Γενικά Οι 10 πιο ασφαλείς αεροπορικές εταιρείες στον κόσμο

taxidiaris

Member
Μηνύματα
35
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ Η ΓΗ
Μα μην τρελαθουμε τωρα....μην τα πιστευετε και ολα στις αξιολογησεις πεφτει πολυ bonus!!!! Η Air france και οι Αμερικαναδες πρώτοι στην ασφάλεια?????????Οεοοοοοοοοο....Ποιον δουλευουν οι ανθρωποι???
Υπάρχουν εταιρείες που δεν εχουν ακουστεί ΠΟΤΕ και είναι και αριστες, αξιόπιστες,προσιτες. Singapore Airlines,Thai Airways,Emirates,ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ(ναι οντως ειναι απο τις ασφαλεστερες στον κοσμο),Qatar Airways, κλπ.
Λοιπόν μην μασάτε...

Ριξτε μια ματια κι εδω
Airlines With No Fatal Plane Crashes Since 1970
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα μην τρελαθουμε τωρα....μην τα πιστευετε και ολα στις αξιολογησεις πεφτει πολυ bonus!!!! Η Air france και οι Αμερικαναδες πρώτοι στην ασφάλεια?????????Οεοοοοοοοοο....Ποιον δουλευουν οι ανθρωποι???
Υπάρχουν εταιρείες που δεν εχουν ακουστεί ΠΟΤΕ και είναι και αριστες, αξιόπιστες,προσιτες. Singapore Airlines,Thai Airways,Emirates,ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ(ναι οντως ειναι απο τις ασφαλεστερες στον κοσμο),Qatar Airways, κλπ.
Λοιπόν μην μασάτε...

Ριξτε μια ματια κι εδω
Airlines With No Fatal Plane Crashes Since 1970
τα κριτήρια τα διάβασες? η γαλλική εταιρεία είναι πολύ μεγαλύτερη από όλες αυτές που λες. μεταφέρεί πολλαπλάσιους επιβάτες ανά ετος. και φυσικά η ασφάλειά της δεν κρίνεται από 1 ατύχημα αλλά από σειρά παραγόντων όπως αυτοί που εξετάστηκαν.
τα θανατηφόρα της ΟΑ τα ξέχασες? εταιρεία που δεν είχε θανατηφόρο δεν μου λέει τπτ. πάντα υπάρχει η 1η φορά.
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Αν δεν κανω καποιο λαθος η Λουφτχανσα εχει πιο μεγαλο στολο απο οτι η Ερ Φρανς (μονη της) και εχει ελαχιστα ατυχηματα. Ενταξει οπως και να το κανουμε ολες οι εταιρειες εχουν και καποιο ατυχημα. Οπως ξανα ειπα η ασφαλεια στα χρονια μας εχει ανεβει κατα πολυ γιαυτο εχουμε και πιο λιγα συμβαντα. Οσο για την ολυμπιακη, ολος ο κοσμος ξερει οτι η ασφαλεια της ειναι απο τα πιο μεγαλα συν της και να μην ξεχναμε οτι οι Ελληνες πιλοτοι ειναι απο τους καλυτερους του κοσμου (πριν μερικα χρονια ειχαν βγει 3οι παγκοσμίως, πισω απο αμερικανους και ισραηλιτες)

για ριξτε μια ματια στους σκανδιναβους (τρομερη ασφαλεια): http://www.airsafe.com/events/regions/europe.htm
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
η Air France είναι μία εταιρεία κολοσσός και έτσι αξιολογείται. είναι στις 3 μεγαλύτερες ευρωπαικές εταιρείες, οι οποίες και οι 3 είναι στην 1η δεκάδα. η λίστα δεν κανει εντυπωση αν δειτε τα 15 κριτήρια στο ποστ ν.7. και η ΟΑ καλη είναι αλλά δεν συγκρίνεται με εταιρείες που εκτελούν πολλαπλάσιο μεταφορικό έργο. και εμένα μ' αρέσουν οι εμίρηδες με το IFE και τα 380 τους αλλά δεν έχω ιδέα ποιοι είναι οι πιλοτοι τους, πώς εκπαιδεύονται, πώς γίνεται η συντηρηση κλπ. επαφίεμαι γι αυτά στη γνώμη των ειδικότερων από μένα. από κει πέρα ο καθένας κανει τις επιλογές του.
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
σου επισυναπτω τα δυστυχηματα της ολυμπιακης και να σκεφτεις
αν ειναι αρκετα η οχι για το μεγεθος της ολυμπιακης και το πτητικο
εργο που εκτελει.
Δυστυχήματα Ολυμπιακής Αεροπορίας - Βικιπαίδεια
Κοιτα εγω θυμαμαι 3-4 να ειχε, τωρα πως εγιναν 7 (δεν αμφιβαλλω αλλα το βικιπεδια δεν το θεωρω και το πιο αξιοπιστο σαιτ) ειναι μια αλλη ιστορια. Παντως θα συνεχισω να ισχυριζομαι οτι η ΟΑ σε εμενα και σε παρα πολυ κοσμο μου βγαζει μεγαλη ασφαλεια.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Κοιτα εγω θυμαμαι 3-4 να ειχε, τωρα πως εγιναν 7 (δεν αμφιβαλλω αλλα το βικιπεδια δεν το θεωρω και το πιο αξιοπιστο σαιτ) ειναι μια αλλη ιστορια. Παντως θα συνεχισω να ισχυριζομαι οτι η ΟΑ σε εμενα και σε παρα πολυ κοσμο μου βγαζει μεγαλη ασφαλεια.
Και εγω συμφωνο οτι το βικιπεδια δεν ειναι αξιοπιστο
γιατι αναφερει 7 ενω ειναι 8
Δεν αναφερει το αεροπλανο που σκοτωθηκε ο γυιος του Ωναση
Και αυτο αεροπλανο της ολυμπιακης ηταν
ΤΟ ΒΗΜΑ - Ο μυστηριώδης θάνατος του Αλέξανδρου Ωνάση - πολιτισμός
Αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Kαι να τονισω, για να μην βγουν μερικοι και με πουν κολλημενο με ΟΑ, οτι την τελευταια 6ετια εχω πεταξει μονο μια φορα και αυτη ηταν οταν αλλαξε σε Olympic Air.
 

taxidiaris

Member
Μηνύματα
35
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ Η ΓΗ
σου επισυναπτω τα δυστυχηματα της ολυμπιακης και να σκεφτεις
αν ειναι αρκετα η οχι για το μεγεθος της ολυμπιακης και το πτητικο
εργο που εκτελει.
Δυστυχήματα Ολυμπιακής Αεροπορίας - Βικιπαίδεια
Τα δυστυχήματα που αναφερονται εχουν θυματα κατω απο 100 ατομα και με μικρα αεροπλανα.Εχετε ακουσει ποτε δυστυχημα της ΟΑ με Airbus ή αλλο μεγαλο αεροπλανο??Οι μεγαλες εταιρειες των αλλων χωρων σε σχεση και με τους προορισμους που πετανε εχουν πιο θανατηφορα πολυνεκρα ατυχηματα.
Και επειδη εχω πεταξει με Emirates αλλα εχω και συγγενη στην Τζεντα που πεταει με Σαουδαραβικη Εταιρεια,υπόψιν οτι ολοι οι πιλοτοι των Αραβικων Αερογραμμων Αραβικων κρατων....είναι αξιωματικοι της Πολεμικης Αεροποριας με αποσπαση στην πολιτικη αεροπορια και οχι κολλημενοι Γερμαναραδες σαν κι αυτον που σουταρε το αεροπλανο στο Γραμματικο!!!
Τωρα το θεμα δεν ειναι να υποστηριξουμε τη μια ή την αλλη εταιρεια αλλα να παραθεσουμε αξιοπιστες πηγες,οσες βρει ο καθενας, για να ενημερωθουμε σε τετοια θεματα ασφαλειας πτησεων αεροπορικων εταιρειων. Αν μπορουμε να αποφυγουμε εταιρειες αναξιοπιστες παντελως θα ειμαστε και πιο ασφαλεις. Βεβαια αν μας τυχει το μοιραιο....δεν μπορουμε να το αποφυγουμε.....:(
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Τα δυστυχήματα που αναφερονται εχουν θυματα κατω απο 100 ατομα και με μικρα αεροπλανα.Εχετε ακουσει ποτε δυστυχημα της ΟΑ με Airbus ή αλλο μεγαλο αεροπλανο

Δηλαδη στην οα μπορουν να πεφτουν τα μικρα αλλα οχι τα μεγαλα?
Ειτε 1 θυμα ειτε 100 ειτε 200 δεν παυει να ειναι τραγικο γεγονος,αλλα
το δυστυχημα παραμενει δυστυχημα.

Και επειδη εχω πεταξει με Emirates αλλα εχω και συγγενη στην Τζεντα που πεταει με Σαουδαραβικη Εταιρεια,υπόψιν οτι ολοι οι πιλοτοι των Αραβικων Αερογραμμων Αραβικων κρατων....είναι αξιωματικοι της Πολεμικης Αεροποριας με αποσπαση στην πολιτικη αεροπορια

Υπαρχουν και ελληνες πιλοτοι σε αυτες τις εταιριες αλλα και γερμαναραδες
οπως λες.(δεν το επιασα αυτο με τους γερμαναραδες,ειναι λιγο ρατσιστικο
η εμενα μου φανηκε?)
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
δεν νομιζω να αμφισβητειται απο καποιον η αξιοπιστια των εταιριων απο τα εμιρατα(etihad,emirates,qatar) οι οποιες σιγουρα δεν θα βρισκονται μακρια απο την πρωτη δεκαδα καθως ειναι γνωστο πως εχουν πολυ υψηλα στανταρντς σε ολους τους τομεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.056
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom