Ορειβασια σε ελληνικά -και όχι μόνο- βουνά

rubini

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΑΝΜΑΡ
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Γουινέα & γύρω νησιά...
ορειβασία

δεν ξέρω σε τι φυσική κατάσταση βρίσκεσαι πάντως πριν πας οπουδήποτε
άρχισε να περπατάς πολύ συχνά και να αυξάνεις την διάρκεια κάθε τόσο.
άν θέλεις ορειβασία θα πας με σύλλογο αλλά ξεκίνα με τις πιο εύκολες
εκδρομές που έχουν (σε πληροφορώ ότι είναι εξοντωτικές...) αλλά πάρα
πολύ όμορφες. εννοείται πως πρέπει να σου αρέσει η φύση, η ταλαιπωρία,
και το κάμπιγκ... πρώτα όμως ξεκίνα το περπάτημα και βλέπεις στην πορεία...
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
455
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
ευχαριστω παρα πολυ !!!

λοιπον , αφου εγω δηλωσει αρχαρια, δεν θα ντρεπομαι να κανω ερωτησεις χαζες;)

για οκτωβρη και παρνηθα δλδ θα φορεσω κανονικο μπουφαν;ή κατι πιο λεπτο;
και απο κατω;φορμα κανει;

(προφανως θα ρωτησω και στον συλλογο και στους δικους μου...απλα εχω μια ανυπομονησια !χιχι:) )
τι εννοεις κανονικό μπουφάν; χρειάζεσαι κάτι να σε κρατάει ζεστή (μπλουζά,fleece) και απο πάνω κάτι να κόβει τον αέρα, αντιανεμικό.Αυτα οταν σταματήσεις να περπατάς για να μην κρυώσεις, οταν περπατάς φορα λιγα.Μην σε ξεγελάει ο καιρός στην πόλη, για παράδειγμα σήμερα ενω ο καιρος στην Αθήνα είχε 24-25 βαθμούς με λίγο αέρα, χαλάρα πας για μπάνιο (εγω έκανα) ήμουν στην κορφή της Πεντέλης στα 1100μ και η θερμοκρασία ήταν 14 βαθμοί! και με αέρα 50 χλμ. δεν καθόσουν χωρις μπουφάν , χτες το βράδυ ειχε πέσει στους 10C
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
455
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος ντυσίματος είναι οι «επιστρώσεις» δηλαδή πολλά λεπτά ρούχα αντί για ένα χοντρό(μεθοδος «κρεμμύδι»).
Το πλεονέκτημα είναι οτι μπορούμε να έχουμε καλύτερο έλεγχο θερμοκρασίας προσθέτωντας ή αφαιρώντας.
Τα ρούχα που έρχωνται σε επαφή με το σώμα πρέπει να είναι λεπτά για να επιτρέπουν την αναπνοή του (θερμοεσώρουχο)
Το μεσαίο στρώμα πρέπει να είναι πιο παχύ για να μπορεί να παγιδεύει την θερμότητα (fleece).
Το εξωτερικό στρώμα πρέπει να είναι αρκετά παχύ ώστε να εμποδίζει τα εξωτερικά στοιχεία(νερό,αέρας) και αρκετά λεπτό ώστε να αναπνέει(διαπνέον μεμβράνη)
Η μεγαλύτερη απώλεια θερμότητας γίνεται απο τα άκρα.Προστατέψτε το κεφάλι,χέρια και πόδια.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
455
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος ντυσίματος είναι οι «επιστρώσεις» δηλαδή πολλά λεπτά ρούχα αντί για ένα χοντρό(μεθοδος «κρεμμύδι»).
Το πλεονέκτημα είναι οτι μπορούμε να έχουμε καλύτερο έλεγχο θερμοκρασίας προσθέτωντας ή αφαιρώντας.
Τα ρούχα που έρχωνται σε επαφή με το σώμα πρέπει να είναι λεπτά για να επιτρέπουν την αναπνοή του (θερμοεσώρουχο)
Το μεσαίο στρώμα πρέπει να είναι πιο παχύ για να μπορεί να παγιδεύει την θερμότητα (fleece).
Το εξωτερικό στρώμα πρέπει να είναι αρκετά παχύ ώστε να εμποδίζει τα εξωτερικά στοιχεία(νερό,αέρας) και αρκετά λεπτό ώστε να αναπνέει(διαπνέον μεμβράνη)
Η μεγαλύτερη απώλεια θερμότητας γίνεται απο τα άκρα.Προστατέψτε το κεφάλι,χέρια και πόδια.


χρήσιμες συμβουλές
Χρήσιμες συμβουλές για όσους "παίρνουν τα βουνά"
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
455
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Αν και υπάρχουν βιβλία και οδηγοί που αναφέρωνται σε διαδρομές στα βουνά θα προσπαθήσω να περιγράψω καποιες διαδρομές που τις εχω περπατήσει και μπορώ να εκφρασω άποψη ωστε εαν καποιος ενδιαφέρετε να πάρει μια ιδέα . θα ξεκινήσω απο τις κοντινές στην Αθήνα που είναι πιο εύκολες και ιδανικές για εισαγωγή.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
455
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ

ξεκινάω με τον Υμηττό, καποιες απο αυτές μπορούν να γίνουν και με ποδήλατο

Υμηττός
1.Πυροφυλάκειο- Καλοπούλα- Μ.Καισαριανής- Πυροφυλάκειο
Κυκλική διαδρομή, εύκολη ιδανική βόλτα ακόμα και με παιδιά. 1ωρα περίπου
Ξεκινάτε από το Πυροφυλάκειο Καισαριανής στην γέφυρα Κατεχάκη έξοδος Καισαριανής. Σε εκατό περίπου μέτρα ξεκινάει φαρδύ μονοπάτι στα αριστερά του δρόμου, μετά από 100 μ. υπάρχει διακλάδωση ,και οι δυο διαδρομές οδηγούν στην Καλοπούλα σε 20 λεπτά περίπου. Περνώντας απέναντι τον δρόμο δίπλα από την λίμνη-δεξαμενή ακλουθούμε ανηφορικά το μονοπάτι και σε 40 μετρά συνεχίζει προς τα δεξιά οπού μας οδηγεί σε 15 λεπτά πάνω από το μοναστήρι σε εκκλησάκι, από εκεί μπορούμε να κατέβουμε στην Μονή ή να ακολουθήσουμε τον χωματόδρομο προς Ταξιάρχες και από εκεί σε χωματόδρομο και μετά από μονοπάτι βγαίνουμε στο σημείο που ξεκινήσαμε στο πυροφυλάκειο. Ο χρόνος εξαρτάται από τις στάσεις που θα κάνουμε.

2.παραλλαγή της 1,(μεγαλύτερη)
Ιδία διαδρομή απλά μετά την Καλοπούλα μόλις ανεβούμε το ύψωμα μετά την δεξαμενή αντί να πάμε δεξιά πάμε αριστερά περνάμε μπροστά από πέτρινη σπηλιά-καλύβα(καλύβι μπαρπαΜήτσου) και ακλουθούμε το μονοπάτι μέχρι που μας βγάζει σε χωματόδρομο, από εκεί παίρνουμε πορεία προς Βύρωνα και σε 3 περίπου χιλιόμετρα μόλις αρχίζει να κατηφορίζει παίρνουμε μονοπάτι που βγάζει στο μοναστήρι ή παρακάτω σε χωματόδρομο που βγαίνεις Ταξιάρχες.

3.Πυροφυλάκειο-δεύτερο πλάτωμα –ΟΤΕ
Μεγαλύτερη και πιο δύσκολη διαδρομή
Ακλουθούμε την ιδία πορεία με την προηγούμενη μέχρι τον χωματόδρομο πάνω από Καλοπούλα και αντί να πάμε προς Βύρωνα πάμε προς αρχή χωματόδρομου και φτάνουμε στην άσφαλτο. (υπάρχει βέβαια και άλλο μονοπάτι κοντά στο σημείο που έχουμε βγει αλλά νομίζω δεν είναι ευδιάκριτο). Στην διασταύρωση χωματόδρομου –ασφάλτου ξεκινάει άλλο μονοπάτι σε γυμνό τοπίο και μετά μπαίνει σε δασωμένο και μετά σε καμένο κομμάτι. Σε περίπου μια ώρα και κάτι έχετε φτάσει σε ξέφωτο πλάτωμα από εκεί επιστρέφετε πίσω από το ίδιο μονοπάτι ή βγαίνετε στην άσφαλτο και μπορείτε να κατηφορίσετε στο διάσελο του ΟΤΕ.
Εναλλακτικά μπορεί να έρθει αυτοκίνητο να σας πάρει.

4.Μονή Αγ.Ιωάννη Κυνηγού- (σπήλαιο λιονταριού)- ΟΤΕ
Μέτρια δυσκολία
Από Αγ.Παρασκευή ή Γλυκά Νερά μπορούμε να πάμε στο μοναστήρι οπού αφήνουμε το αυτοκίνητο, από εκεί ακολουθούμε τον ανηφορικό δρόμο και σε 150 μέτρα ξεκινάει χωματόδρομος που ακολουθούμε. Σε 15 μέτρα ξεκινάει μονοπάτι στα αριστερά που ανηφορίζει (μονοπάτι 10). Εναλλακτικά και παρακάτω υπάρχει άλλο μονοπάτι που μας οδηγεί στο ίδιο σημείο. Και τα δυο μονοπάτια μετά από 10 λεπτά μας βγάζουν σε χωματόδρομο, από εκεί ψάχνουμε να βρούμε την σήμανση που συνεχίζει. Μετά από μια ώρα μας βγάζει σε αυχένα και το μονοπάτι συνεχίζει πάνω σε βράχια. Σε κάποιο σημείο που ξαναμπαίνει στο δάσος υπάρχει διακλάδωση αριστερά που μας βγάζει στο σπήλαιο λιονταριού. Συνεχίζουμε ευθεία και σε 15 λεπτά είμαστε στον αυχένα του ΟΤΕ. Σύνολο περίπου 1,5 – 2 ώρες. Επιστροφή από το ίδιο.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
φιλε χαριλαντερ αφου γραψεις μπορω να βοηθησω με διαδρομες με πηλιο/μαιναλο/παρνωνα
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
455
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Υμηττος

και συνεχίζω με μερικες ακόμα διαδρομές απο Υμηττό

5Πυροφυλάκειο Καισαριανής- Πυροφυλάκειο Βύρωνα
Η διαδρομή είναι σε χωματόδρομους και είναι κυρίως για ποδήλατο

6. ΟΤΕ-κορυφή
Μετά ακριβώς από την στροφή ξεκινάει μονοπάτι που κινείται στον βόρειο αυχένα και σε βράχινη κόψη και φτάνει στις κεραίες. 45 λεπτά περίπου.

7. ΟΤΕ - Κορωπί
Η διαδρομή είναι σε χωματόδρομους και είναι κυρίως για ποδήλατο
Εάν έχετε φτάσει ως εδώ με το ποδήλατο μπορείτε να συνεχίσετε μέχρι σχεδόν στην κορφή, στην τελευταία φουρκέτα ξεκινάει χωματόδρομος που κατεβαίνει προς Αργυρούπολη, υπάρχει διακλάδωση που κατεβαίνει από την άλλη πλευρά του Υμηττού και βγαίνει στο Κορωπί στο περίπτερο του κυνηγετικού συλλόγου στον Άγιο Αντρέα, από εκεί κατηφορίζετε στο Κορωπί. Επιστροφή καλύτερα από την Λ.Λαυρίου και Μεσογείων όπου επιστρέφετε Καισαριανή. Περίπου 40χλμ σύνολο.


ολες οι διαδρομές μπορούν ενωθουν μεταξύ τους καθως και να γίνουν και αλλες παραλλαγες τους.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Σε λίγες ημέρες θα ανέβουμε με παρέα και θα μείνουμε στο καταφύγιο "Σπήλιος Αγαπητός" στον Όλυμπο.

Επειδή δεν έχω ιδιαίτερα εμπειρία από τέτοιου είδους εξορμήσεις, οτιδήποτε tips και πληροφορίες γενικά για το ταξίδι, την ανάβαση και τη διαμονή μου εκεί θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες! Ξέρετε... τι θα χρειαστώ, τι πρέπει να κάνω, κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό, κτλ.

Ευχαριστώ!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Σε λίγες ημέρες θα ανέβουμε με παρέα και θα μείνουμε στο καταφύγιο "Σπήλιος Αγαπητός" στον Όλυμπο.

Επειδή δεν έχω ιδιαίτερα εμπειρία από τέτοιου είδους εξορμήσεις, οτιδήποτε tips και πληροφορίες γενικά για το ταξίδι, την ανάβαση και τη διαμονή μου εκεί θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες! Ξέρετε... τι θα χρειαστώ, τι πρέπει να κάνω, κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό, κτλ.

Ευχαριστώ!
Το περπατημα ειναι διαρκειας 3 ωρων, οι πρωτες 2 με ηπια κλιση η τελευταια αρκετα ανηφορικη...Η διαδρομη ειναι ομορφη μες το δασος.

δες περισσοτερα εδω
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F4%E1%F2-%F3%F4%E1-%F3%FD%ED%ED%E5%F6%E1.html

Για τα ρουχα τα ειπε ο harilander παραπανω...να εχεις υποψιν σου οτι το κρυο ειναι τσουχτερο εκει πανω ιδιως το βραδυ, οποτε καλο ειναι να εχεις μπολικα ρουχα σε στρωσεις... (εγω φοραω παντα καλοκαιρινα και παιρνω μακρυμανικη,λεπτο φουτερ, φλις και αντιανεμικο ωστε αναλογα το κρυο βγαζω και βαζω στρωσεις ).Ενα αδιαβροχο θα σου φανει χρησιμο, τετοια εποχη εχει βροχουλες ... παντα βαζω σε σακουλες τα ρουχα μου ωστε σε περιπτωση βροχης κατα την ανοδο να μη περασει νερο στο σακιδιο και βραχουν...

Ελλάδα Καιρός - 7-ήμερη πρόγνωση καιρού για Βουνό Όλυμπος, Ελλάδα - Freemeteo.com
ο καιρος δεν δειχνει ιδιαιτερα καλος το σκ(μεχρι και χιονια λεει!!!) και το αδιαβροχο μαλλον θα ειναι απαραιτητο

Για το περπατημα φυσικα περνεις νερο, δεν υπαρχουν πουθενα πηγες στο δρομο, κατι για τσιμπημα(παστελακι η μπαρες δημητριακων συνηθιζονται) και φωτογραφικη μηχανη :D

Sleeping bag εγω στο συγκεγκριμενο καταφυγιο δε κουβαλαω καθως εχει καθαρα σεντονια και μπολικες κουβερτες ετσι απογευγω το περιττο βαρος στο περπατημα...και γενικα μη παρετε αχρηστα πραγματα γιατι θα τα κουβαλατε 3 ωρες...

Το καταφυγιο γενικα ειναι το πιο οργανωμενο που εχω δει, με εστιατοριο, καλο φαγητο, καφεδες , ακομα και σοκολατες και ψιλοπραγματα εχει....

Θα μεινετε εκει ενα βραδυ η σκεφτεστε για παραπανω?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Και μην αγοράσεις παπούτσια και δεν τα έχεις δοκιμάσει καθόλου στο περπάτημα γιατί μπορεί να σε ''χτυπήσουν'' ...Δοκιμασμένα παπούτσια, ορειβατικά μποτάκια κατά προτίμηση ........
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom