Ορια για τις χειραποσκευες

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Βρηκα ενα καταλογο με τους περιορισμους σε μεγεθος και βαρος των χειραποσκευων που επιτρεπεται απο τις αεροπορικες εταιριες για να παρετε μαζι σας
πιστευοντας οτι ειναι χρησιμο για καποιον τον δημοσιευω εδω

aimg9.imageshack.us_img9_1593_xeiraposkeyes.jpg
κανοντας κλικ στην εικονα μεγαλωνει αρκετα για να μπορει να διαβαστει

 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
σε ευχαριστω πολυ ..
και τωρα σκεφτομουν ποσα κιλα επιτρεπει η Iberia ...
με γλυτωσες απο το τηλεφωνημα ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λείπουν αρκετές εταιρίες από τον πίνακα, αλλά είναι μια καλή αρχή. Παράμετροι προς προσοχή:
- Όταν ταξιδεύετε σε πτήση codeshare, ισχύουν οι κανόνες της εταιρίας που εκτελεί την πτήση, και όχι της εταιρίας με την οποία κλείσατε το εισητήριο.
- Όταν υπάρχει πτήση με ανταπόκριση και οι εταιρίες στα σκέλη είναι διαφορετικές, οι χειραποσκευές πρέπει να ικανοποιούν όλους τους κανονισμούς.
- Σπάνια γίνεται έλεγχος, εκτός αν εσείς ή άλλοι στην πτήση σας είναι προκλητικοί.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
εδω λεει η αλιταλια 5 ...καλα εχω δει χειραποσκευες βαλιτσες...
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
για aegean δεν ειδα τιποτα...




κι εγώ ενδιαφερόμουν και το έψαξα....

Επιτρεπόμενα Όρια Αποσκευών/Χειραποσκευών

«Αποσκευή επιβάτη για μεταφορά θεωρείται η συσκευασία που περιέχει τα απαραίτητα είδη ένδυσης, χρήσης και άνεσης σε σχέση με ταξίδι του.»

Το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος μιας αποσκευής δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 32 κιλά. Κάθε αποσκευή, της οποίας το βάρος υπερβαίνει τα 32 κιλά πρέπει να αποστέλλεται μέσω cargo.

Διακεκριμένη Θέση (Business)

Αποσκευές

Έχετε το δικαίωμα να μεταφέρετε αποσκευές συνολικού βάρους μέχρι 30 κιλά για όλες τις πτήσεις εσωτερικού και εξωτερικού, που παραδίδονται στον έλεγχο εισιτηρίων. Τα βρέφη (0 έως 2 ετών) δικαιούνται να μεταφέρουν βάρος μέχρι 10 κιλά.

Χειραποσκευές

Μπορείτε να μεταφέρετε μέχρι 2 χειραποσκευές μέσα στην καμπίνα των επιβατών, εκ των οποίων η πρώτη δεν πρέπει να ξεπερνά σε διάσταση τα 55εκ. μήκος Χ 40εκ. ύψος Χ 20εκ. πλάτος (ή τα 20εκ. μήκος για τις θήκες ενδυμάτων), ενώ η δεύτερη τα 45εκ. μήκος Χ 35εκ. ύψος Χ 20εκ. πλάτος. Το βάρος της πρώτης χειραποσκευής δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 8 κιλά ενώ της δεύτερης τα 5 κιλά.

Οικονομική Θέση

Αποσκευές

Έχετε το δικαίωμα να μεταφέρετε αποσκευές συνολικού βάρους μέχρι 20 κιλά για όλες τις πτήσεις εσωτερικού και εξωτερικού, που παραδίδονται στον έλεγχο εισιτηρίων. Τα βρέφη (0 έως 2 ετών) δικαιούνται να μεταφέρουν βάρος μέχρι 10 κιλά.

Χειραποσκευές

Μπορείτε να μεταφέρετε 1 χειραποσκευή μέσα στην καμπίνα των επιβατών, με μέγιστο βάρος 8 κιλά και διαστάσεις 55εκ. μήκος Χ 40εκ. ύψος Χ 20εκ. πλάτος.

Χρεώσεις για υπέρβαρο

Στις πτήσεις εσωτερικού, σε περίπτωση υπέρβαρου επιβαρύνεστε με ? 2 για κάθε επιπλέον κιλό μεταφοράς. Στις πτήσεις εξωτερικού, η επιβάρυνση για κάθε κιλό ισούται με το 1,5% του δημοσιευμένου ναύλου της IATA. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε απευθυνθείτε στο τμήμα κρατήσεων.



Aegean Airlines - Χρήσιμες Πληροφορίες - Ταξιδιωτικές Πληροφορίες - Πολιτική Μεταφοράς Αποσκευών - Επιτρεπόμενα Όρια Αποσκευών/Χειραποσκευών
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Χαζεύοντας τα εισιτήρια της EasyJet, διαπίστωσα πως αυξήθηκαν τα όρια των διαστάσεων για την χειραποσκευή που δικαιούμαστε να έχουμε μαζί μας.

(Athens to Gatwick-)

Συγκεκριμένα, από

115 (δηλ: 55εκ. μήκος Χ 40εκ. ύψος Χ 20εκ. πλάτος)

άλλαξε σε

126 ! (δηλ: 56εκ. μήκος Χ 45εκ. ύψος Χ 25εκ. πλάτος) :xmas_biggrin:

Αυτό το 45 (αλλά και το 25) κάνει μεγάλη διαφορά αφού τώρα μπορούμε να έχουμε και μεγαλύτερη χειραποσκευή αλλά και ... φουσκωμένη. :xmas_cheesygrin:

Φυσικά συνεχίζουν να ισχύουν:

  • Κανένας περιορισμός στο βάρος της χειραποσκευής
    Και αν έχουμε μόνο χειραποσκευή
    [*]Web check-in
    [*]οπότε αυτόματα μπαίνουμε στην πρώτη μεγάλη ομάδα επιβίβασης στο αεροπλάνο.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Χαζεύοντας τα εισιτήρια της EasyJet, διαπίστωσα πως αυξήθηκαν τα όρια των διαστάσεων για την χειραποσκευή που δικαιούμαστε να έχουμε μαζί μας.

(Athens to Gatwick-)

Συγκεκριμένα, από

115 (δηλ: 55εκ. μήκος Χ 40εκ. ύψος Χ 20εκ. πλάτος)

άλλαξε σε

126 ! (δηλ: 56εκ. μήκος Χ 45εκ. ύψος Χ 25εκ. πλάτος) :xmas_biggrin:

Αυτό το 45 (αλλά και το 25) κάνει μεγάλη διαφορά αφού τώρα μπορούμε να έχουμε και μεγαλύτερη χειραποσκευή αλλά και ... φουσκωμένη. :xmas_cheesygrin:

Φυσικά συνεχίζουν να ισχύουν:

  • Κανένας περιορισμός στο βάρος της χειραποσκευής
    Και αν έχουμε μόνο χειραποσκευή
    [*]Web check-in
    [*]οπότε αυτόματα μπαίνουμε στην πρώτη μεγάλη ομάδα επιβίβασης στο αεροπλάνο.

Καλημέρα Μανο ωραία ευχάριστο γιατί εχω κλείσει για Βερολίνο και λιγο με περιόριζαν οι προηγούμενες διαστάσεις χειραποσκευών! Τωρα θα έχουμε μια άνεση!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Φυσικά συνεχίζουν να ισχύουν:

  • Κανένας περιορισμός στο βάρος της χειραποσκευής
    Και αν έχουμε μόνο χειραποσκευή
    [*]Web check-in
    [*]οπότε αυτόματα μπαίνουμε στην πρώτη μεγάλη ομάδα επιβίβασης στο αεροπλάνο.

web check-in μπορουμε να κάνουμε και οταν εχουμε να παραδόσουμε και αποσκευή..
ηδη εχω εκτυπωσει τις καρτες επιβίβασης για αθηνα - βερολίνο και το αντιστροφο εδώ και 10 μέρες για 28/12...και εχω μπεί στην ομαδα 2.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Ιωάννα έχεις δίκιο για το Check-in. :)


Έπρεπε να γράψω πως αν έχεις μόνο χειραποσκευή και έχεις κάνει ηλεκτρονικό check-in, προσπερνάς όλη την ουρά αυτών που περιμένουν να παραδώσουν αποσκευές και πηγαίνεις κατευθείαν στον έλεγχο και μετά στην πύλη, οπότε γλιτώνεις κάποιο χρόνο και κάποια ταλαιπωρία.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Φυσικά συνεχίζουν να ισχύουν:

  • Κανένας περιορισμός στο βάρος της χειραποσκευής
    Και αν έχουμε μόνο χειραποσκευή
    [*]Web check-in
    [*]οπότε αυτόματα μπαίνουμε στην πρώτη μεγάλη ομάδα επιβίβασης στο αεροπλάνο.

web check-in μπορουμε να κάνουμε και οταν εχουμε να παραδόσουμε και αποσκευή..
ηδη εχω εκτυπωσει τις καρτες επιβίβασης για αθηνα - βερολίνο και το αντιστροφο εδώ και 10 μέρες για 28/12...και εχω μπεί στην ομαδα 2.


τελικά έχει καταργηθεί τελείως το ότι αν κάνεις ηλεκτρονικό checkin και έχεις μόνο την χειραποσκευή μπαίνεις στην ομάδα 1? γιατί στο site τους δεν το βλέπω πια, μόνο κάτι αλλαγές που καναν στο speedy boarding
easyJet.com - Επιβιβαστείτε πρώτοι στην πτήση σας!

το Νοέμβριο που πήγα Βερολίνο, όταν πήγα να εκτυπώσω μου έβγαλε ομάδα 2 και το άφησα και μετά απο 1-2 μέρες που ξαναμπήκα, το είχε ομάδα 1 οπότε το εκτύπωσα τότε. Και λέω"καποιο λάθος θα εγινε". Αλλά σήμερα που εκτύπωσα τα νέα εισητήρια, πάλι ομάδα 2 έβγαλε, και είχα στο νου μου το δικο σου ποστ...
πάει δλδ η ομάδα 1 ε;;;;:xmas_evil:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom