ΗΠΑ Οργανωση ταξιδιου στη Νεα Υόρκη

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα παιδιά!!

Εχω προγραμματισει ταξιδι στη Νεα Υορκη για 9 μερες (4-13 Οκτωβριου) και εχοντας κλεισει ηδη αεροπορικα και διαμονη θα ηθελα τα φωτα σας οσον αφορα την οργανωση του ταξιιδου!!
Θα ήθελα να ρωτησω πως θα μπορουσα να προγραμματισω τις επισκεψεις στα μουσεια,στους ουρανοξυστες,στο Αγαλμα της Ελευθεριας και στους Διδυμους Πυργους και ποιος θα ηταν ο καλυτερος τροπος οσον αφορα την αποφυγη ουρων!! Ειδα οτι μπορω να κλεισω καποια εισητηρια απ το ιντερνετ (αλλα σε δεσμευτικες μερες και ωρες κατι που δεν νομιζω οτι ειναι βολικο) καθως και καποια NY City Pass που εχεις καποια εκπτωση αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να κλεισεις κατι μετα και να αποφυγεις ουρες!!
Τι προτεινουν και τι βολεψε στα ατομα που εχουν ταξιδεψει στη Νεα Υορκη?? Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας!

Ευχαριστω :)
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Δεν νομίζω να σε βολέψει να κλείσεις από τώρα συγκεκριμένες ώρες και ημέρες. Ίσως όταν φτάσεις και αν..

Για τα μουσεία δεν νομίζω να χρειάστηκε να κλείσω ποτέ κάτι πριν, παρόλο που είμαι οργανωτικός. Δεν χρειάζονταν. Στο Top of the Rock τα εισιτήρια τα είχα βγάλει επίσης την ίδια μέρα που ήθελα να πάω. Θα σου πρότεινα να πάρεις το εισιτήριο με τις δύο διελεύσεις σε μία ημέρα, καθώς μπορείς να πας πρωί να δεις την θέα με το φως του ήλιου και να ξαναπάς την ίδια μέρα το βράδυ. Αξίζει!

Το NYC pass δεν αξίζει. Πολλά από αυτά που προτείνει είναι ήδη με μικρό ή μην υποχρεωτικό αντίτιμο. Επίσης, σε πωλητές του δρόμους θα βρεις με έκπτωση τα γνωστά τουριστικά λεωφορεία. Οπότε στην ουσία, σε δεσμεύει και σε χρεώνει και αρκετά.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δεν νομίζω να σε βολέψει να κλείσεις από τώρα συγκεκριμένες ώρες και ημέρες. Ίσως όταν φτάσεις και αν..

Για τα μουσεία δεν νομίζω να χρειάστηκε να κλείσω ποτέ κάτι πριν, παρόλο που είμαι οργανωτικός. Δεν χρειάζονταν. Στο Top of the Rock τα εισιτήρια τα είχα βγάλει επίσης την ίδια μέρα που ήθελα να πάω. Θα σου πρότεινα να πάρεις το εισιτήριο με τις δύο διελεύσεις σε μία ημέρα, καθώς μπορείς να πας πρωί να δεις την θέα με το φως του ήλιου και να ξαναπάς την ίδια μέρα το βράδυ. Αξίζει!

Το NYC pass δεν αξίζει. Πολλά από αυτά που προτείνει είναι ήδη με μικρό ή μην υποχρεωτικό αντίτιμο. Επίσης, σε πωλητές του δρόμους θα βρεις με έκπτωση τα γνωστά τουριστικά λεωφορεία. Οπότε στην ουσία, σε δεσμεύει και σε χρεώνει και αρκετά.
Έχεις δίκιο φίλε μου και η αλήθεια είναι οτι αυτα τα Pass ουτε εμενα με βρισκανε πολυ ψημενο ανεκαθεν στα ταξιδια μου!! Απλα επειδη εχω ακουσει για ουρες ειπα μηπως μπορω οντως αξιζει να κλεισω κατι απο εδω για να τις αποφυγω και να εκμεταλευτω αυτο το χρονο καπως αλλιως!! Εχεις γενικα να προτεινεις τπτ must στο ταξιδι στη Νεα Υορκη ,,,οποιασδηποτες φυσεως;;
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Σίγουρα όπως είπα παραπάνω θα πρότεινα ανεπιφύλακτα για το Top of The rock την επιλογή του εισιτηρίου Sun & Stars, με το οποίο πας την ίδια μέρα πρωί και βράδυ. Η θέα τα σπάει και είναι εντελώς διαφορετική με φως και χωρίς. Διάλεξε μία μέρα με καθαρό ουρανό για να πας.
Βόλτα μέσα στο Central park. είναι πραγματικά τρομερό. Ειδικά η αντίθεση με το γύρω περιβάλλον που υψώνονται πίσω από τα δέντρα οι ουρανοξύστες..
Οι μόνες οιρές που πέτυχα ήταν για να δοκιμάσω burger από το shake shack! πραγματικά πολύ καλή γευσή. Τσιμπιμένο αλλά πολύ ποιοτικό και γευστικό.
Αν έχεις χρόνο και χρήμα, θα μπορούσες να περάσεις μία βόλτα από το περιβόητο woodbury outlet . Είναι εκτός NYC. Η ισοτιμία έχει βελτιωθεί τελευταία και σε ευνοεί.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.186
Likes
4.039
Αν θέλετε να δείτε τη Νέα Υόρκη υπό το φυσικό και το τεχνητό φως, μπορείτε να κάνετε αυτό που κάναμε και εμείς. Να μπείτε κανά μισάωρο πριν τη δύση του ήλιου και θα έχετε καθ' αυτόν τον τρόπο και φως αρκετό για φωτογραφίες και δύση και φωτισμένη την πόλη. Για ψώνια μια χαρά ήταν και στο Jersey Gardens, που είναι δίπλα στο αεροδρόμιο του Newark και αν συνδυαστεί με αυτό κερδίζετε χρόνο. Πάντως και Century 21 είναι πολύ καλές οι τιμές. Η Νέα Υόρκη έχει πολλά αξιοθέατα και είναι πανέμορφη. Ellis Island, Μνημείο 11ης Σεπτεμβρίου, Wall St, Central Park κοκ. Ιδέες μπορείτε να πάρετε και από την ιστορία μου, που είναι αρκετά εκτενής.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σίγουρα όπως είπα παραπάνω θα πρότεινα ανεπιφύλακτα για το Top of The rock την επιλογή του εισιτηρίου Sun & Stars, με το οποίο πας την ίδια μέρα πρωί και βράδυ. Η θέα τα σπάει και είναι εντελώς διαφορετική με φως και χωρίς. Διάλεξε μία μέρα με καθαρό ουρανό για να πας.
Βόλτα μέσα στο Central park. είναι πραγματικά τρομερό. Ειδικά η αντίθεση με το γύρω περιβάλλον που υψώνονται πίσω από τα δέντρα οι ουρανοξύστες..
Οι μόνες οιρές που πέτυχα ήταν για να δοκιμάσω burger από το shake shack! πραγματικά πολύ καλή γευσή. Τσιμπιμένο αλλά πολύ ποιοτικό και γευστικό.
Αν έχεις χρόνο και χρήμα, θα μπορούσες να περάσεις μία βόλτα από το περιβόητο woodbury outlet . Είναι εκτός NYC. Η ισοτιμία έχει βελτιωθεί τελευταία και σε ευνοεί.
Όντως βλέπω οτι το δολλαριο εχει παρει την κατιουσα αλλα δεν θα ηθελα να σπαταλησω μια ολολληρη μερα πηγαινοντας σε ενα εκπτωτικο χωριο,ουσιαστικα δλδ να περιφερομαι σε ενα μερος που δεν θα θυμιζει Νεα Υορκη!! Σιγουρα θα υπαρχουν πολυ καλα outlet και μεσα στην πολη πιστευω!! Οσο για το Top of the Rock θα ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις γτ ολοι προτιμανε το rockfeller και το empire και κανεις δεν πολυαναφερεται στ pne trade center που ειναι και πιο ψηλο;; εχω αποφασισει να επισκεφτθω 2 απ τους 3 ουρανοξυστες και ειμαι σε διλημμα!!
Οσο για τα burger να εισαι αιγουρος οτι θα τιμησουμε οσο περισσοτερα μπορουμε :)
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Εμεις τα είχαμε κλείσει τα εισιτήρια από την Ελλάδα,μέσω Ίντερνετ. Δεν νομίζω ότι σε δεσμεύουν και τόσο πολύ, ίσα ίσα σε βοηθούν να ετοιμάσεις ένα προγραμμα στο περίπου. Πχ αν κλείσεις για ένα μουσείο ένα πρωί, ξερεις ότι εκείνη τη μέρα θα την περάσεις στο μουσείο το πρωί και στη συνέχεια κανεις ο,τι προκύψει. Εμάς μας βόλεψε που τα κλείσαμε από πριν πάντως, γιατί στο ΜοΜa για παράδειγμα είχε όντως μεγάλη ουρά, παρόλο που πήγαμε σχετικά νωρίς το πρωί. Κατά τ'αλλα το Top of the Rock έχει καλύτερη θέα από το Empire State απ'οσο ξέρω! Και εμεις είχαμε σκοπό να πάμε στη δυση του ηλίου αλλά...τελικά μας πήρε η νύχτα.. :p Υπέροχη η θέα πάντως! Όσο για το εμπορικό κέντρο που πολλοί προτείνουν, αν θες να κανεις ψώνια πήγαινε, εγώ όμως πιστεύω ότι χάνεις μια ολόκληρη μέρα ετσι από τη Νέα Υόρκη που είναι απίστευτη πόλη και έχει παααρα πολλά πράγματα να δεις και να κανεις.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Οσο για το Top of the Rock θα ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις γτ ολοι προτιμανε το rockfeller και το empire και κανεις δεν πολυαναφερεται στ pne trade center που ειναι και πιο ψηλο;; εχω αποφασισει να επισκεφτθω 2 απ τους 3 ουρανοξυστες και ειμαι σε διλημμα!!:)
Γιατί:
  1. Ανεβαίνοντας στο top of the rock, έχεις θέα το ίδιο το empire state building.
  2. Γιατί σε αντίθεση με το empire, ανεβαίνεις σε ένα τελευταίο όροφο που δεν έχει τίποτα μπροστά (κάγκελα ή τζάμι) για να σου κόβει την θέα
  3. Έχει θέα "πιατο" το υπέροχο central park
μην το ψάχνεις αν πρέπει να πας μόνο σε ένα. το είχα κάνει για σένα πριν από χρόνια και δεν βγήκα τελικά χαμένος.


Α! και ξέχασα φυσικά ένα πολύ σημαντικό must.. Broadway παράσταση! μην φυγείς αν δεν δοκιμάσεις!!!
Τα εισιτήρια τα είχα πληρώσει χρυσά αλλά άξιζαν κάθε ευρώ. Παρόλα αυτά στα TKTS θα βρεις για την ίδια μέρα πολύ φθηνότερα αλλά και σε χειρότερες θέση.

Επαναλαμβάνω: μην φύγεις αν δεν δεις παράσταση. Είναι από άλλο πλανήτη οι ηθοποιοί.
Αν θες κάτι επι αυτού μου λες

Εμεις τα είχαμε κλείσει τα εισιτήρια από την Ελλάδα,μέσω Ίντερνετ. Δεν νομίζω ότι σε δεσμεύουν και τόσο πολύ, ίσα ίσα σε βοηθούν να ετοιμάσεις ένα προγραμμα στο περίπου. Πχ αν κλείσεις για ένα μουσείο ένα πρωί, ξερεις ότι εκείνη τη μέρα θα την περάσεις στο μουσείο το πρωί και στη συνέχεια κανεις ο,τι προκύψει.
Το μόνο μειονεκτημά και αρκετά σημαντικό είναι ο παράγοντας καιρός. Είναι ευκαιρία να επισκεφθείς μουσείο ή κλειστό χώρο, όταν θα έχει άσχημο καιρό (βροχή).
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Α! και ξέχασα φυσικά ένα πολύ σημαντικό must.. Broadway παράσταση! μην φυγείς αν δεν δοκιμάσεις!!!
Τα εισιτήρια τα είχα πληρώσει χρυσά αλλά άξιζαν κάθε ευρώ. Παρόλα αυτά στα TKTS θα βρεις για την ίδια μέρα πολύ φθηνότερα αλλά και σε χειρότερες θέση.

Επαναλαμβάνω: μην φύγεις αν δεν δεις παράσταση. Είναι από άλλο πλανήτη οι ηθοποιοί.
Αν θες κάτι επι αυτού μου λες

!!
Ναι έχω ξεχωρίσει μια παράσταση που θα ήθελα να δω και προσπαθώ να ψήσω την παρέα μου!! Γενικά δεν πολυείμαι της τελευταίας στιγμης και γι αυτο δεν ξερω κατα ποσο θα με βολεψει το TKTS που εχω ακουσει απο πολλους,, αλλα θα δουμε γτ οσο συνεχιζει να ειναι αρνητικη η παρεα δεν μπορω να κανω κατι!!!
Εχω βαλει σαν στοχο να δω ενα αγωνα nba εστω και φιλικο παντως

Αρα το Rockfeller το προτεινουν ολοι και θα το προτιμησω και εγω,,,,,και μαλλον επειδη ο φιλος μου θελει σαν τρελος να παμε στο ONE επειδη ειναι το ψηλοτερο κτηριο,,,,τοτε λογικα δεν θα μπουμε στο Empire!

Αν θέλετε να δείτε τη Νέα Υόρκη υπό το φυσικό και το τεχνητό φως, μπορείτε να κάνετε αυτό που κάναμε και εμείς. Να μπείτε κανά μισάωρο πριν τη δύση του ήλιου και θα έχετε καθ' αυτόν τον τρόπο και φως αρκετό για φωτογραφίες και δύση και φωτισμένη την πόλη. Για ψώνια μια χαρά ήταν και στο Jersey Gardens, που είναι δίπλα στο αεροδρόμιο του Newark και αν συνδυαστεί με αυτό κερδίζετε χρόνο. Πάντως και Century 21 είναι πολύ καλές οι τιμές. Η Νέα Υόρκη έχει πολλά αξιοθέατα και είναι πανέμορφη. Ellis Island, Μνημείο 11ης Σεπτεμβρίου, Wall St, Central Park κοκ. Ιδέες μπορείτε να πάρετε και από την ιστορία μου, που είναι αρκετά εκτενής.
Παρα πολυ ωραια η ιστορια σου αν και υπερβολικα λεπτομερης για τα γουστα μου :) :) ΠΑντως ξοδεψα παρα πολυ ωρα για να την διαβασω και να κρατησω τα "tips" που με ενδιαφερουν!!
Αυτο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι τα εισητηρια απ το ticketmaster Πως τα εκλεισες?? γτ δεν εχω καταλαβει ακομα πως τα παραλαμβανω??? μεσω email ή μεσω καποιας εφαρμογης στο κινητο? και ποσες μερες πριν τον αγωνα??
 
Last edited by a moderator:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.186
Likes
4.039
Παρα πολυ ωραια η ιστορια σου αν και υπερβολικα λεπτομερης για τα γουστα μου :) :) ΠΑντως ξοδεψα παρα πολυ ωρα για να την διαβασω και να κρατησω τα "tips" που με ενδιαφερουν!!
Αυτο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι τα εισητηρια απ το ticketmaster Πως τα εκλεισες?? γτ δεν εχω καταλαβει ακομα πως τα παραλαμβανω??? μεσω email ή μεσω καποιας εφαρμογης στο κινητο? και ποσες μερες πριν τον αγωνα??
Πάντως φαντάσου πόσο χρόνο αφιέρωμα εγώ για να την γράψω. Τα έκλεισα μέσω της ιστοσελίδας της ticketmaster. Κάνα δυο μήνες πριν το ταξίδι. Δεν τα παραλαμβάνεις με κάποιο εξεζητημενο τρόπο. Στα στέλνουν ηλεκτρονικά και εσύ απλά τα εκτυπώνεις
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Καλημέρα παιδιά!!

Εχω προγραμματισει ταξιδι στη Νεα Υορκη για 9 μερες (4-13 Οκτωβριου) και εχοντας κλεισει ηδη αεροπορικα και διαμονη θα ηθελα τα φωτα σας οσον αφορα την οργανωση του ταξιιδου!!
Θα ήθελα να ρωτησω πως θα μπορουσα να προγραμματισω τις επισκεψεις στα μουσεια,στους ουρανοξυστες,στο Αγαλμα της Ελευθεριας και στους Διδυμους Πυργους και ποιος θα ηταν ο καλυτερος τροπος οσον αφορα την αποφυγη ουρων!! Ειδα οτι μπορω να κλεισω καποια εισητηρια απ το ιντερνετ (αλλα σε δεσμευτικες μερες και ωρες κατι που δεν νομιζω οτι ειναι βολικο) καθως και καποια NY City Pass που εχεις καποια εκπτωση αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να κλεισεις κατι μετα και να αποφυγεις ουρες!!
Τι προτεινουν και τι βολεψε στα ατομα που εχουν ταξιδεψει στη Νεα Υορκη?? Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας!

Ευχαριστω :)
Γεια κ από εμένα..εγώ είμαι πολύ υπέρ της κάρτας. .διάβασε την ιστορία μου..εγώ πήρα την go city explorer pass για δέκα αξιοθέατα της επιλογής μου με 155€..γλυτώσαμε πολλά λεφτά
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Ναι έχω ξεχωρίσει μια παράσταση που θα ήθελα να δω και προσπαθώ να ψήσω την παρέα μου!! Γενικά δεν πολυείμαι της τελευταίας στιγμης και γι αυτο δεν ξερω κατα ποσο θα με βολεψει το TKTS που εχω ακουσει απο πολλους,, αλλα θα δουμε γτ οσο συνεχιζει να ειναι αρνητικη η παρεα δεν μπορω να κανω κατι!!!
Εχω βαλει σαν στοχο να δω ενα αγωνα nba εστω και φιλικο παντως

Αρα το Rockfeller το προτεινουν ολοι και θα το προτιμησω και εγω,,,,,και μαλλον επειδη ο φιλος μου θελει σαν τρελος να παμε στο ONE επειδη ειναι το ψηλοτερο κτηριο,,,,τοτε λογικα δεν θα μπουμε στο Empire!
Παράσταση έκλεισα το Σικάγο από εδώ με την telecharge..55€..εκεί στα τελευταία ς στιγμής η ουρα ητανμεγαλη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom