι εχω κανει και χρηση WC σε McDonalds που δεν αγορασα τιποτα, μεσα στην αλητεια εχω μεγαλωσει σαν τον Σταν
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το εχουν κανει... Στη Ρωμη απο το 2012 ισχυει το προστιμο σε συγκεκριμενα μερη.
Οποιοι χλευαζουν προφανως δεν μπορουν να αισθανθουν ως πολιτες μιας πολης 300.000 κατοικων που υποδεχεται 15.000.000+ τουριστες ετησιως. Οι περισσοτεροι δε εξ αυτων ειναι mordi e fuggi οπως λενε. Δηλ δαγκωνω κ φευγω. Μενω σε b&b στο Τρεβιζο, παιρνω την τσαντουλα απο σουπερ μαρκετ με σαλαμοσαντουιτς κ παω να το φαω στην piazza S. Marco πετωντας ολα κατω μετα. Κ θα γυρισω στο χωριο μου να βρισω κιολας τους ιταλους. Ελεος...
Μονο ισως στη Σαντορινη κ Μυκονο οι οριτζιναλ ντοπιοι θα καταλαβαιναν παρομοιους νομους.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Νομίζω δεν είναι μόνο θέμα τουρισμου.Ειναι η κατάσταση όπου πολλα μαγαζιά σε μια περιοχη σερβίρουν μόνο στο χέρι.
Ένα αντίστοιχο φαινόμενο (κυρίως ως προς τον όγκο των σκουπιδιων) παρατηρείται στην περιοχή Ναυαρίνου της Θεσσαλονίκης . Αλλά ακόμα και σε γνωστό ζαχαροπλαστείο του κέντρου, που έχει τρία τεσσερα τραπέζια,όταν έχει κόσμο μαζεύονται όρθιοι στην είσοδο της πολυκατοικίας για να φάνε.
Προφανώς μιλάμε για μικρότερο μέγεθος προβλήματος αλλά νομίζω η λογική παραμένει ίδια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το εχουν κανει... Στη Ρωμη απο το 2012 ισχυει το προστιμο σε συγκεκριμενα μερη.
Οποιοι χλευαζουν προφανως δεν μπορουν να αισθανθουν ως πολιτες μιας πολης 300.000 κατοικων που υποδεχεται 15.000.000+ τουριστες ετησιως. Οι περισσοτεροι δε εξ αυτων ειναι mordi e fuggi οπως λενε. Δηλ δαγκωνω κ φευγω. Μενω σε b&b στο Τρεβιζο, παιρνω την τσαντουλα απο σουπερ μαρκετ με σαλαμοσαντουιτς κ παω να το φαω στην piazza S. Marco πετωντας ολα κατω μετα. Κ θα γυρισω στο χωριο μου να βρισω κιολας τους ιταλους. Ελεος...
Μονο ισως στη Σαντορινη κ Μυκονο οι οριτζιναλ ντοπιοι θα καταλαβαιναν παρομοιους νομους.
Απάντησα όπως ρώτησε. Και στη Βενετία. Τους σηκώνουν από τη S. Marco ακόμα και να κάθονται χωρίς να τρώνε - είδα σε σχετικό βιντεάκι φέτος.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Το εχουν κανει... Στη Ρωμη απο το 2012 ισχυει το προστιμο σε συγκεκριμενα μερη.
Οποιοι χλευαζουν προφανως δεν μπορουν να αισθανθουν ως πολιτες μιας πολης 300.000 κατοικων που υποδεχεται 15.000.000+ τουριστες ετησιως. Οι περισσοτεροι δε εξ αυτων ειναι mordi e fuggi οπως λενε. Δηλ δαγκωνω κ φευγω. Μενω σε b&b στο Τρεβιζο, παιρνω την τσαντουλα απο σουπερ μαρκετ με σαλαμοσαντουιτς κ παω να το φαω στην piazza S. Marco πετωντας ολα κατω μετα. Κ θα γυρισω στο χωριο μου να βρισω κιολας τους ιταλους. Ελεος...
Μονο ισως στη Σαντορινη κ Μυκονο οι οριτζιναλ ντοπιοι θα καταλαβαιναν παρομοιους νομους.
Το πρόβλημα είναι που μένει ο καθένας,τι επιλέγει να τρώει και που ή η έλλειψη παιδείας που πετάνε τα σκουπίδια κάτω;

Οι ντόπιοι στη Σαντορίνη τι να μας πουν, που πουλούσαν 100 γραμμάρια κασιους 12 ευρώ και μόλις άκουσε πως είμαι Έλληνας μου τα άφησε 2...

Πες μου τα σημεία που απαγορεύεται στη Ρώμη, τον Νοέμβριο που θα πάω να βγάλω λίγο χρήμα, που θα απαγορεύσουν να τρως σε δημόσιο χώρο!!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Απάντησα όπως ρώτησε. Και στη Βενετία. Τους σηκώνουν από τη S. Marco ακόμα και να κάθονται χωρίς να τρώνε - είδα σε σχετικό βιντεάκι φέτος.
Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αντίστοιχη νομοθεσία στη Βενετία απαγόρευσης φαγητού? ποιος σήκωσε ποιόν από που και για ποιο λόγο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom