Οργανωνόμαστε...

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Για όποιον θέλει οικονομικό σαφάρι η Νότιο Αφρική είναι η καλύτερη επιλογή. Δεν έχω πάει Kruger αλλά η εμπειρία μου από το Ado και το Schotia ήταν συμπαθητική και δεν μας κόστισε μια περιουσία. Βέβαια σε περιφραγμένο πάρκο..... με δρόμους....μια ψευδαίσθηση είναι βασικά....
Πιο πολύ σαν theme park ακούγεται βέβαια...
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Πάντως Kruger, Kgalagadi κτλ ουδεμία σχέση έχουν με θεματικά πάρκα. Απλά τα campsites είναι περιφραγμένα και πολύ οργανωμένα, και οι δρόμοι είναι πολύ καλοσυντηρημένοι. Κατά τα άλλα είναι εξίσου "άγρια" με οποιοδήποτε άλλο πάρκο της Αφρικής. Μάλιστα το Kruger έχει σχετικά λίγους δρόμους σε σχέση με άλλα πάρκα, οπότε υπάρχει περισσότερη "wilderness". Εξαιρετικό είναι το site και το forum των εθνικών πάρκων της Νοτίου Αφρικής, απ'όπου μπορεί κανείς να κάνει και κρατήσεις μέσω ίντερνετ. Π.χ. δείτε τις συζητήσεις για το Kruger: SANParks.org Forums - Kruger National Park

Edit: Να και ένα topic που δείχνει ότι το Kruger κάθε άλλο παρά θεματικό πάρκο είναι :D: Maneaters
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Μπραβο micmic,αυτο ειναι ταξιδι!Μακαρι να αξιωθω κι εγω καποτε να παω στη Μποτσουανα.Αυτα τα εισιτηρια με 600 ευρω για Γιοχανεσμπουργκ ειναι το καλυτερο .Εμενα περσι μου λεγανε απο 1500 και πανω.
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Ααααχχ.... κόλλησα κι εγώ τώρα να διαβάζω το topic με τα sightings από το Berg-en-Dal, κι έχω και δουλειά γμτ :D Εκεί έκανα το πρώτο game drive και το πρώτο walk μου...

Hello FORUMITES.

What have we seen today is exciting. We were on the walk. We had a Leopard roaring and we walked to the elevated spot to see if we could spot it. We saw impalas running and all of a sudden we saw wild dogs chasing the impalas, but nothing happened. There were other wild dogs running on the other side of the valley. They came across the leopard that was roaring and chased it, and it climbed the tree. While the dogs were busy with the leopard, a breeding herd of elephants arrived on the scene and chased the dogs. When the leopard tried to climb down, the elephants chased the leopard. We went close to the scene and viewed the leopard, but it moved away after few minutes. We also had white rhinos and impalas.

Regards,

Raymondk

Τί άλλο θέλει ο άνθρωπος για να είναι ευτυχισμένος; :D
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Το δράμα micmic μου είναι να έχεις πληρώσει ένα σκασμό λεφτά και να μη δεις τέτοια. Εμείς πετύχαμε λιοντάρια που είχαν αποφασίσει να κοιμούνται του καλού καιρού πίσω από κάτι θάμνους και μόνο κάτι πλάτες βλέπαμε. Δυστσυχώς η άγρια ζωή δεν σου στήνει σκηνικά κατά παραγγελία
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Το δράμα micmic μου είναι να έχεις πληρώσει ένα σκασμό λεφτά και να μη δεις τέτοια. Εμείς πετύχαμε λιοντάρια που είχαν αποφασίσει να κοιμούνται του καλού καιρού πίσω από κάτι θάμνους και μόνο κάτι πλάτες βλέπαμε. Δυστσυχώς η άγρια ζωή δεν σου στήνει σκηνικά κατά παραγγελία
Αυτό είναι όντως ένα πρόβλημα, το οποίο ξεπερνιέται με πολλά-πολλά σαφάρι :D Κι εμείς την πρώτη φορά λέγαμε ότι θα τα δούμε όλα και δεν είχαμε δει λιοντάρι παρά μόνο φευγαλέα ή από μακριά. Είχαμε πάθει σχεδόν κατάθλιψη, να έρθουμε Αφρική και να μη δούμε το βασιλιά των ζώων. Βέβαια είχαμε δει 7 λεοπαρδάλεις, που άλλοι τις ψάχνουν και δεν τις βρίσκουν με τίποτα. Είχαμε δει ρινόκερους δίπλα μας, που στο Masai Mara και στο Serengeti πρέπει να είσαι αδελφικός φίλος του ρινόκερου για να μπορέσεις να δεις έναν, κι αυτόν από μακριά. Ευτυχώς πετύχαμε 2 αρσενικά κι ένα θηλυκό την προτελευταία μέρα, γιατί αλλιώς θα μας έμενε απωθημένο :D Στα πρώτα σαφάρι έτσι είναι, ο καθένας θέλει να δει αυτό που δεν έχει δει. Στο Ngorongoro που ήταν τίγκα στο λιοντάρι, ο κόσμος χάζευε τους ελέφαντες που ήταν λίγοι. Εμείς είδαμε άγρια σκυλιά σε κέντρα αποκατάστασης, αλλά δεν έχουμε δει ακόμα σε πάρκο. Ο οδηγός που έλεγα πριν, είχε δει ότι είδους σκηνή μπορείς να φανταστείς, αλλά του είχε μείνει απωθημένο που δεν είχε δει ακόμα προτελή (aardwolf). Άμα τα δεις σχεδόν όλα και καλά, τότε ψάχνεις για δράση. Κάτι να κυνηγιέται από κάτι άλλο, κάποιο kill, impala να γενούν, ελέφαντες να ζευγαρώνουν, wildebeest crossing.... είναι ατελείωτη η λίστα. Αλλά μετά από λίγο καταλαβαίνεις ότι αυτά που σου δίνει το σαφάρι είναι ήδη πάρα πολλά, και ποτέ δεν πρόκειται να δεις όλα όσα θα ήθελες. Απλά κάθε φορά ευχαριστιέσαι αυτό που έχεις. Π.χ. παρόλο που τελικά είδαμε τότε τα λιοντάρια μας, όπως έγραψα στο παραπάνω τόπικ, αυτό που μου έμεινε περισσότερο από το Kruger ήταν η ατμόσφαιρα στη Lake Panic...

Από κει και πέρα, αν θες να δεις κάποια συγκεκριμένα πράγματα, επιλέγεις το ανάλογο πάρκο. Π.χ. στο Masai Mara ή στην περιοχή του Seronera στο Serengeti, είναι αδύνατο να μη δεις πολλά λιοντάρια.
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Έχει γυριστεί και ντοκιμαντέρ από το National Geographic γι'αυτό το βίντεο, που το αναλύουν καρέ-καρέ. Τυχερή η παρέα που το είδε, και ακόμα πιο τυχερός αυτός που το τράβηξε με την κάμερα και μετά το μοσχοπούλησε :D


Μπραβο micmic,αυτο ειναι ταξιδι!Μακαρι να αξιωθω κι εγω καποτε να παω στη Μποτσουανα.Αυτα τα εισιτηρια με 600 ευρω για Γιοχανεσμπουργκ ειναι το καλυτερο .Εμενα περσι μου λεγανε απο 1500 και πανω.
Ιούνιο 2009 είχα κλείσει για Γιοχάνεσμπουργκ με 450 (για τον Αύγουστο της ίδιας χρονιάς). Οι τωρινές τιμές μου φαίνονται και ακριβές. 1500 σε καμμία περίπτωση.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Ιούνιο 2009 είχα κλείσει για Γιοχάνεσμπουργκ με 450 (για τον Αύγουστο της ίδιας χρονιάς). Οι τωρινές τιμές μου φαίνονται και ακριβές. 1500 σε καμμία περίπτωση.
Επιβεβαιώνω κι εγώ, γύρω στα 490 με Qatar Οκτώβρη 2009.
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Όλα βαίνουν ομαλώς. Έγινε η κράτηση με Qatar, η πληρωμή πρέπει να γίνει μέχρι 20 Δεκεμβρίου. Μέχρι τότε κοιτάω και την Egypt Air. Παράγγειλα τον paper map της Tracks4Africa για Botswana (τον οποίο μπορείτε να δείτε με αρκετή λεπτομέρεια εδώ). Από τυπωμένους χάρτες θα πάρω μάλλον και κάποιους της Veronica Roodt (από το Omnimap). Εννοείται ότι θα υπάρχουν και οι ψηφιακοί χάρτες της Tracks4Africa.

Επικοινώνησα με την εταιρεία που έχει το Sankuyo Bush Camp, το Oddballs, το Delta και το Santawani και μπορώ να κλείσω για σίγουρα στο Santawani και να γίνει αλλαγή στο Sankuyo αν έχει ανοίξει μέχρι τότε (αυτά τα δύο είναι πολύ κοντά). Το σκέφτομαι...

Να και ένα πολύ ενδιαφέρον thread στο Fodors σχετικά με το υψηλό κόστος των camps στο Okavango.

Μέχρι στιγμής το πρόγραμμα διαμορφώνεται κάπως έτσι:

07/08- Άφιξη στο Maun, παραλαβή αυτοκινήτου. Μάλλον πάμε προς Kaziikini campsite.
08/08- ?
09/08- ?
10/08- ?
11/08- ?
12/08- ?
13/08- Camping - Moremi
14/08- Camping - Moremi
15/08- Camping - Moremi
16/08- Camping - Moremi
17/08- Sankuyo ή Santawani
18/08- Camping - Moremi
19/08- Camping - Chobe
20/08- Camping - Chobe
21/08- Camping - Chobe
22/08- Camping - Chobe
23/08- Παράδοση αυτοκινήτου στο Kasane. Επιβίβαση στο Ichobezi Safari Boat
24/08- Ichobezi Safari Boat
25/08- Πτήση από Kasane για Okavango (Oddballs)
26/08- Oddballs
27/08- Πτήση από Oddballs για Maun. Πτήση από Maun για Johannesburg. Πτήση από Johannesburg για Doha. Πτήση από Doha για Αθήνα.
28/08- Κατάθλιψη
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
27/08- Πτήση από Oddballs για Maun. Πτήση από Maun για Johannesburg. Πτήση από Johannesburg για Doha. Πτήση από Doha για Αθήνα.
28/08- Κατάθλιψη
Οχι αδερφε! Οχι καταθλιψη, αλλα...
δημοπρασια ερασιτεχνικου βιντεο -αναλογου με αυτο που ποσταρε ο GTS παραπανω:clap:
εισπραξη πολλων πολλων πολλων ευρω,
και παλι πισω στην μαμα Αφρικη:D
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Ήρθαν οι διάφοροι χάρτες, μάλλον το παράκανα :D Έκλεισα επίσης τα εισιτήρια από Johannesburg για Maun και επιστροφή. Εκεί αγχώθηκα λιγάκι: Το αρχικό σχέδιο ήταν να φτάσουμε Κυριακή πρωΐ στο Johannesburg και να προλάβουμε κάποια από τις δύο πρωϊνές πτήσεις της Air Botswana που πάνε απευθείας Maun. Πριν από δυο βδομάδες υπήρχε τεράστια διαθεσιμότητα. Όταν ξανακοίταξα όμως προχτές, είχαν κλείσει όλα τα εισιτήρια και για τις δύο πρωϊνές πτήσεις την Κυριακή! Υπήρχε μόνο πτήση με stopover στο Gaborone η οποία έφτανε Maun 7 το απόγευμα. Η λύση που διάλεξα ήταν να κλείσω για την προηγούμενη μέρα, το οποίο σημαίνει ότι η αναχώρηση θα είναι Παρασκευή δηλαδή μια μέρα επιπλέον στην Αφρική :D Ευτυχώς υπήρχε ακόμα διαθεσιμότητα για την επιστροφή, όπου τα πράγματα είναι πιο σφιχτά μια που το σχέδιο προβλέπει 3 διαδοχικές πτήσεις. Εντωμεταξύ έκανα και διάφορα ζογκλερικά για να καταφέρω να κλείσω, επειδή το site της Air Botswana αλλά και κάποια Νοτιοαφρικάνικα flight search engines που κοίταξα, δεν λειτουργούν με τον καλύτερο τρόπο. Δηλαδή μπορεί να σου δείχνουν τις πτήσεις για μια μέρα, αλλά για την προηγούμενη δε σου βγάζουν τίποτα, παρόλο που υπάρχει και πτήση και διαθεσιμότητα.

Συμπέρασμα: Αν κάποιος θέλει campsites και πτήσεις που πραγματοποιεί μόνο η Air Botswana, πρέπει να κλείσει ένα χρόνο νωρίτερα.

Έγινε και ένα μπέρδεμα σχετικά με την κράτηση στο Oddballs Enclave: Εκεί που νόμιζα ότι είχα κάνει κράτηση απευθείας με το camp, είδα κατά τύχη ένα post του ιδιοκτήτη του camp στο Tripadvisor που έλεγε ότι κάποια websites με το όνομα "oddballs" στον τίτλο, δεν ανήκουν στον ίδιο αλλά σε ένα τουριστικό γραφείο. Πρόβλημα δεν θα υπήρχε γιατί οι τιμές είναι πάνω-κάτω οι ίδιες, αλλά το θέμα είναι ότι ο ιδιοκτήτης του camp βρίσκεται σε διαμάχη με τον πράκτορα, ακριβώς λόγω της χρήσης αυτών των domain names. Επικοινώνησα λοιπόν μαζί του και μου είπε ότι δεν δέχεται κρατήσεις από τον συγκεκριμένο πράκτορα (κι εμένα με διαβεβαίωναν ότι είχε γίνει κράτηση, αλλά περιέργως δεν ζητούσαν λεφτά ακόμα!). Μου σύστησε δύο άλλα γραφεία για να κάνω κράτηση και επομένως λύθηκε κι αυτό το θέμα.

Τώρα θα έχω μια επιπλέον μέρα στην αρχή του ταξιδιού, αλλά προστέθηκε και ένας ακόμα πιθανός προορισμός: Το Footsteps Camp στο Shinde Concession, το οποίο ειδικεύεται στα πολύωρα game walks, κάτι που με ενθουσιάζει. Επομένως προβληματίζομαι ακόμα για τον καταρτισμό του προγράμματος της πρώτης βδομάδας: Khama Rhino Sanctuary... Grassland Bushman Lodge... Footsteps Camp... και πιθανώς άλλα που θα βρω αργότερα. Η επιλογή θα είναι δύσκολη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.378
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom