Οργάνωση, Έξοδα Ταξιδιού.

  • Thread starter Delmem38110
  • Ημερομηνία δημιουργίας
D

Delmem38110

Guest
Όταν ταξιδεύετε σε μόνο αριθμό πως μοιράζετε τα έξοδα του καταλύματος.
Παράδειγμα ένα ζευγάρι και ένας φίλος η φίλη, σε διαμέρισμα δυο δωματίων και ίσως και δυο μπάνιων, πως θεωρείτε ότι πρέπει να κοπεί το κόστος; στη μέση η διά τρία.
Πληρώνετε τα πάντα πριν το ταξίδι;
Προαγοράζετε τις εκδηλώσεις τις εισόδους σε μουσεία η είστε της τελευταίας στιγμής.
Έχετε καβάντζα σε περίπτωση απώλειας χρημάτων ταξιδιωτικών εγγράφων;
Δανείζεστε μια πιστωτική κάρτα συγγενή φίλου σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης;
Έχετε δεύτερη συσκευή τηλεφώνου.
Παίρνετε μαζί σας φάρμακα που ίσως σας χρειαστούν;
Αυτά και άλλα πολλά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.929
Likes
40.765
Όταν ταξιδεύετε σε μόνο αριθμό πως μοιράζετε τα έξοδα του καταλύματος.
Παράδειγμα ένα ζευγάρι και ένας φίλος η φίλη, σε διαμέρισμα δυο δωματίων και ίσως και δυο μπάνιων, πως θεωρείτε ότι πρέπει να κοπεί το κόστος; στη μέση η διά τρία?
Δια 3.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Όταν ταξιδεύετε σε μόνο αριθμό πως μοιράζετε τα έξοδα του καταλύματος.
Παράδειγμα ένα ζευγάρι και ένας φίλος η φίλη, σε διαμέρισμα δυο δωματίων και ίσως και δυο μπάνιων, πως θεωρείτε ότι πρέπει να κοπεί το κόστος; στη μέση η διά τρία.
Πληρώνετε τα πάντα πριν το ταξίδι;
Προαγοράζετε τις εκδηλώσεις τις εισόδους σε μουσεία η είστε της τελευταίας στιγμής.
Έχετε καβάντζα σε περίπτωση απώλειας χρημάτων ταξιδιωτικών εγγράφων;
Δανείζεστε μια πιστωτική κάρτα συγγενή φίλου σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης;
Έχετε δεύτερη συσκευή τηλεφώνου.
Παίρνετε μαζί σας φάρμακα που ίσως σας χρειαστούν;
Αυτά και άλλα πολλά.
1. Οταν κλείνεις έναν χώρο, ο επιμερισμός πρέπει να γίνει ανα τα άτομα. Εάν στα 3 άτομα υπάρχει ζευγάρι, το ζευγάρι θα πληρώσει τα 2/3. Αυτό είναι το δίκαιο θεωρώ. Το κάνουμε συχνά και λειτουργούμε κατ' αυτόν τον τρόπο.
2. Δεν πληρώνω τα πάντα αλλά κανω κρατήσεις στα πάντα (ή σχεδόν στα πάντα). Αυτό βέβαια σου στερεί την ευελιξία σου και λίγο τη χαρά του απροσδόκητου, αλλά είμαι πολύ οργανωτικός και ψυχαναγκαστικός, που δε μπορώ να λειτουργήσω αλλιώς δυστυχώς.
3. Φροντίζω να έχω φωτοτυπίες απο ταυτότητα και διαβατήριο.
4. Τηλέφωνο δεύτερο όχι. Εχουν οι συνταξιώτες μου τα δικά τους αν π.χ το χάσω.
5. Καποια βασικά ναι. Οχι υπερβολές
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Όταν ταξιδεύετε σε μόνο αριθμό πως μοιράζετε τα έξοδα του καταλύματος.
Παράδειγμα ένα ζευγάρι και ένας φίλος η φίλη, σε διαμέρισμα δυο δωματίων και ίσως και δυο μπάνιων, πως θεωρείτε ότι πρέπει να κοπεί το κόστος; στη μέση η διά τρία.
Πληρώνετε τα πάντα πριν το ταξίδι;
Προαγοράζετε τις εκδηλώσεις τις εισόδους σε μουσεία η είστε της τελευταίας στιγμής.
Έχετε καβάντζα σε περίπτωση απώλειας χρημάτων ταξιδιωτικών εγγράφων;
Δανείζεστε μια πιστωτική κάρτα συγγενή φίλου σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης;
Έχετε δεύτερη συσκευή τηλεφώνου.
Παίρνετε μαζί σας φάρμακα που ίσως σας χρειαστούν;
Αυτά και άλλα πολλά.
1. Δια 3. Αλλά μέχρι τώρα δεν έχει προκύψει καμία διαφωνία σε αυτό.
2 - 3. Από πριν τα μεταφορικά (πήγαινε-έλα και τα εκεί) / ξενοδοχεία. Ό,τι δραστηριότητα κάνω εκεί την πληρώνω επιτόπου. Δεν θέλω να έχω τόσο σφιχτό προγραμματισμό, κυρίως για ημερομηνίες.
4. Αν έχω διαβατήριο, παίρνω μαζί και την ταυτότητα. Δεν κουβαλάω φωτοτυπίες κλπ. Και για τα χρήματα, έχω πάνω μου τα μετρητά που σχεδιάζω να χρειαστώ μέσα στη μέρα. Δεν κουβαλάω όλα τα χρήματα πάνω μου.
5. Δεν έχω πάρει κάρτα άλλου. Μέχρι τώρα, χρησιμοποιώ κυρίως μετρητά, όπου έχω καλύτερη εικόνα του τι ξοδεύω.
6. Δεύτερο κινητό; Γιατί; Διακοπές πάμε, άντε κανένα τηλέφωνο μην πήρε φωτιά το σπίτι.
7. Φάρμακα ναι, δεν θα ήθελα να ψάχνω διανυκτερεύον φαρμακείο σε ένα μέρος που δεν ξέρω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.621
Likes
50.269
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όταν ταξιδεύετε σε μόνο αριθμό πως μοιράζετε τα έξοδα του καταλύματος.
Παράδειγμα ένα ζευγάρι και ένας φίλος η φίλη, σε διαμέρισμα δυο δωματίων και ίσως και δυο μπάνιων, πως θεωρείτε ότι πρέπει να κοπεί το κόστος; στη μέση η διά τρία.
Πληρώνετε τα πάντα πριν το ταξίδι;
Προαγοράζετε τις εκδηλώσεις τις εισόδους σε μουσεία η είστε της τελευταίας στιγμής.
Έχετε καβάντζα σε περίπτωση απώλειας χρημάτων ταξιδιωτικών εγγράφων;
Δανείζεστε μια πιστωτική κάρτα συγγενή φίλου σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης;
Έχετε δεύτερη συσκευή τηλεφώνου.
Παίρνετε μαζί σας φάρμακα που ίσως σας χρειαστούν;
Αυτά και άλλα πολλά.
Καταρχήν μεγάλη βοήθεια για να μην μπλεκομαστε με ψιλά κλπ είναι η εφαρμογή tricount. Πανεύκολη, δωρεάν και κατανοεί τη χρήση της και ο πιο άσχετος από κινητά, δηλαδή εγώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.621
Likes
50.269
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όταν ταξιδεύετε σε μόνο αριθμό πως μοιράζετε τα έξοδα του καταλύματος.
Ο καθένας ό,τι του αναλογεί.
Παράδειγμα ένα ζευγάρι και ένας φίλος η φίλη, σε διαμέρισμα δυο δωματίων και ίσως και δυο μπάνιων, πως θεωρείτε ότι πρέπει να κοπεί το κόστος; στη μέση η διά τρία.
Ε προφανώς δια τρία και κάθε άτομο πληρώνει τα δικά του.
Πληρώνετε τα πάντα πριν το ταξίδι;
Μόνο αν είναι απαραίτητο.
Προαγοράζετε τις εκδηλώσεις τις εισόδους σε μουσεία η είστε της τελευταίας στιγμής.
Μόνο αν είναι απαραίτητο, δε μου είναι και εύκολο να ξέρω εκ των προτέρων σε ποια πόλη ή χωριό θα είμαι.
Έχετε καβάντζα σε περίπτωση απώλειας χρημάτων ταξιδιωτικών εγγράφων;
Κάτι έχω στο μέιλ.
Δανείζεστε μια πιστωτική κάρτα συγγενή φίλου σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης;
Α παπα.
Έχετε δεύτερη συσκευή τηλεφώνου.
Τώρα πια έχω συμβιβαστεί με την ιδέα να έχω πρώτη. Για δεύτερη ούτε λόγος.
Παίρνετε μαζί σας φάρμακα που ίσως σας χρειαστούν;
Όχι, εκτός αν είμαι σε κάποια αγωγή. Με βαραίνουν, τα χάνω, έχω μικρή χειραποσκευή, στους περισσότερους προορισμούς αν χρειαστώ κάτι το βρίσκω. Αν είμαι σε χώρα που δεν είναι εύκολο να βρεις φάρμακα, μάλλον δεν έχει και νόημα να πάρω φάρμακα από τη χώρα μου, αφού μάλλον μιλάμε για χώρα με περίεργες ασθένειες ή καταστάσεις.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Όταν ταξιδεύετε σε μόνο αριθμό πως μοιράζετε τα έξοδα του καταλύματος.
Παράδειγμα ένα ζευγάρι και ένας φίλος η φίλη, σε διαμέρισμα δυο δωματίων και ίσως και δυο μπάνιων, πως θεωρείτε ότι πρέπει να κοπεί το κόστος; στη μέση η διά τρία.
Πληρώνετε τα πάντα πριν το ταξίδι;
Προαγοράζετε τις εκδηλώσεις τις εισόδους σε μουσεία η είστε της τελευταίας στιγμής.
Έχετε καβάντζα σε περίπτωση απώλειας χρημάτων ταξιδιωτικών εγγράφων;
Δανείζεστε μια πιστωτική κάρτα συγγενή φίλου σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης;
Έχετε δεύτερη συσκευή τηλεφώνου.
Παίρνετε μαζί σας φάρμακα που ίσως σας χρειαστούν;
Αυτά και άλλα πολλά.
1. Δια 3 είναι το δίκαιο αλλά και το σωστό.
2. Οτι είναι εφικτό να πληρωθεί από πριν και ξέρω οτι θα γίνει, προτιμάω να το πληρώσω,
3. Πάντα προαγορά ,κρίμα να τρως την ώρα σου σε ταξίδι για να περιμένεις σε ουρά.
4. Καμία καβάντζα.
5. Μόνο πολύ κοντινού μου αν ήταν τόσο ανάγκη.
6 . Εφόσον εχει ο έτερος ταξιδιώτης κινητό, δεν χρειάζεται δευτερη συσκευή θεωρώ.
7. Στην Ευρώπη όχι, σε Ασία μεριά θα έπαιρνα τα βασικά !!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.621
Likes
50.269
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και να πω και το άλλο: στα φαγητά μπαίνει στο tricount ό,τι έφαγε ο καθένας. Δηλαδή εγώ που δεν ήπια ούτε μια μπύρα σε όλο το ταξίδι δε θα μοιραστώ τα αλκοολικά έξοδα των συνταξιδιωτών μου, όπως κι η φίλη μου η Τερέζα που τρώει σα σπουργίτι δε μοιράζεται "δια δύο" τα γέυματά μας όπου μασαμπουκώνω εγώ τρία κυρίως πιάτα.
 
D

Delmem38110

Guest
όταν είμαι με ζευγάρι η πιάνω το μισό ενός καταλύματος μόνος μου και ο αριθμός των επισκεπτών είναι μονός πληρώνω πάντα το μισό γιατί θεωρώ ότι χρησιμοποιώ το μισό σπίτι για πάρτι μου και έτσι είναι το σωστό.
αν αυτό δεν είναι εφικτό γιατί το κατάλυμα δεν διαθέτει δεύτερη κρεβατοκάμαρα η γιατί είναι ξενοδοχείο, τότε πάντα έχω το δωμάτιο μου, ακόμα και αν ταξιδεύουμε 3 μεμονωμένοι φίλοι. εγώ τουλάχιστον.
δεν μοιράζομαι χώρο ξενοδοχείου με άλλον όσο γνωστός και φίλος και να είναι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Όταν ταξιδεύετε σε μόνο αριθμό πως μοιράζετε τα έξοδα του καταλύματος.
Παράδειγμα ένα ζευγάρι και ένας φίλος η φίλη, σε διαμέρισμα δυο δωματίων και ίσως και δυο μπάνιων, πως θεωρείτε ότι πρέπει να κοπεί το κόστος; στη μέση η διά τρία.
Πληρώνετε τα πάντα πριν το ταξίδι;
Προαγοράζετε τις εκδηλώσεις τις εισόδους σε μουσεία η είστε της τελευταίας στιγμής.
Έχετε καβάντζα σε περίπτωση απώλειας χρημάτων ταξιδιωτικών εγγράφων;
Δανείζεστε μια πιστωτική κάρτα συγγενή φίλου σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης;
Έχετε δεύτερη συσκευή τηλεφώνου.
Παίρνετε μαζί σας φάρμακα που ίσως σας χρειαστούν;
Αυτά και άλλα πολλά.
1. Αν ο χώρος είναι όπως τον περιγράφεις, δηλαδή διαχωρίζεται σε (ισοδύναμα) διακριτά δωμάτια, εγώ είμαι υπέρ του να σπάει και η τιμή ανά υπο-χώρο, όπως θα πληρώνατε αν αντί για το διαμέρισμα κλείνατε σε ξενοδοχείο. Αν μιλάμε για τρίκλινο δωμάτιο ή για διαμέρισμα με μεγάλο και μικρό δωμάτιο, τότε αυτό αλλάζει.
2. Πληρώνω πριν το ταξίδι μόνο ότι θα με αναγκάσει αλλιώς να κουβαλάω πολλά μετρητά στο ταξίδι, και (αναλόγως το ταξίδι) προσπαθώ να το κάνω με τρόπο που να μη μου στερεί ευελιξία. Κάνω ευέλικτες κρατήσεις από πριν πάντως, το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να φτάσω σε ένα προορισμό και να χάνω χρόνο γυρνώντας από κατάλλυμα σε κατάλλυμα ρωτώντας διαθεσιμότητες.
3. Εκδηλώσεις, μόνο όταν είναι απαραίτητο (αν δηλαδή είμαι σίγουρος ότι θέλω να πάω τη συγκεκριμένη μέρα και ξέρω ότι αν το αφήσω για τελευταία στιγμή δε θα βρω).
4. Αναλόγως τον προορισμό είναι και τα μέτρα. Δεν κυκλοφορώ με όλα τα χρήματα/κάρτες στην ίδια τσέπη (ούτε καν όλα πάνω μου, όταν έχω βάση να τα αφήσω). Σε πιο επικύνδυνα μέρη έχω κι ένα fake πορτοφόλι πάνω μου με $20 και δυο ληγμένες κάρτες, για να το δώσω σε περίπτωση ληστείας. Για τα έγγραφα, υπάρχουν αντίγραφα από τα πάντα κάπου στο cloud.
5. Ναι, έχω μια δεύτερη συσκευή με κλώνο της κύριας SIM μου μέσα, την οποία παίρνω μαζί μου στα μεγαλύτερα ταξίδια, καθώς και (ως κύρια συσκευή) σε μέρη που δε μπορώ να το έχω πάνω μου όπως παραλίες κλπ.
6. Immodium και Nifamol (για διάρροια και πονόδοντο αντίστοιχα) γιατί αυτά είναι πράγματα που θες να τα αντιμετωπίσεις ΠΡΙΝ ψάξεις για φαρμακείο. Και φυσικά τα φάρμακα της αγωγής μου. Ανάλογα τον προορισμό παίρνω και αντικουνουπικό (DEET 50%), παρακεταμόλη, κλπ. Και βέβαια, φέτος δε φεύγω για ταξίδι εκτός ευρώπης χωρίς 5-6 antigen (rapid) tests πάνω μου. Διότι, αν κολλήσεις, πιθανότητα θες να ελέγξεις εσύ ποιές αρχές θα το μάθουν και πότε, κι όχι να σου κάνουν εκείνοι τα tests...
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
1. Το 1/3 θα πλήρωνα, ανεξαρτήτως αν υπάρχουν 2 δωμάτια
2. Προτιμώ να πληρώσω πχ. το ξενοδοχείο όταν φτάσω στον προορισμό μου
3. Αγοράζω από πριν εισιτήρια για κάποιο μουσείο που έχω σίγουρα προγραμματισμένο και ξέρω ότι έχει πολύ κόσμο - δεν το κάνω για όλα τα μουσεία.
4. Συνήθως μοιράζω τα χρήματα σε cash και κάρτα και δεν τα κρατάω όλα μαζί μου
5. Αν και δεν έχω π/κ μέχρι στιγμής δεν έχω δανειστεί τη κάρτα κάποιου , αλλά όταν κάποιος από την παρέα έχει αισθάνομαι μία σιγουριά
6. Δεύτερο τηλέφωνο - όχι
7. Φάρμακα χωρίς υπερβολές παίρνω, εκτός του θυρεοειδή κάποιο παυσίπονο να υπάρχει.

Γενικώς από τη στιγμή που ταξιδεύω εντός Ευρώπης δεν αγχώνομαι με το τι θα πάρω και τι θα αφήσω.
Έτσι και αλλιώς ότι και να ξεχάσω μπορώ να το βρω εκτός από τα χάπια του θυρεοιδή
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλή εφαρμογή επίσης για ταξίδι με πολλά άτομα είναι και το splitwise.

Συνδυασμός revolut και cash εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, εντός ΕΕ δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία ο καταμερισμός.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom