Ουγκάντα Ουγκάντα της αξιοπρέπειας και της φτώχειας!

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Εδώ είμαι πάλι δεν σας ξέχασα.

aimg713.imageshack.us_img713_3845_p5251093small.jpg


Με λίγα λόγια και φωτό το επόμενο κομμάτι της ιστορίας μου.
Πηγές του Νείλου-καταρράκτες.
Κουτί μας ήρθε η μέρα που πήγαμε φάρμακα σε μια μικρή κλινική κοντά στην jinja.
Ευκαιρία να επισκεφτούμε τις πηγές του Νείλου που είναι εκεί κοντά,όπως και τους καταρράκτες με τα άσπρα νερά.
Η διαδρομή από την Καμπάλα είναι 80 χιλιόμετρα και ο δρόμος ίσως από τους καλύτερους στην χώρα.
Ξεκινήσαμε με το σαράβαλο βανάκι μας φορτωμένο με φάρμακα στην πίσω μεριά και εμείς στα ξεχαρβαλωμένα καθίσματα χαζεύαμε την διαδρομή..
aimg51.imageshack.us_img51_370_p5251159small.jpg

Χαρούμενοι όλοι για την εκδρομούλα που προέκυψε,κάναμε σαν παιδιά!!
Ιδρωμένοι και άπλυτοι καμμια δεκαριά μέρες με συντροφιά τα υγρά μαντηλάκια και μια σακούλα καραμέλες περιμέναμε πως και πως να αντικρίσουμε τα γάργαρα και καθαρά νερά του θεού Νείλου!
Η lullu δίπλα μου έπαιρνε πεντακόσιες φωτογραφίες το λεπτό εν κινήσει..που άν και είχε βάλει την μηχανή στο spor όλες βγήκανε κουνημένες, ή μάλον έβγαζε τον ουρανό και λίγο τζάμι..lullu θα τα πω όλα!!:D
Η διαδρομή ενδιαφέρουσα,τοπίο διαφορετικό,καταπράσινες πεδιάδες.πρασινόχρυσοι χαμηλοί λόφοι με σπαρτά, ζαχαρότευτλα και τσάγια..
Το ταλαιπωρημένο σαραβαλοβανάκι μας επιτέλους γλιστρούσε σε καλή άσφαλτο και το ταξίδι μας ήταν ευχάριστο,χωρίς να χτυπάμε τα κεφάλια μας στις λαμαρίνες από τις λακκούβες!
Μετά που το μάτι χόρτασε πράσινο,σε δυο ώρες περίπου φτάσαμε στην ευρύτερη περιοχή της jinja.

Aφου ξεφορτώσαμε τα φάρμακα στον προορισμό μας,ανυπόμονοι ξεκινήσαμε για τις πηγές του Νείλου περνώντας απο στενούς χωματινους δρόμους.
το βανάκι μας έγινε κατακόκκινο απο τα χώματα και την σκόνη..ζέστη και κόκκινη σκόνη..το χρώμα της ουγκάντας!
Επιτέλους! η μεγάλη ταμπέλα μπροστά μας μαρτυρούσε οτι φτασαμε!!

aimg217.imageshack.us_img217_3663_p5251024small.jpg


Ο οδηγός μας σταμάτησε μπροστά από μια κλειστή μπάρα,είπανε τα δικά τους,μας έκανε νόημα να πληρώσουμε ένα μικρό αντίτιμο για να περάσομε μέσα.
Αντικρίσαμε ένα μεγάλο καταπράσινο φροντισμένο πάρκο πριν το κατηφορικό μονοπάτι που οδηγούσε στις πηγές.
Μερικά μικρά μαγαζάκια με σουβενίρ και καφετέριες στις όχθες δήλωναν τον ερχομό τουριστών εδώ.
Ανυπόμονοι μπήκαμε σε μια βάρκα και κάναμε ένα μισάωρο tour στα καταγάλανα ήρεμα νερά..

aimg692.imageshack.us_img692_6246_p5251111small.jpg

Σε λίγο θα φτάσομε στις πηγές του Νείλου εκεί που αναβλύζει η ζωή..
στις όχθες της λίμνης είχαν φυτρώσει καταπράσινοι θάμνοι και φυτά που αποτελούσαν βιότοπο για δεκάδες είδη πτηνών..στο πέρασμα μας ο βαρκάρης μας έδειχνε κρυμμένα παράξενα είδη μικρών πουλιών που μόλις διακρίνονταν στις παχιές φυλλωσιές!

aimg51.imageshack.us_img51_9506_p5251078small.jpg

aimg62.imageshack.us_img62_9572_p5251082small.jpg


Σε λίγο η βάρκα σταμάτησε.είχαμε φτάσει.Μπορούσαμε να δούμε το νερό που ανάβλυζε σε δίνες με βαθύ μπλε χρώμα από τον βυθό..ανάβλυζε χωρίς σταματημό,δημιουργούσε στρογγυλούς περιστρεφόμενους κύκλους και ξεχείλιζε,απλωνόταν και ταξίδευε..ασταμάτητα σπέρνοντας ζωή στο πέρασμα του!!
Μουρθε να βουτήξω έτσι ιδρωμένη και κουρασμένη που ήμουνα..άγγιξα και δρόσισα το πρόσωπό μου..ευλογία!

aimg838.imageshack.us_img838_2756_p5251085small.jpg



Σειρά τώρα έχουν οι καταρράκτες με τα κάτασπρα νερά..πιο κάτω.. είναι ώρα να φάμε και κάτι.
Σε μια φαρδιά μεριά το ποταμού διακρίνονταν τα αφρισμένα κάτασπρα νερά.
σταματήσαμε και αράξαμε στο κιόσκι όπου και φάγαμε ίσως το νοστιμότερο φαγητό που δοκίμασα στην Ουγκάντα.
Ουγκαντέζοι μας προσκάλεσαν να κάνομε raffting ή βόλτα με βάρκα στο αφρισμένο ποτάμι..δεν είχαμε χρόνο.αρκεστήκαμε να αραξομε στο σκιερό κιόσκι να χαζεύουμε το νερό,να φωτογραφίζομε περιμένοντας τα υπέροχα πιάτα που παραγγείλαμε..

aimg560.imageshack.us_img560_4476_p5250959small.jpg

aimg51.imageshack.us_img51_6403_p5250982small2.jpg

Αρχηγέ για να κλείσομε όμορφα τη μέρα μας δεν πάμε και ..
για καφεδάκι και παγωτό στην όμορφη κωμόπολη της jinja.χατήρι δεν χαλάστηκε..
μια ακόμα στάση στην όμορφη jinja.εδώ όλα ήταν τακτοποιημένα και καθαρά! Τουλάχιστον ο κεντρικός δρόμος.
Καφενεδάκια και μαγαζάκια στις δύο μεριές του δρόμου,ρυθμοί χαλαροί άνθρωποι καλοσυνάτοι και αρκετοί ασπρουλιάρηδες έκαναν την εμφάνισή τους..
ψωνίσαμε και τα σουβενίρ μας παρόλο που εδώ οι τιμές ήταν αρκετά τσιμπημένες!
Λόγω της τουριστικής κίνησης στην περιοχή, η μικρή πόλη φάνηκε διαμαντάκι για τα δεδομένα της Ουγκάντα.

aimg845.imageshack.us_img845_1307_p5250926small.jpg


Θα ακολουθήσει ένα τελευταίο σύντομο κομμάτι και η ιστορία μου θα τελειώσει..
stay tuned!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
παρακαλώ την lullu να κατωνομάσει την ακόλουθη ψαρούκλα που τιμήσαμε την παραμονή του τέλους του ταξιδού...
Ελα lullu και γω δεν θα σε ξαναδώσω!!!:D

aimg832.imageshack.us_img832_4997_p5261285small.jpg
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.021
Αν κρίνω από τις 2 τελευταίες φωτος (με τα μαγαζιά) κάτι μου λέει ότι ψώνισες χονδρική!!! :bleh::haha:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.773
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
παρακαλώ την lullu να κατωνομάσει την ακόλουθη ψαρούκλα που τιμήσαμε την παραμονή του τέλους του ταξιδού...
Ελα lullu και γω δεν θα σε ξαναδώσω!!!:D

aimg832.imageshack.us_img832_4997_p5261285small.jpg
.περκα του Νειλου...πεντανοστιμη!!!!!!:bleh:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
..
...εμ δεν προλαβε να βγαλει αφου ψωνιζε συνεχεια!!!!!!!!:bleh:
Και τώρα κυρίες κυριοι,σας τη δίνω στεγνα!!!!!!!
Η αγαπημένη μου Αρχηγός σκέπτεται ..να βουτήξω ή να μη βουτήξω..
εγω εχω βάλει τον δίπλα της να τη σπρώξει...:bleh::bleh:

aimg17.imageshack.us_img17_1305_p5250960small.jpg
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.773
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Αν κρίνω από τις 2 τελευταίες φωτος (με τα μαγαζιά) κάτι μου λέει ότι ψώνισες χονδρική!!! :bleh::haha:
..χονδρικη λιανικη... με υπερβαρο γυρισε!!!!!!!!!!..να βαλει και μια φωτο απο τα κολλιε που μαζεψε!!!!!!!:haha::clap:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.773
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Και τώρα κυρίες κυριοι,σας τη δίνω στεγνα!!!!!!!
Η αγαπημένη μου Αρχηγός σκέπτεται ..να βουτήξω ή να μη βουτήξω..
εγω εχω βάλει τον δίπλα της να τη σπρώξει...:bleh::bleh:

aimg17.imageshack.us_img17_1305_p5250960small.jpg
..
..και τι λεει ? ψιτ να σας σπρωξω με τρόπο??????:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom