Ορειβασια σε ελληνικά -και όχι μόνο- βουνά

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
δεν ξέρω αν υπάρχει σχετικό τόπικ, αλλα καθώς φέτος εχω βαλθει να ξεκινήσω τις μίνι αποδρασεις και να...πάρω τα βουνά, όποιες πληροφορίες ευπροσδεκτες.

κανεις με εμπειρια ...ορειβατικη εδω μέσα;;)

για πρωτη αποπειρα μου εχουν προτεινει Παρνηθα...και μετα βλεπουμε:rolleyes:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
περιεργο που ανοιξες αυτο το τοπικ καθως σκεφτομουν απο δευτερα να ανοιξω ενα με προτασεις για βουνα....:D με προλαβες!!!!!

φευγω για βαρδουσια αυρο χαραματα....προσπαθω να πηγαινω τουλαχιστον μια φορα το μηνα σε ενα βουνο...εχω παει απειρες πεζοποριες πηλιο,2 φορες ολυμπο, μαιναλο, παρνωνα, ταυγετο, αγραφα και διαφορα αλλα....

εχω συγκεντρωσει πολλες πληροφοριες για διαδρομες καταφυγια κ.τλ Υποσχομαι επιστρεφωντας να γραψω περισσοτερα :D
 

harilander

Member
Μηνύματα
557
Likes
400
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
αντε να μαζευονται οι λατρεις των βουνων!
canf εαν ειναι η πρωτη σου φορά και δεν εχεις εμπειρια καλο θα ηταν να βρεις καποιους που εχουν (παρέα, συλλογο) ωστε να μην εισαι μονη-ος και να σε βοηθησουν στα πρωτα βήματα.
Παρνηθα ειναι ωραιο βουνό κοντα στην Αθήνα και εύκολο, εχει πολλές διαδρομες ποικίλης δυσκολίας.Μπορεις να βρεις ενα οδηγό με μονοπατια σε καποιο βιβλιοπωλειο ή χαρτες του βουνού.
Θα σου προτεινα τις κλασικες διαδρομές Τελεφερικ-Μπάφι ή Φλαμπούρι απο την Χούνη και Θρακομακεδόνες-Φλαμπούρι.
πιο μικρες ή συμπληρωματικες αυτων Μπάφι-Μολα , Φλαμπούρι-Μόλα

mfish καλή αναβαση στα Βαρδουσια, υπέροχο βουνό αν και το εχω συνδιάσει με χειμερινή αναβαση.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ωωω τι χαρα!!!:)

ναι θα παω με συλλογο για αρχη , και ενα δικο μου ανθρωπο!!
βασικα εχω παρα πολλες αποριες αλλα μου ειπαν οτι για αρχη δεν πρεπει να αγχωνομαι.

οσον αφορα στον εξοπλισμο, λεω να αγορασω καλα μποτακια.
τι αλλο θα χρειαστω περα απο σακιδιο (για οκτωβρη λεω)

ψαρακι καλη αναβαση να εχεις , να περασεςι σουπερ!!!
 

harilander

Member
Μηνύματα
557
Likes
400
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
μιας και μιλάμε για περπατημα το βασικό ειναι τα παπουτσια, εαν δεν εχεις θα σου έλεγα να αγοράσεις απο μαγαζί με ορειβατικά είδη.Για αρχή θα σου ελεγα να παρεις κατι ελαφρυ ,αδιαβροχο απο goretex κατα προτίμηση.Να το φορέσεις με χοντρη καλτσα και προσπάθησε να το δοκιμάσεις αρκετή ωρα ωστε να βεβαιωθεις οτι δεν σε ενοχλεί.
Ενα σακιδιο 35-40 λιτρων ειναι καλό για ημερησιες εκδρομές.
Τωρα για τα ρουχα ειναι μεγάλη κουβέντα, καπου ειχα ξαναγραψει ,σε καποιο ποστ, θα ψαξω να το βρω.
Ζήτησε απο τον φίλο σου εφοσον ασχολήται να σε βοηθήσει.
Με ποιο σύλλογο θα πας;εαν θελεις στειλε μου πμ για να μην φορτώνουμε το θέμα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.305
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
καλή αρχή canf. kι εμείς την κάνουμε πότε-ποτέ οργανωμένα με σύλλογο. Κανένα πρόβλημα. ούτε βιασύνη, ούτε άγχος, κι ούτε ιδιαίτερος εξοπλισμός (προς το παρόν δηλαδή). Ξεκινήσαμε στην αρχή με 4ώρες πορείες και φτάσαμε μέχρι 8ώρες. Πορείες, που χωρίς το σύλλογο είναι αδύνατο να πραγματοποιηθούν γιατί θα υπάρχει στο τέλος το πούλμαν να σε πάρει για την επιστροφή, κάτι που δεν γίνεται εύκολα με το ΙΧ, εκτός κι αν είναι μικρής διάρκειας
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
αχ όλοι αυτό ονειρευόμαστε!!! να πάρουμε τα βουνά!!!! περπατάω στα βουνά όσο πιο πολύ μπορώ κυρίως όταν είμαι στην Ήπειρο!!!! η πιο μαγική όμως ανάμνηση που έχω είναι η ανάβαση στη Δρακόλιμνη της Τύμφης!!!! φέτος λέω να δοκιμάσω αυτή του Σμόλικα!!! καλά να είμαστε να παίρνουμε τα βουνά λοιπόν!!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Στα νιατα μου:D δηλ κατω των 25 ανηκα σε ορειβατικο συλλογο μαζι με τη μανα μου!!!!!:shock::shock:
Το ωραιο ειναι οτι δεν εβλεπες νεολαιους ...αυτοι αλλωστε συχναζαν στις καφετεριες ...αλλα απο 45-50 και ανω.
Ειχαμε παει Παρνηθα -στο βουνο της Κερατεας -στα Γερανεια ορη -στο Μαιναλο -στην Ευβοια ..σε αυτα τα κοντινα τελοσπαντων.
H διαρκεια της πεζοποριας κυμαινοταν απο 4-6 ωρες...δεν ξερω αν αυτο θεωρειται soft or hardcore.
Μη φανταστειτε σκοινια και πασαλακια και εξτριμ πραγματα βεβαια ......
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
απο ο,τι καταλαβαινω διαδρομες για αρχαριους ή μετριας δυσκολιας!!!:)

αχ ωραιες ακουγονται οι εμπειριες σας!!

ελπιζω συντομα να μπορεσω και εγω να μοιραστω τις δικες μου!;)

ευχαριστω και για τα τιπς ολους...
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Και μένα μου αρέσουν οι πεζοπορίες, σε βουνά, σε παραλίες, παντού. Πέρυσι, επειδή είχα πυκνώσει τις εξορμήσεις, είτε με το σύλλογο, είτε με φίλους που τους αρέσει το σπορ, αγόρασα παπούτσια-μποτάκια που πιάνουν και τον αστράγαλο, για να είναι προστατευμένο το πόδι- για trekking. Είναι περισσότερο ασφαλή από τα κοινά αθλητικά και έχουν σίγουρα καλύτερα κρατήματα στα κακοτράχαλα μονοπάτια που είναι ανηφορικά ή πολύ κατηφορικά.
Στο σακίδιό σου, καλό είναι να έχεις πάντα δροσερό νερό σε παγούρι για να αναπληρώνεις τον ιδρώτα που χάνεις και κάτι που να σου δίνει ενέργεια, όταν νιώθεις οτι πέφτουν οι δυνάμεις σου πχ κάποιο ζουμερό φρούτο ή χυμό, λίγη σοκολάτα, κανένα κουλουράκι, κάτι ψιλό ίσα ίσα να σε ανανεώσει.
Επίσης καλό είναι να έχεις μαζί σου μία στεγνή μπλούζα, για να αλλάξεις όταν ιδρώσει αυτή που φοράς.
Τέλος ένα αντιανεμικό μπουφάν θα σου χρησιμεύει στα βουνά, ιδίως όταν έχει κρύο και υγρό αέρα. Αυτά σε πρώτη φάση...και δε χρειάζεται να αγχώνεσαι, δε θα πιάσεις και κανένα ρεκόρ, ο καθένας έχει τους χρόνους του και γίνεσαι καλύτερος μόνο με εξάσκηση. Χαλαρά για να απολαμβάνεις και την όμορφη φύση!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ευχαριστω παρα πολυ !!!

λοιπον , αφου εγω δηλωσει αρχαρια, δεν θα ντρεπομαι να κανω ερωτησεις χαζες;)

για οκτωβρη και παρνηθα δλδ θα φορεσω κανονικο μπουφαν;ή κατι πιο λεπτο;
και απο κατω;φορμα κανει;

(προφανως θα ρωτησω και στον συλλογο και στους δικους μου...απλα εχω μια ανυπομονησια !χιχι:) )
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Γενικώς δε χρειάζεται να είσαι βαριά ντυμένη, γιατί με το περπάτημα ζεσταίνεσαι πολύ. Νομίζω ένα ψιλό μπουφανάκι είναι καλό και η φόρμα ο,τι πρέπει για να είσαι πιο άνετη στις κινήσεις. Όλα αυτά θα τα δεις στην πορεία...ξέχασα να σου πω οτι σε πολλές διαδρομές στα βουνά είναι απαραίτητο και το μπαστούνι. Είχα ρωτήσει σε κατάστημα με τέτοια είδη στο κέντρο της Αθήνας , πουλιούνται ζευγάρι και έιχαν πέρυσι 25 ευρώ. Είναι πολύ βολικό, γιατί είναι πτυσσόμενο και το βάζεις στο σακίδιο όταν δε το χρειάζεσαι. Ούτε εγώ έχω πάρει μέχρι στιγμής, αλλά έχω δοκιμάσει ενός φίλου και με βοήθησε στην κατάβαση. Ίσως φέτος να αγοράσω ένα ζευγάρι και πάρουμε από ένα με ένα φίλο μου. Νομίζω πως το ένα φτάνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom