Οι 20 καλυτερεs περιοχεs για σνορκελιν

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Τα έχω διαβάσει από σένα, μην ανησυχείς....δεν ξέρω αν είμαι ανώμαλος, αλλά θέλω να συναντηθώ με καρχαρία, ειλικρινά δεν τους φοβάμαι καθόλου....αρκεί να μην είναι great white :D

Κάτω από το νερό είναι 2η φύση για μένα, μικρός ξάπλωνα με τη πλάτη στο πάτο των πισίνων (ο τόνος στο παραλήγουσα :haha:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Χαχαχα καλα που φαινεται ο τονοs!
Στα Perhentian θα συναντηθειs με καρχαριεs σιγουρα , αλλα αυτοι των υφαλων ειναι τελειωs ακινδυνοι το ειδοs nurse- βεβαια αν τουs πετυχειs σε ωρα φαγητου δεν φαινονται τοσο ησυχοι οσο ειναι.
Εγω στο Μπελιζ τα χρειαστηκα να σου πω , οσο κι αν μου ελεγαν οτι δεν θα με πειραξουν , οσο να'ναι οταν σε κυκλωνουν καμια δεκαρια μαζι κατι παθαινειs! Ειναι και εναμιση-δυο μετρα ο καθεναs. Οταν ανεβασω βιντεο απο την εκδρομη αυτη , θα δειs πωs μαs περιμεναν να πεσουμε απο τη βαρκα καταχαρουμενοι καμια τριανταρια τερατα με τα κεφαλια εξω απο το νερο.Δεν επεφτε κανεναs :shock::shock: κι επεσε ο τζουνιορ.Τα παιδια δε φοβουνται τιποτα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Με τέτοιο πλήθος αρχίζω και το σκέφτομαι :D

Αλλά λέω αν συναντήσεις έναν-δύο ξώφαλτσα στο βυθό...τότε ΟΚ
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Το Stingray city , ειναι μια περιοχη κοντα στο Grand Cayman στην καραιβικη.Ειναι ενα περασμα στο υφαλο North Sound οπου δημιουργηθηκαν λωριδες αμμου στην επιφανεια της θαλασσας (sand bars). Εδω οι ψαραδες παλια μαζευοντουσαν και ξεκαθαριζαν την ψαρια της ημερας πετωντας οτι δεν ηθελαν πριν γυρισουν στα Κειμαν. Ετσι μαζευοντουσαν εδω σαλαχια της περιοχης για να φανε τα υπολειμματα και σιγα σιγα τους εγινε συνηθεια.Εχουν εγκατασταθει λοιπον στην περιοχη δινοντας της το ονομα τους (πολη των σαλαχιων – stingray city) και στον ηχο της μηχανης της βαρκας τρεχουν για φαγητο.
Οι τουριστες τα ταιζουν στο στομα , γι’αυτο και μολις καποιος βρεθει στο νερο του την πεφτουν δεκαδες μαζι – λιγο ανατριχιαστικο αν σκεφτεις οτι το κεντρι τους ειναι δυο φορες το μηκος τους.
Η εκδρομη στοιχιζει 25 $ (στα ‘ακριβα’ Κειμαν στην καραιβικη) και μπορει να γινει και σε στεγνη βερσιον με βαρκα με γυαλινο πατο.

Ειπαμε οτι καποιες περιοχες πρεπει να προστατευονται?Ειπαμε οτι πρεπει να δεχονται ορισμενο αριθμο επισκεπτων καθε φορα?
Δειτε τωρα ενα λυπηρο θεαμα με την ανθρωπινη.......να πρωταγωνιστει σε ολο το μεγαλειο!
[AME]

Stingray city...οπως της τρελλης το πανηγυρι!Με τα σαλαχια σιγουρα να αναρωτιουνται γιατι ουρλιαζουν καποιες κυριες και απλα δεν ανεβαινουν στο πλεουμενο?
 
Last edited by a moderator:

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ωραία τα μέρη που είναι στην εικοσάδα, αλλά αναρωτιέμαι εντόνως πως δεν περιλαμβάνει κάποιο μέρος από την Ερυθρά θάλασσα (σαρμ ελ σέιχ, χουργκάντα, μαρσα άλαμ κλπ), τα οποία έχουν απίστευτο βυθό και είναι παγκοσμίως γνωστά τόσο για το snorkelling όσο (και κυρίως) για τις καταδύσεις. Συνδιάζουν πανέμορφο πλούτο κοραλλιών με απίστευτο αριθμό ψαριών, μέρη τα οποία τα επισκέπτονται χιλιάδες τουριστών (και εγώ μέσα).
Μήπως επειδή αναφέρεται μόνο σε νησιά ή κάνω λάθος?
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Ωραία τα μέρη που είναι στην εικοσάδα, αλλά αναρωτιέμαι εντόνως πως δεν περιλαμβάνει κάποιο μέρος από την Ερυθρά θάλασσα (σαρμ ελ σέιχ, χουργκάντα, μαρσα άλαμ κλπ), τα οποία έχουν απίστευτο βυθό και είναι παγκοσμίως γνωστά τόσο για το snorkelling όσο (και κυρίως) για τις καταδύσεις. Συνδιάζουν πανέμορφο πλούτο κοραλλιών με απίστευτο αριθμό ψαριών, μέρη τα οποία τα επισκέπτονται χιλιάδες τουριστών (και εγώ μέσα).
Μήπως επειδή αναφέρεται μόνο σε νησιά ή κάνω λάθος?
Την ιδια απορια ειχα κι εγω γιατι δεν ειδα μεσα την Αqaba της Ιορδανιας
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Δεν ξερω πωs ψηφιζονται και βγαινουν αυτεs οι λιστεs. Εδω δεν αναφερεται το Great Barrier reef.
Ισωs αναφερεται αποκλειστικα και μονο σε σνορκελ μερη και οχι για καταδυσειs.
Μια αλλη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι το περιοδικο islands ειναι Αμερικανικο , και ψηφιζουν οι αναγνωστεs του.Ετσι εξηγειται οτι τα περισσοτερα μερη τηs εικοσαδαs ειναι στην καραιβικη αντε και στον Ειρηνικο , ενω νησια τηs Αφρικηs δεν υπαρχουν πουθενα.
Παιζει ρολο ποιοι ψηφιζουν αυτεs τιs λιστεs , αλλα εχω ξαναπει οτι περισσοτερο τιs αναφερουμε για κουβεντα. Εξαλλου καποια απο αυτα τα μερη ειναι οντωs απο τα καλυτερα για σνορκελιν.

Μην ξεχνατε οτι το περιοδικο ονομαζεται Islands...οποτε ναι ΤΕΝΤΕΝ ,μονο για νησια μιλαμε.Το Great Barrier reef θα μπορουσε να υπαρχει στη λιστα αφου υπαρχουν καποια νησια εκει τριγυρω.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Το Stingray city , ειναι μια περιοχη κοντα στο Grand Cayman στην καραιβικη.Ειναι ενα περασμα στο υφαλο North Sound οπου δημιουργηθηκαν λωριδες αμμου στην επιφανεια της θαλασσας (sand bars). Εδω οι ψαραδες παλια μαζευοντουσαν και ξεκαθαριζαν την ψαρια της ημερας πετωντας οτι δεν ηθελαν πριν γυρισουν στα Κειμαν. Ετσι μαζευοντουσαν εδω σαλαχια της περιοχης για να φανε τα υπολειμματα και σιγα σιγα τους εγινε συνηθεια.Εχουν εγκατασταθει λοιπον στην περιοχη δινοντας της το ονομα τους (πολη των σαλαχιων – stingray city) και στον ηχο της μηχανης της βαρκας τρεχουν για φαγητο.
Οι τουριστες τα ταιζουν στο στομα , γι’αυτο και μολις καποιος βρεθει στο νερο του την πεφτουν δεκαδες μαζι – λιγο ανατριχιαστικο αν σκεφτεις οτι το κεντρι τους ειναι δυο φορες το μηκος τους.
Η εκδρομη στοιχιζει 25 $ (στα ‘ακριβα’ Κειμαν στην καραιβικη) και μπορει να γινει και σε στεγνη βερσιον με βαρκα με γυαλινο πατο.

Ειπαμε οτι καποιες περιοχες πρεπει να προστατευονται?Ειπαμε οτι πρεπει να δεχονται ορισμενο αριθμο επισκεπτων καθε φορα?
Δειτε τωρα ενα λυπηρο θεαμα με την ανθρωπινη.......να πρωταγωνιστει σε ολο το μεγαλειο!
[media=youtube]sJFBzoyEm_8[/media] ...οκοδειλάκια" σαλάχι τον έφαγε με την ουρά του
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ναι , ηταν τυχαιο και μεμονωμενο γεγονοs αυτο του κροκοδειλακια, τα σαλαχια δεν επιτιθονται γενικα.
Βεβαια βλεπονταs το χαμο που επικρατει στο βιντεο , με τοσο κοσμο να χοροπηδαει και να ουρλιαζει , ειναι αποριαs αξιο πωs δεν εχει συμβει κανενα ατυχημα αφου δεν ειναι δυσκολο ολοι αυτοι οι κανιβαλοι να θεωρηθουν απειλη απο τα σαλαχια και να επιτεθουν.
Στο Μπελιζ , η περιοχη που πηγαμε για σνορκελιν λεγεται Shark and Ray alley , γιατι κυκλοφορουν καρχαριεs αλλα και σαλαχια.Δεν ηταν τοσο μεγαλα σαν αυτα που βλεπω στο βιντεο , αλλα ο οδηγοs μαs ειπε να κανουμε ηρεμεs και απαλεs κινησειs για να μην τα τρομαξουμε και φυγουν.Και λεω εγω τωρα , αν τρομαξουν μπορει να φυγουν αλλα μπορει και να επιτεθουν.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Βραζιλια:Το εθνικο θαλασσιο παρκο Fernando de Noronha βρισκεται ακριβως κατω απο τη γραμμη του Ισημερινου και αποτελει περιοχη παγκοσμιας κληρονομιας.Δεχεται πολυ λιγους επισκεπτες , 420 ατομα επιτρεπεται να βρισκονται ταυτοχρονα σε ολη την περιοχη. Ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει ποτε πολυκοσμια αφου το νησι απεχει καμια 300 χλμ. απο τις Βραζιλιανικες ακτες.
Απο το κυριως νησι Fernando de Noronha κλεινονται ημερισιες εκδρομες στο λιμανακι Port San Antonio. Η εκδρονη ξεκιναει με επισκεψη στην Baia de Golfinos , οπου δεκαδες δελφινια παιζουν με τους επισκεπτες και τους συνοδευουν μεχρι τον επομενο σταθμο Baia Do Sancho για σνορκελιν με γιγαντιες θαλασσιες χελωνες.
Οι επισκεπτες πληρωνουν 10$ για την εισοδο στο παρκο , ενω στο κυριως νησι μπορουν να απολαυσουν αρκετες παραλιες με ελαχιστο κοσμο γυρνωντας με ενοικιαζομενες γουρουνες.
Η παραλια Sancho bay ειναι ονειρο!

 
Last edited by a moderator:

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Βραζιλια:Το εθνικο θαλασσιο παρκο Fernando de Noronha βρισκεται ακριβως κατω απο τη γραμμη του Ισημερινου και αποτελει περιοχη παγκοσμιας κληρονομιας.Δεχεται πολυ λιγους επισκεπτες , 420 ατομα επιτρεπεται να βρισκονται ταυτοχρονα σε ολη την περιοχη. Ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει ποτε πολυκοσμια αφου το νησι απεχει καμια 300 χλμ. απο τις Βραζιλιανικες ακτες.
Απο το κυριως νησι Fernando de Noronha κλεινονται ημερισιες εκδρομες στο λιμανακι Port San Antonio. Η εκδρονη ξεκιναει με επισκεψη στην Baia de Golfinos , οπου δεκαδες δελφινια παιζουν με τους επισκεπτες και τους συνοδευουν μεχρι τον επομενο σταθμο Baia Do Sancho για σνορκελιν με γιγαντιες θαλασσιες χελωνες.
Οι επισκεπτες πληρωνουν 10$ για την εισοδο στο παρκο , ενω στο κυριως νησι μπορουν να απολαυσουν αρκετες παραλιες με ελαχιστο κοσμο γυρνωντας με ενοικιαζομενες γουρουνες.
Η παραλια Sancho bay ειναι ονειρο!

Καλημέρα επειδή και εγώ έτσι της εξωτικής παραλίας και του snorkeling, το πιο ωραίο.snorkeling που έχω κάνει είναι στα νησιά pipii στην ταυλανδη που είναι μεταξύ πουκετ και κραμπι ήταν φανταστικά μας στατησε το σκάφος σε έναν κόλπο και είδα πορτοκάλι Κοραλία και παρά πολλά πολύχρωμα ψάρια από τις πιο ωραίες ταξιδιωτικές στιγμές καθώς εκεί στον κολπο ήταν μόνο το σκάφος που επέβαινα το άκρως αντίθετο από την maya bay που γινόταν της Κίνας και όχι μονο το κάγκελο.Στον Άγιο Δομίνικο έχω μετανιώσει που δεν πήγα στα νησιά Σαονα ,θυμάμαι στην ταξιδιωτική μου ιστορία μου είχες πει ότι είχες πάει στην σαονα άξιζε το snorkeling εκεί?,βλέπω δεν το έχεις συμπεριλάβει μέσα στις 10 επιλογές σου.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.337
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Τι έγινε; Μετά από τόσα χρόνια άνοιξε πάλι το θέμα του snorkeling;
Το έχω ξαναγράψει εδώ ότι αυτά που είδα στο μεγάλο Κοραλιογενές Φράγμα της Αυστραλίας μου προκάλεσαν υπέροχη συγκίνηση. Δε λέω ότι είναι το καλύτερο του κόσμου, γιατί δεν έχω πάει και σε τόσο πολλούς βυθούς.
Έτσι κι αλλιώς δεν κάνω όπου κι όπου μπάνιο στα ταξίδια μου. Μπορώ να πω που έκανα και είδα τον βυθό και ήταν ΚΑΛΟΣ: νησιά Γκαλαπάγκος, έκανα στο Bartolome. Κρύα νερά αλλά είδαμε από πιγκουίνους μέχρι μικρούς καρχαρίες. Και φυσικά τα κοράλλια με τα πολύχρωμα ψάρια. Τον βυθό είδα και στον Κολομβία στο πάρκο της Tayrona. Καλός αλλά είχε λίγο κύμα και δεν φαινόταν καλά. Δεν ξέρω αν μετρά και στις Φιλιππίνες στο νησί Σεμπού που είδαμε φαλαινοκαρχαρίες.
Όμως πάνω απ' όλα αυτά ήταν ο κρυστάλλινος βυθός, που είδα με δυο κολλητούς μου στη νότια Κρήτη στο Ροδάκινο, πριν τριάντα πέντε χρόνια. Σημασία έχει να νιώσουμε όμορφα. Είτε φταίει γι αυτό η ομορφιά, είτε η καλή μας διάθεση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom