Οστάνδη ή Οστένδη

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.765
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Η Οστένδη (ολλανδικά: Oostende, γαλλικά: Ostende) ή αλλιώς Οστάνδη, είναι παραθαλάσσια πόλη και Δήμος στην επαρχία της Δυτικής Φλάνδρας, γνωστή και ως "η Βασίλισσα των παραθαλάσσιων πόλεων".

Είναι πόλη περίπου 70.000 κατοίκων, η μεγαλύτερη στη Βελγική ακτή.
Είναι επίσης αλιευτικό και εμπορικό λιμάνι στη Βόρεια Θάλασσα και περίφημη λουτρόπολη.
Η οικονομία της βασίζεται (εκτός των άλλων) και στα ναυπηγεία.

Στην πόλη εκτείνεται τεράστια αμμώδης παραλία, στην οποία υπάρχει μια επίσης τεράστια προβλήτα περιπάτου, η οποία εισχωρεί βαθιά μέσα στη θάλασσα,

Ostend 3.jpeg



Ostend 4.jpeg


αλλά και ένας εξ' ίσου τεραστίων διαστάσεων λιμενοβραχίονας που και αυτός εκτείνεται σε μεγάλη απόσταση μέσα στο νερό.

Ostend 1.jpeg



Ostend 2.jpeg


Λίγο πριν την αρχή της παραλίας υπάρχει σταθμός ferry, απ' όπου ένα μικρό πλεούμενο σε μεταφέρει δωρεάν, στην απέναντι πλευρά της πόλης,

ferry.jpeg



Ostend 5.jpeg


όπου βρίσκονται οι χώροι και οι αποθήκες του λιμανιού, πιθανώς και τα ναυπηγεία.

Ostend 6.jpeg



Ostend 8.jpeg



Ostend 7.jpeg


Περνώντας αυτή την ανοιγόμενη γεφυρούλα, πάνω από ένα κανάλι

Ostend 16.jpeg


και προχωρώντας πολύ μικρή απόσταση φτάνεις στο σημείο που βρίσκεται το Fort Napoleon (το Φρούριο του Ναπολέοντα).
Στα τέλη του 18ου αι. η Γαλλία προσάρτησε τις επαρχίες του Βελγίου. Ο Ναπολέων φοβούμενος μια Αγγλική επίθεση κατασκεύασε στους αμμόλοφους ένα επιβλητικό οχυρό στο οποίο σήμερα φιλοξενούνται μουσεία.
Εγώ πάντως το βρήκα ερμητικά κλειστό την ώρα που βρέθηκα εκεί.
Εκ των υστέρων διάβασα ότι έκλεισε στις 16-9-2018 για ανακαίνιση.

Ostend 12.jpeg



Ostend 13.jpeg


Εδώ εκτείνεται επίσης τεράστια αμμώδης παραλία με αμμόλοφους

Ostend 9.jpeg



Ostend 10.jpeg



Ostend 11.jpeg



oostend3.jpeg


και άλλη μία προβλήτα περιπάτου μέσα στη θάλασσα, η οποία καταλήγει σε έναν πολύ ψηλό φάρο.

Ostend 14.jpeg



Ostend 15.jpeg


Από αυτή λοιπόν την προβλήτα @Dina Z κοιτώντας προς την πόλη και τις προβλήτες που προανέφερα είναι τραβηγμένες οι φωτογραφίες του ήλιου να δύει στα νερά της Βόρειας Θάλασσας.

Οστάνδη 6.jpeg



Οστάνδη 5.jpeg



Οστάνδη 8.jpeg
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Φοβερη! Για μια ερωτηση ειχες την διαθεση να γραψεις τοσα. Ευχαριστω :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπόψη ότι την πέτυχες σε μεγάλη άμπωτη.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.765
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Υπόψη ότι την πέτυχες σε μεγάλη άμπωτη.
Βάλε φωτό αν θέλεις να δούμε πως την πέτυχες εσύ.
Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε μια άλλη, διαφορετική εικόνα της παραλίας.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Επίσης στην ομώνυμη ομάδα μπάσκετ ξεκίνησε την ευρωπαϊκή του πορεία ενας από τους πιο αξιολογους Αμερικανούς που στεριωσαν στην Ευρώπη, ο Jr Holden. Από την Οστανδη ηρθε στην Αεκ, πήρε πρωτάθλημα και τον τσιμπησε ο Ντουντα στη τσσκα. Μπορεί να μην σας πολυνοιαζει :cry:, αλλά εγώ αυτό σκέφτηκα βλεποντας την ανάρτηση. :p
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Επίσης στην ομώνυμη ομάδα μπάσκετ ξεκίνησε την ευρωπαϊκή του πορεία ενας από τους πιο αξιολογους Αμερικανούς που στεριωσαν στην Ευρώπη, ο Jr Holden. Από την Οστανδη ηρθε στην Αεκ, πήρε πρωτάθλημα και τον τσιμπησε ο Ντουντα στη τσσκα. Μπορεί να μην σας πολυνοιαζει :cry:, αλλά εγώ αυτό σκέφτηκα βλεποντας την ανάρτηση. :p
Καί ο Μπαρτζώκας τσίμπησε τον λοτζεσκι στην ίδια ομάδα.. ο μπατιστ στην ίδια χώρα αλλά στην Σαρλερουα.. βρίσκουν καλά αμερικανακια το Βέλγιο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Βάλε μας μερικές φωτογραφίες από το κέντρο της πόλης. Θα είμαι Βέλγιο το Μάρτιο με την κόρη μου, στην Αμβέρσα, και σκέφτομαι να πάμε Οστάνδη αυθημερόν.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.765
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Θέλω να κάνω μία διευκρίνιση:

Το μέλος @Dina Z βλέποντας τις φωτογραφίες που ανέβασα στο topic με τα αγαπημένα ηλιοβασιλέματα, μου έκανε αυτή την ερώτηση:
- "Οι φωτογραφίες σου ήταν κίνητρο να ανοίξω χάρτη για να δω που βρίσκεται η Οστάνδη. :)
Όμως τι βλέπουμε εδώ; Λιμάνι; Βιομηχανική περιοχή;"

Αυτή λοιπόν η ανάρτηση έγινε για να εξηγήσω στην αγαπητή @Dina Z με λίγα λόγια, από πού τραβήχτηκαν οι φωτογραφίες και όχι για να αποτελέσει κάποιο ταξιδιωτικό οδηγό για την πόλη.

Όταν επιστρέψω στην Ελλάδα και ηρεμήσω, ίσως μου έρθει η όρεξη να γράψω ιστορία για αυτό το ταξίδι.

Βλέπω όμως πως υπάρχει ενδιαφέρον για την Οστάνδη, οπότε προς το παρόν θα προσθέσω λίγα πράγματα επιπλέον.

Η πόλη της Οστάνδης προσωπικά δεν μου είπε πολλά πράγματα, σχεδόν τίποτα θα έλεγα καλύτερα.
Τρία σημεία μου κίνησαν το ενδιαφέρον:
Ο καθεδρικός ναός των Αγίων Πέτρου και Παύλου
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sint-Petrus-en-Pauluskerk

Ostend 27.jpeg



Ostend 28.jpeg



Ostend 29.jpeg


Το κτίριο του σιδηροδρομικού σταθμού
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Oostende_railway_station

Ostend 34.jpeg



Ostend 20.jpeg



Ostend 25.jpeg


Και το πλοίο-μουσείο Mercator
https://www.visitoostende.be/en/mercator-2

Ostend 24.jpeg



Ostend 21.jpeg


Είχα μάλιστα την ατυχία να πέσω σε αυτό το καρακίτς για τα γούστα μου πανηγύρι, με εκκωφαντική μουσική, έξω από την πλατεία του καθεδρικού ναού, αλλά και σε δυό-τρία ακόμη σημεία της πόλης,

Ostend 33.jpeg



Ostend 32.jpeg



Ostend 35.jpeg


οπότε αφού μπήκα και εξερεύνησα το εντυπωσιακό εσωτερικό της εκκλησίας,

Ostend 31.jpeg



Ostend 30.jpeg


έκανα μία βόλτα στον κεντρικό δρόμο με τα καταστήματα, τα οποία αν και Κυριακή ήταν ανοιχτά

Ostend 26.jpeg


και στη συνέχεια απομακρύνθηκα από το κέντρο αναζητώντας το πάρκο της πόλης, το οποίο είναι αρκετά μεγάλο, δροσερό και έχει μία λίμνη, γύρω από την οποία ήταν αραχτοί πολύ άνθρωποι απολαμβάνοντας την Κυριακή τους. Άλλοι έπαιζαν με τα παιδιά τους ή τα σκυλιά τους.

Ostend 23.jpeg



Ostend 22.jpeg


Επειδή όμως το νόμισμα έχει δύο όψεις, ήμουν πάρα πολύ τυχερή, γιατί ο καιρός ήταν τέλειος, με μία ηλιόλουστη και ζεστή μέρα, γεγονός που με έκανε να απολαύσω μία εξαιρετική βόλτα στις παραλίες που περιγράφω στο προηγούμενο post και να χαρώ μία γαλήνια θάλασσα (φαντάζομαι σπάνιο γεγονός), αλλά και ένα καταπληκτικό ηλιοβασίλεμα.

Εν κατακλείδι, για μία ημερήσια βόλτα με κόστος εισιτηρίων (λόγω week-end τα εισιτήρια έχουν μισή τιμή) 11 ευρώ round trip από Γάνδη, καθόλου δεν με χάλασε που σε αυτό το ταξίδι είδα και την Οστάνδη.
Αυτά. Περισσότερα ίσως στην ιστορία μου.
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.908
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom